Trzynasty miesiąc poziomkowy

Akapit Press
2004-01-01
2004-01-01
przyjaciele przyjaźń paczka

"-Skąd wy macie poziomki w listopadzie? - zapytała.
-U nas, proszę pani, poziomki serwuje się przez cały rok. Dla naszych poziomek nie ma żadnego listopada., proszę pani. W naszym kalendarzu, proszę pani, jest zawsze trzynasty miesiąc poziomkowy".

Poziomki, ach ten zapach i smak! Kto raz spróbował, temu sentyment pozostanie na całe życie.

Muszę przyznać, że trochę dłużyła mi się ta książka i w momencie, gdy zaczęła mnie ciekawić, gdy historia zaczęła nabierać tempa...ups..,koniec! Czułam niedosyt. Luźno zarysowane postacie często mi się myliły, zwłaszcza na początku. Może to celowy zabieg pisarki? Jeśli tak, to bardzo udany. Jeśli nie, to może akurat ja byłam rozkojarzona czytając tę pozycję i nie potrafiłam się porządnie skupić.

"Przydrożny barek" to miejsce spotkań przypadkowych ludzi, którzy z czasem zaczynają się rozpoznawać i lubić. Zawiązują się znajomości, przyjaźnie a nawet pojawia się zakwitająca miłość. Mamy tutaj osoby bardziej dojrzałe, jak i te młodsze, dopiero u progu dorosłości i wyborów przyszłych ścieżek. Każdy życiorys przeplata się ze sobą mniej lub bardziej nad zupą pomidorową lub wegetariańskimi naleśnikami.

Postacie Toma i Gustawa bardzo ciekawie nakreślone. Pani Krystyna chyba miała sentyment do imienia Gustaw, bo każda postać o tym imieniu jest bardzo ciekawie opisana i taka barwna. Zdecydowanie moim faworyci w jej książkach!

Warto przeczytać, nie tylko ze względu na ciekawy i zabawny jadłospis barku ale na pewno nie jest to aż tak porywająca książka, jak inne tej autorki.

"-Skąd wy macie poziomki w listopadzie? - zapytała.

Muszę przyznać, że trochę...

Dobra książka, ale czytałam lepsze. Lekka powieść na jeden wieczór :)

Dobra książka, ale czytałam lepsze. Lekka powieść na jeden wieczór :)

Powiedziałabym, że książka w stylu Siesickiej :D - specyficzna atmosfera, nietypowi bohaterowie, bardzo realne sprawy, piękny język i klimat z bajki...

"Trzynasty miesiąc poziomkowy" to na chwilę obecną ostatnia książka autorki, którą posiadam w moim księgozbiorze. Szczerze, choć z lekkim ukłuciem w sercu, przyznaję, że to bardzo dobra dla mnie informacja. Zestarzałam się i już. Magia przestała działać.

Tę historię też trochę wymęczyłam, chociaż to tylko 118 stron. Poziomki, bomby, zupa selerowa i Petra z tymi swoimi malunkami. Tyle mi zostało w głowie, a właśnie książkę odłożyłam. To chyba nie jest pochlebna uwaga. Może jeszcze kiedyś wrócę do autorki i dokończę tych kilka sztuk, które mi zostały do przeczytania. Liczę, że drugi raz nie będę musiała spędzać czasu w "Przydrożnym barku".

Niezwykły klimat jadłodajni, która łączy wielu bohaterów. Wszystkie te osoby są nieprzypadkowe, ich losy przeplatają się, a czasami po prostu nawzajem sobie towarzyszą wyłącznie bierną obecnością. Dwie panie rozwiązujące krzyżówki były świadkami wielu zdarzeń, ale czy je zauważyły?

Wypożyczyłam tę książkę z ciekawości, a może w przypływie nostalgii za młodzieńczymi latami. Zaczęłam czytać i od razu wiedziałam, że to pomyłka. Dałam jednak autorce szansę - dobrnęłam do końca - i co? Otóż wciąż nic, jak na początku, tak i na końcu.
Takie miszmasz ludzkich charakterów, ale wszystko spłycone, żaden wątek nie został rozwinięty. A do tego narrator dziwnie wykreowany, niby się ujawnia, ale po chwili mówi o sobie w trzeciej osobie. Być może chodziło tu o ekstrawagancję czy też zachowanie dystansu do siebie, ale mnie to po prostu rozpraszało.
Jestem rozczarowana.

Po raz kolejny proza pani Krysi podbiła moje czytelnicze serduszko. Tylko ona potrafi tak pięknie pisać o wszystkim i o niczym! Nie zabrakło tutaj humoru, wątków miłosnych, a nawet zagadki, niejako kryminalnej!
Mieszane uczucia miałam jedynie wobec nietypowego zabiegu, jakim było uczynienie narratorki (notabene mojej imienniczki i swoistego alter ego autorki) głosem zarówno pierwszo- jak trzecioosobowym, obserwatorką, jak też kreatorką zdarzeń, obecną raz ciałem, a raz duchem, czytającą w myślach bohaterom, choć sama była jednym z nich. Po czasie doszłam jednak do wniosku, że manewr ten dodaje historii smaczku, potęgując panującą w tej opowieści atmosferę absurdu. Najbardziej urzekło mnie wyjaśnianie, czym jest ryps. Coś 'mrożkowego' unosiło się tutaj w powietrzu...
Jeszcze długo po zakończeniu czytania uśmiech nie znikał z mojej twarzy. Dawno nie miałam w łapkach czegoś tak nieoczywiście pięknego.

Książka tajemnicza i klimatyczna. Aż marzy się, by "Przydrożny barek" był własnie w naszej okolicy, byśmy mogli poznać klimat tego urokliwego miejsca i skosztować "Najkrótszego snu Gustawa" lub "Pomidorowej dla wtajemniczonych". Jak zwykle w książkach pani Siesickiej mamy do czynienia z niezwykłymi bohaterami, których darzymy sympatią lub wręcz nie cierpimy, z którymi spędzamy piękne chwile i z którymi nie chcemy się rozstawać, i tak właściwie nie rozstajemy się, bo przecież zagnieżdżają się w naszych umysłach i wystarczy chwila, by wrócić myślami do "Przydrożnego barku" i skosztować koktajlu na bazie poziomek, nieważne jaką data w kalendarzu dziś widzimy, bo w "Przydrożnym barku" zawsze trwa trzynasty miesiąc poziomkowy...

Całkiem lekka lekturka. Osobiście przeszkadzał mi wrzechwiedzący narrator, który raz był pierwszoosobowy, a potem znów nie. Generuje to nieco bałaganu.

Nie urzekła mnie ta książka. Jakoś do końca nie mogłam zrozumieć o czym to właściwie jest. Mimo to spodobał mi się pomysł na umiejscowienie większości wydarzeń w małej restauracji, która połączyła bohaterów opowieści.

• Młodzieżowe
  • Literatura młodzieżowa