Noc i ciemność

Endless Night
83-7337-696-8
powieść, przepowiednia, sensacja
dona

Noc i ciemność to jeszcze jedna znakomita książka, w której autorka przedstawiła perypetie bohaterów w nowym, zaskakującym ujęciu. Wszystko zaczęło się od złowieszczej wróżby starej Cyganki. Michael Rogers, prosty chłopak, zawsze miał wielkie ambicje: marzył o bogatej, pięknej żonie, wspaniałym domu i zakosztowaniu wszelkich uroków życia. Udało mu się te marzenia zrealizować, ale cygańska...

Wszystko zaczęło się od złowieszczej wróżby starej Cyganki. Michael Rogers, prosty chłopak, zawsze miał wielkie ambicje: marzył o bogatej, pięknej żonie, wspaniałym domu i zakosztowaniu wszelkich uroków życia. Udało mu się te marzenia zrealizować, ale cygańska przepowiednia w nieoczekiwany sposób odmienia jego życie. Kolejna powieść mistrzyni kryminału, której książki, tłumaczone na wiele języków, osiągnęły nakład ponad 100 mln egzemplarzy.

tvinge | 2016-02-12
Przeczytana: 11 lutego 2016

Jedna z bardziej oryginalnych książek Agathy Christie.

Jest to pozornie banalna historia miłości bardzo bogatej dziewczyny z młodym mężczyzną pochodzącym z ubogiej rodziny. Wbrew sprzeciwom rodziny i dezaprobacie społeczeństwa pobierają się i zamieszkują razem w domu na odludziu, o którym plotki głoszą, że jest obciążony cygańską klątwą.

Większość książek Agathy Christie opiera się na pewnym schemacie - najpierw morderstwo, później czytelnik wraz z detektywem próbuje dojść do tego, kto je popełnił, na sam koniec rozwiązanie zagadki. W przypadku tej książki autorka odeszła od powyższego schematu. Aż do ostatnich stron miałam wrażenie, że czytam zwyczajną (i miejscami nudną) powieść obyczajową. Dopiero pod koniec mamy do czynienia ze zbrodnią a rozwiązanie jej zagadki następuje tak szybko, że czytelnik nawet nie ma szans się nad nią porządnie zastanowić.

Tak naprawdę na sam koniec dowiadujemy się jak bardzo interesujące było to, co czytaliśmy - bo dopiero wtedy mamy okazję...

wiejskifilozof | 2015-07-17

Tak :-), tak,ta.Udało się ! nie miałem pojęcia,kim jest morderca.Aż, to końca książki.To zadziwiające,zwykle udaje mi się odgadnąć kim jest zabójca z książek Agathy Christie.A tu, taka niespodzianka.Ale trzeba przyznać,że ta powieść kryminalna to prawdziwa perełka.
Bo fabuła to pewnego stopnia była taka sobie.Cyganie, małżeństwo wykupuje teren na ich ziemi.Gdzie tu kryminał ?
No na kryminał trzeba poczekać,bo on się ukaże.I ukazał się,w swej mocy.
I akcja nagle przyspieszyła i mnie zadziwiła.
Świetna książka.Ale na rozwój akcji trzeba troszkę poczekać.

ZARAZA | 2014-10-16
Przeczytana: październik 2014

Powieść na początku była ciekawa, ale im dalej tym było nudniej. Dopiero morderstwo ożywiło trochę akcję, ale całe rozwiązanie nie było specjalnie zaskakujące. Nie jest to najlepsza powieść autorki, rozczarowałam się.

Roland | 2014-10-15
Przeczytana: 14 października 2014

Interesująca, napisana w nietypowej formie powieść Agathy Christie. Wydawać by się mogło, że historia opowiedziana przez królową kryminałów jest raczej spokojną opowiastką niż kryminałem, lecz nic bardziej mylnego. Pod płaszczem spokojnej, wręcz sielskiej fabuły, kryje się szokujący dramat. Również zakończenie jak na standardy, które stworzyła autorka, okazuje się nietypowe. Być może pod względem „trudności zagadki” niniejsza powieść nie jest zbytnio wymagająca, lecz pod względem fabularnym (nowatorskość) jest bardzo interesująca.

Michael Rogers, prosty chłopak, zawsze marzył o bogatej, pięknej żonie, wspaniałym domu i zakosztowaniu wszelkich uroków życia. Udało mu się te marzenia zrealizować. Jednakże wszystko zaczęło się psuć od złowieszczej wróżby starej Cyganki, która w nieoczekiwany sposób odmieniła los głównego bohatera.

Pierwszą nowatorską cechą wyróżniającą „Noc i ciemność” od pozostałych książek Agathy Christie jest sam sposób jej napisania. Opowieść prowadzona...

Czytając tę książkę, co jakiś czas z niedowierzaniem zerkałam na nazwisko autora, bo nie mogłam uwierzyć, że to dzieło Agathy Christie. Nie jestem przyzwyczajona, że dostaję od niej opowieść o miłości, mezaliansie i problemach z tym związanych, gdzie zbrodnia - mimo iż planowana właściwie przez całą historię - rozgrywa się dopiero prawie na samym końcu i to tak beznamiętnie... Dodatkowo fakt poprowadzenia narracji przez autorkę podobnie jak w "Zabójstwie Rogera Ackroyda" mnie rozczarował i ponownie poczułam się delikatnie oszukana, czego nie lubię.

Nie sądziłam, że mogę kiedykolwiek tak nisko ocenić dzieło Agathy Christie, ale po prostu ta powieść, mimo zaskakującego i ciekawego (jak zwykle) zakończenia nie przypadła mi do gustu. Wolę takie książki tej autorki, w których jej styl jest najbardziej charakterystyczny. I jest moim ulubionym.

Ale dla porównania polecam przeczytać "Noc i ciemność".

Przy_kawie_z_ksiazka | 2018-01-26
Przeczytana: 26 stycznia 2018

Głównym bohaterem jest prosty chłopak, Michael Rogers. Ma wielkie ambicje - marzy o bogatej, pięknej żonie, wspaniałym domu i wygodnym życiu. Jego marzenia wydają się spełniać, gdy poznaje śliczną i zamożną Ellie i kupuje zniszczoną posiadłość o nazwie "Cygańskie gniazdo". Na jej miejscu buduje nowoczesną willę. Nad posiadłością krąży klątwa starej cyganki.

Jest to wyjątkowa książka, wszystko jest tu nietypowe, nie wyłączając konstrukcji. Trup pojawia się dosłownie dwadzieścia kartek przed końcem książki. Ciężko jest się zorientować, co jest tu kluczowym motywem. Poruszamy się jak we śnie, po romantycznych, dzikich wrzosowiskach razem za autorką i narratorem. Oglądamy oczami wyobraźni ich dom, który miał się stać bezpieczną przystanią, a który zaczyna wywoływać lęk.

Przez 3/4 książki tak naprawdę nic konkretnego się nie dzieje i wydawać by się mogło, że mamy tu powieść obyczajową o dwójce młodych ludzi zakochanych w sobie do szaleństwa. Akcja biegnie powoli, aż tu nagle pod sam...

książek: 2084
Aniutka90 | 2013-10-26
Przeczytana: 26 października 2013

Książka jest króciutka, inna niż wszystkie powieści Agathy. Nie znajdziecie tu bowiem Poirota, pannę Marple czy rodzeństwo T. Główny bohater opowiada historię swojego życia na pozór prostą, romantyczną, jednak u pani Christie musi być morderstwo i oczywiście tu również!
Nie zaskoczył mnie koniec, spodziewałam się takiego obrotu sprawy, lektura jest słabsza niż poprzednie pozycje autorki.
Polecam bo jednak warto przeczytać chociażby dla rozwikłania tej historii.

Monika | 2010-12-19
Przeczytana: 31 października 2016

Jedna z moich ulubionych książek Christie, dlatego że jest inna. Różni się od pozostałych. I przez to wprowadza nieco świeżości, nie opiera się na tych samych schematach. Trzyma w napięciu jak thriller, Christie wprowadza do niej element grozy. Najbardziej fascynujące jest to gładkie, prawie niezauważalne przejście do rozwiązania całej zagadki. Zdecydowanie polecam.

mieszka | 2018-01-29
Przeczytana: 29 stycznia 2018

Zaczęłam czytać z przeczuciem graniczącym z pewnością, że to będzie kolejny kryminał, może z tych mniej znanych, ale kryminał. Potem - wchodząc w treść - stwierdziłam, że to jednak jest powieść obyczajowa. Zwiedziona zostałam całkowicie.
"Noc i ciemność" to inna, niż pozostałe opowieści pani Christie, z różnych względów, np.: narrator to główny bohater, nie ma detektywa prowadzącego śledztwo, narracja jest spokojna. Ponadto narracja jest prowadzona w sposób opisowy, żeby nakreślić tło i wszystkie okoliczności zdarzenia, do którego dochodzi, choć czytelnik ma tylko jedną wskazówkę, że coś się zdarzy - przepowiednia starej cyganki. Zbrodnia się zdarza, bo musi, ale do końca nic nie jest pewne.

MałaPisareczka | 2015-09-15
Przeczytana: 15 września 2015

Zastanawiające, iż niektórzy pisarze - choć mają wyrobiony już swój własny charakterystyczny styl - potrafią zaskoczyć czytelnika powieścią inną niż wszystkie. Przykładem takiej autorki jest wspaniała Agata Christie, która nigdy nie przestanie mnie zaskakiwać, a dowodem tego jest omawiany przeze mnie tytuł. Uwierzcie mi. Gdyby nie nazwisko Królowej Kryminałów na okładce, w życiu nie pomyślałabym, iż Noc i ciemność wychodzi właśnie spod jej pióra!

Michaela Rogersa można uznać za typ lekkodusznego mężczyzny. Zmienia pracę według własnych kaprysów, ma przedziwne nastawienie do majątku osobistego, ale przede wszystkim zaskakuje spostrzeżeniami dotyczącymi ludzi. Mimo wszystko - jako człowiek inteligentny i przystojny - jest nastawiony na sukces. Pewnego dnia nadchodzi moment na stabilizację. W momencie kiedy spotyka dom swoich marzeń oraz... pewną kobietę.

Ellie nie jest zwykłą dziewczyną. To jedna z najbogatszych ludzi na świecie i jak każdy bogacz marzy jej się wielka miłość od...