Zwycięstwo Orłów

Cykl: Temeraire (tom 5) | Seria: Fantasy
Wydawnictwo: Rebis
Victory of Eagles
E-Vaire

Piąty tom cyklu "Temeraire" - niezwykłego połączenia fantasy i powieści historycznych z czasów napoleońskich - którego ekranizację planuje Peter Jackson, reżyser "Władcy Pierścieni". Skazany za zdradę William Laurence oczekuje na wykonanie wyroku śmierci, a usunięty ze służby Temeraire przebywa na terenach rozpłodowych. Nagle sytuacja ulega całkowitej zmianie: wojska Napoleona dokonują...

Skazany za zdradę William Laurence oczekuje na wykonanie wyroku śmierci, a usunięty ze służby Temeraire przebywa na terenach rozpłodowych. Nagle sytuacja ulega całkowitej zmianie: wojska Napoleona dokonują wreszcie inwazji na Anglię i w błyskawicznym tempie zbliżają się do Londynu. Kraj powoli pogrąża się w chaosie. Temeraire i Laurence usiłują się odnaleźć w wojennej zawierusze, a rozproszone siły brytyjskie próbują prowadzić walkę z najeźdźcami - w obronie króla, ojczyzny i wolności. Ale czy można pokonać niezwyciężoną dotąd armię Bonapartego?

Naomi Novik urodziła się w 1973 roku w Nowym Jorku. Jej matka jest rodowitą Polką. Wychowała się na polskich bajkach, opowieściach o Babie-Jadze oraz książkach Tolkiena. Za "Smoka Jego Królewskiej Mości" otrzymała Compton Crook Award oraz nominacje do nagród Hugo i Campbella, a za pierwsze trzy tomy cyklu o Temerairze - nagrodę miesięcznika "Locus" za najlepszy debiut. Na zaproszenie Domu Wydawniczego Rebis odwiedziła Polskę w 2008 roku, spotykając się z czytelnikami w Warszawie i Krakowie.

źródło opisu: [Rebis, 2009]

Kryanka | 2016-05-15
Przeczytana: 14 maja 2016

Zdecydowanie najlepsza część serii. Wszystko, co się dotychczas wydarzyło, było przedmową do „Zwycięstwa orłów”. Emocje aż ściskały za gardło. Po dramatycznej końcówce poprzedniego tomu Temeraire i Laurence zostali rozdzieleni, smok przekonany, że jego kapitan nie żyje. Laurence natomiast pozbawiony honoru, majątku, stopnia, szacunku dawnych towarzyszy i tylko tymczasowo ocalony przed stryczkiem spotykał się z taką krzywdą, że jego nieszczęście przewyższało chyba nawet wcześniejszą rozpacz jego smoka.

Cierpienia zmieniły ich obu. Temeraire, do tej pory pogodny i beztroski, utworzył i wziął pod komendę smoczy batalion. W tym czasie upokorzenia i wyrzuty sumienia odciskały piętno na Laurensie, zawsze perfekcyjnym oficerze i dżentelmenie. Jakby mało mieli nieszczęść, Napoleon zajął Anglię.

Siemomysła | 2015-09-20
Przeczytana: 20 września 2015

Wciąż najbardziej podoba mi się pierwszy tom, ale ten jest na drugim miejscu. A może po prostu dobrze jest je czytać w pewnej odległości od siebie?
Laurence wyraźnie się zmienia pod wpływem wydarzeń i to go uwiarygadnia nawet jeśli niektóre z jego wątpliwości wywołują u mnie coś jak: pfff! Natomiast fakt, iż nie sposób nie rozmyślać nad konsekwencjami jego akcji z tomu czwartego - ogromnymi tak naprawdę, rozlanymi nie tylko na niego, ale i na bliskich mu ludzi oraz cały kraj i jego ludność, a na dodatek zupełnie nie do jednoznacznej oceny moralnej - udowadnia mi, że seria "Temeraire" to nie tylko łatwa, lekka i przyjemna lektura.
No i może to tylko moja wyobraźnia, ale wspominka o lekarzu mądrali z okrętu "Sophie" to jak dla mnie nawiązanie do mego ukochanego O'Briana, a za to należy się dodatkowa gwiazdka ;) I równoważy mi to w sumie zagrywkę z Woolveyem, nad którym brakowało tylko strzałki ze wskazaniem jego roli w tekście.
Ogólnie po przeczytaniu pięciu tomów tej serii mogę...

Amy392 | 2015-05-26
Przeczytana: 21 maja 2015

Gdybym powiedziała, że ta książka zafundowała mi emocjonalną burzę, to byłoby to spore niedopowiedzenie. To była masakra!
Przy niej cztery razy płakałam, cały dzień miałam doła i co chwilę wpadałam we wściekłość. To dość niespotykane jeśli chodzi o mnie, bo zwykle książki tak na mnie nie działają. Mogłabym policzyć na palcach jednej ręki, powieści, które wywołały u mnie coś podobnego, a po tej się tego nie spodziewałam.
Było super, z wyjątkiem chwil, gdy wkurzałam się na "ich lordowskie moście" i Lawrence'a, za to jego "samobiczowanie się". Trzeba jednak przyznać, iż w tej części główni bohaterowie czyli Laurence i Temeraire nie mieli łatwo. Zwłaszcza ten pierwszy, bo na nim wszystko się skupiało. Tyle na niego spadło, że w końcu... Ale tego nie zdradzę. Przeczytajcie, a się dowiecie, bo naprawdę warto po to sięgnąć!
Co jest w tej książce? Fantastyka, historia, przygody, smoki, ciekawi bohaterowie, i najbardziej widowiskowa bitwa, o jakiej kiedykolwiek czytałam! SUPER!! To wszystko...

beataj | 2015-06-25
Przeczytana: 2009 rok

Bardziej "smocza" i dynamiczna, do tego trzyma w napięciu i strachu o bohaterów. Z przyjemnością sięgnę po kolejną część, jeśli autorka tak trzyma poziom

lukisow | 2016-06-04
Na półkach: Zrecenzowane, Przeczytane

Po dramatycznej końcówce Imperium Kości Słoniowej, Temeraire (prawdopodobnie najpotężniejszy smok Wielkiej Brytanii, a przypominam że mamy wojnę) zostaje zamknięty na terenach rozpłodowych gdzieś na północy kraju, a Lawrence jest więziony na jednym ze statków blokady kanału. Ten właśnie moment Napoleon wybrał, aby ponownie spróbować podbić Wyspy Brytyjskie. Tym razem udaje mu się przetransportować swoje wojsko i raźnym krokiem kroczy ku Londynowi. Temeraire, przekonany że jego kapitan zginął, staje na czele uformowanego przez niego oddziału smoków i stara się odeprzeć najeźdźców.
Przedzierając się przez ten cykl kibicuję Napoleonowi. W końcu na rządzonych przez siebie ziemiach przeprowadził tyle dobrych reform, między innymi zadbał o to, o co tak zabiega Temeraire- Bonaparte dał smokom wiele praw. Oczywiście sięgnę po kolejne części, lecz zrobię to raczej z chęci zobaczenia jak dalej Naomi Novik pokieruje losami Temeraire'a i Lawrence’a. W końcu nie byli jeszcze na tylu...

Joanna | 2016-10-01
Na półkach: Fantasy, Przeczytane
Przeczytana: 01 października 2016

Nie wiem jak długo Naomi przygotowywała się do napisania książek z zastosowaniem pewnego realizmu ale książki są napisane bardzo dobrze. Wszystkie opisy bitew czy strategii są dobrze napisane i wydają się być rzetelne. Również hierarchia i kultura Brytyjczyków, ich kodeks honorowy mają dobre zakotwiczenie. Na tym tle mamy walkę postaci zupełnie fikcyjnych jakimi są smoki, ale tym razem nie bitwy są najważniejsze a polityka, rosnąca samoświadomość smoków i próby pokazania że nie są tylko przydatnymi zwierzętami.
Książka podobała mi się bardzo, a ostateczna bitwa, zakończona atakiem wodnym Lien spowodowała że nawet wstrzymałam oddech. Polecam, mimo literówek i zjedzonych albo dodanych wyrazów.

Czerwo | 2013-09-25
Na półkach: Z_2013 (22), Przeczytane
Przeczytana: 2013 rok

Jak dla mnie to najlepsza część serii "Temeraire" (nie czytałem "Próby złota"). Wreszcie coś się dzieje. Tym razem Temeraire i Laurence biorą udział w wojnie z Francją. Ciekawe opisy bitew powodują, że książka nie nuży, jak pozostałe części cyklu.

Wiórek | 2011-04-12
Przeczytana: 08 kwietnia 2011

5 tom cyklu, a nie nudzi. Tak po krótce można zdefiniować "Zwycięstwo Orłów", oczywiście jest to obraz niedokładny moich odczuć po tej książce. Nie nudzi, jest ciekawa, bawi i nadal trzyma klasę i poziom poprzedniczek. Ale tym razem, co zaskakujące, także wzrusza.
Jak czuje się smok, który stracił swego kapitana? Źle. A co zrobi? Zbierze oddział niezaprzężonych smoków i będzie walczył! Bo ten smok to Temeraire, bestyjka jakich mało, która walczy o prawa wyborcze, pensje, rangi i awansuje... Opisy bitew są zaskakująco trafne; (i choć pewnie żadne z nas nie będzie miało okazji stanąć koło wybuchającego działa) można poczuć je na własnej skórze.

Ivory | 2013-04-05

Według mnie to najlepsza część całej serii. Żywy, często pochopny ale i mądry Temeraire postanawia przysłużyć się Brytanii sam, skoro został z Laurancem rozdzielony. Bez większych trudności skupia wokół siebie grupę smoków, które z czasem zaczną mu wiernie służyć jako swojemu przywódcy. Laurence musi zaś odzyskać choć garstkę zaufania po tym gdy zdradził swój kraj (albo tylko admiralicję) postępując zgodnie z sumieniem. Najlepsze w tej części jest to, że smoki pokazują dowództwu swoje prawdziwe oblicze-myślących stworzeń, walczą o to by traktować ich osądy, domysły i opinie na poważnie. Warto przeczytać. :)

RobbVM | 2015-06-05

Książka bardzo sympatyczna, dobra kontynuacja serii. Nie przynudza i nie zwalnia z akcją, a całość można odebrać jako jedną wielką kampanię wojenną, co dodaje fajnego uroku. Dodatkowo rozdzielenie perspektywy na Laurensa i Temeraire'a.