Magiczny urok Narnii: Poetyka i filozofia "Opowieści z Narnii" C. S. Lewisa

Wydawnictwo: Universitas
83-242-0405-9
Snoopy

"Opowieści z Narnii" C.S. Lewisa to niewątpliwie jedno z najważniejszych dzieł literatury XX wieku adresowanych do młodego odbiorcy. Do polskiego czytelnika książka dotarła z kilkudziesięcioletnim opóźnieniem, bo dopiero w latach 80. ubiegłego wieku, z przyczyn, jak można sądzić, politycznych i ideologicznych. Chociaż utwór zyskał sobie popularność wśród czytelników, w dziedzinie refleksji krytycznoliterackiej dopiero teraz nadrabiamy zaległości. Książka Marka Oziewicza jest pierwszą poważną monografią na temat siedmioksięgu narnijskiego, w której autor poddał tekst Lewisa pogłębionej analizie teoretycznoliterackiej i filozoficznej, sytuując swe rozważania w kontekście dwudziestowiecznej fantasy (wzajemne relacje między Lewisem a Tolkienem), nurtu literatury dziecięcej, koncepcji światów alterna-tywnych, symboliki religijnej, zagadnień społeczno-politycznych (tyrania, manipulacja, totalitaryzm).

amaze | 2015-06-22
Przeczytana: 22 czerwca 2015

"Magiczny urok Narnii" jest opracowaniem analizującym najbardziej znane dzieło C. S. Lewisa pod kątem literackim, filozoficznym, teologicznym i społeczno-politycznym. Dla czytelnika nie przyzwyczajonego do specyficznego naukowego języka może być to lektura trudna, ale treść książki w pełni rekompensuje podjęty wysiłek. Chcąc - nie chcąc autor przekazuje miłośnikom twórczości Lewisa wiele szczegółów z jego biografii, nie koncentrując się na "metryczce", lecz na jego przekonaniach, dążeniach i tęsknotach. Rozbudowana interpretacja "Opowieści z Narnii" pozwala spojrzeć na cykl z różnych perspektyw i odnaleźć w nim nowe tropy. Pozycja obowiązkowa dla fanów Lewisa.

Tofik | 2015-08-25
Na półkach: Ulubione, Przeczytane

Bardzo piękna opowieść bardzo mnie zaciekawiła.

Sakartwel | 2016-05-30
Paulina_S | 2016-04-12