Tajemnica rezydencji Chimneys

Tłumaczenie: Urszula Gutowska
Cykl: Nadinspektor Battle (tom 1)
Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie
The Secret Of Chimneys
powieść, morderstwo, książe
filmaster

Inne wydania

Pretendent do tronu Herzoslovakii zostaje zamordowany podczas weekendowej wizyty w rezydencji lorda Caterhama. Nad rozwiązaniem delikatnej sprawy, komplikowanej dodatkowo przez fakt, że nie wszyscy goście występowali pod prawdziwymi nazwiskami, pracuje flegmatyczny inspektor Battle. Niezależnie wciąga się w nią także energiczny przybysz z kolonii - Anthony Cade.

Opinie czytelników (1930)
Agacha | 2016-07-10
Przeczytana: 09 lipca 2016

Kiedyś czytałam już jakąż książkę Christie, której akcja toczyła się w kręgach władzy. Nie pamiętam nawet tytułu, ale wiem, że nie bardzo mi się podobała. Myślałam, że ta będzie w podobnym stylu. Na szczęście pozytywnie mnie zaskoczyła. Bardzo dobrze się czytało. Niby wszystko od początku jest powiedziane, a jednak nic nie jest takie, jakim się wydaje.

Degamisz | 2015-03-14
Przeczytana: 14 marca 2015

Cóż, moim zdaniem jest to słaba książka. Tym razem autorka nie przykuła mojej uwagi do końca, łapałem się na tym, że czytałem książkę a tak naprawdę myślałem o wszystkim innymi i praktycznie wcale nie skupiałem się na treści. A treść moim zdaniem była chaotyczna, nieprzemyślana, intryga sama w sobie mało intrygująca, w dodatku prawie całkowicie przewidywalna, postaci z lekka „niedorobione”. Nagłe zwroty akcji zamiast podbić napięcie raczej jednak mnie drażniły swoją pretensjonalnością, a dodatkowo schematyczne zaczyna być to, że co by sobie główny bohater nie założył i nie wymyślił to zawsze mu wszystko się udaje i w jakie problemy i tarapaty by nie wpadł, to i tak ze wszystkiego wychodzi bez szwanku. Bibliografia Christie składa się widocznie z postaci i bohaterów w czepku urodzonych, szczęśliwców i wybranków losu…

Dodatkowo pozytywne wrażenie psuły błędy wydawnictwa co nie jest rzecz jasna winą Christie ale rzutowało mi na całość – masakryczna ilość błędów, literówek, przecinków...

Agata Christie to moja ulubiona pisarka, jeśli chodzi o kryminały. Pomimo braku Poirota nie zawiodłam się na historii, która odbyła się w tak wspaniałej rezydencji, co dodawało smaczku opowieści ze względu na gości. Warto przeczytać!

Świetny kryminał. Ciekawa i zaskakująca fabuła, niebagatelne postacie, fajny klimat. Polecam!

--pisarka-- | 2014-08-09
Przeczytana: 09 sierpnia 2014

Na początku wydawała mi się trochę monotonna, czegoś mi w niej brakowało, potem akcja się rozkręciła i książka zrobiła się całkiem ciekawa. Pozostało parę niewyjaśnionych zagadek, możliwe, że autorka po prostu o nich zapomniała, a może mnie się tak tylko wydawało - na przykład nie wyjaśniła kto zabił tego Włocha ani dlaczego.

MałaPisareczka | 2015-11-02
Przeczytana: 02 listopada 2015

Pora w końcu powrócić do łask Agaty Christie (dawno już nie było na blogu żadnej recenzji tejże autorki) i na nowo zakochać się w kryminale w najczystszej postaci! Czym tym razem Królowa Kryminału mnie zaskoczyła i w jaki sposób rozkochała mnie w swej książce? Oto Tajemnica rezydencja Chimneys...

Anthony Cade nie należy do ludzi zadowolonych zawodowo. Od niedawna utrzymuje się jedynie z prowadzenia wycieczek, w których musi flirtować z kobietami starszymi od niego, byle tylko były zadowolone. Nudzi go to tym bardziej, jeżeli wspomni się przy tym o jego przeszłym życiu - pełnym niebezpieczeństw i adrenaliny.

Pewnego razu los się do niego uśmiecha, gdy na jego drodze staje jego stary przyjaciel - James McGrath, który oferuje mu nie tylko dobry zarobek, ale także powrót do dawnego ekscytującego życia! Ma za zadanie dostarczyć do wydawnictwa pamiętniki zmarłego hrabiego Stylpitcha, co wcale nie jest taką łatwą sprawą, biorąc pod uwagę fakt, iż wiele organizacji będzie chciało stanąć...

książek: 2097
Renax | 2013-04-30
Przeczytana: 30 kwietnia 2013

Bardzo przyjemnie mi się - słuchało - jego kryminału. Ciekawe postacie,malowniczy zamek i zagadka dają gwarancję sukcesu. Co prawda nie przepadam za 'szpiegowskimi' kryminałami Królowej Kryminału, ale tego wysłuchałam z przyjemnością. Może to ta wiosna?

Tanczaca_z_Ksiazkami | 2016-12-21
Na półkach: Przeczytane, 2016, Christie
Przeczytana: 21 grudnia 2016

O niechlujstwie Wydawnictwa Dolnośląskiego pisałam już wielokrotnie, ale tym razem przekroczyli wszelkie granice. Miałam nawet zamiar napisać tu nazwiska osób odpowiedzialnych za "korektę" i "redakcję" tej książki, aby przypadkiem jakieś wydawnictwo ich nie zatrudniło, ale pomyślałam, że może to jednak nie ich wina albo to po prostu "martwe dusze" lub te osoby dawno nie żyją, robiły redakcję pierwszego wydania, a to co teraz opublikowano to efekt zeskanowania tamtej starej książki.
Takiego bałaganu w życiu nie widziałam. Poszatkowane dialogi, kiedy nie wiadomo co kto mówi, Wiecie, coś w rodzaju:
- Dzień dobry - powiedział Antoni - Czy są bułki?
Sprzedawczyni uśmiechnęła się.
- Niestety jest tylko ciasto z makiem. - Zatrzepotała rzęsami wyraźnie próbując go poderwać.
- Jaka szkoda - odparł z kamienną twarzą.

w książce występuje na przykład w takiej postaci:
- Dzień dobry - powiedział Antoni
- Czy są bułki? Sprzedawczyni uśmiechnęła się.
- Niestety jest tylko ciasto z...

Grażyna | 2014-12-22
Na półkach: Przeczytane, Audiobooki

Zyrafu | 2014-05-12
Przeczytana: 10 maja 2014

I tak powolutku sobie ciągnę przegląd dzieł wszystkich Agathy Christie. Jestem wciąż w książkach wydanych w latach dwudziestych, nadeszła kolej na "Tajemnicę rezydencji Chimneys".
Tutaj widać, że Christie się nie ogranicza: na potrzeby swojej piramidalnej intrygi tworzy nawet fikcyjne europejskie państwo, Herzoslovakię, fikcyjną rewolucję tamże i fikcyjnego kandydata do tronu.
Historię, jak to u Christie, czyta się świetnie: oczywiście tradycyjnie obracamy się w angielskich wyższych sferach, ale zahaczamy też o Afrykę. Mamy też całą plejadę barwnych postaci; oczywiście są przerysowane (dziś powiedzielibyśmy "komiksowe"), ale dzięki temu stają się wyraziste. Możemy się spodziewać przebieranek, fałszywych tożsamości no i nieodzownych zwrotów akcji. Widać, że Christie w swoich wczesnych książkach lubi kreować młodych, dynamicznych bohaterów; inteligentnych i dowcipnych. Tutaj jest to Anthony Cade - wagabunda i awanturnik, który przypadkiem (a może nie?) zostaje wplątany w zawiłą...

zobacz kolejne z 1920