Heretycy Diuny

Cykl: Kroniki Diuny (tom 5) | Seria: Diuna
Wydawnictwo: Rebis
Heretics of Dune
Psioro

Blisko półtora tysiąca lat po śmierci Boga Imperatora we wszechświecie dużo się zmieniło. Nie ma Imperium, Rakis nie jest już jedynym źródłem melanżu, a rybomówne straciły wpływy. Tleilaxanie, Ixanie i Bene Gesserit pozostali jednak na scenie, a nieżyjący Leto II wciąż kładzie się cieniem na ich przyszłości. Walcząc o supremację, a zarazem usiłując ocalić zgromadzenie przed napływającymi z...

Walcząc o supremację, a zarazem usiłując ocalić zgromadzenie przed napływającymi z Rozproszenia Dostojnymi Matronami, Bene Gesserit układają diaboliczny plan. W jego centrum tkwią kolejny ghola Duncana Idaho i żyjąca na Rakis dziewczyna, która... rozkazuje czerwiom.

źródło opisu: rebis.com.pl

źródło okładki: rebis.com.pl

„Heretycy Diuny” to część cyklu, w której nie wiele już odniesień do Paula Muad’diba, Fremenów i Diuny z jego czasów. Jedyne co tak naprawdę nadal łączy ją z pierwszymi częściami to postać Duncana Idaho. Szczerze powiem, że trochę szkoda, ale pisarz i tak serwuje sporo nowych, ciekawych wątków, jak na przykład dziewczyna, która potrafi rozkazywać czerwią, pojawiają się także nowi przeciwnicy. No i oczywiście nowe intrygi. Sporo także zamieszania w tej części, ale raczej zaliczyłabym to na plus. Co jeszcze mogę powiedzieć o przedostatnim tomie? Cieszę się, że pisarz nadal do czegoś nawiązuje w swoich powieściach – polityka, religia, ekonomia. No i cały czas piękny język. Jednak ta część jakoś nieszczególnie mnie porwała, zachwyciła złożonością i fabułą. Dobra powieść, ale nie tak dobra, jak poprzednie.

anika | 2015-01-25
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Ebook, 2015
Przeczytana: 25 stycznia 2015

Niesamowite tempo akcji, ciekawe intrygi i fabuła, od której nie sposób się oderwać - "Kroniki Diuny" znowu zawładnęły mą duszą. Przykro mi,że jeszcze tylko jeden tom przede mną.

Danway | 2011-03-18
Przeczytana: 2000 rok

Bardzo powoli zbliżamy się do końca Kronik Diuny. Od czasów Boga Imperatora minęło przeszło 1500 lat. Diuna znów stała się pustynną planetą, a czerwie ponownie stają się jej pełnoprawnymi mieszkańcami. Lecz tym razem to nie są te same czerwie, co przed panowaniem Leto II. W każdym z tych gigantycznych stworzeń żyje świadomość byłego imperatora.

Oprócz samej planety głównymi bohaterami, a raczej bohaterkami są siostry z Zakonu Bene Gesserit. Ponownie na placu boju pojawia się Duncan Idaho. Jak łatwo dostrzec to jedyna postać która zespala całość Kronik Diuny. Pojawiają się też nowe postacie m.in. Sheeana, dziewczyna która potrafi rozkazywać czerwiom.

Na arenie pojawia się także nowy przeciwnik. Są to Czcigodne Matrony. Żeński zakon przewyższający liczebnie Bene Gesserit próbujący go zniszczyć.

Całość czyta się całkiem dobrze, jednak wszystko już jest takie odległe od Paula Muad'diba oraz jego syna. Łatwo zgubić się w całej tej historii. Wszystko tutaj jest nowe. Jednakże dla...

Krzysztof Baliński | 2013-08-16
Na półkach: Przeczytane, Kcnk
Przeczytana: 16 sierpnia 2013

Co tu dużo się wczuwać w rozpisywanie kolejna część, piąta już cyklu „Kroniki Diuny”, zatytułowana „Heretycy Diuny” to kolejna porcja ciekawej, intelektualnej jazdy po bandzie jaką Herbert zafundował swoim czytelnikom. Akcja posuwa się do przodu jakieś 1500 lat, aż i dopiero jednocześnie. Aż bo było nie było półtora milenium to szmat czasu, a dopiero, bo jak się okazuje wpływ rządów imperatora Leto II był tak znaczący, że miał wielki wpływ na to co się dzieje. Chociażby jest mniej wojen statystycznie 2 % tego co było przed panowaniem Atrydy czerwia. Jednak ten świat się zmienił. Mówiące do ryb spadkobierczynie imperatora nie są już najpotężniejszą siłą we wszechświecie. O wpływy walczą wiedźmy Bene Gesserit, także czcigodne macierze, spadkobierczynie fremeńskich wielebnych matek, dalej oczywiście Gildia, chociaż nie jest już monopolistą w podróżach kosmicznych, oczywiście wynalazcy z planety Ix, swoje 3 grosze musieli wsadzić Bene Tleilax, spece od produkcji gholi. Oczywiście...

Zialu | 2018-06-16
Przeczytana: 29 kwietnia 2018

Piąta część serii "Kroniki Diuny" Franka Herberta przynosi zupełnie odmienną rzeczywistość oraz rozkład sił w galaktyce. Akcja toczy się 1500lat po "śmierci" Leto II znanego również jako Tyrana. Wszechświat nie lubi jednakże próżni. Do przewodzących w rozkładzie sił Bene Gesserit, Tleilaxan oraz Ixan(mówiące do ryb stały się marionetkami) dołącza nowa frakcji "Czcigodnych Macierzy", która to chce przejąć władzę nad planetami oraz dyktować warunki na ich zasadach. Arrakis a teraz Rakis, nie jest jedynym źródłem melanżu. Czcigodne Macierze stworzyły zamiennik, który nie wymaga substancji wydobywanej na Diunie.
Zagrożone Bene Gesserit, stworzyły plan, który ma im pomoc w walce z Macierzami opierający się zarówno na wykorzystaniu gholi Duncana Idaho, jak również nieznanej dziewczynki z rodu Atrydów, która ma moc władczą nad czerwiami.

Amoeth | 2016-04-23

Przedostatnia książka o losach Diuny i ich bohaterach. Nie będę opisywał o czym tym razem pisał Frank Herbert, ale napiszę, że książka jest dobra, nie tak dobra jak pierwsza część. Klimat wyczuwalny jest na każdej stronie, bohaterowie świetnie opisani, spiski i konflikty są na wysokim poziomie, nie ukrywam, że można się pogubić.

tivrusky | 2013-04-21
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Posiadam, 2013
Przeczytana: 02 kwietnia 2013

Kolejny raz wracamy na Diunę, tym razem minęło tysiąc pięćset lat... i tak. Wszyscy bohaterowie oczywiście już nie żyją, a samo uniwersum znów rządzi się nowymi, innymi niż w poprzednich częściach prawami. Bene Gesserit i Bene Tleilax toczą swoje spory, które muszą zawiesić w obliczu nowego zagrożenia - okazuje się, że potomkowie ludności rozsianej w nieznanych częściach wszechświata, zaczynają powracać.
W to wszystko wplątane zostają losy nowego gholi Duncana Idaho, oraz Szieny - dziewczynki rozkazującej Czerwiom. Wszystko zamykające się w tajemniczym planie Matki Przełożonej Tarazy.

Jakie wrażenia towarzyszą lekturze kolejnej opowieści o Diunie? Takie same jak poprzednim częściom. Nic się tutaj nie zmienia. Wciąż musimy przedzierać się przez misternie zbudowane zaplecze ekonomiczne, religijne, społeczne i polityczne, tworzące niesamowicie spójne tło dla, zaskakująco płynnej, jak na całą tę złożoność narracji. Uwielbiam ten herbertowski kompromis między skomplikowaniem i...

Hubert | 2013-07-25
Przeczytana: 25 lipca 2013

Przemęczyłem w końcu piątą część "Diuny". I wciąż nie mogę pozbyć się wrażenia, że po genialnej pierwszej części Frank Herbert pisał co mu atrament na pióro przynosił, byle tylko brzmiało mądrze.

I faktycznie, brzmi mądrze. Cały czas ten sam piękny język, bardzo głębokie cytaty na początku każdego rozdziału, wiele mądrości w dialogach. Niestety, to jedyne zalety książki. Poza tym - nudy jak flaki z olejem, naciągane pomysły ("przyspieszacz Tega" rządzi), a do tego wszystko wyjątkowo ciężkostrawne i trudne w odbiorze. Tylko wyjątkowe skupienie pozwala nie pogubić się w akcji, ale nagroda, jaką czytelnik odbiera za zwiększony wysiłek intelektualny absolutnie nie przystaje do tego wysiłku.

"Heretycy" są niestety tylko minimalnie tylko lepsi od maksymalnie przegadanego Boga Imperatora. Klimat pierwszej części, bogactwo świata Fremenów, cała głębia, przełanie, pięknie zarysowane postacie i wszystko to, co czyniło pierwszą "Diunę" wielką tutaj zwyczajnie nie występuje.

Cztery...

Serafin | 2010-07-27
Przeczytana: 20 listopada 2009

Herbert wraca do najwyższej formy! (Nie żeby wcześniej było jakoś źle... Gdyby wszystkie książki na świecie były na poziomie Boga imperatora i dzieci Diuny to świat byłby o wiele ciekawszym miejscem)Mija kolejne kilka tysięcy lat... Zgromadzenie żeńskie dalej realizuje swój plan i szuka mesjasza, Bene Teliax jest o krok od od realizacji swojego największego dzieła, z pustkowia nadciągają upadłe siostry które chcą odzyskać należne im miejsce a nawet więcej. Na Diunie znów rządzi piasek i Czerwie... Wszystko doprawione wspomnieniami o potędze domu Atrydów. Jaką w tym wszystkim rolę ma mała dziewczynka z pustynnej wioski która rozmawia z Czerwiami i młoda ghola Dunkana Idaho?
Jak zawsze dobór słów na najwyższym poziomie, (kolejny głęboki ukłon w stronę tłumacza) kolejne niesamowite grafiki Siudmaka.
Szczerze polecam!

Radosław | 2014-05-17
Przeczytana: 10 maja 2014

Książka miała swoje lepsze momenty ale mimo wszystko strasznie ciężko mi się ją czytało.
Samo umieszczenie akcji 4 czy 5 tysięcy lat po wydarzeniach pierwszej Diuny (swoją drogą ta książka była świetna) wydaję się dziwne i troszkę przesadzone. Po tylu latach ciągle te same siły zmagają się we wszechświecie i nie mogą się dogadać.
Najsłabszą częścią są dialogi i monologi, które są po prosu nudne. Ciężko się je czyta. Ja miałem wrażenie, że właściwie nie wiem o co w tym wszystkim chodzi. Po co te intrygi, kombinacje, do czego zmierza fabuła? Czasem jeden wielki bełkot. Niby jakoś to się wszystko w końcu, mniej więcej, wyjaśnia ale mnie nie przekonało.
Momentami miałem chęć przestać czytać i tylko silne postanowienie skończenia utrzymało mnie przy lekturze.
Po "Heretykach Diuny" odechciało mi się sięgać po pozostałe książki z uniwersum Diuny i zacząłem się zastanawiać czy nie pozbyć się wszystkich części poza pierwszą.