Córka fortuny

Cykl: Dom duchów (tom 1)
Wydawnictwo: Muza
Hija de la fortuna
Tiita

W roku 1849 amerykański stan Kalifornia ogarnia gorączka złota. W tym samym czasie w chilijskim mieście Valparaiso mieszka młoda dziewczyna Eliza Sommers. Kiedy jej kochanek, Joaquin Andieta, w poszukiwaniu fortuny postanawia wyjechać na północ, decyduje się ruszyć za nim. Upiorna podróż, jaką odbywa „na gapę" pod pokładem żaglowca, i wieloletnia tułaczka sprawiają, że niewinna dziewczyna wyrasta na nieprzeciętną kobietę. Towarzyszy jej chiński lekarz Tao Chi'en, który, będąc początkowo jej opiekunem i przyjacielem, z czasem okazuje się miłością jej życia.

źródło opisu: http://muza.com.pl/

źródło okładki: http://muza.com.pl/

Gosia | 2018-04-18
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 17 kwietnia 2018

Wspaniała saga rodzinna autorstwa Isabel Allende.
Historia rodziny, która wyemigrowała z Anglii do Chile. Jednak swoim zasięgiem obejmuje również Chiny i Amerykę Północną.
Jest tu tak wiele wątków, że aż trudno ująć wszystko w jednej recenzji.
Jest to zarówno romans, jak i powieść historyczno-obyczajowa ze sporą domieszką awanturniczych przygód. Trzeba podziwiać autorkę za tak zgrabne połączenie wielu wątków w jedną barwną i interesującą fabułę.
Isabel Allende potrafi snuć świetne opowieści.
Akcja dzieje się w II połowie XIX wieku. Przypada na okres wielkich zmian społecznych: gorączki złota w Kalifornii, powstawania nowych miast (San Francisco), czasy bezprawia, ścierania się różnic rasowych i kulturowych, początków wyzwolenia kobiet.
Bardzo ciekawe spojrzenie na społeczeństwo tamtego okresu, szczególnie na gorączkę złota widzianą oczami Chilijczyków.
Sam wątek miłosny też bardzo ciekawy. Sporo retrospekcyjnych spojrzeń w przeszłość rodziny.
Autorka w powieści wykreowała wielu...

Alicja | 2014-11-14
Przeczytana: 14 listopada 2014

Pierwsza część sagi rodzinnej Isabel Allende rozpoczyna się w 1843 w Chile kończy w 1853 w Kalifornii.W roku 1810 Chile uzyskuje niepodległość otwierają się granice dla imigrantów, szczególnie dla Anglików, którzy szybko dorobili się fortuny jako kupcy i armatorzy. Stworzyli niewielkie państwo z własnymi obyczajami, wierzeniami i zapleczem materialnym. Dzięki rozwiniętemu przez nich handlowi morskiemu mała wioska Valparaiso stała się handlowym imperium Pacyfiku. Tutaj poznajemy naszych bohaterów. Rodzinę Sommersów Rosę i jej brata Jeremiego, którzy zaopiekowali się podrzuconym im niemowlęciem Elizą. Dziewczynka urodziła się z dwoma talentami, dobrym węchem i świetną pamięcią. Prócz tego potrafiła się wtopić w otoczenie stając nie niezauważalną.Rose wprowadziła ją w arkana sztuki udawania, manipulacji i podstępu. Otoczona miłością opiekunki mamy Frezji dzięki której zgłębiła tajemnice kulinarne i zwyczaje plemienne dorasta do pierwszej prawdziwej miłości, która odmieni jej całe...

Natalia | 2016-09-05
Przeczytana: 04 września 2016

"Córka fortuny" to powieść o sile marzeń, pragnieniu by kochać i być kochanym oraz wytrwałości w dążeniu do celu. Główną bohaterką jest młoda Eliza Sommers, która opuszcza bezpieczny świat jaki stworzyli dla niej jej przybrani rodzice i wyrusza z Chile do Stanów Zjednoczonych w poszukiwaniu swojego ukochanego. Dzieje się to w czasie gorączki złota. Każdy marzy o wielkiej fortunie i przygodzie życia w Ameryce. Eliza musi stawić czoła wielu przeciwnościom losu. Czy znajdzie swoją miłość, a może odkryje coś zupełnie innego?

Jest to piękna i mądra powieść, ale brakuje mi tej magii i uroku obecnego w "Domu duchów".

Ta piękna opowieść rozpoczyna się w 1843 roku w Chile i opisuje dzieje Elizy Sommers , dziewczynki , podrzutka . Elizę znaleziono w skrzynce po marsylskim mydle , zawiniętą w męską kamizelkę . Całe życie dziewczynki , a później kobiety , tak pięknie opisane przez autorkę jest niezwykłe i bardzo ciekawe , chociaż i miejscami bardzo niebezpieczne . Dorastająca Eliza , zauroczona przez Joaquina Andietę , zakochana tą pierwszą niezapomnianą , niesamowitą miłością wyrusza za nim do Ameryki , która akurat w tych czasach przeżywa gorączkę złota i najazd tych którzy chcą się na tym złocie dorobić fortuny . W książce dużo się dzieje . Mimo wielkiej ilości bohaterów , Isabel Allende potrafi tak ich opisać , że żaden z nich nie jest jakimś dziwnym tworem nagle pojawiającym się nie wiadomo jak i nie wiadomo skąd . Każda nowa postać jaką autorka wprowadza do książki jest dokładnie nam czytelnikom przedstawiona , kto to jest , skąd się wziął i jaka jest jego historia . To mi się w pisaniu...

Leeloo_Dallas | 2014-12-29
Przeczytana: 29 grudnia 2014

Elisa Sommers porzuciła rodzinne Chile i popłynęła statkiem do Kaliforni w ślad za swoim kochankiem, powodowana miłością bez granic i wielką tęsknotą. Jako wychowanka zamożnej i wytwornej rodziny znalazła się w brutalnym świecie opętanym gorączką złota. Życie w tym świecie okupione było wielkim trudem i ciężką pracą a zasady wyznaczali mężczyźni.Książka wspaniale opowiada o tym, w jaki sposób Eliza w tym świecie przetrwała i co w nim znalazła.
To opowieść o kobietach, z pozoru słabych i wiotkich, ale w chwilach najwyższej próby zdolnych do wielkich czynów. O sile ich uczuć i o wierności do nich. O zaletach życia w zgodzie z nakazem serca i sumienia, bez zbędnych ograniczeń i konwenansów. To także przypomnienie, jak rodził się „amerykański sen” w kraju, w którym każdy miał swoją drugą szansę.
Opowieść rozpościera się aż na trzy kontynenty. Przez chwilę jesteśmy w Ameryce Południowej, potem autorka pozwala nam liznąć co nieco orientu w Chinach i już po chwili lądujemy w Kaliforni. A...

Ania | 2015-05-22
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 22 maja 2015

Po przeczytaniu opinii użytkowników LC spodziewałam się pasjonującej lektury od której nie będę się mogła oderwać. Muszę przyznać, że jestem rozczarowana.
Allende kompletnie nie trafiła w mój gust. Nie przekonali mnie bohaterowie i nie przekonał mnie ich świat. Historia ma potencjał, ale styl autorki, duża ilość bezbarwnych, rozwleczonych opisów szybko mnie znudziły i doczytałam tylko dlatego, że nic innego nie miałam akurat pod ręką.

Dla mnie Isabel Allende jest królową rodzinnych sag. Sag niebanalnych, pięknie opowiadanych, w których nie brak silnych kobiet, duchów, elementów historii i czarodziejskości :)

Karolina | 2013-08-14
Przeczytana: 14 sierpnia 2013

Świetna książka. Romans, powieść historyczna i przygodowa w jednym, dodatkowo okraszona szczyptą realizmu magicznego. Autorka zgrabnie połączyła kilka wątków tworząc barwną, interesującą fabułę.
Isabel Allende ma wspaniały dar- jak nikt inny potrafi malować słowem. Czytając jej prozę w mojej głowie kolejno formułowały się kadry opisywanej historii, jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki mogłam się znaleźć się w świecie wykreowanym przez pisarkę, w tym przypadku w ogarniętej gorączką złota XIX- wiecznej Kalifornii.
W powieści występuje szereg fascynujących, charakternych postaci. A każdy bohater ma swoją własną ,niesamowitą historię. W małym epizodzie pojawia się nawet słynny Donatien Alphonse François de Sade. Oczywiście rządzą silne, pełne temperamentu kobiety :)
Książka wciąga, zniewala, nie daje o sobie zapomnieć. Czyta się ją szybko, z ogromną przyjemnością. Prawdziwa uczta dla wyobraźni. Polecam

Marek Krzystek | 2018-08-24
Przeczytana: 22 sierpnia 2018

Te postacie nie przekonały mnie. Autorka ładnie i zręcznie nakreśliła stany uczuciowe bohaterów, ale to był jej opis. Bo bohaterowie w tej powieści gremialnie milczą, wypowiadając urywki dialogów raz na parę stron. Cała reszta to inwencja autorki. Więc właściwie nic nie wiem o ich odczuciach, nie potrafiłem się z nimi zaprzyjaźnić, znienawidzić, czy cokolwiek do nich poczuć, bo oni są jedynie dodatkiem do lekko protekcjonalnego stylu opowiadania. Pytanie, czy faktycznie książka jest sagą? Może taki był zamiar, ale wyszło połączenie powieści przygodowej/łotrzykowskiej/młodzieżowej. Zaskakujące (czytaj: mało prawdopodobne zwroty akcji), nieracjonalne zachowania bohaterów oraz ich zdecydowana odporność na ciosy i nieograniczona zdolność przystosowawcza stawiają tę książkę w rzędzie przygodowej książki dla młodzieży. I raczej nic więcej.

Coś wspaniałego!

Uwielbiam takie książki! Taki styl, takie historie, ten szacunek do słowa. Śmiem twierdzić, że sztuka snucia opowieści, tak lekkiej narracji, jest wpisana w kod genetyczny pisarzy hiszpańskojęzycznych. Czytając "Córkę Fortuny" miałam wrażenie, że jestem we wszystkich opisanych miejscach i patrzę na przygody bohaterów jakbym była tuż obok.

Do tej pory przeczytałam tylko jedną książkę pani Allende, była to "Paula", już wtedy wiedziałam, że jest to autorka, którą polubię.