Modlitwa do Boga złego

Okładka książki Modlitwa do Boga złego Krzysztof Kotowski
Okładka książki Modlitwa do Boga złego
Krzysztof Kotowski Wydawnictwo: Cat Book Cykl: Kapłan (tom 2) kryminał, sensacja, thriller
Kapłan (tom 2)
Cat Book
2010-04-21
2010-04-21
religia fantasy kapłan

W 2008 roku pan Krzysztof Kotowski wydał powieść pod tytułem "Kapłan", który otwiera cykl o tym samym tytule. W 2010 roku na rynku wydawniczym ukazała się powieść "Modlitwa do Boga złego", a w 2012 zamykający cykl "Czas czarnych luster" (za niedługo będę ją czytał). Pragnę dodać, że w 2022 roku Wydawnictwo 5WHY Promotion wznowiło cały cykl, ja jednak czytałem wydania z Wydawnictwa CatBook.
29 września 2023 rozpocząłem lekturę "Modlitwy do Boga złego" czyli dalsze losy Krzysztofa Lorenta, byłego księdza, a obecnie legendarnego Kapłana. Mężczyzna obecnie ukrywa się w Ameryce Południowej wraz z Japonką Yasuko u Indian Kaneczua. W tym czasie przyjaciele znajdują pod swoim domem 16-letniego chłopca, który na pierwszy rzut oka wygląda na zwykłego nastolatka. Dopiero w trakcie badań przeprowadzonych przez Aleksandrę Sambierską wychodzi, że nie jest to zwykły chłopiec, który w krótkiej chwili przytomności prosi o pomoc... Kapłana.
Kim jest ów chłopiec, co z tym wszystkim ma wspólnego Krzysztof, Yasuko oraz aurelici dowiecie się z kart tej powieści. Mnie ten tytuł czytało się lepiej niż pierwszy tom cyklu, jednak uważam, że pierwszy tom był o wiele lepszy (a może dlatego, że był bardzo nietuzinkowy i innowacyjny). Na przeczytanie 334 stron potrzebowałem sześciu dni i sześciu posiedzeń. Taki wynik plasuje "Modlitwę do Boga złego" na 87 miejscu wśród 238 książek Przeczytanych Na Tronie. Ten tom, jak i pierwszy, gorąco Wam polecam, o całym cyklu będę mógł się wypowiedzieć niedługo.

To co przypadło mi do gustu to humor zawarty jak w pierwszym tak i w tym tomie.
Fabuła jest fajnie pociągnięta do przodu aż chce się czytać dalej.
No i Ci charyzmatyczni bohaterowie. Min Bzdet i Cipucha... Na samo ich wspomnienie człowiek zaczyna się śmiać

To co przypadło mi do gustu to humor zawarty jak w pierwszym tak i w tym tomie.
Fabuła jest fajnie pociągnięta do przodu aż chce się czytać dalej.

Słabsza od 1 części. Kolejną sobie daruję.

Słabsza od 1 części. Kolejną sobie daruję.

Przyjemna.

Przyjemna.

Historia Jeszcze bardziej się zakręca.

Historia Jeszcze bardziej się zakręca.

2047

Troszkę słabsza od pierwszej części, której dałem siedem, ale to nadal modern conspiracy thriller fantasy, które bardzo lubię jako gatunek. Tutaj autor jeszcze bardziej pofrunął i brawo. Ustrzegł się mankamentów z pierwszej części - czyli reakcji bohaterów z czapy - ale za to miejscami trochę grzązł. Pierwsza miała dynamikę, odkrywanie tajemnicy, tutaj bohaterowie mają trochę za dużego plot armora. I mnóstwo powtórzeń, w znaczeniu - pojawia się nowy bohater i trzeba go wprowadzić w historię, okej, ale można to zrobić poza kartkami, w dorozumiany sposób; streszczanie fabuły ze trzy razy przez całą książkę trochę zaburza odbiór. Tak jakby autor myślał, że czytelnik nie nadąża i trzeba mu co chwilę przypominać o czym jest historia...

Niemniej, bawiłem się dobrze i po trzeci tom też sięgnę a i po inne książki również, bo to dokładnie taka literatura rozrywkowa, jaką bardzo lubię.

Słabsze od pierwszej części, ale za to krótsze. Nadal dużo komedii i sensacji, mniej mistyki i spisków, ale zabawa przednia.

"Modlitwa do Boga złego" to kontynuacja "Kapłana". Wracamy do poznanych nam wcześniej bohaterów, którzy znów będą walczyć z tajemniczymi siłami, wrogiem, którego w pewien sposób nie da się okiełznać. W tej historii poznajemy małżeństwo, które pewnego dnia pod drzwiami swojego domu znajdują nastolatka, chcą mu pomóc, dowiedzieć się co się stało, dlatego zabierają go do znanej z poprzedniej części dr Aleksandry Sambierskiej. Badając tego chłopca zauważa, że nie jest on typowym nastolatkiem, że "coś" go wyróżnia, sprawia, że grupa tajemniczych prześladowców chce go złapać i zabić.

Ta część była o niebo lepsza od poprzedniej. Dlaczego? Bo była krótsza, a co za tym idzie zwarta, pełna akcji. Jeszcze bardziej zżyłam się z bohaterami, i muszę się do tego przyznać, że nie wiedziałam, ale jakoś za nimi tęskniłam, za tym poczuciem humoru, różnymi tekstami, które czasem przekraczają granice dobrego smaku, ale tej książce to pasuje.

Ciężko jest tę książkę przypisać do konkretnego gatunku. Niby to kryminał, trochę fantastyka, czasem tez dużo obyczaju, ale wszystko ze sobą współgra.

Przed drzwiami mieszkającego na odludziu małżeństwa pojawia się nieprzytomny chłopiec. Oprócz dziwnego zachowania uwagę zwraca jego niestandardowy ubiór. Strój przybysza wykonany jest z niesamowicie przylegającej do ciała, przypominającej drugą skórę tkaniny. Para bez wahania wybiera numer znanej nam z poprzedniej części doktor Aleksandry Sambierskiej. Wkrótce okazuje się, że strój chłopaka powinien być ich najmniejszym zmartwieniem.

Po przebadaniu chłopca w szpitalu na jaw wychodzą szokujące informacje. Ciało przybysza skrywa w sobie trzy płuca, trzy nerki, znacznie wydajniejsze serce oraz trzustkę i wątrobę połączone w jeden narząd. Dodatkowo milczący dotychczas chłopak zaczyna porozumiewać się za pomocą telepatii. Kim jest? Przybysz z kosmosu czy może wynik tajnego eksperymentu? Czy bohaterom grozi niebezpieczeństwo?

"Modlitwa do Boga Złego" to świetna kontynuacja historii z "Kapłana". Z każdą stroną byłam pod coraz większym wrażeniem wyobraźni autora. Bohaterom z poprzedniej części towarzyszą nowe, barwne postacie. Dodatkowo druga część trylogii wzbogacona jest o jeszcze więcej elementów fantastycznych. Czym zaskoczy nas "Czas czarnych luster"?

Kiedy na drodze napotykasz kolejne pytania, rodzi się nowe zagrożenie.

Kilka lat po odkryciu tajemnicy Kapłana Wiedzy, Krzysztof Lorent, wraz z niegdysiejszą zabójczynią Haiku, osiadł zdala od cywilizacji. Wezwanie przez przyjaciół ponownie zmusi go do stawienia czoła zagrożeniu, które tym razem może być znacznie bardziej niebezpieczne. Wszystko to spowodowane jest pojawieniem się tajemniczego chłopca.

Pierwszy tom - Kapłan, zaintrygował mnie i wzbudził spore zainteresowanie w opowiedzianej przez Krzysztofa Kotowskiego historii. Po otrzymaniu drugiego tomu Modlitwa do boga złego, nie mogłem zbyt długo zwlekać z zapoznaniem się z nim 😁

Tym razem bohaterowie stają na przeciwko tajemnicy, którą skrywa ich nowy towarzysz, który w wielu aspektach różni się od swoich rówieśników. Skrywana moc chłopaka okazuje się potężna, a wielu, za wszelką cenę, będzie chciało go zgładzić 😱

Historia wciąga, a sposób jej przedstawienia jest naprawdę interesujący. Tym razem autor postawił na krótszą, lecz nie mniej barwną przygodę bohaterów, która, w przeciwieństwie do poprzedniego roku, jest bardziej zwięzła. Najlepsze jest to, że nie czyni jej to w żaden sposób gorszej 😊

Jeżeli ktoś miał okazję zapoznać się z tomem poprzednim, a ten mu się spodobał, bez oporu powinien sięgnąć po drugi. Ja zdecydowanie polecam! 🥰

Kiedy na drodze napotykasz kolejne pytania, rodzi się nowe zagrożenie.

• Storytel