Wytępić całe to bydło

Wydawnictwo: W.A.B.
Utrota varenda jävel
kolonializm
Pistacia

Na wszystkim, co żyje, można wymusić postęp wyłącznie przez kary – głosił pogląd Herberta Spencera. Istnieją dziś, między małpami i cywilizowanym człowiekiem, formy przejściowe, jak goryle i dzikusy, mówił Karol Darwin. Georges Cuvier o negroidach pisał, że grupy należące do tej rasy pozostaną na zawsze w stanie barbarzyństwa. Joseph Conrad naoczny świadek tamtych wydarzeń, pisał: „Europejczycy to przekleństwo Wschodu. Co mają do zaproponowania? Broń palną, proch, dżin, kiepskie ubrania, często brak uczciwości, zastępującą rękodzielnictwo kobiet tandetę, nowe wymagania, nowe obyczaje i niezadowolenie z tego, co się ma... Takie to dobrodziejstwa przynoszą z sobą Europejczycy”. Zainspirowany Jądrem ciemności Josepha Conrada, Sven Lindqvist ukazuje historię terroru przełomu XIX i XX wieku oraz filozofię unicestwiania ras niższych w imię poszerzania przestrzeni życiowej dla ras wyższych. Wyruszając do współczesnej Afryki Północnej, bada ślady europejskiego kolonializmu, obnaża dzisiejsze skutki działalności białych na Czarnym Lądzie – niszczenie zasobów natury, niewolniczy wyzysk i mordowanie miejscowej ludności. Pokazuje, jak biali uczeni, w myśl europejskich teorii antropologicznych pozwolili sobie na ludobójstwo, traktowane jako efekt postępu. To kolaż historii, dziennikarstwa i literatury pięknej.

[opis wydawcy]

źródło opisu: Wydawnictwo W.A.B.

źródło okładki: Wydawnictwo W.A.B.

książek: 1997
Strega | 2014-12-21
Na półkach: Przeczytane, 2014 r.
Przeczytana: 21 grudnia 2014

Trudna w odbiorze książka. Porusza temat imperializmu, kolonializmu, ludobójstw i postępu cywilizacyjnego, który na swojej drodze nie zna humanitaryzmu. Autor zebrał bardzo obszerny materiał i to taki, który nie pozwala na obojętność, jednak nie do końca przekonuje mnie jego styl pisania. Ta książka jest wędrówką po różnych kontynentach, różnych okresach historii i chyba dlatego miałam wrażenie czasem zbyt powierzchownego potraktowania tematu.
Niemniej jednak daje do myślenia, a ponieważ jest w niej sporo odniesień do "Jądra ciemności" J.Conrada, to każdego, kto nie czytał tej właśnie książki, zachęcam do zapoznania się z nią.

Od dłuższego czasu, żadna książka nie dała mi tak do myślenia, jak to niewielkie, ale za to bardzo bogate w treść, także tą żyjącą między wierszami, dzieło. Anglia i kolonializm, Hitler i Holokaust to swoisty początek i koniec. Wszyscy wiemy, że historia, czy krajowa, czy ogólnoświatowa podlega różnym interpretacjom i przekłamaniom. Te zależą często od najbardziej pasującej „właściwej linii politycznej”. Być może autor tej książki też nie ustrzegł się przekłamań. Ilość źródeł, na których Sven Lindqvist oparł swoją interpretację jest jednak zbyt duża i zbyt poważne to źródła, aby można było powiedzieć, że cała jest kłamstwem. To, co zwróciło moją szczególną uwagę, to fakt, że większość powieści, opowiadań i innych źródeł jest w Polsce niedostępna, albo trudno do nich dotrzeć. Większość z nich nigdy też nie była tłumaczona na język polski. Można sobie zadać pytanie, czy to tylko przypadek?

Cała recenzja na:

| 2016-02-22
Na półkach: Przeczytane, 2016, 2016.02
Przeczytana: 22 lutego 2016

Wstrząsająca i przerażająca książka, chociaż napisana w formie analizy tekstów i pamiętników z epoki, czyli z drugiej połowy XIX wieku. Autor wyprowadza swoje refleksje od pytania, czym inspirował się Hitler tworząc piekło zwane Holokaustem. Dyskusja na ten temat miała miejsce w RFN w latach osiemdziesiątych XX wieku; historycy zachodnioniemieccy sugerowali, że Hitler skopiował stalinowskie czystki. Lindqvist wyraża zdziwienie, że żaden z nich nie szukał podobieństw na Zachodzie i od tego miejsca zaczyna mnożyć liczne przykłady eksterminacji całych narodów w Afryce i Ameryce Południowej w czasie kolonizacji tych terenów. Tytuł książki pochodzi z "Jądra ciemności" Conrada; Kurtz wyraził się w ten sposób o mieszkańcach czarnego Lądu. Lindqvist po kolei analizuje pogardliwy stosunek państw imperialistycznych i podaje liczne przykłady masakr oraz sposobu traktowania tubylców w koloniach. Europejskie państwa wymordowały w XIX wieku miliony mieszkańców Afryki, nie wspominając o liczbie...

Artur Schodziński | 2014-11-12
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 12 listopada 2014

Po poznaniu “Jądra ciemności” Conrada przystąpiłem do lektury tej książki. Szybko okazało się, że to dopiero jest ciemność. Autor opisuje zbrodnie jakich dopuścili się kolonizatorzy. Wstrząsające i dające do myślenia historie ludobójstw. Książka bardzo niepoprawna politycznie. POLECAM!

paweł | 2016-01-30
Przeczytana: 01 lutego 2016

Zrezygnowałem.Nie dla mnie taka literatura.

chiara | 2013-06-04
Przeczytana: 04 czerwca 2013

Lindqvist wskazuje na kolonializm i rasizm jako źródło holokaustu i innych późniejszych zbrodni przeciw ludzkości. Autor wykonał mrówczą pracę zbierając liczne przykłady okrucieństwa, wyzysku, tępienia narodów i plemion na całym świecie, ale także przykłady obowiązujących niegdyś, a dziś niepoprawnych politycznie teorii naukowych, znajdujących wyraz w poglądach inteligencji. Uznaniem Lindquista cieszy się „Jądro ciemności” Conrada. Szczęście, że nie oberwało się Sienkiewiczowi za „W pustyni i puszczy”.

Olala | 2013-01-12
Przeczytana: 08 stycznia 2013

Jedna z ciekawszych książek na temat dyskryminacji rasowej jaką dane mi było przeczytać. Definicja rasy, spowodowała szczególnie w XVII i XIX w. masowe najazdy na terytoria które po prostu sprzyjały rozwojowi krajów europejskich. Tworzono kolonie na terenach Afryki, Azji, Ameryki Południowej, ograbiano tereny z ich dóbr, mordowano tysiącami ludzi.A to wszystko w imię "poszerzania przestrzeni życiowej" oraz eksterminacji ras postrzeganych jako gorsze od białej. Autor płynnie przechodzi do tematu powstania nazizmu, biorąc go jako kontynuację zagarniania terenów i zabijania "gorszych" ludzi. Głową inspirację książki stanowi trzon powieści Josepha Conrada "Jądro ciemności".
Polecam wszystkim!! Poruszająca lektura i skłaniająca do naprawdę poważnych rozważań na temat natury ludzkiej.

simpleasy | 2011-04-30
Przeczytana: 2010 rok

„Kwintesencja myśli europejskiej? Tak, istnieje zdanie, krótkie i proste zdanie, trzy lub cztery słowa opisujące dzieje naszej części świata, naszego człowieczeństwa. Nie mówi jednak ono nic o Europie jako ojczyźnie humanizmu, demokracji i dobrobytu. Niesie jedynie tę prawdę, którą najchętniej wymazalibyśmy z pamięci. Wytępić całe to bydło."

Jeśli patrząc na mapę świata sprzed pół wieku (a może też i tą współczesną) czujecie dziwny dyskomfort, to Sven Lindqvist jest osobą, która wyjaśni skąd to uczucie. Zaś dla tych, którzy jeszcze nie czują swędzenia, lektura je wywoła.

Exterminate all the brutes to bardzo lekko zapisane słowa, jakie złożyliśmy na ciałach Afrykańczyków. Nie zmieni tego fakt, że wielu z pierwszych kolonizatorów mogło nie być pewnymi, co to za słowa, którym dają wyraz swoim postępowaniem. To zdanie napędzało, współgrało, czy tylko przypadkiem kładło się cieniem na historii Europy? Autor szuka źródła tytułowej myśli w pozycjach literackich i naukowych z XIX i XX...

lbadura | 2017-05-20
Przeczytana: 14 maja 2017

Książka Lindqvista w bardzo niespodziewany sposób mnie zaskoczyła. Jest to książka ponura. ale zaskakująca. Opisuje mroczne zkamarki natury ludzkiej.

W zasadzie trudno określić jakiego gatunku jest ta książka.

W książce autor opisuje swoją podróż przez Afrykę. W tej podróży przemieszcza się przez pustynię Sahara, od oazy, do oazy, główie najpierw przez Algierię, potem przekracza na pustyni granicę z Nigerem i tam dalej podróżuje w głąb kontynntu. Z opisu tej podróży sporo dowiedziałem się o Afryce. Po kolei na google maps odnajdywałem miejsca opisywane przez autora. Miałem z tym sporo frajdy. Udało mi się odnaleźć hotele, iejsca, sporo zdjęć z miejsc w których autor przebywał. Mało wiedziałem o Algierii i Nigrze. Dzięki książce lepiej poznałem te miejsca. Nie byłem też świadomy tego, że w samym środku Sahary znajdują się miasta z normalną infrastrukturą, hotelami etc.

Oprócz opisu podróży autor sporo miejsca w książce poświęca analizie książki „Jądro Ciemności” Josepha...

Bartosz | 2012-11-01

Reporterska podróż do źródeł europejskiego rasizmu. Od poglądów myślicieli Oświecenia, przez praktyków i teoretyków kolonializmu, dwuznaczne osiągnięcia myśli społecznej końca XIX wieku, darwinizm, imperialną wizję świata militarnych potęg u progu XX wieku, aż po nazizm, który w perspektywie autora jest radykalnym, konsekwentnym wyciągnięciem wniosków z kluczowych nurtów filozoficznych i naukowych Europy XIX i początku XX wieku, a nie jedynie "szaleństwem austriackiego kaprala", który zdobył posłuch w sfrustrowanych Niemczech. Fascynująca, wielopoziomowa opowieść, dziejąca się równolegle dziś, w trakcie wyprawy autora z Maghrebu do Afryki subsaharyjskiej, a także w okresie odkrywania, eksploracji i podbijania Czarnego Lądu. Świeże i prowokujące spojrzenie na intelektualną i etyczną historię Europy ostatnich 200 lat, z J. Conradem w tle. Mocne tezy, bronione argumentami w formie zapisu reporterskiego śledztwa. Zdecydowanie polecam.