Srebrne Cienie

Tłumaczenie: Natalia Łajszczak
Cykl: Pieśni i Miecze (tom 3) | Seria: Forgotten Realms
Wydawnictwo: ISA
Silver shadows

Arilyn Księżycowa Klinga zawsze obawiała się cienia elfa, istoty magii swojego miecza. Gdy poznaje straszliwą prawdę, kryjącą się w odziedziczonej księżycowej klindze, obiecuje sobie znaleźć sposób, by uniknąć przeznaczenia. To, co wydaje się z początku tylko środkiem prowadzącym do celu, przeradza się w niezwykle osobiste zobowiązanie.

Lekko, łatwo, przyjemnie i naiwnie kończymy opowieść o Arilyn Księżycowej Klindze. Trzy części, w mojej opinii, niepotrzebnie rozdzielone na trzy osobne tomy, opowiadają ostatecznie zgrabną, lekką i przyjemną historię widzianą z różnych perspektyw a rozgrywającą się w tym samym czasie.
Owszem, wciąz jest naiwność, wciąż niektóre postacie przedstawione są tak po łebkach i papierowo, ale w całokształcie czyta się lekko i przyjemnie. Autorka ma zdecydowanie lekki styl, i nie przeczę temu. Za to ją lubię. Jest plastyczna, prosta, łatwa i przyjemna i kojarzy się z przygodami, kiedy D&D królowało.
Z pewnością nie raz jeszcze sięgnę po tą pozycję, choćby po to, by sobie przypomnieć, że istnieją autorzy, którzy nawet romans mogą opisać tak subtelnie, że wręcz niezauważalnie na tle poważniejszych spraw..

Szafirolotek | 2013-09-06
Przeczytana: 2013 rok

W tej części cyklu dowiadujemy się, co miało miejsce równolegle do przygód Danila, gdy on i Arilyn zmuszeni byli się rozstać w mało delikatny (głównie za sprawą pół-elfki) sposób.

O dziwo, "Srebrne cienie" w moim odczuciu nie uplasowały się na lepszym miejscu od "Pieśni elfa". Być może dlatego, że w książce zabrakło Danila, bez którego postać Arilyn wyraźnie traci. Mimo iż staje ona przed trudnymi wyzwaniami i nie może znaleźć dla siebie miejsca, tkwiąc pomiędzy dwoma nieprzychylnie nastawionymi do jej statusu i pochodzenia światami, na łamach kart wydaje się dziwnie pusta i odpychająca. Jej emocje nie są wystarczająco prawdziwe, a właśnie to tworzy magiczną nić, łączącą bohatera książki z czytelnikiem. Brak ten nie sprzyja fabule, która "idzie, bo musi". A szkoda, bo motyw walki z leśnym ludem, chociaż popularny, daje spore pole do popisu.

Jedno zasługuje na duży plus, a mianowicie sposób, w jaki autorka opisuje sceny zbliżeń bohaterów (dla zniechęconych faktem ich istnienia...

sav | 2010-06-14

Lepsza od poprzednich dwóch pod kątem fabularnym, ale napisana tak samo po łebkach.

AdizgPL | 2014-12-25
Przeczytana: 25 grudnia 2014