Wszystko za Everest

Tłumaczenie: Dorota Konowrocka-Sawa
Seria: 360 stopni: Człowiek na krawędzi
Wydawnictwo: Mayfly
7,95 (599 ocen i 79 opinii) Zobacz oceny
10
60
9
135
8
197
7
151
6
40
5
12
4
3
3
1
2
0
1
0
Edytuj książkę
szczegółowe informacje
tytuł oryginału
Into Thin Air
data wydania
ISBN
8371802986
liczba stron
256
język
polski
dodał
Jakub Szwedo

Wszystko za Everest jest wyczerpującą relacją z najbardziej tragicznego sezonu w historii najwyższej góry świata, opowiedzianą przez znanego dziennikarza i autora bestselleru Wszystko za życie. Krakauer, doskonały wspinacz, znalazł się pod Everestem na zlecenie magazynu "Outside", żeby przyjrzeć się postępującej komercjalizacji góry. Pojechał w Himalaje jako klient Roba Halla, 35-letniego...

Wszystko za Everest jest wyczerpującą relacją z najbardziej tragicznego sezonu w historii najwyższej góry świata, opowiedzianą przez znanego dziennikarza i autora bestselleru Wszystko za życie. Krakauer, doskonały wspinacz, znalazł się pod Everestem na zlecenie magazynu "Outside", żeby przyjrzeć się postępującej komercjalizacji góry. Pojechał w Himalaje jako klient Roba Halla, 35-letniego Nowozelandczyka. Ten najbardziej szanowany wysokogórski przewodnik świata, wszedł na Everest pięć razy w latach 1990-1996 oraz wprowadził na szczyt czterdziestu dwóch klientów. Tuż obok jego zespołu działała komercyjna wyprawa Scotta Fishera, 40-letniego Amerykanina o legendarnej wytrzymałości i motywacji do wspinania, który w 1994 roku zdobył Everest bez tlenu. Jednak Hall, ani Fisher nie przeżyli szalonej burzy, która rozpętała się na Evereście 10 maja 1996 roku.
Krakauer usiłuje dociec, na czym polega magiczna siła tej góry, zmuszająca tak wielu ludzi (włącznie z nim) do bagatelizowania przestróg, lekceważenia niepokojów swoich bliskich, świadomego wystawienia się na ogromne niebezpieczeństwa i trudy oraz ponoszenia wszelkich wydatków. Bezpośrednia relacja Krakauera z tego, co wydarzyło się na dachu świata, napisana z niezwykłą szczerością i wsparta jego nienagannym dziennikarskim rzemiosłem, jest osiągnięciem jedynym w swoim rodzaju. Książka od dwóch lat pozostaje na listach bestsellerów całego świata.

 

źródło opisu: Wydawca

źródło okładki: Wydawca

pokaż więcej

Brak materiałów.
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Już teraz nowa funkcja: pakiety. Dowiedz się więcej jak kupić kilka książek w najlepszej cenie >>>
Dodaj dyskusję
Dyskusje o książce
pokaż wszystkie
Sortuj opinie wg
Opinie czytelników (5056)
 Pokaż tylko oceny z treścią
książek: 1645

Nie mam zielonego pojęcia o tych prawdziwych górach czy wspinaczce wysokogórskiej, a "Wszystko za Everest" jest pierwszą książką o takiej tematyce, jaką w życiu przeczytałam. I jestem pod naprawdę wielkim wrażeniem. Początkowo czyta się jak dobry thriller, jednak gdy uświadamiamy sobie, że dotyczy ona najtragiczniejszego dnia w dziejach himalaizmu, lektura okazuje się być bardzo przygnębiająca i trudna. Ciężko czytać o dramacie ludzi, którzy musieli przeżyć w warunkach ekstremalnych i w tych warunkach również musieli podejmować decyzje, od których zależało życie innych. Autor oczywiście przedstawia całą historię ze swojego punktu widzenia, a książka wydaje się być próbą jego rozliczenia z przeszłością. Nie przeszkadzało mi to, ale chętnie zapoznam się z innymi materiałami dotyczącymi tej wyprawy.

Zakończenie niestety nie będzie zaskakujące, nie można zmienić finału tej tragicznej wyprawy. Z jednej strony podziwiam tych ludzi, których pasją jest zdobywanie takich gór jak Everest....

książek: 337

Ta książka w zasadzie reportaż w wyprawy w Himalaje, okraszony sporą dawką informacji związanych ze wspinaczką wysokogórską (historycznych i praktycznych). Mnóstwo nazwisk, wstawek biograficznych które co prawda wzbogacają naszą wiedzę o wyprawie ale też powodują, iż akcja bardzo powoli posuwa się naprzód (i przynajmniej na początku można się pogubić, kto jest kto). Tak mniej więcej od połowy autor skupia się prawie wyłącznie na wspinaczce i ta część jest najwartościowsza, najbardziej emocjonująca. Bardzo drobiazgowo analizuje przyczyny wypadku i stara się dociec prawdy. Co prawda mamy tu tylko przedstawiony tylko jego punkt widzenia ale ilość informacji pozwala czytelnikowi na wyrobienie sobie własnego poglądu na całe to zajście (niekoniecznie zgodnego z opinią autora).
W wydaniu które czytałem było mało fotografii i brak było jakiegoś dokładniejszego schematu przejścia, tak więc trudno było lokalizować bohaterów w różnych momentach trasy.
Podsumowując - jedna z lepszych książek...

książek: 2330
Książniczka | 2016-04-23
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Góry

Mam wrażenie, że wyprawa na Everest to sprawdzian nie tyle naszej siły, wytrwałości, woli walki, co człowieczeństwa... Zwłaszcza, kiedy po drodze okazuje się, że nie wszystko przebiega zgodnie z planem, kiedy tuż obok nas umierają ludzie, nasi przyjaciele, towarzysze bądź ludzie całkiem nam obcy...Czy postaramy się im pomóc, ryzykując mniej lub bardziej swoim życiem, czy pójdziemy dalej, myśląc, że i tak nic nie możemy zrobić?

Bardzo osobista relacja Krakauera z tragicznej wyprawy w 1996 roku nie tylko bardzo wciąga i fascynuje, ale też daje do myślenia. A także szokuje, opisując zachowania tych, dla których zaliczenie szczytu było ważniejsze niż choćby próba pomocy komuś, kto kona metr dalej... Bulwersuje, bo okazuje się, że niektórzy zostali porzuceni jako skazani na nieuchronną śmierć - a przecież ta śmierć nie zawsze była nieuchronna, czasem dałoby się im pomóc, nawet nie zawsze ryzykując własnym życiem. Zdarzały się przypadki bezduszności, egoizmu i ewidentnego zaniedbania....

książek: 1008
Stokrotka | 2017-01-15
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 14 stycznia 2017

Nigdy nie ciągnęło mnie w wysokie góry, więc wejście na Gęsią Szyję (1489 m) mogę uważać za swój osobisty sukces. :) Zawsze jednak fascynowały mnie filmy, w których główny bohater zdobywał górskie szczyty, walczył z wiatrem, śniegiem, mrozem, wysokością. Po obejrzeniu produkcji „Everest” pozostałam z tyloma pytaniami i kłębiącymi się emocjami, że zaczęłam szukać dodatkowych informacji. Tak trafiłam na książkę Jona Krakauera „Wszystko za Everest”. Nareszcie otrzymałam odpowiedzi na dręczące mnie pytania. Autor, będący uczestnikiem tragicznej wyprawy na Everest w 1996 roku, w bardzo przystępny sposób opowiada o wspinaniu się na najwyższy szczyt świata. Mimo iż znałam finał, sposób narracji nie pozwalał na nudę, utrzymywał zainteresowanie, pobudzał wyobraźnię. Świetna książka. Ponoć istnieje amerykańskie wydanie ilustrowane fotografiami z wyprawy. Prawdziwa gratka! Teraz nabrałam chęci na książkę o wyczynach Jerzego Kukuczki.

książek: 464
Hipek | 2016-04-30
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Posiadam
Przeczytana: 2009 rok

Fantastyczna książka o wspinaniu, o pokonywaniu swoich słabości i o dążeniu do celu. Ale jest to także książka o tym jak we współczesnym świecie komercja wygrywa z podstawowymi wartościami. O przekonaniu, że pieniądz otwiera wszystkie możliwości. Jest to też książka o tym jak dużo znaczy umiejętność komunikacji i przywództwo w każdym zespole. A więc książka wielowymiarowa, a do tego nie pozwalająca oderwać się od siebie.

książek: 3266
Anna | 2018-02-14
Przeczytana: 14 lutego 2018

"Świadom, że jestem już bezpieczny, że w końcu zdjęto mi z ramion druzgocące napięcie poprzednich dni, płakałem za moimi utraconymi towarzyszami, płakałem z wdzięczności, że żyję, płakałem, ponieważ czułem się okropnie, że przeżyłem, podczas gdy inni zginęli."

Ostatnie dramatyczne zdarzenia na Nanga Parbat, niespotykana w historii brawurowa akcja ratownicza polskich himalaistów oraz trwająca obecnie zimowa wyprawa na K2 spowodowały, że sięgnęłam do książki Jona Krakauera "Wszystko za Everest". Nie spodziewałam się takich emocji, napięcia i przeżyć.

Autor wiosną 1996 roku był uczestnikiem jednej z komercyjnych wypraw na najwyższą górę świata, prowadzonej przez Nowozelandczyka Roba Halla. Oprócz tej wyprawy na Everest wybierało się w tym samym czasie jeszcze 15 większych lub mniejszych ekspedycji, łącznie blisko 300 osób o różnym przygotowaniu, doświadczeniu, kondycji czy ambicjach. Każdy z komercyjnych klientów zapłacił 65 tysięcy dolarów - to cena za zdobycie szczytu albo...

książek: 2369
Weronika | 2015-10-10
Przeczytana: 10 października 2015

W tej książce znalazłam wszystko to, czego zabrakło mi w książce Becka Weathersa "Everest". Rzetelny opis tragicznej wyprawy z 1996 roku - począwszy od zamieszczonej na początku mapki szlaku i listy dramatis personae (przydatne, uczestników wypraw było sporo i często zaglądałam do listy sprawdzając "who is who"), poprzez relację z każdego dnia eskapady i analizę wydarzeń na końcu. Krakauer ma bardzo dobry warsztat literacki - jest to reportaż, a czyta się jak dobrą książkę akcji. W świetny sposób opisuje świat himalaistów - ich obsesję związaną ze zdobywaniem szczytów, trudy "dnia codziennego" na wysokościach, fizyczne i psychiczne dolegliwości związane z przebywaniem w rozrzedzonym powietrzu o zmniejszonej zawartości tlenu. Książka budzi wiele kontrowersji w środowisku wspinaczkowym ze względu na zawartą w niej krytykę działań pewnych osób odpowiedzialnych za wyprawę. Aby mieć pełniejszy obraz wydarzeń na Evereście z tamtych dni powinnam przeczytać jeszcze "Wspinaczkę"...

książek: 8002
miki24gr | 2015-09-19
Przeczytana: 19 września 2015

Wstrząsająca i niezwykła relacja z tragicznej wyprawy na najwyższy szczyt świata; tragicznej, bo zakończonej śmiercią kilku osób. Książka napisana w sposób mistrzowski- miałam wrażenie, że sama uczestniczę w tych wydarzeniach i przez kilka godzin nic nie było w stanie przywrócić mnie do rzeczywistości.
Zamierzam za kilka dni obejrzeć najnowszy film "Everest", więc chciałam poszerzyć swoją wiedzę na ten temat, jednak ta lektura przerosła moje oczekiwania!!! Chociaż nadal uważam, że himalaizmem zajmują się ludzie mający duży problem ze swoją psychiką, to przyznaję, że znacznie zwiększył się mój szacunek dla ich samozaparcia i zdolności do poświęcenia wszystkiego w imię swojej pasji...
Gorąco polecam wszystkim spragnionym mocnych wrażeń i wiedzy o górach!

książek: 436
Kokos | 2018-02-28
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 28 lutego 2018

Bardziej na czasie byłoby czytać teraz o K2, ale akurat w klubie książki w zeszłym miesiącu wylosowano Everest ;)
Mało wiem o wspinaczkach wysokogórskich, nigdy się tym nie zajmowałam ani nawet nieszczególnie interesowałam. Dlatego czytałam książkę Krakauera, starając się nie osądzać autora ani pozostałych wspinaczy, nie wydawać moralnych ocen. Nie oceniam, jakie popełniono błędy ani kto ponosi odpowiedzialność.
Książka jako książka zasługuje na dość wysoką ocenę. Czytało się ciekawie, a autor starał się podać tak wiele informacji o górach i wspinaniu, jak wiele dało się tu wpleść bez znużenia czytelnika (brawo też dla redakcji i tłumaczki za ciekawe przypisy). Po lekturze czuję się o wiele bogatsza w wiedzę np. na temat aklimatyzacji i kwestii stosowania butli z tlenem. Trzeba też przyznać, że pomimo wiadomego końca, książka trzymała w niesamowitym napięciu i w którymś momencie np. złapałam się na tym, że kibicuję komuś, o kim wiem, że w rzeczywistości umarł, ale na tyle uległam...

książek: 735
Jolka | 2018-04-08
Na półkach: 2018, Przeczytane, Ulubione
Przeczytana: 08 kwietnia 2018

Pozycja, która wywarła na mnie największe wrażenie od bardzo, bardzo dawna. Dość długo czekała na półce, bo spodziewałam się w niej raczej suchej relacji ze wspinaczki, okraszonej pustą i niezrozumiałą dla mnie terminologią techniczną. Owszem, jest to szczegółowy zapis wejścia i zejścia z Everestu, ale bez narzucania się ze znajomością techniki i nie mający w sobie nic, wbrew tematyce, z zimnej, bezdusznej narracji. To bardzo emocjonalny reportaż o istocie człowieczeństwa, o pokonywaniu własnych ograniczeń, balansowaniu między życiem a śmiercią. Sława, rozgłos, chęć pochwalenia się w towarzystwie, zarobienia grubych pieniędzy, a może pokonanie własnych słabości i realizacja dziecięcych marzeń? Czym kierują się himalaiści? Czy człowiek musi ciągle pokonywać kolejne bariery wysokości i przestrzeni? Nie znajdziemy tu oczywistych odpowiedzi, bo ich nie ma. Dla mnie nierozwiązane zostaje też najważniejsze pytanie, czy warto. Odmrażać dłonie, stopy i nosy, tracić zdrowie albo bić się...

zobacz kolejne z 5046 
Przeczytaj także

Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading
Cytaty z książki
lista cytatów dodaj cytat
więcej książek tego autora
Powiązane treści
Dzień Przewodników i Ratowników Górskich

Są wśród Was miłośnicy gór? A może na przekór wszystkim letnie dni wolicie spędzać nie nad morzem, ale właśnie na szlakach. Dziś z okazji Dnia Przewodników i Ratowników Górskich prezentujemy Wam 10 książek, w których szczyty odgrywają główną rolę.


więcej
Pięć książek o górach

Od kilku dni cała Polska, ale także reszta świata, żyje historią misji ratunkowej pod Nanga Parbat. Adam Bielecki, Denis Urubko, Pior Tomala i Jarosław Bator przerywają misję zdobycia K2, aby pospieszyć z pomocą Elizabeth Revol i Tomaszowi Mackiewiczowi pod Nanga Parbat. Prezentujemy pięć książek o himalaizmie, które warto przy tej okazji przeczytać.


więcej
więcej powiązanych treści
zgłoś błąd zgłoś błąd