Hotel "Bertram"

Okładka książki Hotel "Bertram" Agatha Christie
Okładka książki Hotel "Bertram"
Agatha Christie Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie Cykl: Panna Marple (tom 10) Seria: Agata Christie - Królowa Kryminału kryminał, sensacja, thriller
Panna Marple (tom 10)
Agata Christie - Królowa Kryminału
At Bertram's Hotel
Wydawnictwo Dolnośląskie
2009-10-23
2009-10-23
Krystyna Bockenheim
powieść morderstwo detektyw panna Marple

Trochę zbyt mocno przewidywalna ale w miarę w porządku historia. Minus to powtarzanie co chwilę o bułeczkach maślanych i herbacie co dość było irytujące , choć możliwe że to zabieg autorki często lubiła droczyć się czytelnikiem opisując prozaiczne sprawy starszych ciotek a między ciasteczkami a herbatą wrzucić makabryczną zbrodnie.

Po przeczytaniu powieści mam trudność z oceną jej. Agata Christie to jedna z moich ulubionych pisarek. Jednakże ta książka i jej fabuła rozczarowały mnie totalnie (to moja subiektywna ocena i wiem, że niektórzy się z nią nie zgodzą). Jedynym plusem jest jej objętość 240 str.
Pierwsze około 60 stron to jedna wielka męka. Mnóstwo bohaterów i ich przeżycia rodzinno-towarzyskie. Wiele wątków i historii. Dopiero pod koniec zaczyna się prawdziwa akcja kryminalna z niespodziewanym zakończeniem.
Czym był i jaką rolę odgrywał ten staroświecki tytułowy hotel i jego mieszkańcy dowiadujemy się na prawie ostatnich kartach.
Dobrze, że pojawił się nadinspektor Fred Davy (tata) i szybko rozwiązał sprawę, a zarazem zakończył moje czytelnicze męki. Mimo to nadal jestem fanem twórczości Agaty Christie i będę dalej czytał jej kryminały.

Panna Marple zatrzymała się w londyńskim hotelu Bertram. Czas akcji to chyba rok 1955 , ale hotel robi wrażenie przedwojennej doskonałości. Pokoje są wygodne , obsługa nienaganna , w tradycyjnych strojach , idealnie przyrządzone potrawy , przypominające te z dzieciństwa lub młodości.
Panna Matrple obserwuje i dochodzi do wniosku , że jest zbyt wspaniale . Jednocześnie w całym kraju dochodzi do serii spektakularnych napadów rabunkowych.
Przestępcy pozostali by przez długie lata nieuchwytni , gdyby nie to , że zupełnie niepotrzebnie przyjęli bardzo skomplikowany sposób postępowania , który pozostawia wyraźne poszlaki . Mam wrażenie że mówią do policjantów: "Panowie, zapraszamy do hotelu Bertram"
Rozumiem , że autorka miała intrygujący pomysł na szereg przestępstw i postanowiła go opisać nie zwracając uwagi na to ,że w realnym świecie byłoby to całkowicie bez sensu.
Mimo tych zastrzeżeń mam sentyment do tej książki , ze względu na opis hotelowego życia [ co jak zauważyłam w recenzjach , nudzi niektórych czytelników].
Przypomina mi się " Ballada hotelowa" repertera Wiesława Górnickiego wydana w 1979 r , kiedy trudno było wyjechać za granicę - zwłaszcza na "zgniły zachód" . Lubiłam czytać opisy egzotycznych hoteli - to był powiew wielkiego świata. Ten sentyment przeniosłam na hotel Bertram.
Dodatkowo mamy tu i morderstwo i porwanie i oszustwa.
Nie jest to najlepsza książka Agathy Christi , ale czytało mi się dobrze.

„Hotel Bertram” Agathy Christie jest zupełnie inną książką od tych, które znamy. Wraz z niezawodną Panną Marple udajemy się w sentymentalną podróż do miejsca, które odwiedziła jako mała dziewczynka, do hotelu, który na pierwszy rzut oka nie zmienił się ni trochę. Ale czy z pewnością? Czy to co zobaczymy będzie rzeczywiste?

Starsza Pani w tej historii nie gra pierwszych skrzypiec. Jest obserwatorem i słuchaczem, ale jej niezawodna intuicja pomoże policji rozwikłać skomplikowane śledztwo. Książka ta jest powieścią wielowątkową, w której zostaniemy wplątani w nadzwyczajną intrygę, a ilość mylnych tropów przyprawi nas o niezły zawrót głowy.

Mimo tego, że morderstw mamy tu dosłownie jak na lekarstwo to bawiłam się genialnie! A jeżeli Wy chcecie się przekonać co wspólnego ze sobą mają ksiądz, dziedziczka fortuny oraz niewyjaśniona seria rabunków koniecznie przeczytajcie!

Starsza Pani w tej historii nie gra pierwszych...

Agatha Christie - jak zwykle napisane wybitnie.

Agatha Christie - jak zwykle napisane wybitnie.

Niezastąpiona lektura kryminału, zdawałoby się prosta sprawa a okazała się intryga jakich mało. Nie pozorna panna Marple dziergająca swoje robótki i obserwująca przechodzących obok ludzi przed którą się nic nie ukryje, która połączy wszystkie drobne szczegóły w jedną spójną całość .Razem z nadinspektorem Davy panna Marple rozwiązują tę intrygę i demaskują złoczyńców.👍

Agatha Christie nie zawodzi, Panna Murple również.
Klimat hotelu prowadzonego w starym stylu i jego goście, małe i większe tajemnice, niespodziewane spotkania i zbiegi okoliczności, kradzieże i w końcu morderstwo. A wszystko napisane niepowtarzalnym językiem autorki.
Spokój, dedukcja, spostrzegawczość, to cechy na których oparte jest śledztwo i udział w nim niezastąpionej Panny Murple.
Klasyka kryminału w starym stylu. Bardzo lubię, zarówno w wersji papierowej jak i audiobooku.

Agatha Christie nie zawodzi, Panna Murple również.

Brakowało mi tu faktycznej tajemnicy, którą trzeba rozwiązać. Sama idea hotelu dosyć mi się podobała. Ale muszę przyznać - kiedy już było morderstwo, to jego prostota aż mnie oszołomiła.

Bardzo klimatyczny kryminał, a jednocześnie bardzo ludzki, tyle osób przewija się przez hotel, istna galeria postaci, ale Panna Marple ma dar katalogowania osobowości, pamięć i spostrzegawczość, biada temu kto da się zwieść "staruszce".

Dobra, ciekawa i zaskakująca.

Dobra, ciekawa i zaskakująca.

• Agatha Christie
  • Kryminały