Chłopak na opak / Raz, gdy chciałem być szlachetny

młodzież, szkoła, chłopiec
typ
papier
rebel-rebel
6,74 (413 ocen i 24 opinie)

Opis książki

Książka opowiada o wielu zaskakujących i bardzo zabawnych przygodach małego Jacka. Chłopiec ten stara się ze wszystkich sił być bardzo szlachetnym i pomagać mamie, pani w szkole, kolegom, ale nie zawsze kończy się to tak, jak by sam oczekiwał.

Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena

Inne wydania

Polecamy

Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Opinie czytelników
violabu | 2013-10-29
Przeczytana: 2008 rok

Książkę „Chłopak na opak” Hanny Ożogowskiej czytałam z kilkuletnim wówczas synem. Uśmialiśmy się przy niej setnie oboje! Bohater, 9-letni chłopiec to łobuziak, jednak niezmiernie sympatyczny. Jego pomysły, życiowa filozofia i widzenie świata powodują, że czytelnik kręci głową z niedowierzaniem i nie może powstrzymać uśmiechu. „Nazywam się Jacek Czarnecki i jestem zupełnie porządny chłopak, chociaż moja mama mówi o mnie „straszne dziecko”.”
Wypracowanie Jacka o Wiśle stało kultowe w naszej rodzinie, głównie za sprawą jego fragmentu: „Wisła ma dwa brzegi – jeden lewy, drugi prawy. Prawy z prawej strony, a lewy z lewej”. Rewelacja :-)

Zachęcam do czytania „Chłopaka na opak” małym i dużym. Myślę, że jest to świetna pozycja w celu nauki dziecka samodzielnego czytania i pokazania mu, że książki to nie tylko obowiązkowe szkolne lektury, ale że potrafią też wnosić do życia radość.

awiola | 2012-04-04
Przeczytana: 04 kwietnia 2012

„Niektóre rzeczy zaczynają się zupełnie zwyczajnie, a kończą tak, że coś okropnego. Nikt by nawet nie przypuszczał, bo jakby przypuszczał, toby zupełnie inaczej zrobił”

Hanna Ożogowska należy do najpopularniejszych pisarek książek dla dzieci i młodzieży. Z pewnością starszym czytelnikom jest znana z takich powieści jak ”Za minutę pierwsza miłość" czy "Dziewczyna i chłopak, czyli heca na czternaście fajerek". Ja doskonale pamiętam te książki, są symbolem mojego dzieciństwa. Pamiętam jak z wypiekami na twarzy śledziłam losy tych wszystkich literackich bohaterów. To był właśnie mój smak dorastania. Ale wracając do meritum bo trochę odbiegłam od tematu.

Tytułowy „Chłopak na opak” to dziewięcioletni Jacek Czarnecki, który uważa się za osobę mającą dużego pecha. Bohater urodził się czternastego, a to przecież blisko trzynastego, co oznacza naprawdę wielkie nieszczęścia. Pecha, który nie odstępuje Jacka w szkole, w domu, na podwórku czy nawet na koloniach. Dziewięciolatek ma głowę...

Isadora | 2011-09-13
Przeczytana: 13 września 2011

Książki Hanny Ożogowskiej, tak popularne w czasach młodości dzisiejszych trzydziesto- i czterdziestolatków, dziś szerszemu gronu młodych czytelników są niemalże nieznane. Młodzież krzywi się na nie, bo "trącą myszką". Zupełnie niesłusznie! Jak bardzo krzywdząca jest to opinia, zgodzi się ze mną każdy, kto podobnie jak ja swego czasu czytał takie książki autorki jak "Tajemnica zielonej pieczęci", "Za minutę pierwsza miłość" czy "Dziewczyna i chłopak, czyli heca na czternaście fajerek".

Również "Chłopak na opak" utrzymany jest w podobnej konwencji - to ciepła, pogodna, naładowana pozytywną energią i ogromną dawką humoru opowieść o domowych i szkolnych perypetiach niejakiego Jacka Czarneckiego, którego cechuje niezwykła zdolność popadania w przeróżne tarapaty.
Książka klimatem przypomina "Przygody Mikołajka" Sempe i Goscinnego, z tym że w naszych polskich realiach i gwarantuje równie potężną porcję dobrej rozrywki.

Książka "Chłopak na opak" opatrzona jest wielce wymownym podtytułem...

PABLOPAN | 2012-04-20

Książki Ożogowskiej trzymają w napięciu od pierwszej do ostatniej strony, czyta się je z wielką przyjemnością.

Rasia | 2013-07-05
Przeczytana: 17 czerwca 2006

"Mycie nóg, to Twój wróg"
"Dłuższe mycie skraca życie"
Myślę, że każdy z czytelników ksiązki "Chłopak na opak" pamięta te cytaty. Tą książkę czytała moja mama, gdy byla dzieckiem i to własnie ona mnie do niej zachęciła. Musze przyznać, że kiedyś byłam bardzo oporna, jesli chodziło o czytanie, ale własnie ta ksiązka ten opór złamała. Wywarła na mnie ogromne wrażenie, a przy prezentacji "lektur dodatkowych" wybrałam właśnie ją, opowiadając jedną historię głównego bohatera, wszyscy słuchacze pękali ze śmiechu.

Livice | 2015-05-23

Jacek to bohater tej pełnej humoru opowieści, który podbił moje serce swoją pomysłowością i swoimi przygodami. ,,Chłopak na opak'' to książka do której często wracam, gdy mam ochotę na coś wesołego.
Jedno jest pewne- Jacek Czarnecki z pewnością pozostanie w moim serduszku, jako wesoły chłopak, przeświadczony, że wszystkie jego niepowodzenia są dziełem pecha.

Onilom | 2013-11-25

Dobre wspomnienia, dobrej książki:) Godna polecenia.

Cytaty:

"Dłuższe mycie skraca życie"

"Mycie nóg, to Twój wróg"

Karmeleiro | 2015-04-29
Przeczytana: 29 kwietnia 2015

Powrót do lat dzieciństa podczas wieczornego czytania dzieciom. I tak to jest, że im się spodobało, a ja jednak już nie poczułam tego dreszczyku, który towarzyszył mi przy tej lekturze będąc w ich wieku. Jednak zawsze miło odświeżyć pamięć :) A przygody szkolne i pomysły zwariowane i zawsze aktualne :)

Nika | 2013-10-09

Bardzo dobrze wspominam tą książkę. Przygody Jacka Czarneckiego swego czasu bardzo mnie bawiły.

Książkoholiczka | 2012-06-10
Przeczytana: czerwiec 2012

Super książka!!!

Bestseller drugiej Rzeczpospolitej
Miłość we śnie
Tłumaczenie snów
erotycznych wedle nauki
Skorzystaj z przedwojennego
sennika i poznaj prawdę o sobie...
i o przedwojennej Polsce.

Zaznacz - jeśli we śnie:

Kalendarium literackie
  • Gianrico Carofiglio
    54. rocznica
    urodzin
    Nie ma człowieka, który naprawdę przestałby palić. Palenie można rzucić co najwyżej na chwilę. Na całe dni. Albo miesiące, albo lata. Ale nikt tak naprawdę nie przestaje. Papieros zawsze będzie cię kusić. Niekiedy pojawia się ni stąd, ni zowąd we śnie, nawet pięć lub dziesięć lat po tym, jak "przest... pokaż więcej
  • Ilona Felicjańska
    42. rocznica
    urodzin
    Zło nie czeka na zaproszenie. Zło wypatruje okazji.
  • Jan Strelau
    84. rocznica
  • Billie Letts
    77. rocznica
    urodzin
    - Och, może jeszcze tego nie wiesz. Może nigdy nie miałaś na sumieniu takiego kłamstwa, które by zjadło kawałek ciebie. Ale gdybyś kiedyś miała... to przy odrobinie szczęścia... może się trafić szansa, żeby je naprawić. Jedna jedyna szansa, by to zmienić. Tylko że ta szansa przemija. I już nigdy n... pokaż więcej
  • Ronald Chetwynd-Hayes
    96. rocznica
  • Voltaire
    237. rocznica
    śmierci
    Nie ma bardziej chimerycznego projektu jak projekt doprowadzenia poglądów ludzkich do jednolitości. Jednakże, mówicie, interes polityczny wymaga ustanowienia owej jednolitości, skrzętnego usunięcia wszystkich poglądów przeciwnych poglądom przyjętym przez państwo, to znaczy, wymaga ograniczenia człow... pokaż więcej
  • Tomasz Pacyński
    10. rocznica
    śmierci
    Pijak przy trzepaku czknął, równo z wybiciem północy. Zogniskował z trudem wzrok na przyglądającym mu się uważnie piwnicznym kocurze.
    - Kisssi... kisssi - zabełkotał. - Ciiicha noooc... Powiesz coś, koteczku, luzkim goosem?
    - Spierdalaj. - odparł beznamiętnie kocur i oddalił się z godnością.
  • Borys Pasternak
    55. rocznica
    śmierci
    To dobrze, kiedy człowiek zawodzi nasze oczekiwania, kiedy nie odpowiada z góry powziętym wyobrażeniom. Typowość to koniec człowieka, to wyrok na niego. Jeżeli nie da się go podciągnąć pod żaden wzorzec, jeżeli nie jest typowy, to znaczy, że spełnia co najmniej połowę wymagań, jakie się stawia człow... pokaż więcej
  • Christopher Marlowe
    422. rocznica
    śmierci
    I cannot read, and therefore wish all books burned.
  • Tadeusz Kostecki
    49. rocznica