Karol Marks. Biografia

Wydawnictwo: W.A.B.
Karl Marx
Karol Marks
Pistacia

Niezłomny trybun mas pracujących, a zarazem człowiek przez całe życie stroniący od stałej pracy. Potomek znakomitego żydowskiego rodu i jednocześnie zapamiętały ateista. Geniusz ekonomii bezradny wobec domowego budżetu. Charyzmatyczny mówca, który potrafił godzinami, niczym kucyk, wozić dzieci na własnym grzbiecie. Natchniony filozof, któremu zdarzyło się uciekać przed policją po pijackiej awanturze. Karol Marks był człowiekiem sprzeczności. Autorzy licznych poświęconych mu książek widzieli w nim przede wszystkim twórcę najbardziej zaraźliwej ideologii XX wieku, a w powszechnej świadomości stał się ikoną, postacią niemal mityczną. Francis Wheen nie lekceważy znaczenia ekonomicznych i politycznych idei autora Kapitału, ale dostrzega poza nimi człowieka z krwi i kości. Z brawurą i przewrotnym humorem, ale nie bez empatii opisuje skomplikowaną osobowość Marksa, jego burzliwe życie, a także ujawnia wiele nieznanych wcześniej faktów.

[opis wydawcy]

źródło opisu: http://www.wab.com.pl/

źródło okładki: http://www.wab.com.pl/

Antoni Leśniak | 2013-05-12
Przeczytana: wrzesień 2012

Jest postacią, o której powiedziano tak wiele i tak źle, że aby dostać się do prawdy, trzeba przekopać się przez wiele warstw i odsłonić niejedną skrycie chowaną tajemnicę. Odbrązowić i uczłowieczyć ale jednocześnie wiarygodnie i prawdziwie pokazać kim naprawdę był Marks. Takie zadanie postawił sobie autor i z uznaniem przyznaje, że dokonał tego w sposób satysfakcjonujący. Oto przed naszymi oczyma przewija się cała panorama postaci, które wpłynęły i ukształtowały osobowość i charakter Maksa. Każda z nich miała swój przyczynek lecz „Murzyn” – tak określali go najbliżsi, był silną indywidualnością, zawsze dominujący, nieposkromiony, wielki intelekt i myśliciel, tytan pracy, chaotyczny i uporządkowany, perfekcyjny przy profesjonalnym przygotowywaniu swych wystąpień i książek, apodyktyczny i ciepły w swym oddaniu najbliższym, rodzinny samotnik, który większość życia, mimo naporu fal i burz przetrwał, nie poddał się, walczył, żyjąc w biedzie i na pożyczkach ale z ideami na ustach,...

Krzysztof Mroczko | 2014-09-01

Ciężko pisać o Marksie. Jedni wybierają styl hagiograficzny, pisząc na kolanach o ojcu komunistycznej religii. Inni wybierają zaś frontalny atak. Ta książka jest inna. Pokazuje Karola Marksa jako zwykłego człowieka, którym niewątpliwie też był. Na dodatek dostajemy błyskotliwe analizy tekstów, najsłynniejszych cytatów, które obrosły znaczeniami w ogóle nie obecnymi w myśli Marksa. Książka dla każdego, kto chciałby dowiedzieć się czegoś o jednym z najbardziej wpływowych myślicieli XIX i XX wieku.

Mikołaj | 2014-01-02
Przeczytana: 02 stycznia 2014

Moim zdaniem ciekawie przedstawiona postać Karola Marksa. Autor biografii obala kilka mitów związanych z filozofem, między innymi ten dotyczący cytatu: "religia to opium dla ludu". Polecam!

Monika | 2016-11-18

Obszerna pozycja na temat Marksa, napisana bardzo ciekawym i przystępnym językiem.

Kosik | 2011-12-17
Przeczytana: 08 grudnia 2011

Bardzo podoba mi się cały cykl a dzięki tej książce znane stały mi sie fakty z życia Karola Marksa, z którymi wcześniej nie dane mi było sie spotkać. Wspaniała lekturka o życiu autora Kapitału. Polecam

GeeN | 2016-10-14
Przeczytana: 2013 rok