Stan czwarty

The fourth estate
83-7180-088-6
Stan, czwarty
karola

Na pierwszy rzut oka Richard Armstrong i Keith Townsend mają ze sobą niewiele wspólnego. Jeden jest synem niepiśmiennego wieśniaka, uciekinierem z zacofanego zakątka Europy, wygnanym z ojczyzny przez wojnę: drugi żyje w dostatku na końcu świata, gdzie echa wojny docierają jedynie w postaci informacji w gazecie. Jeden musiał kraść oszukiwać i kłamać, drugiemu wystarczyło czekać, aż naturalną koleją rzeczy zostanie wyniesiony na same szczyty. Łączy ich jedno: zamiłowanie do ryzyka. Obaj gotowi są postawić wszystko na jedną kartę, żeby zdobyć kontrolę nad największym imperium prasowym świata. Zwyciężyć może tylko jeden.... Jeffrey Archer i tym razem pozostaje wierny swoim zainteresowaniom - finansom, a temat ten pod jego piórem skrzy się takim blaskiem i emocjami, jak najwspanialsza love story.

Monika | 2012-09-04
Przeczytana: 04 września 2012

Jeffrey'a Archer'a pokochalam od pierwszej książki, pierwszego rozdziału wręcz! Miłość trwa, a autor każdą kolejną książką potwierdza swoją wielkość w moim sercu :)
Archer zadziwia swoimi pomysłami, inteligencją i wiedzą - tym razem z dziedziny mediów.

Polecam wielbicielom inteligentnych intryg i zagadek.

Ag2S -> dziękuję za kolejną książkę, która na zawsze pozostanie w mojej pamięci :)

Jomi | 2013-07-30
Na półkach: Przeczytane, Ebook
Przeczytana: 30 lipca 2013

To moja czwarta książka z dorobku pisarza (przeczytałam dwa tomy sagi o życiu Cliftonów i powieść sensacyjną - Jedenaste przykazanie)i w mojej ocenie ta pozycja jest najsłabsza. Oczywiście nie oznacza to, że jest to powieść zła, ale nie wciągnęła mnie tak jak poprzednie książki tego autora.
Akcja przez większość lektury toczy się dwutorowo, raz śledzimy losy Richarda Armstronga , raz Keith'a Townsenda, dwóch bohaterów owładniętych wizją stworzenia największego imperium prasowego. Wiadomo, że jeden z nich musi przegrać, żeby drugi mógł zwyciężyć. Ja kibicowałam Townsendowi, chociaż na początku bardziej podziwiałam wolę walki i przetrwania Armstronga. Żaden z bohaterów nie ma kryształowego charakteru, każdy z nich pewne fakty z życia chciałby ukryć jako wstydliwe... po prostu w świecie biznesu i wielkich pieniędzy, w jaki wprowadza nas Jeffrey Archer nie ma miejsca dla rycerzy na białym koniu.
Dobra lektura.

daniello188 | 2011-02-06
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 22 stycznia 2011

Nie wiem co na temat tej książki mogę powiedzieć...Po prostu ją kocham! Fantastyczna opowieść o dwóch mężczyznach którzy pochodzą z dwóch, całkowicie innych, światów, którzy poprzez swoją determinację i chęć sięgnięcia po coś więcej stają się potentatami prasowymi na skalę światową. Niesamowita historia, która trzyma w napięciu do samego końca. Na prawdę nie można się od niej oderwać. Polecam każdemu!

agata | 2015-11-29
Przeczytana: 28 listopada 2015

Na wstępie chcę zaznaczyć, że czytałam nowe, dwutomowe wydanie książki.

Żyd Lubczy Hoch/John Player/Richard Amstrong pochodzący ze wsi na granicy Czechosłowacji, Rumunii i Polski, trafia poprzez wojsko do Niemiec gdzie zarządza gazetą Der Telegraph i na późniejszym etapie łączy ją z Der Berliner.
Następnie przenosi się do Anglii.
Keith Towsend przejmuje w Australii rodzinny biznes wydawniczy, łączy dzienniki Gazette oraz Messenger.

Na pewnym etapie zaczynają rywalizację o przejmowanie kolejnych tytułów prasowych. Prowadzi ona tak jednego jak i drugiego do problemów finansowych. W końcu ten wyścig wydawniczych szczurów i kolejne długi są przyczyną śmierci jednego z rywali. Dlaczego? Przeczytajcie sami…

Szczerze mówiąc schemat bardzo podobny do książki „Kane i Abel”, tylko fabuła nudniejsza.
Najgorsza książka Archera jaką do tej pory czytałam

ira | 2011-12-08
Przeczytana: 2000 rok

W tej powieści Archer powtarza schemat z "Kane i Abel", tym niemniej czyta się to szybko, a akcja wciąga.
Zawsze mnie zadziwia, jak wiele można się z książek Archera nauczyć - pod warstwą akcji przemyca się wiele informacji - tutaj na przykład o działaniu potęg prasowych... :-)

Bociek | 2015-11-12

To pierwsza powieść Archera, po jaką sięgnąłem. Niech za recenzje posłuży fakt, że po niej zdobyłem i przeczytałem niemal wszystkie pozostałe jego książki, a na pewno wszystkie te, które udało mi się zdobyć.

Głównym motywem powieści są zmagania dwóch prasowych gigantów, przy czym obaj pochodzą z różnych środowisk i różnych rejonów świata. Jeden chował się pod kloszem, podczas gdy drugi cudem uniknął śmierci w Holokauście. Obaj mają za cel osiągnąć szczyt na światowym ryku gazet. Któremu uda się zwyciężyć? Zachęcam do lektury.

rycholeb | 2013-10-28
Przeczytana: 20 lutego 2012

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Jeffrey Archer
Stan czwarty to książka która opisuje prawdziwą historię , otóż Keith Townsend to żyjący Rupert Murdoch a Amstrong to Robert Maxwell (nie żyje) ale po tym jak zmarł poznacie że to prawdziwa historia. prowadzili obaj w Polsce interesy i nadal je prowadzą , w przypadku Maxwella to już inni.Warto pogrzebać w temacie , ciekawe jak ksiązka.

rycholeb

Lilith59 | 2013-09-20
Przeczytana: 20 września 2013

Są momenty, że wciąga a i są momenty z nudami. Początek- młodość bohaterów bardzo ciekawie, potem mniej więcej- a na koniec chce się sprawdzić co z jednym z bohaterów, bo o losie drugiego ( co dziwne)dowiadujemy się już na pierwszych stronach.

ifka3 | 2015-07-16

Książki Jeffreya Archera niezmiennie wciągają. Świat władzy i pieniądza jest zawsze czynnikiem determinującym. Silne i bezwzględne jednostki, dążą do raz obranego celu po trupach, a nas czytelników niezmienne ten świat fascynuje. Polecam :)

LeniwyCzłowiek | 2017-10-18
Na półkach: Przeczytane, Pwr17
Przeczytana: 18 października 2017

Bez rewelacji, niestety.
Początek bardzo mi się kojarzył z książką "Kane i Abel", co było zwiastunem dobrej książki ale im dalej początku tym mniej się działo.