Niespodziewany gość

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
The Unexpected Guest
powieść, zbrodnia, śledztwo
dona

Michael Starkwedder wpada samochodem do rowu. Niedaleko znajduje się willa, z której chce wezwać pomoc. Odnajduje tam, w salonie, ciało mężczyzny. A dalej, przy wykuszu... młoda kobieta z rewolwerem w dłoni. Indagowana przez Starkweddera przyznaje, że to Richard Warwick - jej mąż. Zastrzeliła go, ponieważ ją obraził. Starkwedder, wysłuchawszy opowieści Laury, postanawia jej pomóc w zatuszowaniu zbrodni. Jego opowieść o ściganym człowieku przyjęta zostaje bez zastrzeżeń... Tylko czy to na pewno Laura zabiła Richarda...

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Michael Starkwedder podczas gęstej mgły wpada samochodem do przydrożnego rowu. Szukając pomocy, trafia do domu państwa Warwicków. Zastaje w nim martwego mężczyznę, nad którym stoi kobieta z bronią - morderstwo oraz sprawca są tu więc jasne. Ale czy na pewno było tak, jak wydaje się na pierwszy rzut oka?

Nie pamiętam, żebym doświadczyła tylu skrajnych emocji w ciągu jednej, i to tak krótkiej, opowieści! Na początku czułam rozdrażnienie i ogromne rozczarowanie, że znany jest już morderca - to nie w stylu Agathy Chrisie! Potem w miarę wyjaśniania się pewnych wątków, utwierdziłam się, że wiem, kto zabił - byłam dumna, że to odkryłam, ale i żałowałam, że tak łatwo mi poszło, bo przy Królowej Kryminału mi się to nie zdarza. A końcówka historii? Christie dowodzi, że potrafi zaszokować czytelnika nawet na paru ostatnich stronach opowieści i pokazać, że zbrodnia w jej wykonaniu musi być majstersztykiem! Jestem pod ogromnym wrażeniem "Niespodziewanego gościa"!

jatymyoni | 2019-03-04
Przeczytana: marzec 2019

Jak zwykle świetna zabawa i relaks. Książkę słucha się przyjemnie, jak słuchowisko, gdyż powstała jako teatralny dramat. Mężczyzna, którego samochód utknął w błocie idzie do sąsiedniego domu. W domu tym zastaje zastrzelonego pana domu i jego żonę z bronią w ręku. Czy ona zabiła męża? Zamiast zadzwonić na policję sugeruje jej plan jak odsunąć od niej podejrzenia. Jednak czy plan jest do końca przemyślany? Okazuje się, że osób , które chciałyby i mogły zabić jest więcej. Sprawa coraz bardziej się komplikuje. Ale jak w porządnych kryminałach powinno być rozwiązanie jest zaskakujące. Przyznaję się chociaż domyślałam się sprawcy i tak bawiłam się przednie.
Polecam, nie ma lepszego relaksu.

zosia_bm | 2017-10-11
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 10 października 2017

Agatha Christie, to autorka, której książki od bardzo wielu lat towarzyszą nam jako świetnie napisane kryminały. I tym razem nie zawodzi. Mistrzowsko poprowadzony wątek kryminalny. Przez całe śledztwo już myślimy, że w końcu wiemy kto jest mordercą, by za moment przekonać się że to pomyłka. A rozwiązanie i tak nas zaskakuje.
Kryminały nigdy nie były priorytetem na mojej liście książek do przeczytania, ale dzięki takim autorom jak A. Christie, H .Coben sięgam po nie coraz częściej.
Polecam na wolne chwile albo jako uzupełnienie w czasie czytania innych lektur.

lacerta | 2012-12-31
Przeczytana: 30 grudnia 2012

Niby wszystko już wiemy, bo autorka podsuwa nam zabójcę już na samym początku książki, a jednak to tylko złudna wiedza, bo sprawy tak się komplikują, że w końcu nie wiemy nic. Mistrzostwo, a zakończenie podane dosłownie na ostatnich stronach książki jest tak zaskakujące, że aż otwiera się szeroko oczy ze zdumienia. Pani Christie chyba nigdy nie zawodzi swoich fanów.

Shimik | 2016-02-18

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Mimo, że to nie Poirot historia bardzo mi się podobała. Za nic nie spodziewałem się, że taki będzie sprawca. Byłem zaskoczony, zwłaszcza po takim początku. Na pewno zapoznam się jeszcze z innymi książkami autorki. Jestem zadowolony, że przeczytałem tę książkę:)

FannyBrawne | 2017-08-12

Agatha Christie, królowa kryminałów, oprócz świetnych powieści pisała też sztuki teatralne. Zostały one zaadaptowane przez innych autorów jako powieści i w takiej formie są wydawane w serii Wydawnictwa Dolnośląskiego. Jedną z tych książek jest ,,Niespodziewany gość”.

Michael Starkwedder przybywa do Walii. Nie zazna tam jednak odpoczynku, gdyż zostanie wciągnięty w aferę kryminalną. Znajduje piękną kobietę z pistoletem w dłoni nad ciałem męża. Teoretycznie powinien wydać ją policji, jednak zauroczony Laurą decyduje się pomóc ukryć jej zbrodnię. Zamordowany nie był lubianym człowiekiem i ta dwójka postanawia obwinić o morderstwo człowieka, który kilka lat wcześniej stracił syna z powodu Richarda. Jednak czy Laura naprawdę jest morderczynią? A może prawda wygląda zupełnie inaczej?

Nietrudno zauważyć, że ,,Niespodziewany gość” powstał na podstawie teatralnego dramatu. Mamy tu do czynienia z praktycznie samymi dialogami, opisy uczuć właściwie nie występują. Dzięki temu książkę czyta...

Pinkiman | 2015-07-21
Przeczytana: 21 lipca 2015

Nie wstawiłbym tej książki na listę najlepiej napisanych przez Christie, ale przyjemnie się czytało tę króciutką historię. Zakończenie jest najlepszą częścią tej pozycji i wywraca całą książkę do góry nogami. Warto przeczytać jeśli nie ma się nic lepszego w planach :)

A_R_O | 2014-04-30
Przeczytana: 30 kwietnia 2014

Kolejne dobre dzieło Agathy Christie. Była to pierwotnie napisana sztuka teatralna, lecz Charles Osborne'a, przełożył to na powieść. Moim zdaniem był to dobry ruch. Książkę można przeczytać w jeden dzień(tylko nieco ponad 100 stron. Historia dotyczy morderstwa głowy rodziny w pewnej angielskiej posiadłości. Trupa odkrywa przypadkowy kierowca, który szuka pomocy, ponieważ nie może on kontynuować swej podróży. Historia trzyma do samego końca. Nie byłem w stanie odłożyć książki puki nie skończyłem. Mimo swej krótkiej objętości, trzyma ona w napięciu do samego końca! Zakończenie rewelacyjne. Po raz drugi po lekturze książki Christie jestem zadowolony.
Moja ocena: 7/10

Polecam

Pani_Wu | 2015-04-07

Angielska mgła

Nieoczekiwany gość przybywa do przypadkowo napotkanego domu podczas gęstej, angielskiej mgły. To, co zastaje wewnątrz oraz relacje pomiędzy członkami rodziny i służbą, to kolejna, równie gęsta mgła. Można powiedzieć, że jest to wręcz matnia, pułapka, sytuacja bez wyjścia.

„Nieoczekiwany gość” jest sztuką teatralną, wystawioną na scenie w 1958 roku. Według Johna Currana została napisana krótko przed jej premierą w teatrze. Nigdzie w zapiskach nie ma informacji, którą podaje Wikipedia, jakoby sztuka ta powstała w 1923 roku. Z drugiej strony jest niezwykle trudno ustalić, kiedy Agatha wpadła na ten czy inny pomysł i kiedy zaczęła nad nim pracować. Jak podaje Curran, w notatnikach autorki brakuje dat: ”We wszystkich siedemdziesięciu trzech zeszytach zapisanych jest zaledwie siedemdziesiąt siedem, najczęściej niekompletnych [dat].”[1] Curran podaje także, że „Najwcześniejsze zapiski do „Nieoczekiwanego gościa” (Notatnik 31) opatrzone są datą 1951, czyli powstały siedem...

Pani_Wu | 2014-11-25
Przeczytana: 25 listopada 2014