Wytępić całe to bydło

Darmowe dodatki Edytuj książkę
Utrota varenda jävel
literatura faktu
Pistacia

Na wszystkim, co żyje, można wymusić postęp wyłącznie przez kary – głosił pogląd Herberta Spencera. Istnieją dziś, między małpami i cywilizowanym człowiekiem, formy przejściowe, jak goryle i dzikusy, mówił Karol Darwin. Georges Cuvier o negroidach pisał, że grupy należące do tej rasy pozostaną na zawsze w stanie barbarzyństwa. Joseph Conrad naoczny świadek tamtych wydarzeń, pisał: „Europejczycy to przekleństwo Wschodu. Co mają do zaproponowania? Broń palną, proch, dżin, kiepskie ubrania, często brak uczciwości, zastępującą rękodzielnictwo kobiet tandetę, nowe wymagania, nowe obyczaje i niezadowolenie z tego, co się ma... Takie to dobrodziejstwa przynoszą z sobą Europejczycy”. Zainspirowany Jądrem ciemności Josepha Conrada, Sven Lindqvist ukazuje historię terroru przełomu XIX i XX wieku oraz filozofię unicestwiania ras niższych w imię poszerzania przestrzeni życiowej dla ras wyższych. Wyruszając do współczesnej Afryki Północnej, bada ślady europejskiego kolonializmu, obnaża dzisiejsze skutki działalności białych na Czarnym Lądzie – niszczenie zasobów natury, niewolniczy wyzysk i mordowanie miejscowej ludności. Pokazuje, jak biali uczeni, w myśl europejskich teorii antropologicznych pozwolili sobie na ludobójstwo, traktowane jako efekt postępu. To kolaż historii, dziennikarstwa i literatury pięknej.

[opis wydawcy]

źródło opisu: Wydawnictwo W.A.B.

źródło okładki: Wydawnictwo W.A.B.

Strega | 2014-12-21
Na półkach: Przeczytane, 2014 r.
Przeczytana: 21 grudnia 2014

Trudna w odbiorze książka. Porusza temat imperializmu, kolonializmu, ludobójstw i postępu cywilizacyjnego, który na swojej drodze nie zna humanitaryzmu. Autor zebrał bardzo obszerny materiał i to taki, który nie pozwala na obojętność, jednak nie do końca przekonuje mnie jego styl pisania. Ta książka jest wędrówką po różnych kontynentach, różnych okresach historii i chyba dlatego miałam wrażenie czasem zbyt powierzchownego potraktowania tematu.
Niemniej jednak daje do myślenia, a ponieważ jest w niej sporo odniesień do "Jądra ciemności" J.Conrada, to każdego, kto nie czytał tej właśnie książki, zachęcam do zapoznania się z nią.

oliwa | 2018-01-04
Na półkach: Afryka, Szwedzka, Przeczytane

Pod wieloma względami ciekawa książka, choć w ogólnym rozrachunku mam co do niej mieszane uczucia.

Autor dowodzi w niej nienowej tezy, że Holokaust miał w historii liczne precedensy, a zarówno metody, jak i pojęciowe oprzyrządowanie Zagłady zostało wcześniej przez Europejczyków wypróbowane podczas podbojów kolonialnych. Przypomina dziewiętnastowieczny dyskurs kolonialny, któremu ton nadawali ówcześni naukowcy. Przede wszystkim jednak przywraca pamięć o okrucieństwie kolonizatorów i zagładzie całych społeczności tubylczych, np. całkowitym unicestwieniu Tasmańczyków czy zagładzie Hererów (dla których Niemcy stworzyli pierwsze obozy koncentracyjne).

W drugim wątku rekonstruuje powstanie „Jądra ciemności”. Odwołuje się w mniejszym stopniu do afrykańskiego doświadczenia Conrada, a bardziej do jego ówczesnych lektur, listów i przyjaźni, w tym z H.G. Wellsem. W interpretacji Lindqvista, Conrad pokazuje, jak tzw. cywilizowany człowiek wraz z oddalaniem się od swojej europejskiej...

Papusza | 2018-06-04
Przeczytana: 04 czerwca 2018

Książka „Wytępić całe to bydło” Svena Lindqvista, dostarcza wiedzy dotyczącej historii podboju kolonialnego Afryki, Australii, Ameryk, przez cywilizowane społeczeństwa Europy. Autor stara się odpowiedzieć na pytanie, czy holokaust, nazizm, pojawił się już w wiekach wcześniejszych, czy raczej dotyczy XX w. Europy. Pokazuje do czego byli zdolni cywilizowani ludzie w imię Boga, Imperium, i wyższości razy białego człowieka.

Sven Lindqvist zafascynowany książką „Jądro ciemności” J. Conrada, wyrusza w podróż do krajów w których kolonializm przybrał najokrutniejsze formy pogardy dla „gatunków pośrednich”. Terminem tym określano wszystkie inne rasy, między „białym człowiekiem” a zwierzęciem. Zgodnie z tezami Darwina i Spencera, kolonializm był czymś naturalnym, bo przetrwać mógł tylko biały człowiek, stojący na drabinie społecznej o wiele wyżej niż rasy stojące na najniższym szczeblu, które prawem naturalnej selekcji powinny wyginąć.

Kolonializm, masakry tubylców w imię naturalnej...

Od dłuższego czasu, żadna książka nie dała mi tak do myślenia, jak to niewielkie, ale za to bardzo bogate w treść, także tą żyjącą między wierszami, dzieło. Anglia i kolonializm, Hitler i Holokaust to swoisty początek i koniec. Wszyscy wiemy, że historia, czy krajowa, czy ogólnoświatowa podlega różnym interpretacjom i przekłamaniom. Te zależą często od najbardziej pasującej „właściwej linii politycznej”. Być może autor tej książki też nie ustrzegł się przekłamań. Ilość źródeł, na których Sven Lindqvist oparł swoją interpretację jest jednak zbyt duża i zbyt poważne to źródła, aby można było powiedzieć, że cała jest kłamstwem. To, co zwróciło moją szczególną uwagę, to fakt, że większość powieści, opowiadań i innych źródeł jest w Polsce niedostępna, albo trudno do nich dotrzeć. Większość z nich nigdy też nie była tłumaczona na język polski. Można sobie zadać pytanie, czy to tylko przypadek?

Cała recenzja na:

| 2016-02-22
Na półkach: Przeczytane, 2016, 2016.02
Przeczytana: 22 lutego 2016

Wstrząsająca i przerażająca książka, chociaż napisana w formie analizy tekstów i pamiętników z epoki, czyli z drugiej połowy XIX wieku. Autor wyprowadza swoje refleksje od pytania, czym inspirował się Hitler tworząc piekło zwane Holokaustem. Dyskusja na ten temat miała miejsce w RFN w latach osiemdziesiątych XX wieku; historycy zachodnioniemieccy sugerowali, że Hitler skopiował stalinowskie czystki. Lindqvist wyraża zdziwienie, że żaden z nich nie szukał podobieństw na Zachodzie i od tego miejsca zaczyna mnożyć liczne przykłady eksterminacji całych narodów w Afryce i Ameryce Południowej w czasie kolonizacji tych terenów. Tytuł książki pochodzi z "Jądra ciemności" Conrada; Kurtz wyraził się w ten sposób o mieszkańcach czarnego Lądu. Lindqvist po kolei analizuje pogardliwy stosunek państw imperialistycznych i podaje liczne przykłady masakr oraz sposobu traktowania tubylców w koloniach. Europejskie państwa wymordowały w XIX wieku miliony mieszkańców Afryki, nie wspominając o liczbie...

byrcyn11 | 2017-09-17
Przeczytana: 17 września 2017

Bez wątpienia to książka "z serii" wartościowych, poszerzających naszą wiedzę historyczną oraz zmuszająca do przemyśleń. Zaleciłbym ją jako lekturę obowiązkową.
Wiele razy autor odwołuje się do "Jądra ciemności", czuć że powieść Conrada uważa za "okręt flagowy" - w temacie kolonializm/rasizm.
Jakie związane z tym były okrucieństwa (przeważnie białej rasy nad innymi rasami), to z grubsza wiemy, ale jakie były tłumaczenia, teorie, idee, czy też zwykła propaganda, wypowiadana przez autorytety swoich czasów, to włos jeży się na głowie. Dzisiaj te banialuki wydają się śmieszne, irracjonalne, ale wtedy "ciemny lud" w to wierzył i klaskał !
Powstało też szacowne "Towarzystwo Tępienia Dzikich Obyczajów", które miało za zadanie "Wytępić całe to bydło"
Dowiemy się ile ludów wytępiono całkowicie (jak Tasmańczyków), jak człowiek mając przewagę zbrojną popada w pychę, butę, dostaje małpiego rozumu; jak człowiek stosujący przemoc wpada w amok - tracąc wszelkie hamulce, itp., itd. - po prostu...

paweł | 2016-01-30
Przeczytana: 01 lutego 2016

Zrezygnowałem.Nie dla mnie taka literatura.

Artur Schodziński | 2014-11-12
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 12 listopada 2014

Po poznaniu “Jądra ciemności” Conrada przystąpiłem do lektury tej książki. Szybko okazało się, że to dopiero jest ciemność. Autor opisuje zbrodnie jakich dopuścili się kolonizatorzy. Wstrząsające i dające do myślenia historie ludobójstw. Książka bardzo niepoprawna politycznie. POLECAM!

chiara | 2013-06-04
Przeczytana: 04 czerwca 2013

Lindqvist wskazuje na kolonializm i rasizm jako źródło holokaustu i innych późniejszych zbrodni przeciw ludzkości. Autor wykonał mrówczą pracę zbierając liczne przykłady okrucieństwa, wyzysku, tępienia narodów i plemion na całym świecie, ale także przykłady obowiązujących niegdyś, a dziś niepoprawnych politycznie teorii naukowych, znajdujących wyraz w poglądach inteligencji. Uznaniem Lindquista cieszy się „Jądro ciemności” Conrada. Szczęście, że nie oberwało się Sienkiewiczowi za „W pustyni i puszczy”.

Olala | 2013-01-12
Przeczytana: 08 stycznia 2013

Jedna z ciekawszych książek na temat dyskryminacji rasowej jaką dane mi było przeczytać. Definicja rasy, spowodowała szczególnie w XVII i XIX w. masowe najazdy na terytoria które po prostu sprzyjały rozwojowi krajów europejskich. Tworzono kolonie na terenach Afryki, Azji, Ameryki Południowej, ograbiano tereny z ich dóbr, mordowano tysiącami ludzi.A to wszystko w imię "poszerzania przestrzeni życiowej" oraz eksterminacji ras postrzeganych jako gorsze od białej. Autor płynnie przechodzi do tematu powstania nazizmu, biorąc go jako kontynuację zagarniania terenów i zabijania "gorszych" ludzi. Głową inspirację książki stanowi trzon powieści Josepha Conrada "Jądro ciemności".
Polecam wszystkim!! Poruszająca lektura i skłaniająca do naprawdę poważnych rozważań na temat natury ludzkiej.