Dokąd prowadzą nas media

Wydawnictwo: Wydawnictwo Iskry
Kubala

Świat współczesny jak nigdy dotąd kształtowany jest przez środki przekazu, zarówno związane z drukiem, jak i elektroniczne - radio, telewizję, Internet, które uczyniły cywilizację medialną głosem naszych czasów. Ten kolosalny rozwój cywilizacji medialnej sprawia jednak równocześnie, że aż siedemdziesiąt procent wiadomości o świecie - o jego problemach, konfliktach, a także o tym, jak żyją ludzie, również ci mieszkający za ścianą - pochodzi od mediów. Rośnie świat informacji, lecz kurczy się świat doświadczenia zdobywanego w kontakcie z innymi ludźmi. Rośnie także liczba tych, którym coraz większą trudność sprawia odróżnienie prawdy od kłamstwa, ponieważ zarówno prawda, jak i kłamstwo wyglądają bardzo podobnie w przekazach medialnych. Książka ta pokazuje, jak dotychczasowy bieg historii, wraz z jej odkryciami geograficznymi, rewolucjami, przemianami kultury i obyczaju, powiązany był zawsze ze środkami przekazu, ale ujawnia także, jak owe środki przekazu kontrolowane były przez elity władzy politycznej i gospodarczej, podporządkowujące sobie w ten sposób myślenie i działanie społeczeństw. Jest ona polemiką z wieloma obiegowymi opiniami, wśród których przekonanie o mediach jako o potężnej "czwartej władzy", a także głosie opinii publicznej, należą do najbardziej rozpowszechnionych. Przedstawia teorie wielu myślicieli, takich jak Neil Postman, Paul Levinson, Marshall McLuhan, Mircea Eliade, José Ortega y Gasset, Thorstein Veblen, Walter Lippman, Henri Bergson, Samuel Phillips Huntington czy Karl Popper. Po wydanym przez autora „Zaćmieniu informacyjnym” (1984) „Dokąd prowadzą nas media” jest następną próbą postawienia pytań, które każdy myślący człowiek zadaje sobie na przełomie tysiącleci.

Dociekliwy_Kotek | 2011-07-01
Na półkach: Przeczytane, Kultura
Przeczytana: czerwiec 2011

Chciałabym móc powiedzieć, że się nie zgadzam, że książka jest popisem czarnowidztwa, pesymizmu i niepotrzebnego załamania rąk - ostatecznie, już na jednej z piramid odczytano napis, że młodzież jest coraz gorsza, a świat chyli się ku upadkowi. Klasę Toeplitza najlepiej udowadnia jednak to, że zaprzeczyć nie mogę, nie jestem w stanie się kłócić: jasne, przejrzysty, logiczny i poparty wynikami badań czy analizami rynku mediów wywód daje do myślenia.

Rafał Lipnicki | 2011-12-09
Przeczytana: 09 grudnia 2011

Widzę po ocenach czytelników, że treść książki być może przerasta ich pojmowanie procesów cywilizacyjnych przez badaczy tych zjawisk. Autor wydaje się tendencyjny w swojej dedukcji, co objawia się "czarnowidztwem", lecz posiadam za małą wiedzę by skrytykować tą tendencyjność autora. Uważam tylko, że potrzebuję takie pozycje książkowe, jako kontrast ukazywanemu przez media obrazowi świata.

Sunnyflower | 2017-05-03
Lubek | 2016-03-20