Ucieczka od wolności

tłumaczenie
Olga i Andrzej Ziemilscy
Escape from freedom
Krzysiek

Książka jest częścią studium o strukturze charakteru współczesnego człowieka i o wzajemnej zależności czynników psychologicznych i socjologicznych. Fromm bada mechanizmy ucieczki od wolności, próbuje odpowiedzieć na pytania, dlaczego wolność nie jest dla człowieka wartością absolutną, dlaczego można go bez trudu podporządkować, zniewolić, dlaczego potrzebny jest mu wódz i poczucie identyfikacji z grupą. Nie jest to jednak książka o jakimś konkretnym, nazistowskim czy komunistycznym, zniewoleniu, ale o dobrowolnym poddawaniu się człowieka każdemu zniewoleniu, które daje poczucie bezpieczeństwa i oddala samotność.

źródło opisu: Wydawca

8,5 (2 ocen i opinii)
Mroczniejszy odcień magii
Victoria Schwab

7,45 (83 ocen i opinii)
Puch ostu. Fraszki o życiu i miłości
Jan Izydor Sztaudynger

Sługi boże
Adam Forman

8 (1 ocen i opinii)
Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Opinie czytelników (1930)
Korneliusz | 2016-06-28

Przeczytanie tej książki skłoniło mnie do wielu przemyśleń. W ich efekcie pozwoliłem sobie ukuć termin "autorytarne sado-maso". Bardzo dobrze pasuje on do problemu poruszonego w książce. Problemu, którego istotą są ludzie uciekający od wolności wyboru i decydowania o sobie, a w zamian za to rzucają się w objęcia struktur totalitarno-autorytarnych. Ludzie, którzy jednocześnie darzą autorytet podziwem oraz czują wobec niego uległość. To tak, jakby lubili gwałcić i być gwałconymi. Do przeczytania i przemyślenia.

Marta Zagrajek | 2014-07-11

Jak można uciec od wolności? I czemu w ogóle chcieć od niej uciekać? Przecież wydaje się to nielogiczne! Każdy człowiek na przestrzeni wieków chciał być wolny, walczył o wolność, dlaczego zatem mielibyśmy się jej dobrowolnie wyzbywać? A może wolność oznacza w pewnym sensie zbyt wielką liczbę wyborów, których nie jesteśmy w stanie dokonać? A może tylko nam się wydaje, że jesteśmy wolni i żyjemy iluzją dostępnych możliwości?

Erich Fromm to dwudziestowieczny niemiecki filozof, który napisał wiele książek, a „Ucieczka od wolności” była jego pierwszą, która zresztą przyniosła mu szeroką sławę na świecie. W tym dziele Fromm nakreśla, dlaczego człowiek jest gotowy do przystosowywania się do bardzo różnych warunków, które zostają mu narzucone. Są pewne rzeczy, które są w naszym życiu na tyle plastyczne, że możemy je naginać do konkretnej sytuacji, ale są też potrzeby, bez których nie jesteśmy w stanie egzystować zbyt długo, nawet gdybyśmy chcieli (głód, sen). Doskonale zdajemy sobie...

Wojciech Gołębiewski | 2014-01-14
Przeczytana: 14 stycznia 2014

„Rozwój nauki obalił prawdziwość teistycznie pojmowanej religii”. „Homo sapiens jest zarazem homo religiosus, z tej fundamentalnej antropologicznie przyczyny, iż u człowieka nastąpiło ogromne ograniczenie instynktownego behawioru”. Religie dzielimy na autorytarne i humanistyczne. Cechą wspólną rożnych religii autorytarnych jest pesymistyczna antropologia. Czlowiek w ich ujęciu jest mały, zły i niezdolny o własnych siłach do osiągnięcia dobra i prawdy. Musi on zatem podeprzeć się o kogoś /coś/ znacznie od niego silniejszego /np Bóg, bóstwa, przyroda, Wodz, prawa historii etc/.

Justyna Zander | 2012-08-07
Przeczytana: 11 czerwca 2008

Fromm pisze o tym, jak zmienia się człowiek, o jego priorytetach, nowych wyzwaniach, na które natrafia, a często, które go niestety przerastają. O tym, że człowiek staje się samotny na własne życzenie. "Ucieczka od wolności" pokazuje, jak człowiek uciekając i broniąc się przed wszelkimi ograniczeniami, próbując być wolnym, coraz bardziej staje się zaplątany, ograniczony, uwięziony. Książka ma charakter pesymistyczny, ale jej celem jest zmiana przyszłości, uświadomienie błędów, co jest pierwszym krokiem do zapoczątkowania zmian.

paramecium | 2014-02-25

"Wolność ma dla współczesnego człowieka dwojakie znaczenie: wprawdzie uwolnił się on od tradycyjnych autorytetów i stał się jednostką, ale jednocześnie poczuł się izolowany i bezsilny; stał się przy tym narzędziem służącym celom zewnętrznym, obcym jemu i innym jednostkom. Ten stan podkopuje jego ja, osłabia go i napawa lękiem, wtrąca w nową niewolę. Wolność pozytywna natomiast identyczna jest z pełnym wykorzystaniem możliwości i zdolności człowieka do życia aktywnego i spontanicznego. Wolność osiągnęła punkt krytyczny, punkt, w którym może się zmienić we własne przeciwieństwo."

Człowiek współczesny prawie całkowicie zdominował przyrodę, zrzucił kajdany władzy kościoła i stanowczo sprzeciwia się rządom absolutystycznym. Doświadczenia I wojny światowej miały skierować nas na drogę umocnienia demokracji, tymczasem, ludzie zaczęli odczuwać lęk i ciężar bagażu, jaki dopiero niedawno otrzymali - wolności, przez co skierowali się ku rządom autorytarnym.

Fromm dokonuje analizy tego...

| 2013-12-10
Przeczytana: 16 stycznia 2013

Świetna książka, szczególnie dla tych, którzy wcześniej nie mieli styczności z psychologiczną analizą ludzkiej podświadomości. Momentami wbija w podłogę, uświadamiając jak proste mogą być odpowiedzi na pytania o to skąd bierze się potrzeba wiary, tłumacząc genezę wszelkich religii; skąd potrzeba stałego kontaktu z ludźmi i strach przed samotnością i tytułową wolnością; a co najważniejsze, Fromm tłumaczy wszystko na dokładnie opisanych przykładach, głównie opierając swoją wiedzę o wnikliwą obserwację reakcji społeczeństwa na początki kapitalizmu (koniec średniowiecza, początek renesansu).
Na mnie zrobiła ogromne wrażenie, była pierwszym krokiem w kierunku zainteresowania psychologią, socjologią i filozofią, jednocześnie ugruntowując moje przekonania, lub całkowicie stawiając je na głowie. Minus całości to niejednolity sposób pisania Fromma, częste odchodzenie od meritum problemu, który omawiał, co sprawiało, że ciężko było przebrnąć przez niektóre części książki (jednak wyszukiwanie...

wicher_Lab | 2013-09-15

Bardzo dobre rozrysowanie przestrzeni pod rozkminę na temat wolności. Autor dzieli wolność na tę w rozumieniu negatywnym "wolny od" i pozytywnym "wolny do". O ile kusi nas wolność w sensie negatywnym, o tyle nie radzimy sobie z wolnością w sensie pozytywnym. Zamiast cieszyć się osiągniętą przestrzenią pod zagospodarowanie wedle naszych upodobań, widzimy tylko pustkę i zatrważającą niepewność. Wówczas na nowo szukamy kogoś (np. autorytet) lub podczepiamy się pod coś (np. grupę społeczną), którym powierzamy nasz los, zrzucając tym samym odpowiedzialność z siebie. Błędne koło.

Nola | 2014-02-26
Przeczytana: 26 lutego 2014

Wolność jako problem psychologiczny? Jak najbardziej! Erich Fromm udowadnia, że w każdej, nawet najcięższej sytuacji wolność wygrywa. Spytają Państwo: Dlaczego? Odpowiedź jest bardzo prosta: dlatego, że aspekt wolności w życiu człowieka jest kluczowy (!).

Przemyślenia autora - 9/10 (większość opisanych przez niego mechanizmów społecznych wiecznie żywa...), niestety, jego styl - 0/10. Czytanie tej książki ze względu na odkrywcze spostrzeżenia i erudycję Ericha Fromma mogło być czystą przyjemnością, w praktyce okazało się mozolnym brnięciem przez kolejne strony. Wartym podjętego wysiłku, ale mozolnym brnięciem. Niektórzy ludzie naprawdę powinni zatrudnić do współpracy ghostwriterów... Inaczej powstają dzieła, o których każdy słyszał, większość chętnie cytuje, a prawie nikt nie przeczytał w całości.

watchyouback | 2015-07-29
Przeczytana: 29 lipca 2015

Ciekawa analiza człowieka, jego zagubienia, poczucia odizolowania i samotności. Człowiek dla potrzeby integracji z otoczeniem, grupą społeczną, narodem, rasą jest gotów zrezygnować z indywidualności, z autonomii, z własnego "ja". Totalitaryzm jest właśnie taką "ucieczką od wolności" żywi się on ludzką niepewnością, zagubieniem. Pod pozorem zaspokojenia potrzeb tłumu pochłania on coraz większe rzesze zwolenników którzy poprzez afirmację tworzą z systemem jeden organizm. Człowiek staje się automatem, bezwolnym trybikiem w precyzyjnie skonstruowanej maszynerii, nawet jeżeli nie do końca popiera on idee głoszone przez ów system, lub w głębi je neguje to woli pozostać w cieniu i wieść bezpieczne życie na jego peryferiach niż narazić się na izolację, osamotnienie i niepewną egzystencję. Drogą do prawdziwej wolności jest aktywność spontaniczna, od łacińskiego sponte - z własnej wolnej woli. Zdaniem autora jednostkami przejawiającą taką aktywność są artyści, to oni poprzez ekspresję...

zobacz kolejne z 1920