Allegro - kampania grudzień kat. fantastyka

Kosmiczne marionetki

Wydawnictwo: Arax
The Cosmic Puppets
83-85211-02-0
Duchy, Inny świat, Powrót
Arek

Ted Burton przed laty wyjechał z rodzinnego miasteczka. Teraz chce odwiedzić stare kąty, spotkać dawnych znajomych, odświeżyć wspomnienia z dzieciństwa. Jednak Millgate w Wirginii nie jest tym miejscem, które zachował w pamięci. Jest obce. Inne są ulice, inne domy, inne sklepy, inna gazeta co dnia przekazuje mieszkańcom wieści ze świata. Co najgorsze, nikt nie pamięta Teda, ludzie zachowują się tak, jakby nigdy nie istniał. To jeszcze nie wszystko: z Millgate nie można wyjechać, tajemnicza bariera odgradza bowiem miasto od reszty świata; spacerują po nim, przenikając przez ściany, istoty przypominające duchy, zwane Wędrowcami. Nad doliną zaś, w której jest położone, majaczą dwie olbrzymie sylwetki zwarte w - zdawałoby się - odwiecznym starciu.

W Millgate rzeczywistość kryje się za zasłoną iluzji, a Ted trafia na arenę trwającego od zarania dziejów starcia dobra ze złem.

[Zysk i S-ka, 1998]

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Nobliszka | 2017-03-10

Millgate, miasteczko gdzieś kompletnie nigdzie. Senne, przysypane pyłem, migoce w rozgrzanym powietrzu. Ale niech nie zwiedzie Cię jego niewinny wygląd, tu nic nie jest tym czym być się wydaje. Wpatrz się we fronty jego domów, wypróbuj twardość chodników. Dlaczego nikt do niego nie przyjeżdża, dlaczego po ulicach nie suną samochody tranzytem? Wszystko jest skondensowane i szczelnie domknięte. Nikt nie pyta dlaczego? To pytanie budzi strach, panikę przed odpowiedzią.

A w oddali, na skraju nieba zastygli giganci, nieruchomi jakby w oczekiwaniu stosownej chwili. Gromadzą siły, przyglądają się sobie spod ciężkich powiek. Ich czoła zdobi Mars, bóg wojny. Bo do wojny się gotowią. To Ormuzd i Aryman, dwaj odwieczni wrogowie. Ich walka nie ma końca, walczą po wieki, jak po wieki po nocy nastaje dzień. Bo to dobro i zło, yin i yang, jedno dopełnia drugie, niezbędne do swej wspólnej egzystencji.

A stawką jest wszystko, wszechświat, absolut. A stawką jesteś ty.

Nie zadowoliła mnie ta...

Matylda Saresta | 2018-04-16

Bardzo mi się podobało. Świetna historia, trochę taka z hiperbolą, narracja prosta, ale przyjemna.
Nie przez wszystkie książki tego autora przebrnęłam, ale ta sprawiła mi dużą przyjemność:)

Polecam!

tivrusky | 2014-09-03
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 02 września 2014

Mam wrażenie, że cytat ze świętego Pawła, mówiący o patrzeniu przez zwierciadło, był dla Dicka niesłychanie ważny. Autor nieraz go cytuje, ale nie tylko - pewien sens tego zdania, zdaje się ukrywać między słowami na kartach wielu dickowych powieści.
Bohaterowie Philipa D. niejednokrotnie natykają się na ślady absolutu. Jedni widzą przyszłość, inni powstają z martwych, jeszcze inni głęboko przeżywają śmiertelność/nieśmiertelność. Wielu z nich pod wpływem narkotyków, emocji, paranoi przeżywa mistyczne uniesienia. Dick unika jednak stawania twarzą w twarz, nie pokazuje absolutu takim, jaki jest. Patrzy na niego jak przez ciemne zwierciadło - jak święty Paweł. Jego światy bywają przesiąknięte boską obecnością, trzeba jej jednak poszukać, wyczytać ją między wierszami.
Tym razem jest zupełnie inaczej.

Jeśli ktoś nie czytał jeszcze książki, a planuje to zrobić, ostrzegam - kolejny akapit zdradza pewne ważne jej motywy. Lepiej ominąć.

Zapomnijmy o patrzeniu przez zwierciadło. W...

XYZ | 2010-07-08
Przeczytana: styczeń 2000

Kosmiczne marionetki wyraźnie wskazują na obecne do dzisiaj w kulturze europejskiej przekonania i wierzenia pochodzące z Persji. Miały one wpływ m.in. na kształtowanie się mitologii hebrajskiej i chrześcijańskiej, zapożyczając takie przekazy jak: stworzenie człowieka z materii (gliny) i ożywienie go boskim tchnieniem (pneumą), Drzewo Życia, Sąd Ostateczny, filozoficzna konstrukcja Trójcy Świętej, nadejście Zbawiciela czy konstrukcja stworzenia świata na zasadzie opozycyjnych pierwiastków (dzień-noc, niebo-ziemia, jasne-ciemne, odpoczynek-praca, kobieta-mężczyzna). Kontrast pomiędzy dobrem i złem został przeniesiony także na pojęcia materii i ducha. Wszytko co zawarte w Ormuzdzie (dobro, mądrość, prawość, jasność, piękno) zostało przypisane duchowym pierwiastkom ludzkiej natury. Aryman zaś symbolizował cielesność, będącą martwą materią, „bydlęcym aspektem ludzkiej natury”

Intruder | 2018-03-05
Przeczytana: 05 marca 2018

5/10 - średnia. Yin-Yang w interpretacji Philipa K. Dicka - odwieczne starcie pierwotnych sił, przetaczających się bez refleksji po postronnych pionkach, śniących o własnej wielkości. Brak niedopowiedzeń, pola do interpretacji, zbytni konkret paradoksalnie zaważyły na minus, sięgałem po tę książkę z nadzieją na mentalne zawiłości tak charakterystyczne dla autora. Niemniej, przy tej objętości (140 stron) to nie strata czasu, można przeczytać "przy okazji".

moniss | 2015-09-10
Przeczytana: 05 września 2015

No cóż... "Ubik" to to nie jest, ale i tak czyta się bardzo przyjemnie i szybko, zwłaszcza, że sama książka też nie jest nazbyt obszerna.

Na początku, tak jak i Ted Burton, nie wiemy o co chodzi i staramy się poskładać do kupy wszystkie kawałki, które słyszymy czy widzimy. Bo miasto do którego przyjechał, różni się całkowicie od tego, które zapamiętał z dzieciństwa. Nikt go też nie poznaje, ani on nie rozpoznaje ludzi, którzy tu mieszkają, ale tylko do czasu... Gdy w barze zaczepia go pewien pijak, okazuje się, że przedmioty nie są tym, na co wyglądają...tak samo i ludzie... Czy wiec duchy są ludźmi a ludzie duchami? A co, jeśli pod którąś postacią ukrywa się jakaś wszechpotężna istota?

Renegi Grene | 2016-02-04
Na półkach: Przeczytane, Dick

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Opowieść gnostycka. Życie jako iluzja i pojedynek pradawnych bogów, tak jak to widzieli Persowie, manichejczycy i stary sekciarz Rudolph Steiner. Nie kupuję tego. Niestety, prócz kotów i pyłków mam też alergię na wszelkie przejawy new age. U Dicka motyw świata-iluzji oraz gnostyckiej wizji walki dobra i zła pojawia sie w zasadzie wszędzie. Zazwyczaj jednak jest bardzo subtelnie zaznaczony. Tutaj podano wszystko na tacy. Sinusoida jest u szczytu, każda rzecz po prostu krzyczy oczywistością i dosłownością, zero delikatności, zero zagadek i niedomówień (za co akurat PKD najbardziej lubię). Cała ta niejasność, niepewność, która zazwyczaj u niego na końcu pozostaje i nie pozwala nam uwierzyć w rzeczywistość, tutaj nie istnieje. Wszystko jest nadmiernie napompowane. Zbyt oczywiste. Zbyt łopatologiczne.
O ile początkowy pomysł naprawdę bardzo przypadł mi do gustu, o tyle dalsza część zdała mi się tak łopatologiczna i przerysowana, że czytałam de facto na siłę. Czy trzeba było wprowadzać...

PeggySue | 2014-02-24
Przeczytana: 24 lutego 2014

Klimat i zamysł iście King'owski i myślę, że wolałabym przeczytać własnie jego wersję tej książki.
Jednak patrząc na nią tak ogólnie to bardzo przyzwoite czytadełko akurat gdy mamy np przerwę w pracy albo jedziemy tramwajem. Ja nie przepadam za aż tak krótkimi opisami bo tutaj jest np więcej akcji i mamy zdawkowe informacje - żadnego wczuwania się w psychikę bohaterów itd.
Ale ciekawe, strasznie fajny pomysł.

Marta Gaik | 2016-07-02

Powieść którą określam jako pra dzieje Ubika. Konstrukcja czasu i przestrzeni a w niej uwięzieni ludzie... Jak zwykle perfekcyjnie opisany świat, mimo że opisów przyrody tu niemal brak.

magda | 2012-05-10
Przeczytana: 10 maja 2012

Ta książka pozostawi po sobie uczucie, które mogę porównać do krótkiego (143 strony), niezobowiązującego lecz przyjacielskiego romansu. Choć o miłości, seksie i erotyce znajdziemy w niej raczej niewiele...
Fantastyka - bez wampirów, wilkołaków i statków kosmicznych. Są natomiast szczury, ćmy, pszczoły - zwiadowcy, pająki bojowe. Philip.K.Dick oryginalnie spogląda na problem odwiecznej i nieskończonej walki dobra ze złem, prawdy z ułudą. Główny bohater Ted pragnie odwiedzić miasteczko z którego pochodzi. Wybiera się zatem w podróż i...trafia do innej rzeczywistości. Nie znajduje śladów własnych narodzin (kim jest?) a droga odwrotu do znanego mu świata zostaje odcięta. Dlaczego? Przez kogo lub co? Pojawia się wiele dziwnych postaci i wiele tajemnic do rozwiązania.
Historia opisana bardzo gładko. Czyta się wyśmienicie. Sama powracam do tej książki raz na jakiś czas, gdy męczy mnie twardy racjonalizm rzeczywistości. Pomaga za każdym razem. Spróbujcie.