Zgłosuj na książki roku 2017

Wydawnictwo: Beskidzka Inicjatywa Anarchistyczna
Civil disobedience
83-7510-001-3
Jakub Szwedo

Najlepszy rząd to taki, który jak najmniej rządzi?. Thomas Jefferson Trudno uwierzyć, że jest to pierwsze polskie osobne wydanie książkowe Obywatelskiego nieposłuszeństwa opublikowanego przez H. D. Thoreau niemal 160 lat temu, eseju, który zajmuje niezwykle ważkie miejsce nie tylko w historii literatury, lecz także w historii myśli etycznej i doktryn politycznych oraz w najnowszych dziejach wielu krajów. Okazał się elektryzujący. Wprawdzie Obywatelskie nieposłuszeństwo nie jest w pełnym tego słowa znaczeniu traktatem politycznym, lecz w najnowszej historii daje początek rozwojowi doktryny walki prowadzonej bez użycia przemocy - na zasadach biernego oporu

Gdy widzę jak libki czy konserwy nazywają Thoreau anarchistą po lekturze jednej strony eseju "O obywatelskim posłuszeństwie", to nie wiem czy się śmiać czy płakać. Thoreau nie miał postulatów anarchistycznych, a jedynie mokre sny o społeczeństwie bez rządu "kiedyś tam". Nie wysilił się na żadne rozmyślania jak takie społeczeństwo mogłoby wyglądać, wolał zamieszkać nad jeziorem Walden i napisać dzieło inspirujące socjaldemokratów i hipisów do życia i żarcia.

Błędem będzie chyba nawet stwierdzenie, że ten słynny esej, od którego wzięło się pojęcie "obywatelskiego posłuszeństwa" świadczy o tym, że Thoreau, słynny abolicjonista, był protolibertarianinem. Co prawda są fragmenty, które mogłyby tak sugerować: np. stwierdzenie, że rządy trwają, bo mają siłę, a nie dlatego, że są słuszne lub jego katolicko-anarchistyczna interpretacja słów Jezusa "oddajcie Cezarowi, co należy do Cezara i Bogu to, co należy do Boga" albo napisanie "Rząd, który jest tylko narzędziem wybranym przez...

Anna Koniec | 2015-10-20
Na półkach: Przeczytane, Rok 2015
Przeczytana: 20 października 2015

Długi esej polityczny, poruszający temat wolności i odpowiedzialności obywatela względem państwa i państwa względem obywatela - nie zachwycił. bo i nie mógł zachwycić. Tyle już zostało na ten temat powiedziane.

Ale powtórzyć sobie wzniosłe ideały o sprawiedliwości zawsze można. Można pomarzyć z autorem. Zobaczyć, jak on okazywał nieposłuszeństwo. (pobyt w więzieniu takich ludzi jest zawsze dość zabawny, polecam tez poznać więzienne perypetie Korwin-Mikkego z 68 roku...)

Obecnie, gdy już Ameryka nie zmaga się z zagadnieniem niewolnictwa może się wyydawać, że tekst Thoreau'a ma wartość jedynie historyczną. Będzie to jednak nieprawda. Gdy autor odnooosi się do współczesnej mu sytuacji, nie tytlko o niewolnictwie pisze, nie tylko je bojkotuje jako działanie przeciw ludzkości, ale też wojnę. W tamtym czasie - wojna z Meksykiem. Jednak Ameryka wojnę prowadzi właściwie przez cały czas, odkąd powstała jako państwo. Wojny prowadzą nasze kraje - ozywiście, jest to chlubnie przezwana...

Jakub Szwedo | 2010-04-01
Przeczytana: 2009 rok

Obywatelskie nieposłuszeństwo (civil disobedience) – celowe działanie łamiące konkretne przepisy prawne w imię przekonania, że owe przepisy rażąco naruszają wartości istotne dla stosującego nieposłuszeństwo obywatelskie - połączone ze świadomością możliwości poniesienia negatywnych konsekwencji prawnych i godzeniem się z możliwością ich poniesienia.

Thoreau nie pozostawia suchej nitki na doktrynie państwa. Trudno się z nim nie zgodzić, gdy pisze dlaczego państwo i rząd godzi w wolność człowieka. Nie jest wcale gołosłowny, bo opisuje także, jak siedział w więzieniu za niepłacenie podatków. Obowiązkowa lektura dla każdego, kogo interesuje inteligenta anarchia.

Damian | 2013-09-11
Przeczytana: 11 września 2013

Czytam opinie i oczom nie wierzę: serio ktokolwiek uważa ten stronniczy esej za wielkie dzieło? Typowe anarchistyczne, jednostronne i niemające nic wspólnego z rzeczywistością gadanie. Autor zarzuca rządzącym brak szerszego spojrzenia, podczas gdy sam uprawia dokładnie to samo. Znamiennym dla tego typu publikacji jest błędne założenie, że wszyscy ludzie są tak samo mądrzy, albo przynajmniej myślą tak samo jak autor. Nie zabrakło go również w "Obywatelskim nieposłuszeństwie", czyli kolejnej z prac, w której autor zamiast skupić się na ulepszaniu codzienności woli odpłynąć na zbudowanym z mrzonek statku w kierunku wymyślonej przez siebie (i niczym niepopartej) utopii.

Anarchista na okładce daje błędne wyobrażenie o zawartości tej krótkiej rozprawki. Thoreau anarchistą nie jest, a obywatelskie nieposłuszeństwo przedstawione jest jako sprzeciw wobec państwa, które nie jest wcale świętością. Można (i trzeba) się opierać przeciwko państwu, jeśli narzuca swoim obywatelom konkretne zachowania, które część z nich może uznać za niemoralne. Nadmienię, że w poprzednim zdaniu występuje ważna symbolika - chodzi głównie o słowo "narzucać". Wspominam o tym, gdyż wielu moich rodaków traktuje stwierdzenie: " Od dzisiaj można kupić produkt X legalnie" , jako swoisty nakaz na jego kupno ; oczywiście taki ciąg rozumowania jest bzdurny.

Rozumując dalej , Thoreau twierdzi, że w państwie ( a konkretniej na terenie tego państwa ) mogą żyć osoby, które nie uznają zwierzchności tegoż rządu. Powinno się dać im spokój , o ile postępują w myśl sprawiedliwości i bycia "dobrym sąsiadem". Naszym obowiązkiem jako obywatela jest nieposłuszeństwo, powiedzenia głośno NIE , gdy...

Novik | 2017-02-10
Przeczytana: 10 lutego 2016

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Gdybyż to mieszkańcy planety Ziemia chcieli być choć odrobinę bardziej niepodlegli intelektualnie i moralnie. Gdybyż chciało się nam zachować sceptycyzm i czujność pana Thoreau. Gdyby było w nas choć trochę więcej odwagi i roztropności.

Ileż mniej byłby żałosnych, jękliwych tłumaczeń jakie słyszało się we wszystkich tych Norymbergach czy Hagach.

lajt | 2010-06-10
Przeczytana: 2009 rok

W socjaliźmie był zakaz druku tejże książki. Koncepcja Thoreau była zbyt śmiała jak na Państwo, które chciało sobie czynić poddanych ze społeczeństwa.

Wojciech | 2013-09-03
Przeczytana: 02 września 2013

Esej pokazuje punkt widzenia autora, że obywatelskie nieposłuszeństwo jest jak najbardziej moralne - względem panującego ustroju (zarówno tego za czasów życia autora jak i naszych). Państwo nie powinno decydować za obywateli, jak ma wyglądać sprawiedliwość i moralność. W ten sposób wcale się jej nie nauczą, a poza tym każdy kieruje się własnymi zasadami. W takim razie państwo musi narzucić swoje rozumienie moralności i sprawiedliwości innym.

Wracając do eseju, Thoreau dobitnie pokazuje od początku, że państwo składa się z ludzi, którzy to tworzą naród. Państwo jest jedynie taką samą jednostką jak każdy inny człowiek. Nie zapłacisz podatku - zostaniesz ścigany przez państwo. Państwo roztrwoni pieniądze ściągnięte siłą przez podatki od obywateli. Ujdzie mu to na sucho, bowiem jak obywatele mają domagać się sprawiedliwości? Według autora sposobem jest nieposłuszeństwo, zaprzestanie pracy dla rządu czy płacenia podatków. Poprzez dotowanie rządu, pozwalamy mu na zbrojenia a tym samym...

| 2011-12-29
Na półkach: Przeczytane, Esej
Przeczytana: maj 2011

Ta książka mogłaby być przyczynkiem do buntu. Chciałoby się zakrzyknąć: postąpmy wszyscy jak Thoreau!
Autor, niekonwencjonalny, intrygujący amerykański filozof (żyjący w XIX w.)- romantyk, indywidualista i ekscentryk, niezadowolony z polityki prowadzonej przez swój kraj (USA), potępiający szczególnie wojnę z Meksykiem i sankcjonowanie niewolnictwa, odmówił zapłacenia podatku, twierdząc, że nie będzie dofinansowywał rządu, który przyzwala na takie działania. Za ten czyn został aresztowany i uwięziony. Kiedy, jego przyjaciel Ralph Waldo Emerson spytał go -"Henry, dlaczego tutaj siedzisz?", ten odpowiedział "A dlaczego ty tutaj NIE siedzisz?", wyraźnie sugerując jakie działanie było obowiązkiem Emersona. Zaległy podatek zapłacił ktoś z rodziny filozofa i Thoreau wyszedł na wolność. Motywy i cele swojej decyzji opisał w tym eseju.
Naprawdę podziwiam Thoreau za taką postawę. Myślę, że niejednokrotnie i my niezadowoleni z poczynań rządów mielibyśmy ochotę postąpić podobnie. A gdybyśmy...

Krzysztof Płusa | 2016-02-02
Przeczytana: 02 lutego 2016

Chciałbym kiedyś żyć - bądź urodzić się w przyszłym wcieleniu - jako obywatel Planety. Nie jako Europejczyk, czy inny -czyk, lecz jako Ziemianin, który zrezygnował z obywatelskich powinności na rzecz międzyplanetarnej ekspansji.

Refleksyjny wrzesień – Literacki Horoskop LC

Przetasowania i zmiany, nowy sezon na Ziemi. W naszej części globu coraz bliżej do jesieni. Czas powrotu do szkoły i codziennych obowiązków. Nawet gdy już dawno zakończyliśmy edukację, wrzesień wciąż nastraja tak samo: czekamy na nowy wspaniały początek i czysty kajecik. Czy to Was czeka w najbliższych dniach? Sprawdziliśmy w gwiazdach i książkach.