Morderstwo na polu golfowym

Okładka książki Morderstwo na polu golfowym Agatha Christie
Okładka książki Morderstwo na polu golfowym
Agatha Christie Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie Cykl: Herkules Poirot (tom 2) Seria: Seria z Gawronem kryminał, sensacja, thriller
Herkules Poirot (tom 2)
2005-01-01
Jan Stanisław Zaus
powieść detektyw zbrodnia

Na półkach: , , , , , ,

Niewiarygodne jak można czytelnika wodzić za nos i w momencie kiedy ten ma zbudowaną już jakąś koncepcję kto i dlaczego, za parę stron musi budować kolejną opcję. :) Tym razem grono potencjalnych morderców nie zawęża się do grona znajdującego się w zamkniętej przestrzeni. Dodatkowo nawiązania do przeszłości niektórych bohaterów dodatkowo komplikują dochodzenie. Do samego końca nie wiadomo kto stoi za zbrodnią. A koniec zaskakuje. :)

Podobała mi się i oczywiście nie przewidziałam motywów morderstwa...

Podobała mi się i oczywiście nie przewidziałam motywów morderstwa...

Herkules Poirot po otrzymaniu telegramu od milionera Paula Renaulda przyjeżdża do jego posiadłości. Na miejscu okazuje się, że właściciel nie żyje. Detektyw postanawia pomóc policji w śledztwie.

Po przeczytaniu kilku książek Christie  wiem, że "Morderstwo... " będzie w mojej osobistej topce jej powieści. Jestem pod wrażeniem całej intrygi. Zwroty akcji ciężko zliczyć na jednej ręce, kiedy myślałam "uff, dobra, to chyba ten" okazywało się, że jednak nie i cała zabawa z poszukiwaniem winnego zaczynała się od nowa. Czasami się złościłam z tego powodu (na Autorkę oczywiście),no bo ileż można...

W tym kryminale po raz pierwszy spotkałam się z jednoczesnym narratorem i przyjacielem Poirota - Arthurem Hastingsem. Jak były oficer Armii Brytyjskiej radzi sobie w śledztwie? Cóż... Za bystry to on nie jest. 😵‍💫

Polecam!

Christie to mistrzyni intrygi, wodzenia bohaterów (i czytelnika) za nos, ilości zwrotów akcji. Nic tu nie dzieje się bez przyczyny, a zaskakujące zakończenie jest kropką nad i. Wyśmienicie się czytało, przednia zabawa i rozrywka.

Po prostu Agatha Christie. Nic dodać nic ująć. "Minusem" czytania książek Chrisite jest to, że trzeba je czytać w skupieniu ;),bo inaczej można się pogubić.

Znakomita. Ciężko oderwać się od tej historii, której rozwiązanie zaskakuje chyba wszystkich czytelników. Z ciekawostek, już w 3 króciutkim akapicie Autorka popełniła dwa błędy. ,,Na początku lipca po załatwieniu kilku spraw w Paryżu, wracałem porannym ekspresem do Londynu. Ciągle dzieliłem mieszkanie z moim starym przyjacielem, Herkulesem Poirot, jeszcze do niedawna belgijskim detektywem". Te dwa zdania wypowiada Hastings wracając z Paryża do Londynu w dzień poprzedzający morderstwo. Tymczasem miało ono miejsce 7 czerwca, która to data pojawia się w książce kilkukrotnie. W ostatnim rozdziale Hastings wypowiada natomiast zdanie ,,Wkrótce po powrocie do Londynu zauważyłem na gzymsie kominka w domu mego przyjaciela wspaniałą rzeźbę psa gończego". W całej książce nie ma słowa o tym jakoby Hastings i Poirot przestali dzielić wspólne mieszkanie i o przeprowadzce tego ostatniego do własnego domu. Ale w żadnym wypadku nie umniejsza to wielkości całej powieści, którą wszystkim gorąco polecam.

W tej książce było tyle zwrotów akcji, że aż brak mi słów. Wyśmienicie się bawiłam czytając ją. Gorąco polecam!

Bardzo dobra powieść choć postać Hastingsa dość irytująca.Rozumiem kanon kryminałów genialny detektyw i głupi asystent ale Hastingsa ciężko trawie.

To moje drugie spotkanie z twórczością autorki i na pewno nie ostatnie. Zagadka jest wciągająca i zaskakująca. Bawiłam się rewelacyjnie podczas lektury i aż sama się sobie dziwię, że tak późno rozpoczęłam moja przygodę z historiami Agathy Christie.

Jedyne, co w tej części mnie nieco irytowało to Hastings i jego natychmiastowe zakochiwanie się. W tej książce był wyjątkowo denerwujący i momentami nie mogłam zdzierżyć jego postępowania. Gdyby nie to, nie wahałabym się dać oceny 10/10.

Ciekawa historia, ale zabrakło mi w niej efektu ,, wow ,,. Jak zawsze dobrze się czyta, jest klimat, dobry język, lecz mam wrażenie, że za dużo tu chaosu.

• Agatha Christie
  • Kryminały