Córka fortuny

Cykl: Dom duchów (tom 1)
Wydawnictwo: Muza
Hija de la fortuna
Tiita

W roku 1849 amerykański stan Kalifornia ogarnia gorączka złota. W tym samym czasie w chilijskim mieście Valparaiso mieszka młoda dziewczyna Eliza Sommers. Kiedy jej kochanek, Joaquin Andieta, w poszukiwaniu fortuny postanawia wyjechać na północ, decyduje się ruszyć za nim. Upiorna podróż, jaką odbywa „na gapę" pod pokładem żaglowca, i wieloletnia tułaczka sprawiają, że niewinna dziewczyna wyrasta na nieprzeciętną kobietę. Towarzyszy jej chiński lekarz Tao Chi'en, który, będąc początkowo jej opiekunem i przyjacielem, z czasem okazuje się miłością jej życia.

źródło opisu: http://muza.com.pl/

źródło okładki: http://muza.com.pl/

Alicja | 2014-11-14
Przeczytana: 14 listopada 2014

Pierwsza część sagi rodzinnej Isabel Allende rozpoczyna się w 1843 w Chile kończy w 1853 w Kalifornii.W roku 1810 Chile uzyskuje niepodległość otwierają się granice dla imigrantów, szczególnie dla Anglików, którzy szybko dorobili się fortuny jako kupcy i armatorzy. Stworzyli niewielkie państwo z własnymi obyczajami, wierzeniami i zapleczem materialnym. Dzięki rozwiniętemu przez nich handlowi morskiemu mała wioska Valparaiso stała się handlowym imperium Pacyfiku. Tutaj poznajemy naszych bohaterów. Rodzinę Sommersów Rosę i jej brata Jeremiego, którzy zaopiekowali się podrzuconym im niemowlęciem Elizą. Dziewczynka urodziła się z dwoma talentami, dobrym węchem i świetną pamięcią. Prócz tego potrafiła się wtopić w otoczenie stając nie niezauważalną.Rose wprowadziła ją w arkana sztuki udawania, manipulacji i podstępu. Otoczona miłością opiekunki mamy Frezji dzięki której zgłębiła tajemnice kulinarne i zwyczaje plemienne dorasta do pierwszej prawdziwej miłości, która odmieni jej całe...

Natalia | 2016-09-05
Przeczytana: 04 września 2016

"Córka fortuny" to powieść o sile marzeń, pragnieniu by kochać i być kochanym oraz wytrwałości w dążeniu do celu. Główną bohaterką jest młoda Eliza Sommers, która opuszcza bezpieczny świat jaki stworzyli dla niej jej przybrani rodzice i wyrusza z Chile do Stanów Zjednoczonych w poszukiwaniu swojego ukochanego. Dzieje się to w czasie gorączki złota. Każdy marzy o wielkiej fortunie i przygodzie życia w Ameryce. Eliza musi stawić czoła wielu przeciwnościom losu. Czy znajdzie swoją miłość, a może odkryje coś zupełnie innego?

Jest to piękna i mądra powieść, ale brakuje mi tej magii i uroku obecnego w "Domu duchów".

Leeloo_Dallas | 2014-12-29
Przeczytana: 29 grudnia 2014

Elisa Sommers porzuciła rodzinne Chile i popłynęła statkiem do Kaliforni w ślad za swoim kochankiem, powodowana miłością bez granic i wielką tęsknotą. Jako wychowanka zamożnej i wytwornej rodziny znalazła się w brutalnym świecie opętanym gorączką złota. Życie w tym świecie okupione było wielkim trudem i ciężką pracą a zasady wyznaczali mężczyźni.Książka wspaniale opowiada o tym, w jaki sposób Eliza w tym świecie przetrwała i co w nim znalazła.
To opowieść o kobietach, z pozoru słabych i wiotkich, ale w chwilach najwyższej próby zdolnych do wielkich czynów. O sile ich uczuć i o wierności do nich. O zaletach życia w zgodzie z nakazem serca i sumienia, bez zbędnych ograniczeń i konwenansów. To także przypomnienie, jak rodził się „amerykański sen” w kraju, w którym każdy miał swoją drugą szansę.
Opowieść rozpościera się aż na trzy kontynenty. Przez chwilę jesteśmy w Ameryce Południowej, potem autorka pozwala nam liznąć co nieco orientu w Chinach i już po chwili lądujemy w Kaliforni. A...

Ania | 2015-05-22
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 22 maja 2015

Po przeczytaniu opinii użytkowników LC spodziewałam się pasjonującej lektury od której nie będę się mogła oderwać. Muszę przyznać, że jestem rozczarowana.
Allende kompletnie nie trafiła w mój gust. Nie przekonali mnie bohaterowie i nie przekonał mnie ich świat. Historia ma potencjał, ale styl autorki, duża ilość bezbarwnych, rozwleczonych opisów szybko mnie znudziły i doczytałam tylko dlatego, że nic innego nie miałam akurat pod ręką.

Dla mnie Isabel Allende jest królową rodzinnych sag. Sag niebanalnych, pięknie opowiadanych, w których nie brak silnych kobiet, duchów, elementów historii i czarodziejskości :)

Karolina | 2013-08-14
Przeczytana: 14 sierpnia 2013

Świetna książka. Romans, powieść historyczna i przygodowa w jednym, dodatkowo okraszona szczyptą realizmu magicznego. Autorka zgrabnie połączyła kilka wątków tworząc barwną, interesującą fabułę.
Isabel Allende ma wspaniały dar- jak nikt inny potrafi malować słowem. Czytając jej prozę w mojej głowie kolejno formułowały się kadry opisywanej historii, jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki mogłam się znaleźć się w świecie wykreowanym przez pisarkę, w tym przypadku w ogarniętej gorączką złota XIX- wiecznej Kalifornii.
W powieści występuje szereg fascynujących, charakternych postaci. A każdy bohater ma swoją własną ,niesamowitą historię. W małym epizodzie pojawia się nawet słynny Donatien Alphonse François de Sade. Oczywiście rządzą silne, pełne temperamentu kobiety :)
Książka wciąga, zniewala, nie daje o sobie zapomnieć. Czyta się ją szybko, z ogromną przyjemnością. Prawdziwa uczta dla wyobraźni. Polecam

Anna | 2016-12-08
Na półkach: 2016, Przeczytane
Przeczytana: 08 grudnia 2016

To był mile spędzony czas na lekturze. Gorączka złota w Ameryce, budowanie pierwszych wielkich miast, poszukiwanie swojego miejsca na ziemi i bezprawie, zderzenie różnych kultur, przyjaźń i miłość. To wszystko można znaleźć w tej książce. Główni bohaterowie, Eliza i Tao, bardzo pozytywni. Wiele się tu dzieje, choć wszystko bardzo spokojnie, co może dawać wrażenie nudy. Jednak to dzięki temu obserwujemy zdarzenia, nie naruszając własnych emocji. Ja lubię obserwować bez angażowania się :)

Monika | 2015-07-28
Przeczytana: 28 lipca 2015

Coś wspaniałego!

Uwielbiam takie książki! Taki styl, takie historie, ten szacunek do słowa. Śmiem twierdzić, że sztuka snucia opowieści, tak lekkiej narracji, jest wpisana w kod genetyczny pisarzy hiszpańskojęzycznych. Czytając "Córkę Fortuny" miałam wrażenie, że jestem we wszystkich opisanych miejscach i patrzę na przygody bohaterów jakbym była tuż obok.

Do tej pory przeczytałam tylko jedną książkę pani Allende, była to "Paula", już wtedy wiedziałam, że jest to autorka, którą polubię.

Nikto | 2016-01-25
Przeczytana: 10 listopada 2015

Ta piękna opowieść rozpoczyna się w 1843 roku w Chile i opisuje dzieje Elizy Sommers,dziewczynki,podrzutka. Elizę znaleziono w skrzynce po marsylskim mydle,zawiniętą w męską kamizelkę.Całe życie dziewczynki,a później kobiety,tak pięknie opisane przez autorkę jest niezwykłe i bardzo ciekawe,chociaż i miejscami bardzo niebezpieczne.Dorastająca Eliza ,zauroczona przez Joaquina Andietę,zakochana tą pierwszą niezapomnianą ,niesamowitą miłością wyrusza za nim do Ameryki ,która akurat w tych czasach przeżywa gorączkę złota i najazd tych którzy chcą się na tym złocie dorobić fortuny.W książce dużo się dzieje.Mimo wielkiej ilości bohaterów ,Isabel Allende potrafi tak ich opisać ,że żaden z nich nie jest jakimś dziwnym tworem nagle pojawiającym się nie wiadomo jak i nie wiadomo skąd.Każda nowa postać jaką autorka wprowadza do książki jest dokładnie nam czytelnikom przedstawiona ,kto to jest ,skąd się wziął i jaka jest jego historia.To mi się w pisaniu powieści bardzo podoba,że nie gubię się...

klaudiabla2 | 2013-11-25
Przeczytana: 09 sierpnia 2013

Pani Allende to jedna z moich ulubionych autorek. Historię przedstawioną w tej książce miałam okazję już w dużym stopniu poznać w ,,Portrecie w sepii”, a więc radzę zaczynać od lektury przedstawianej przeze mnie dzisiaj.
Eliza to panienka z dobrego domu, aż tu pewnego dnia zakochuje się bez opamiętania. Jej wybranek wyjeżdża do Kalifornii, którą właśnie ogarnia gorączka złota, a zrozpaczona dziewczyna podąża w ślad za nim.
Tym razem niesamowicie mi się spodobało. Lubię w książkach odważne i silne bohaterki, a taka z pewnością była Eliza Sommers. Nie przejmowała się tym co myślą o niej inni, nawet najbliższa rodzina. W tamtych czasach kobiety musiały grzecznie siedzieć w domu, a nie wybierać się w takie dalekie i niebezpieczne podróże. Odnajdujemy tu też niezwykłe i tkliwe uczucia jakich mało. Zostały one opisane pięknie i ujmująco.
Podróż Elizy to także niesamowita przygoda. Każdy kogo nadmiar polityki mógł odstraszać od książek tej autorki tutaj powinien być zadowolony. Klimat...