Córka fortuny

Cykl: Dom duchów (tom 1)
Wydawnictwo: Muza
Hija de la fortuna
Tiita

W roku 1849 amerykański stan Kalifornia ogarnia gorączka złota. W tym samym czasie w chilijskim mieście Valparaiso mieszka młoda dziewczyna Eliza Sommers. Kiedy jej kochanek, Joaquin Andieta, w poszukiwaniu fortuny postanawia wyjechać na północ, decyduje się ruszyć za nim. Upiorna podróż, jaką odbywa „na gapę" pod pokładem żaglowca, i wieloletnia tułaczka sprawiają, że niewinna dziewczyna wyrasta na nieprzeciętną kobietę. Towarzyszy jej chiński lekarz Tao Chi'en, który, będąc początkowo jej opiekunem i przyjacielem, z czasem okazuje się miłością jej życia.

źródło opisu: http://muza.com.pl/

źródło okładki: http://muza.com.pl/

Alicja | 2014-11-14
Przeczytana: 14 listopada 2014

Pierwsza część sagi rodzinnej Isabel Allende rozpoczyna się w 1843 w Chile kończy w 1853 w Kalifornii.W roku 1810 Chile uzyskuje niepodległość otwierają się granice dla imigrantów, szczególnie dla Anglików, którzy szybko dorobili się fortuny jako kupcy i armatorzy. Stworzyli niewielkie państwo z własnymi obyczajami, wierzeniami i zapleczem materialnym. Dzięki rozwiniętemu przez nich handlowi morskiemu mała wioska Valparaiso stała się handlowym imperium Pacyfiku. Tutaj poznajemy naszych bohaterów. Rodzinę Sommersów Rosę i jej brata Jeremiego, którzy zaopiekowali się podrzuconym im niemowlęciem Elizą. Dziewczynka urodziła się z dwoma talentami, dobrym węchem i świetną pamięcią. Prócz tego potrafiła się wtopić w otoczenie stając nie niezauważalną.Rose wprowadziła ją w arkana sztuki udawania, manipulacji i podstępu. Otoczona miłością opiekunki mamy Frezji dzięki której zgłębiła tajemnice kulinarne i zwyczaje plemienne dorasta do pierwszej prawdziwej miłości, która odmieni jej całe...

Natalia | 2016-09-05
Przeczytana: 04 września 2016

"Córka fortuny" to powieść o sile marzeń, pragnieniu by kochać i być kochanym oraz wytrwałości w dążeniu do celu. Główną bohaterką jest młoda Eliza Sommers, która opuszcza bezpieczny świat jaki stworzyli dla niej jej przybrani rodzice i wyrusza z Chile do Stanów Zjednoczonych w poszukiwaniu swojego ukochanego. Dzieje się to w czasie gorączki złota. Każdy marzy o wielkiej fortunie i przygodzie życia w Ameryce. Eliza musi stawić czoła wielu przeciwnościom losu. Czy znajdzie swoją miłość, a może odkryje coś zupełnie innego?

Jest to piękna i mądra powieść, ale brakuje mi tej magii i uroku obecnego w "Domu duchów".

Leeloo_Dallas | 2014-12-29
Przeczytana: 29 grudnia 2014

Elisa Sommers porzuciła rodzinne Chile i popłynęła statkiem do Kaliforni w ślad za swoim kochankiem, powodowana miłością bez granic i wielką tęsknotą. Jako wychowanka zamożnej i wytwornej rodziny znalazła się w brutalnym świecie opętanym gorączką złota. Życie w tym świecie okupione było wielkim trudem i ciężką pracą a zasady wyznaczali mężczyźni.Książka wspaniale opowiada o tym, w jaki sposób Eliza w tym świecie przetrwała i co w nim znalazła.
To opowieść o kobietach, z pozoru słabych i wiotkich, ale w chwilach najwyższej próby zdolnych do wielkich czynów. O sile ich uczuć i o wierności do nich. O zaletach życia w zgodzie z nakazem serca i sumienia, bez zbędnych ograniczeń i konwenansów. To także przypomnienie, jak rodził się „amerykański sen” w kraju, w którym każdy miał swoją drugą szansę.
Opowieść rozpościera się aż na trzy kontynenty. Przez chwilę jesteśmy w Ameryce Południowej, potem autorka pozwala nam liznąć co nieco orientu w Chinach i już po chwili lądujemy w Kaliforni. A...

Ania | 2015-05-22
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 22 maja 2015

Po przeczytaniu opinii użytkowników LC spodziewałam się pasjonującej lektury od której nie będę się mogła oderwać. Muszę przyznać, że jestem rozczarowana.
Allende kompletnie nie trafiła w mój gust. Nie przekonali mnie bohaterowie i nie przekonał mnie ich świat. Historia ma potencjał, ale styl autorki, duża ilość bezbarwnych, rozwleczonych opisów szybko mnie znudziły i doczytałam tylko dlatego, że nic innego nie miałam akurat pod ręką.

Dla mnie Isabel Allende jest królową rodzinnych sag. Sag niebanalnych, pięknie opowiadanych, w których nie brak silnych kobiet, duchów, elementów historii i czarodziejskości :)

Karolina | 2013-08-14
Przeczytana: 14 sierpnia 2013

Świetna książka. Romans, powieść historyczna i przygodowa w jednym, dodatkowo okraszona szczyptą realizmu magicznego. Autorka zgrabnie połączyła kilka wątków tworząc barwną, interesującą fabułę.
Isabel Allende ma wspaniały dar- jak nikt inny potrafi malować słowem. Czytając jej prozę w mojej głowie kolejno formułowały się kadry opisywanej historii, jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki mogłam się znaleźć się w świecie wykreowanym przez pisarkę, w tym przypadku w ogarniętej gorączką złota XIX- wiecznej Kalifornii.
W powieści występuje szereg fascynujących, charakternych postaci. A każdy bohater ma swoją własną ,niesamowitą historię. W małym epizodzie pojawia się nawet słynny Donatien Alphonse François de Sade. Oczywiście rządzą silne, pełne temperamentu kobiety :)
Książka wciąga, zniewala, nie daje o sobie zapomnieć. Czyta się ją szybko, z ogromną przyjemnością. Prawdziwa uczta dla wyobraźni. Polecam

Monika | 2015-07-28
Przeczytana: 28 lipca 2015

Coś wspaniałego!

Uwielbiam takie książki! Taki styl, takie historie, ten szacunek do słowa. Śmiem twierdzić, że sztuka snucia opowieści, tak lekkiej narracji, jest wpisana w kod genetyczny pisarzy hiszpańskojęzycznych. Czytając "Córkę Fortuny" miałam wrażenie, że jestem we wszystkich opisanych miejscach i patrzę na przygody bohaterów jakbym była tuż obok.

Do tej pory przeczytałam tylko jedną książkę pani Allende, była to "Paula", już wtedy wiedziałam, że jest to autorka, którą polubię.

Nikto | 2016-01-25
Przeczytana: 10 listopada 2015

Ta piękna opowieść rozpoczyna się w 1843 roku w Chile i opisuje dzieje Elizy Sommers,dziewczynki,podrzutka. Elizę znaleziono w skrzynce po marsylskim mydle,zawiniętą w męską kamizelkę.Całe życie dziewczynki,a później kobiety,tak pięknie opisane przez autorkę jest niezwykłe i bardzo ciekawe,chociaż i miejscami bardzo niebezpieczne.Dorastająca Eliza ,zauroczona przez Joaquina Andietę,zakochana tą pierwszą niezapomnianą ,niesamowitą miłością wyrusza za nim do Ameryki ,która akurat w tych czasach przeżywa gorączkę złota i najazd tych którzy chcą się na tym złocie dorobić fortuny.W książce dużo się dzieje.Mimo wielkiej ilości bohaterów ,Isabel Allende potrafi tak ich opisać ,że żaden z nich nie jest jakimś dziwnym tworem nagle pojawiającym się nie wiadomo jak i nie wiadomo skąd.Każda nowa postać jaką autorka wprowadza do książki jest dokładnie nam czytelnikom przedstawiona ,kto to jest ,skąd się wziął i jaka jest jego historia.To mi się w pisaniu powieści bardzo podoba,że nie gubię się...

klaudiabla2 | 2013-11-25
Przeczytana: 09 sierpnia 2013

Pani Allende to jedna z moich ulubionych autorek. Historię przedstawioną w tej książce miałam okazję już w dużym stopniu poznać w ,,Portrecie w sepii”, a więc radzę zaczynać od lektury przedstawianej przeze mnie dzisiaj.
Eliza to panienka z dobrego domu, aż tu pewnego dnia zakochuje się bez opamiętania. Jej wybranek wyjeżdża do Kalifornii, którą właśnie ogarnia gorączka złota, a zrozpaczona dziewczyna podąża w ślad za nim.
Tym razem niesamowicie mi się spodobało. Lubię w książkach odważne i silne bohaterki, a taka z pewnością była Eliza Sommers. Nie przejmowała się tym co myślą o niej inni, nawet najbliższa rodzina. W tamtych czasach kobiety musiały grzecznie siedzieć w domu, a nie wybierać się w takie dalekie i niebezpieczne podróże. Odnajdujemy tu też niezwykłe i tkliwe uczucia jakich mało. Zostały one opisane pięknie i ujmująco.
Podróż Elizy to także niesamowita przygoda. Każdy kogo nadmiar polityki mógł odstraszać od książek tej autorki tutaj powinien być zadowolony. Klimat...

rea | 2013-12-13
Na półkach: Przeczytane, Isabel Allende
Przeczytana: grudzień 2013

Pierwsza część fascynującej trylogii Allende zawierająca dzieje rodziny Sommersów, emigrantów z Anglii oraz historię rodziny Pauliny Rodriguez de Santa Cruz. Główny wątek powieści to historia Elizy Sommers, przybranej córki Sommersów, która pod wpływem szalonej miłości, ucieka z Chile w pogoni za ukochanym do ogarniętej "gorączką złota" Kalifornii. Allende bardzo szczegółowo i wnikliwie pokazuje ogarnięte szałem złota Zachodnie Wybrzeże. Nowopowstałe miasta San Francisco i Sacramento zakładane przez przybyszy z całego świata, tworzyło społeczeństwo ogarnięte chęcią szybkiego wzbogacenia się, pogwałcające wszelkie normy prawne i moralne.
Jest to wciągająca opowieść o cudownych, silnych kobietach, które z namiętnością oddają się miłości i o nią walczą. O kobietach, które nie poddają się biernie rzeczywistości, ale walczą o swoje marzenia i śmiało realizują swoje cele i zamierzenia.