Być jak płynąca rzeka

Wydawnictwo: Świat Książki
Ser como o rio que flui...
978-83-247-1104-8
dona

Rozważania estetyczne, obserwacje natury ludzkiej, twórczość czysto literacka, opowiadanie o zwykłej codzienności... Te i inne tematy zachęcają do zgłębienia oryginalnego, wielopłaszczyznowego pisarstwa brazylijskiego pisarza Paula Coelho. "Być jak płynąca rzeka" jest wyborem krótkich, lecz głębokich tekstów, które pozwalają jak nigdy dotąd poznać myśli i obraz świata widziany oczami sławnego...

"Być jak płynąca rzeka" jest wyborem krótkich, lecz głębokich tekstów, które pozwalają jak nigdy dotąd poznać myśli i obraz świata widziany oczami sławnego autora. To niepowtarzalna szansa napawania się wyważonym i pełnym refleksji spojrzeniem na życie... To możliwość uchwycenia istoty filozofii, która niepostrzeżenie staje się literaturą.

źródło opisu: okładka

źródło okładki: zdjęcie własne

Eleckra | 2018-03-04
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 04 marca 2018

A mi się podoba!

Poprzeglądałam sobie opinie innych czytelników w trakcie czytania książki i pierwsze, co przyszło mi do głowy to (o ironio) cytat:
"Filozofia? (...) Czy to nie sztuka mówienia o niczym przy użyciu jak największej ilości słów?"*
Właśnie to czytelnicy zarzucają Coelho. Poza tym twierdzą, że zbiór zawiera zbyt wiele cytatów i odwołań do twórczości innych.

Słyszałam kiedyś, że zasadnicza większość ludzi nie wie co czyta. Tak zwany analfabetyzm funkcjonalny, przejawiający się w tym, że ktoś nie umie wykorzystać posiadanej wiedzy. Czytamy ten utwór, wiemy, że są to eseje i felietony, spodziewamy się rozważań filozoficznych, ogólnie rzecz biorąc mamy wszystkie informacje potrzebne do tego żeby właściwie go odebrać, ale tego nie robimy. Dlaczego? Bo nawet nie próbujemy. Dlaczego uczniowie w szkołach czytający arcydzieła literatury nie potrafią ich docenić? Bo tak naprawdę nie chcą ich czytać. Ludzie sięgający po twórczość Autora od razu przyjmują założenie, że to mętna...

Książkowa-Fantazja | 2012-12-15
Przeczytana: 11 grudnia 2012

Nie jestem fanką filozoficznych książek, może dlatego, że większości ich nie rozumiem. Jednak Paulo Coelho w swojej książce przedstawił doskonałe przykłady, łatwo i lekko objaśniając rzeczy z reguły nie pozorne, a jednak mające ogromny wpływ na wybór naszej drogi życiowej.

"Być jak płynąca rzeka" jest to wybór krótkich, lecz niezwykle głębokich tekstów, które pozwalają poznać myśli i spostrzeżenia autora na świat, a także samego siebie.
Z pewnością sięgnę po tę książkę jeszcze raz, a nawet i więcej. Czytając te refleksje autora znalazłam w końcu czas, by pobyć sama ze sobą. Przy niektórych tekstach zatrzymałam się na dłużej rozważając własne, osobiste przemyślenia.

Opinia znalazła się również na moim blogu: http://ksiazkowa-fantazja.blogspot.com/2012/12/byc-jak-pynaca-rzeka.html#links

ivv | 2017-05-17

Po tylu prześmiewczych memach o Coelho aż bałam się zabrać za tę książkę :)
Ale nie było źle!

Zbiór krótkich (niektóre tylko na 1 stronę) esejów o życiu, przygodach Paulo, poradach życiowych. Czytało się lekko, szybko.
Te historie, które mi nie pasowały - omijałam, ale generalnie było miło i przyjemnie.

Justyna Daniluk | 2014-07-13
Przeczytana: 12 lipca 2014

Po wielu latach ponowie sięgnęłam po twórczość Coelho i muszę powiedzieć, że było to inne spotkanie niż w przypadku "Pielgrzyma". "Pielgrzyma" nie byłam w stanie skończyć,a tę pozycję muszę uznać się za bardzo udaną. "Być jak płynąca rzeka" to zbiór filozoficznych opowiadań na przeróżne tematy. Jedne opowiadania są lepsze, inne gorsze, ale ogólnie tę książkę zaliczam do ciekawych i pożytecznych.

Danway | 2012-01-19
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, @Blog, 2012
Przeczytana: 19 stycznia 2012

Zbiór felietonów oraz aforyzmów napisane przez Paulo Coelho w różnych okolicznościach a teraz zebranych w jednym miejscu... Dzięki temu powstały obserwacje ludzi...

Jest to dość ciekawy zestaw... Niektóre strony podobały mi się bardziej, inne mniej a jeszcze inne wywoływały uśmiech na twarzy, którego się spodziewał sam autor...

Jest to bardzo lekka książka, bardzo dobrze się ją czyta, niebywale szybko... Nie oznacza, że zawarte w niej treści równie szybko ulatują... Na szczęście tak nie jest... W mej pamięci wiele zapadło w pamięć... O Manuelu, o wspinaczce na górę, o księciu szukającemu żony, o teściu, o kobiecie na wózku i wiele innych...

Według mnie książka jest bardzo dobra, ale każdy najlepiej oceni ją sam... Czy to jest bełkot czy może coś więcej... Dla mnie jest to drugie....

Ocena: 8/10

Recenzja opublikowana na moim blogu:

Paweł | 2017-08-03
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2017
Przeczytana: 03 sierpnia 2017

Muszę wyznać, że było to moje pierwsze spotkanie z twórczością autora, a co za tym idzie, było to również pierwsze zapoznanie się z biografią pisarza. Nie wiem dlaczego, ale sądziłem, że Paulo Coelho słynie przede wszystkim z bycia życiowym filozofem, jednak takiej wzmianki nie znalazłem nigdzie, prócz opinii innych osób. Teraz już wiem, o co chodziło im z tym filozofowaniem. Próby tej czynności odnajdujemy oczywiście w tekstach autora. Przekonałem się już o tym po kilku pierwszych artykułach, zawartych w tej książce. Pozycja ta to tak naprawdę zbiór kilkudziesięciu krótkich utworów w stylu felietonów, opowiastek i opinii. Może zabrzmi to dziwnie i nietypowo, ale zaskakuje przede wszystkim ,,życiowa prostota" autora, z którą dzieli się i przekazuje dalej. Paulo Coelho jest moim zdaniem bardzo dobrym obserwatorem i właściwą osobą, która staje się spisywać to, co widzi, czuje, doświadcza i mocno przeżywa. Te wszelkie proste refleksje są tak naprawdę silnym murem ludzkiego życia....

arachne | 2010-11-13

Po usłyszeniu setnej pozytywnej opinii na temat Coelho, postanowiłam osobiście zapoznać się z jego twórczością. Wypożyczyłam więc z biblioteki 4 pozycje, sygnowane nazwiskiem tego pana.
Do lektury zasiadłam bez większych uprzedzeń. Rezultat? Cztery książki doczytane najwyżej do połowy.
Filozofia dla mas i brak (poza tą filozofią) czegokolwiek innego. Cóż, każdy ma swój gust, do mojego silenie się na bycie Wielkim Mędrcem zupełnie nie przemawia.

Michalina Dampc | 2011-06-18

Jest poprostu świetna....Można ją czytać kilka razy i za każdym razem można dowiadywać się czegoś nowego.Odkryć jakąś nieznaną prawdę o sobie, ludziach oraz świecie.Jestem bardzo wdzięczna autorowi,za tak świetną lekturę...

Magdalena | 2013-11-01
Na półkach: Przeczytane, Biblioteka
Przeczytana: 30 października 2013

Cudowny zbiór felietonów pełen pięknych, mądrych słów. Jeśli ktoś lubi książki pełne niebanalnych zdań to serdecznie polecam ! ;) Twórczość Coelho najlepsza ! ;)

kulka | 2014-06-03

Zachęcona popularnością nazwiska Paula Coelho postanowiłam kupić jego książkę, gdy dostrzegłam ją na półce antykwariatu.
Jest to zbiór krótkich filozoficznych tekstów, w których autor tłumaczy, na podstawie codziennych przeżyć, swoje podejście do świata. Czasami historie są naprawdę prozaiczne - autor zastanawia się na przykład, czy ma naturalne prawo do wyrywania chwastów w ogrodzie. Przecież są one, tak samo jak jego kwiaty, roślinami - stworzeniami boskimi.
Jeśli ktoś lubi tego typu rozważania, to może ten tytuł przeczytać. Mnie się nie podobało i nie zdołałam dotrzeć do końca. Być może takie felietony człowiek powinien aplikować sobie w naprawdę małych dawkach - inaczej z pewnością się zanudzi.