W świecie wszechmogącym. O przemocy, śmierci i Bogu

Wydawnictwo: W.A.B.
filozofia, eseje polskie, 1990
filozofia, etyka
Pistacia

Szkice Zbigniewa Mikołejki dotyczą spraw różnorodnych, ale zawsze zaskakują świeżością i głębią spojrzenia. Kiedy pisze o sobie, o dojmującym poczuciu przemijania, nie czyni tego, by zamartwiać się nieuchronnością śmierci, ale wprost przeciwnie – by opowiedzieć o początku wszelkiego istnienia. Potrafi dokonać erudycyjnej analizy biblijnych opisów gwałtu, by zaraz potem napisać o tym, co kryje się za sprawą Josefa Fritzla, a także o przemilczanym antysemityzmie Mircei Eliadego.

[opis wydawcy]

Adrian000 | 2014-09-14
Przeczytana: 14 września 2014

Językowo i w sposobie prowadzenia wywodu, jak zwykle ciekawie. Niestety, jak dla mnie, tematy średnio ciekawe, lub zbyt rozwlekle rozwinięte, za dużo odwołań do biblii, stąd trochę monotonią zawiewa.

venezja1983 | 2014-09-02
Na półkach: Przeczytane, 2009 ROK
Przeczytana: 04 października 2009

Zbigniew Mikołejko łączy erudycję i wszechstronność z prostotą stylu i umiejętnością dostrzegania niezwykłości w zdarzeniach pozornie banalnych. Rozpiętość tematyki i odwaga autora zaskakują - potrafi on odkrywczo pisać zarówno o drażliwej kwestii antysemityzmu Mircei Eliadego, jak i o sprawie Josefa Fritzla czy samobójstwie nastoletniej Anny Halman (gimnazjalistki z Gdańska). Przywołuje również wspomnienia z własnego dzieciństwa "poddanego ciśnieniu biedy i gomułkowskiej <<smuty>>, ale za to wolnego od zabójczych fantazmatów telewizji i konsumpcyjnych złudzeń".
Różnorodność zagadnień, miejsc, postaci i rzeczy spina głęboki namysł Mikołejki nad tym, co najważniejsze - nad miejscem człowieka w świecie, jego stosunkiem do bliźnich, Boga i umierania.
Profesor Mikołejko skupił się na mitycznych formach zachowań, które tkwią uśpione w mentalności jednostek czy wspólnot i ujawniają się nagle, nieproszone anarchizują nasze życie.
Książka ta poszerza naszą wiedzę o nas samych. Takich,...