Lubimyczytać.pl to:

978-83-07-03186-6
typ
papier
kupojadek
7.39 (393 ocen i 23 opinie)

Opis książki

Książka jest częścią studium o strukturze charakteru współczesnego człowieka i o wzajemnej zależności czynników psychologicznych i socjologicznych. Fromm bada mechanizmy ucieczki od wolności, próbuje odpowiedzieć na pytania, dlaczego wolność nie jest dla człowieka wartością absolutną, dlaczego można go bez trudu podporządkować, zniewolić, dlaczego potrzebny jest mu wódz i poczucie identyfikacji z grupą. Nie jest to jednak książka o jakimś konkretnym, nazistowskim czy komunistycznym, zniewoleniu, ale o dobrowolnym poddawaniu się człowieka każdemu zniewoleniu, które daje poczucie bezpieczeństwa i oddala samotność.

Polecamy

Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena
Opinie i aktywności czytelników
Olga | 2013-12-10
Przeczytana: 16 stycznia 2013

Świetna książka, szczególnie dla tych, którzy wcześniej nie mieli styczności z psychologiczną analizą ludzkiej podświadomości. Momentami wbija w podłogę, uświadamiając jak proste mogą być odpowiedzi na pytania o to skąd bierze się potrzeba wiary, tłumacząc genezę wszelkich religii; skąd potrzeba stałego kontaktu z ludźmi i strach przed samotnością i tytułową wolnością; a co najważniejsze, Fromm tłumaczy wszystko na dokładnie opisanych przykładach, głównie opierając swoją wiedzę o wnikliwą obserwację reakcji społeczeństwa na początki kapitalizmu (koniec średniowiecza, początek renesansu).
Na mnie zrobiła ogromne wrażenie, była pierwszym krokiem w kierunku zainteresowania psychologią, socjologią i filozofią, jednocześnie ugruntowując moje przekonania, lub całkowicie stawiając je na głowie. Minus całości to niejednolity sposób pisania Fromma, częste odchodzenie od meritum problemu, który omawiał, co sprawiało, że ciężko było przebrnąć przez niektóre części książki (jednak wyszukiwanie "sm...

Justyna | 2012-08-07
Przeczytana: 11 czerwca 2008

Fromm pisze o tym, jak zmienia się człowiek, o jego priorytetach, nowych wyzwaniach, na które natrafia, a często, które go niestety przerastają. O tym, że człowiek staje się samotny na własne życzenie. "Ucieczka od wolności" pokazuje, jak człowiek uciekając i broniąc się przed wszelkimi ograniczeniami, próbując być wolnym, coraz bardziej staje się zaplątany, ograniczony, uwięziony. Książka ma charakter pesymistyczny, ale jej celem jest zmiana przyszłości, uświadomienie błędów, co jest pierwszym krokiem do zapoczątkowania zmian.

Nola | 2014-02-26
Przeczytana: 26 lutego 2014

Wolność jako problem psychologiczny? Jak najbardziej! Erich Fromm udowadnia, że w każdej, nawet najcięższej sytuacji wolność wygrywa. Spytają Państwo: Dlaczego? Odpowiedź jest bardzo prosta: dlatego, że aspekt wolności w życiu człowieka jest kluczowy (!).

paramecium | 2014-02-25

"Wolność ma dla współczesnego człowieka dwojakie znaczenie: wprawdzie uwolnił się on od tradycyjnych autorytetów i stał się jednostką, ale jednocześnie poczuł się izolowany i bezsilny; stał się przy tym narzędziem służącym celom zewnętrznym, obcym jemu i innym jednostkom. Ten stan podkopuje jego ja, osłabia go i napawa lękiem, wtrąca w nową niewolę. Wolność pozytywna natomiast identyczna jest z pełnym wykorzystaniem możliwości i zdolności człowieka do życia aktywnego i spontanicznego. Wolność osiągnęła punkt krytyczny, punkt, w którym może się zmienić we własne przeciwieństwo."

Człowiek współczesny prawie całkowicie zdominował przyrodę, zrzucił kajdany władzy kościoła i stanowczo sprzeciwia się rządom absolutystycznym. Doświadczenia I wojny światowej miały skierować nas na drogę umocnienia demokracji, tymczasem, ludzie zaczęli odczuwać lęk i ciężar bagażu, jaki dopiero niedawno otrzymali - wolności, przez co skierowali się ku rządom autorytarnym.

Fromm dokonuje analizy tego zjawiska...

wicher_Lab | 2013-09-15

Bardzo dobre rozrysowanie przestrzeni pod rozkminę na temat wolności. Autor dzieli wolność na tę w rozumieniu negatywnym "wolny od" i pozytywnym "wolny do". O ile kusi nas wolność w sensie negatywnym, o tyle nie radzimy sobie z wolnością w sensie pozytywnym. Zamiast cieszyć się osiągniętą przestrzenią pod zagospodarowanie wedle naszych upodobań, widzimy tylko pustkę i zatrważającą niepewność. Wówczas na nowo szukamy kogoś (np. autorytet) lub podczepiamy się pod coś (np. grupę społeczną), którym powierzamy nasz los, zrzucając tym samym odpowiedzialność z siebie. Błędne koło.

Wojciech | 2014-01-14
Przeczytana: 14 stycznia 2014

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

„Rozwój nauki obalił prawdziwość teistycznie pojmowanej religii”. „Homo sapiens jest zarazem homo religiosus, z tej fundamentalnej antropologicznie przyczyny, iż u człowieka nastąpiło ogromne ograniczenie instynktownego behawioru”. Religie dzielimy na autorytarne i humanistyczne. Cechą wspólną rożnych religii autorytarnych jest pesymistyczna antropologia. Czlowiek w ich ujęciu jest mały, zły i niezdolny o własnych siłach do osiągnięcia dobra i prawdy. Musi on zatem podeprzeć się o kogoś /coś/ znacznie od niego silniejszego /np Bóg, bóstwa, przyroda, Wodz, prawa historii etc/.

Kamil | 2013-12-23

Klasyczna, zwięzła analiza problemu wolności człowieka i jego lęku przed nią, przedstawiona na tle nazizmu. Jeżeli ktoś się głowi, jak społeczeństwo niemieckie mogło dopuścić do czegoś tak strasznego jak nazizm właśnie, Fromm daje jednoznaczną odpowiedź.

vmars | 2013-08-13
Na półkach: Posiadam, Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 2012 rok

To nie jest zwykła książka o wolności.

Każdy kto kiedykolwiek postrzegał wolność jako przywilej a nie rzecz, która się nam ludziom należy powinien z ogromną przyjemności przeczytać tę pozycję.

Otwarty umysł - tyle wystarczy.

Piter | 2013-11-20
Przeczytana: 18 listopada 2013

Umiejętnie postawiona diagnoza. Fromm jakby "różniczkuje" społeczeństwo i wyłania z niego jednostkę.
Następnie, przygląda się jej ciekawie z niektórych stron formułując swe spostrzeżenia.
Potem, w zależności od omawianego kontekstu, znów "całkuje" po społeczeństwie i wyciąga kolejne wnioski.
A te wydają się być nie tylko celne, ale jednocześnie przejmujące i tak przemawiające do wyobraźni, że przyprawić mogą niemalże o gęsią skórkę... jeśli tylko spróbujemy dostrzec prawidła opisane w książce wśród swego własnego otoczenia.
Cała "mimika" chowająca właściwe motywy postępowania zostaje zdemaskowana, a człowiek, przynajmniej w tej kwestii, niejako obnażony.
Lektura "Ucieczki od wolności" jest w stanie pogłębić w niemałym stopniu rozumienie irracjonalnych z pozoru zachowań ludzi. Może umożliwić wgląd w często nieświadome motywy postępowania człowieka, ściągnąć maskę, za którą chowa on swoje prawdziwe, czasem zaskakująco słabe oblicze.

Marcin | 2013-03-15
Przeczytana: 10 marca 2013

Książka przekazuje dużo ciekawych informacji nt. Lutra, Kalwina, Hitlera czy też Freuda. Świetne spojrzenie na człowieka jako istotę, która walczy o wolność, jednocześnie podporządkowuje się liderom i zgrupowaniom, mniejszym lub większym.

Moja ocena wynika przede wszystkim ze względu na język, który jest typowy dla prac naukowych (a ta książka taka właśnie jest), oraz za "przegadanie" tematu. Czułem się czasem tak, że czytam już trzeci raz to samo.

Załóż konto za darmo!

76. rocznica
  • Jerzy Stuhr
    67. rocznica
    urodzin
    Aktorstwo to nic innego jak umiejętność zapamiętywania w sobie pewnych stanów nerwowych i odtwarzania ich na zawołanie.
  • Ryszard Henryk Kordek
    93. rocznica
  • Alexandra Adornetto
    22. rocznica
    urodzin
    Niektórzy mówią, że i tak nie mamy wpływu na to w kim się zakochujemy - to miłość wybiera nas. Zdarza się i tak, że oddajemy serce komuś, kto jest zupełnym zaprzeczeniem tego, czego - jak nam się wydawało - szukaliśmy w drugim człowieku.
  • Jesper Juul
    66. rocznica
    urodzin
    Pochwała nie buduje u dziecka poczucia własnej wartości. Jeśli rodzice i otoczenie zachowują się tak, jakbyś był mistrzem świata we wszystkim, to kiedy znajdziesz się w prawdziwym świecie możesz doznać szoku. Bo tam przecież znajduje się mnóstwo innych mistrzów świata. Nagle otacza cię tłum ludzi, którzy w swoich rodzinach byli numerem jeden. Rodzice, którzy w ten sposób hodują dzieci, oddają im niedźwiedzią przysługę, bo one później nie potrafią zaakceptować, że życie może sprawiać ból, że człowiek może być rozczarowany i zły. Są jak pianiści, którzy w fortepianie akceptują tylko białe klawisze. To straszna sytuacja, która czyni z dzieci uczuciowe kaleki. Wielu dorosłych, którzy wychowywali się w takich rodzinach, sądzi, że powinni się rozwieść, gdy tylko w małżeństwie pojawią się pierwsze konflikty.
  • Philip Carlo
    65. rocznica
  • Thor Heyerdahl
    12. rocznica
    śmierci
    Nie widzę niczego, co byśmy mogli otrzymać od nich w zamian. (...) Jednakże - powiedział nagle donośnie szef, z ironicznym błyskiem w oku - odwaga i przedsiębiorczość mają również swoją wartość. Pułkowniku Lewis, niech pan im da to wyposażenie!

Znajdź nas na Facebooku