Dzieło otwarte. Forma i nieokreśloność w poetykach współczesnych

Seria: Seria z Wagą
Wydawnictwo: W.A.B.
Opera aperta: formae indeterminazione nelle poetiche contemporanee
Umberto Eco
Pistacia

Według Umberta Eco dzieło istnieje w pełni dopiero w procesie interpretacji. Punkt ciężkości zostaje więc przeniesiony z autora i samego dzieła na odbiorcę, który musi wejść w interakcję z przedmiotem artystycznym. Wartościowe i ciekawe są te utwory, których struktura na taką interakcję zezwala. Współczesne dzieło sztuki jest zatem skończone dopiero w procesie odbioru. Taki pogląd przysparza jednak wielu problemów epistemologicznych - jak istnieje dzieło sztuki i czy w ogóle istnieje, skoro w każdym odczytaniu jest czym innym, co innego znaczy? Jak można o nim rozmawiać, skoro każdy odbiorca jest jego pełnoprawnym współtwórcą? W jednej ze swych pierwszych, ale też najważniejszych prac (esej pochodzi z roku 1962) Eco rozwinął koncepcję otwartości dzieła sztuki, prekursorską wobec estetyki recepcji Hansa Roberta Gaussa i Wolfganga Isera. Podjął problematykę, która do dziś należy do głównych tematów dyskusji literaturoznawców, estetyków i teoretyków sztuki.

[opis wydawcy]

Ania | 2015-12-16

Mimo że przeczytałam jedynie niewielki fragment tej pozycji muszę stwierdzić,że jest to znakomicie napisany tekst. Odnosi się on do wielu dziedzin ,nie tylko literatury , co bardzo się chwali i przez co może być zrozumiały dla większego grona czytelników.

Kris | 2015-07-15

Dedykowalbym ja kazdemu, kto chce sie wybrac do muzeum sztuki wspolczesnej.

Mona | 2016-08-24
Jan_76 | 2016-08-19