Możemy Cię zbudować

We Can Build You
83-7120-287-3
Dick
maniacz

Louis i jego wspólnicy sprzedawali kiedys klawikordy. Teraz sprzedają ludzi, lub bardziej precyzyjnie okreslając, doskonale zaprojektowane, historycznie autentyczne sobowtóry ludzi takich jak Edwin M. Stanton, czy Abraham Lincoln. Problem polega na tym, że jedynym potencjalnym kupcem jest chciwy miliarder, którego plany co do wykorzystania sobowtórów mogą dla Louisa skończyć się więzieniem.

kroofy | 2013-08-24
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, P.K.Dick
Przeczytana: sierpień 2013

P.K.Dick jest moim ulubionym pisarzem już od wielu lat, niektóre książki 'pożeram' po raz setny po inne sięgam pierwszy raz. Tak właśnie było z tą książką, leżała sobie na półce dość długo, aż nadszedł jej czas.
Zaczyna się bardzo obiecująco czuć klimat autora, ale jednocześnie jest w niej coś świeżego, innego niż np. w Ubiku. Bardzo podoba mi się pomysł na fabułę, świetny ma mteriał na komedię s-f. Szkoda tylko, że w połowie nagle się wszystko psuje, Dick jakby tracąc wątek i pomysł na to co ma być dalej, dogłębnie rozszerza jeden że swoich ulubionych tematów. Nie, nie chodzi tu o poczucie rzeczywistości, to oczywiście też jest, ale wprowadzone dość subtelnie, to motyw choroby psychicznej zaczyna dominować nad całą akcją. Nagle to co z początku wydawało się istotą "Możemy Cię Zbudować" niknie bez śladu.
Odnoszę wrażenie, że Dick w trakcie pisania zaliczył załamanie psychiczne, które to przelało się na papier.
Szkoda mogła to być jedna z lepszych jego powieści.

| 2015-07-04
Na półkach: Przeczytane, Philip K. Dick
Przeczytana: 2007 rok
calmanani | 2011-07-28
Przeczytana: 28 lipca 2011

Książka drążąca chyba ulubiony motyw Philipa - co to znaczy być człowiekiem? Na szczególną uwagę zasługuje postać Pris i jej świetna kreacja.

Szymon | 2017-06-06
Przeczytana: 05 czerwca 2017

To chyba jakiś żart. Kolejna książka Dicka, w której połowie ciekawy pomysł idzie w odstawkę, by zostać zastąpiony tym, co akurat autorowi ślina na język przyniesie.

Boneca | 2017-05-26
Elbereth | 2017-04-29