Tajemnica wawrzynów

Okładka książki Tajemnica wawrzynów Agatha Christie
Okładka książki Tajemnica wawrzynów
Agatha Christie Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie Cykl: Tommy i Tuppence (tom 5) Seria: Seria z Gawronem kryminał, sensacja, thriller
Tommy i Tuppence (tom 5)
Seria z Gawronem
Postern of Fate
Wydawnictwo Dolnośląskie
2005-01-01
2005-01-01
Agnieszka Bihl
powieść śledztwo śmierć

Tommy i Tuppence - państwo Bertesfortd kupują dom w małej , prowincjonalnej miejscowości , żeby osiąść tam na emeryturze. Tuppence odkrywa tajemniczy zapis w jednej ze starych dziecinnych książek - okazuje się , że z domem związana jest niewyjaśniona smierć. Pani Beresford postanawia przeprowadzić śledztwo , wciągając w to męża. Wkrótce okazuje się , że w sprawę zamieszany jest wywiad , a w posiadłości mogą być ukryte dokumenty sprzed lat , mające i obecnie wielkie znaczenie. Taki zarys akcji wydaje się bardzo ciekawy ,ale obawiam się , że jeśli ktoś zacznie przygodę z Agathą Christie od tej książki , nie wróci więcej do jej powieści. Wolne tempo , ciągłe wałkowanie tych samych spraw. Nie wiem czy to wina tłumaczenia, czy też autorka chciała napisać dialogi tak jak to bywa w potocznej mowie- wiele powtórzeń , odbieganie od tematu. W rezultacie rozmowy Tuppence i Tommego albo Tommego i jego wysoko postawionych znajomych , są nużące i irytujace. W końcówce powieści też mamy niedomówienia i nie wszystko się wyjaśnia. Ten styl nie bardzo pasuje do lekkiego kryminału - w końcu nie zabieramy się za "Ulissesa" [ gratuluję tym , którzy skończyli , bo ja nie i momentami miałam też ochotę odłożyć " Tajemnicę Wawrzynów"].
Poza tym autorka serwuje nam takie dziwactwa jak to , że ponad siedemdziesięcioletnia Tuppence zjeżdża kilkakrotnie z górki w starym , rozklekotanym , dziecięcym samochodzikiem , za każdym razem wpadając w kłujące krzewy. Innym razem Tommy i Tupence nie dają rady wspólnie odwrócić do góry nogami drewnianego konia- zabawki , więc proszą 85- letniego ogrodnika , który robi to bez kłopotu. Najciekawszą postacią jest tu przesympatyczny pies Hannibal - ten nie ma kłopotów z pamięcią i nie powtarza w kółko tego samego.
Lubię państwa Beresford ale ta książka nie jest udana.
Spodoba się cierpliwym i zagorzałym wielbicielom Tommego i Tuppence.

Niezbyt przepadam za Christie w tematyce szpiegowskiej (jak i za samą tematyką szpiegowską gdziekolwiek),a w tej powieści to jej chyba najsłabsza odsłona. Chyba, bo nie zdążyłam jeszcze przeczytać wszystkich książek królowej, ale mam wielką nadzieję, że żadna z czekających w kolejce nie będzie gorsza niż ta.

Polubiłam tę dwójkę głównych bohaterów :D
Trochę rozwleczona ta akcja, ale mi się przyjemnie czytało.

Polubiłam tę dwójkę głównych bohaterów :D
Trochę rozwleczona ta akcja, ale mi się przyjemnie czytało.

Właśnie skończyłam czytać “Tajemnicę Wawrzynów” i jestem zachwycona. Tą powieść Christie czytałam już wcześniej, jakieś 6 lat temu, ale naszczęście dużo zapomniałam. Na szczęście, bo mogłam ją przeczytać drugi raz i móc ponownie się zaskoczyć.

Głównymi bohaterami są Tommy i Tuppenece Beresford starsze małżeństwo, które wprowadziło się do domu zwanego Wawrzyny. Niech was pozory nie mylą bo Tommy i Tuppenece to nie są zwykli emeryci. Wcześniej byli szpiegami i prowadzili biuro detektywistyczne. Nic dziwnego, że trafili na sprawę tajemniczego morderstwa, które miało miejsce jeszcze w czasie I wojny światowej.

Książka jest świetnie napisana. Jej się nie czyta, ją się pochłania. Dialogi bohaterów są błyskotliwe i pełne humoru, jak z resztą uwagi narratora. Chciałam w tej recenzji przywołać kilka cytatów z książki, ale szybko zrezygnowałam z tego zamiaru bo cudownych tekstów było tak dużo, i tak świetnych, że nie wiedziałabym z czego wybrać. W ogóle małżeństwo Beresfordów jest bardzo sympatyczne i bardzo przyjemnie śledzi się ich perypetie.

Na koniec zdradzę wam, że moje serce skradł Hannibal. Nie po wiem kto to. Przeczytajcie sami.

Letnie czytadelko :)

Letnie czytadelko :)

Jako powieść kryminalna, zgadzam się z większością opinii, że wypada słabo. Natomiast mnie osobiście urzekła ta para staruszków i miło było poznać pióro Agaty Christie z innej strony, szczególnie, że to jedna z ostatnich powieści autorki.

No nie spodziewałem się że kiedyś to napiszę o książce Agaty Christie -nie dość że nudna to na dodatek irytująca.

To chyba pierwsza powieść Agathy Christie, która mnie nie porwała. Zarys fabuły może i byłby interesujący, ale jej "wykonanie", czyli rozwikływanie zagadek z przeszłości przez parę staruszków to chyba nie jest najlepszy pomysł. Tym razem kryminalny retro klimat był jakby mocno rozrzedzony.

Pomimo, że uwielbiam Tommy'ego i Tuppence, bardzo mnie ta książka zawiodła i pozostawiła po sobie niesmak. Czytanie bardzo mnie nużyło, a rozwiązanie zagadki było dla mnie bardzo zawiłe i niezrozumiałe. Jeśli jesteście fanami Agathy Christie to lepiej odpuśćcie sobię lekturę, żeby nie psuć sobie opinii o jej powieściach :(

Tommy i Tuppence Beresford przeprowadzają się do wymarzonego domu w nadmorskiej wiosce, gdzie zamierzają spokojnie spędzić czas na zasłużonej emeryturze. Jednak spokój nie będzie im dany tak łatwo i szybko…
Podczas remontu Tuppence natrafia na zaszyfrowaną w jednej z książek wiadomość o śmierci Mary Jordan, która dawno temu mieszkała w tym domu. Jednak kim była Mary Jordan? Kto ją zabił? W jakich okolicznościach i dlaczego? Rozbudzona wyobraźnia Tuppence zaczyna pracować na najwyższych obrotach, a wrodzona ciekawość prowadzi do rozpoczęcia śledztwa, w czym oczywiście towarzyszy jej Tommy.
Mimo że metody pracy małżonków są zupełnie odmienne, to ich detektywistyczne umiejętności znów okazują się niezbędne. Bo choć tajemnica obecnego domu Beresfordów – Wawrzynów i jego dawnych mieszkańców dotyczy czasów jeszcze sprzed I wojny światowej, to jak się okazuje może wpływać również na czasy obecne i mieć duże znaczenie polityczne. A że Beresfordowie są wspólnie niezrównani, można liczyć na pełen sukces 😉
„Tajemnica Wawrzynów” to niestety ostatnie spotkanie z Tommy’m i Tuppence Beresfordami. A szkoda, bo bardzo polubiłam tę parę. Choć są zupełnie różni, to ich siłą jest wzajemne zaufanie i wsparcie. Tommy, spokojny i opanowany, jest idealnym uzupełnieniem pomysłowej i zawsze „hop do przodu” Tuppence. Świetny duet małżonków-detektywów wykreowany przez Agathę Christie!

• Agatha Christie
  • Kryminały