Bono. Święty i grzeszny

Wydawnictwo: InRock
Bono: In the Name of Love
U2, muzyka, rock, biografia
Snoopy

"Święty i grzeszny" jest najnowszą i najpełniejszą biografią wokalisty U2, największej gwiazdy współczesnej muzyki rockowej. Bono jest nie tylko wokalistą U2 - najbardziej twórczej i sławnej grupy muzycznej od czasów The Beatles - jest także najbardziej inspirującą postacią muzyki popularnej, a jednocześnie najbardziej upolitycznioną gwiazdą rocka od czasów Johna Lennona, najgłośniejszym orędownikiem międzyrasowej harmonii i duchowej "jedynej miłości" od czasów Boba Marleya, oraz najskuteczniejszym lobbystą, zbieraczem funduszy i politycznym korsarzem od czasów przyznania tytułu szlacheckiego Bobowi Geldoffowi. Jest jednym z niewielu wielkich rocka, którzy mówią otwarcie o własnych najgłębszych przekonaniach i których - co ważne - nie da się w żaden sposób wyszydzić. Choć na początku kojarzono go z czystym gitarowym rockiem U2, rola społeczna Bono wyszła daleko poza ramy muzyki popularnej i gwiazdorstwa. Działając na rzecz praw człowieka, ochrony środowiska, równych szans i swobody wypowiedzi, walcząc z AIDS, głodem i ubóstwem Afryki, czy wreszcie bombardując wielkich tego świata telefonami z koncertów Bono świadomie przyjął na siebie wielką społeczną odpowiedzialność, którą docenia się stawiając go wśród kandydatów do pokojowej Nagrody Nobla. Rock and roll i polityka były zawsze dwoma biegunami jego niezwykłej kariery. Oto zdumiewająca historia Bono.

AnnaM | 2014-02-11
Przeczytana: 11 lutego 2014

Ostatnio sporo czytam o rożnych muzykach... Ale o U2 nie czytałam jako o zespole muzycznym... Wszystko wyjaśnię za chwilę. Oczywiście od zawsze słucham piosenek tego zespołu, są zwyczajnie świetne, a te wcześniejsze, zdecydowanie w moim klimacie... Wystarczy wymienić Pride, One, czy ostatni przebój, Ordinary Love.

Zawsze patrzyłam na U2 jako na przede wszystkim zespół z głębokim przesłaniem, zaangażowany w rozwiązywanie problemów społecznych, walczący o prawa człowieka, współpracujący z Amnesty International i wreszcie mający wymiar głęboko... religijny!

Jaki jest w rzeczywistości U2? Kim jest Bono?

"Wybaczamy Bono wiele, bo w głębi serca wiemy, że - czy ma racje, czy nie - wszystko, co robi, robi z przekonaniem. Tak, to prawda. On rzeczywiście uważa, że ma wpływ na to, co się dzieje na świecie - że my go mamy. (...) Jednak nie zawsze łatwo kocha się kogoś tak

zdeterminowanego i niezachwianego w poglądach, jak Bono. Kogoś tak pochłoniętego rolą. (...) Ale U2...

Maksymilian Stachnik | 2011-12-30

Dla fana zespołu, książka ta, niczego nowego nie wniesie... Sporo w niej błędów merytorycznych. Książka w zasadzie nie jest o Bono, stanowi tylko skondensowaną historię zespołu. Zdecydowanie lepszą pozycją jest wywiad rzeka, przeprowadzony przez francuskiego dziennikarza - Michka Assayas'a.

Dorota Sembratowicz | 2013-01-24

Bono to ciekawa osobowość, ale ta książka w żaden sposób nie zachęca. Ani nic nowego nie wnosi, ani nie jest jakoś ciekawie napisana. Przeciętna.

| 2011-07-25

Królu mój...;-)