Chata wuja Toma

Okładka książki Chata wuja Toma
Harriet Beecher Stowe Wydawnictwo: Siedmioróg Seria: Kanon Lektur literatura dziecięca
128 str. 2 godz. 8 min.
Kategoria:
literatura dziecięca
Seria:
Kanon Lektur
Tytuł oryginału:
Uncle Tom's Cabin
Wydawnictwo:
Siedmioróg
Data wydania:
2005-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1897-01-01
Data 1. wydania:
1995-04-27
Liczba stron:
128
Czas czytania
2 godz. 8 min.
Język:
polski
ISBN:
8372545693
Tłumacz:
J. Walicki
Tagi:
Murzyn Tom niewolnictwo
Inne

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki The Lifted Veil. The Book of Fantastic Literature by Women. 1800--World War II Louisa May Alcott, Gertrude Atherton, Harriet Beecher Stowe, Marie Belloc Lowndes, Karen Blixen, Ann Bridge, Charlotte Brontë, Rhoda Broughton, Willa Cather, Amelia Edwards, George Eliot, Elizabeth Gaskell, Rokeya Sakhawat Hossain, Margery Lawrence, Katherine Mansfield, Florence Marryat, L.T. Meade, Mary Louisa Molesworth, C. L. Moore, Edith Nesbit, Margaret Oliphant, Charlotte Perkins Gilman, Alice Perrin, Elizabeth Stuart Phelps, Charlotte Riddell Riddell, Olive Schreiner, Mary Shelley, May Sinclair, Harriet Prescott Spofford, Christina Stead, Edith Wharton, Mary E. Wilkins Freeman, Sarah Wilkinson, A. Susan Williams, Virginia Woolf
Ocena 0,0
The Lifted Vei... Louisa May Alcott, ...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,8 / 10
1198 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
694
408

Na półkach: , ,

Nawet rasizm ma swoje granice. Połączony z bestialstwem jest hańbą ciemiężycieli. Traktowanie człowieka o ciemnej skórze jak zwierzę lub rzecz to czarna karta historii Sanów Zjednoczonych. "Chata wuja Toma" to opowieść z czasów niewolnictwa, gdy Murzyni byli maltretowani fizycznie i psychicznie, morzeni głodem, ciemiężeni pracą ponad siły, z czasów gdy nie mieli jakichkolwiek praw, gdy nie szanowano nawet ich więzi rodzinnych (odbierając dzieci matkom).

Głównym bohaterem książki jest około 40-letni Murzyn o imieniu Tom, który odsprzedawany jest co kilka lat innemu nabywcy, by ostatecznie z przytulnej chatki, w której mieszkał z żoną i dziećmi u dobrego właściciela, trafić na plantację bawełny. Pomimo ciężkiej pracy i wyjątkowo bestialskiego pana, Tom nie traci honoru i wiary w Boga, w nim pokładając nadzieję, która pomaga mu sprostać trudom życia. Czy wolność duszy jest warta poświęcenia cielesnej powłoki człowieka?

Harriet Beecher Stowe napisała książkę będącą jedynie zarysem poruszanej tematyki, ponieważ "Chata wuja Toma" nie jest powieścią rozbudowaną, a charaktery bohaterów są mocno przerysowane, symboliczne. To jednak wystarczyło autorce, by przyczynić się w drugiej połowie XIX wieku do wzmożenia ruchu o równe prawa w społeczeństwie. Nie był to cel łatwy, czego przykładem jest jedna z bohaterek, "wielka chrześcijanka", członkini towarzystwa abolicjonistycznego (walczącego o zniesienie niewolnictwa), która wzdraga się przed Murzynami. Mówi ona: "Przyznaję, że mimo całej swej chrześcijańskiej miłości, nie mogłabym ucałować Murzynki".

Książka napisana jest w patetycznym tonie (dotyczy to głównie fragmentów mówiących o wierze chrześcijańskiej) oraz w sposób niezwykle wzniosły przedstawia emocjonalne sceny. Z jednej strony zatem tekst odbiera się jako teatralnie napuszony, a z drugiej jednak potrafi on wzruszyć czytelnika. Pomimo tego niezwykle wiarygodnie brzmi dramat ciemiężonych niewolników.

Podtytuł "Chaty wuja Toma" brzmi: "Powieść z czasów niewolnictwa Murzynów w Ameryce". Pomimo dyskusji w mediach o pejoratywnym znaczeniu słowa Murzyn nie uważam, by zwrot ten obrażał człowieka ciemnoskórego. Według „Słownika Języka Polskiego” PWN określenie Murzyn jest neutralne, a nie pogardliwe (jest nim natomiast słowo czarnuch). Opinię tę podzielają między innymi nazywający siebie Murzynem poseł John Godson oraz prof. Jan Miodek.

Nawet rasizm ma swoje granice. Połączony z bestialstwem jest hańbą ciemiężycieli. Traktowanie człowieka o ciemnej skórze jak zwierzę lub rzecz to czarna karta historii Sanów Zjednoczonych. "Chata wuja Toma" to opowieść z czasów niewolnictwa, gdy Murzyni byli maltretowani fizycznie i psychicznie, morzeni głodem, ciemiężeni pracą ponad siły, z czasów gdy nie mieli...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    1 662
  • Chcę przeczytać
    1 065
  • Posiadam
    313
  • Ulubione
    45
  • Literatura amerykańska
    29
  • Audiobook
    17
  • Klasyka
    16
  • Teraz czytam
    14
  • Audiobooki
    11
  • 2018
    11

Cytaty

Więcej
Harriet Beecher Stowe Chata wuja Toma Zobacz więcej
Harriet Beecher Stowe Chata wuja Toma Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także