Maria Koterbska. Karuzela mojego życia

Okładka książki Maria Koterbska. Karuzela mojego życia Roman Frankl
Okładka książki Maria Koterbska. Karuzela mojego życia
Roman Frankl Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy biografia, autobiografia, pamiętnik
Państwowy Instytut Wydawniczy
2008-06-04
2008-06-04
biografia piosenkarka

Maria Koterbska była artystką wybitną i kochaną przez wszystkich. Całe szczęście miała tego świadomość, dzięki czemu przeżyła naprawdę dobre życie. Udała jej się rodzina, kariera, czegóż chcieć więcej?
Sama o sobie opowiada: "Śpiewałam ponad pięćdziesiąt lat i nigdy się nie zdarzyło, żeby ktoś mnie totalnie skrytykował. Tajemnica sukcesu? Może po prostu zawsze byłam sobą, nikogo nie naśladowałam, wypracowałam swój styl, rozwijałam go, udoskonalałam. Nigdy nie starałam się śpiewać pod publiczkę, gonić za modą. Nigdy nie zapomniałam o uczciwości. Ja bardzo kocham ludzi".
Taka jest ta książka: to opowieść sympatycznej, komunikatywnej i miłej artystki, która świadoma swej wielkości nie gwiazdorzyła, nie uderzyła jej nigdy woda sodowa do głowy. Była popularna, ale też pokorna. Pracowita, radosna, z dystansem. Bezpośrednia, serdeczna.
Jedyne zastrzeżenie, jakie mam do książki, to oprawa graficzna. Zdjęcia są czarno-białe, małe, często niewyraźne, bez podpisu i opisu. Czasami wynika on z tekstu, niemniej można było to lepiej dopracować. Tak wielka artystka jak Maria Koterbska zasługuje na lepsze wyeksponowanie. Mimo to będę miło wspominał literackie spotkanie z rodziną Franklów.

Rewelacyjnie napisana książka. Od razu człowiek zostaje wciągnięty w ciekawe i jakże bogate koleje życia znanej piosenkarki. Mimo, że nigdy nie byłam jej fanką, z wielkim zainteresowaniem przeczytałam i wręcz żałowałam, że już się skończyła. Serdecznie polecam lekką lekturę, dającą sporą dawkę humoru. Można się odprężyć, szczerze uśmiechnąć i mile spędzić czas w niby niedawnych, ale już minionych czasach. Żal, że pewne rzeczy definitywnie się skończyły ;))

Wspaniała biografia cudownej wokalistki sprzed lat. Choć mam dwadzieścia parę lat, znam piosenki Marii Koterbskiej. Swoim głosem stworzyła wiele pięknych utworów. Inna klasa wokalna niż ta, którą prezentuje dzisiejszy mainstream muzyczny.

Książka przybliża życie artystki, jest opatrzona mnóstwem zdjęć. Czyta się ją wyśmienicie. Sporo ciekawostek przytoczonych przez Romana Frankla, syna bohaterki, ożywia całą opowieść. Cudo!

1964

Powieść biograficzna – barwna jak jej bohaterka. Artystka, która na stałe zapisała się w historii polskiej muzyki. Pani Maria Koterbska, bo to o niej mowa, jawi się tu jako kobieta z klasą, a jednocześnie ciepła i sympatyczna. I taka rzeczywiście była (miałam okazję Ją poznać). Każdy jej występ zapisywał się w pamięci słuchaczy. Nie dziwią zatem recenzje, które otrzymywała:
„Maria Koterbska śpiewała piosenki stare i nowe, śpiewała po swojemu w ten jedyny, niepowtarzalny sposób, który sprawia, że cała jest muzyką i harmonią, melodią i rytmem, nad czym panuje świetnie, lekko, niepostrzeżenie. Śpiewa swoje piosenki przede wszystkim prawdziwie. Koterbska w interpretacji piosenki jest cala prawdą”.
Łatwo zyskiwała sympatię, miała liczne grono znajomych i była niezwykle rodzinna. Świadczą o tym cytowane w powieści liczne wypowiedzi osób, które ścieżki skrzyżowały się ze ścieżką życia Pani Marii.
Dzięki tej powieści poznajemy fakty z dzieciństwa, młodości, życia zawodowego, związanych z nim podróży i życia rodzinnego Pani Marii.

• Biografie
  • #czytambopolskie