Marcel Reich-Ranicki. Polskie lata

Wydawnictwo: W.A.B.
6 (3 ocen i 2 opinie) Zobacz oceny
Marcel Reich-Ranicki
Pistacia

Marcel Reich-Ranicki to czołowy niemiecki krytyk literacki znany z ostrych, często kontrowersyjnych wypowiedzi. Jego biografia okazuje się nie mniej interesująca. Wychowywał się na styku kultur: polskiej, niemieckiej i żydowskiej. Dzieciństwo spędził we Włocławku, ale wychował się w kręgu kultury niemieckiej. Pod koniec lat dwudziestych wraz z rodziną wyjechał do Berlina, ale tuż przed wojną...

Wychowywał się na styku kultur: polskiej, niemieckiej i żydowskiej. Dzieciństwo spędził we Włocławku, ale wychował się w kręgu kultury niemieckiej. Pod koniec lat dwudziestych wraz z rodziną wyjechał do Berlina, ale tuż przed wojną trafił do Warszawy. W getcie zaangażował się w pracę Judenratu, później ukrywał się pod podłogą u polskiej rodziny. Po 1945 roku został agentem polskiego wywiadu w Niemczech i w Londynie. W pewnym momencie jako Żyd przestał być dobrze widziany w szeregach partii. Usunięty ze świata polityki zajął się literaturą. Wkrótce wyemigrował do Niemiec, za żelazną kurtynę. Tam stał się czołowym krytykiem literackim.
Książka Gerharda Gnaucka to rzetelny obraz życia Ranickiego przed emigracją, poprzedzony wnikliwymi studiami materiałów źródłowych i rozmowami ze świadkami. Znajdziemy w niej także opis pogranicza kulturowego i tożsamości jego mieszkańców. Sam krytyk w roku 1958 powiedział o sobie, że jest „pół Polakiem, pół Niemcem i całym Żydem”.

[opis wydawcy]

źródło opisu: http://www.wab.com.pl/

źródło okładki: http://www.wab.com.pl/

Lenka | 2013-09-29
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2013
Przeczytana: 29 września 2013

Przeciętna. To najlepsze określenia dla tej biografii. Pod każdym względem przeciętna. Choć zapowiadała się naprawdę dobrze... Przez pierwsze 70 stron czytało się z przyjemnością, a potem było już coraz gorzej... Tak źle, że ostatnie 60 stron było drogą przez mękę. Ostatnie trzy strony podarowałam sobie, zresztą tak samo jak większość przepisów.
Obawialam się, że zalewanie mojego małego móżdżku dodatkową dawką (zbędnych!) informacji pochodzących z przypisów doprowadzi do przeciążenia... Miejscami miałam wrażenie, że autor chce się jedynie pochwalić przed czytelnikiem swoją wiedzą dotyczącą Reicha-Ranickiego. Koniecznie musiał przekazać wszystko co wie, nawet jeśli nie były to informacje godne uwagi. Brakowało tylko numeru obuwia...

Dużym plusem książki jest zawarcie mnóstwa zdjęć akt, notatek służbowych, rodzinnych fotografii lub listów. Dzięki temu wszytskie opisane wydarzenia stają się bardziej ludzkie i łatwiejsze do pojęcia... Z pewnością pobyt w gettcie i ukrywanie się pod...

Sija | 2014-11-15
Na półkach: Przeczytane, Historia
Przeczytana: 13 listopada 2014

Spojrzenie na biografię papieża niemieckiej krytyki z perspektywy polskiej - co zabawne, bo autor jest niemieckim korespondentem prasowym w Polsce.

Borsukolis | 2014-04-27
Przeczytana: grudzień 2010