Okładka książki Ucieczka od wolności

978-83-07-03186-6
typ
papier
Krzysiek
7,45 (448 ocen i 27 opinii)

Opis książki

Książka jest częścią studium o strukturze charakteru współczesnego człowieka i o wzajemnej zależności czynników psychologicznych i socjologicznych. Fromm bada mechanizmy ucieczki od wolności, próbuje odpowiedzieć na pytania, dlaczego wolność nie jest dla człowieka wartością absolutną, dlaczego można go bez trudu podporządkować, zniewolić, dlaczego potrzebny jest mu wódz i poczucie identyfikacji z grupą. Nie jest to jednak książka o jakimś konkretnym, nazistowskim czy komunistycznym, zniewoleniu, ale o dobrowolnym poddawaniu się człowieka każdemu zniewoleniu, które daje poczucie bezpieczeństwa i oddala samotność.

Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena

Polecamy

Opinie czytelników
paramecium | 2014-02-25

"Wolność ma dla współczesnego człowieka dwojakie znaczenie: wprawdzie uwolnił się on od tradycyjnych autorytetów i stał się jednostką, ale jednocześnie poczuł się izolowany i bezsilny; stał się przy tym narzędziem służącym celom zewnętrznym, obcym jemu i innym jednostkom. Ten stan podkopuje jego ja, osłabia go i napawa lękiem, wtrąca w nową niewolę. Wolność pozytywna natomiast identyczna jest z pełnym wykorzystaniem możliwości i zdolności człowieka do życia aktywnego i spontanicznego. Wolność osiągnęła punkt krytyczny, punkt, w którym może się zmienić we własne przeciwieństwo."

Człowiek współczesny prawie całkowicie zdominował przyrodę, zrzucił kajdany władzy kościoła i stanowczo sprzeciwia się rządom absolutystycznym. Doświadczenia I wojny światowej miały skierować nas na drogę umocnienia demokracji, tymczasem, ludzie zaczęli odczuwać lęk i ciężar bagażu, jaki dopiero niedawno otrzymali - wolności, przez co skierowali się ku rządom autorytarnym.

Fromm dokonuje analizy tego zjawiska...

Olga | 2013-12-10
Przeczytana: 16 stycznia 2013

Świetna książka, szczególnie dla tych, którzy wcześniej nie mieli styczności z psychologiczną analizą ludzkiej podświadomości. Momentami wbija w podłogę, uświadamiając jak proste mogą być odpowiedzi na pytania o to skąd bierze się potrzeba wiary, tłumacząc genezę wszelkich religii; skąd potrzeba stałego kontaktu z ludźmi i strach przed samotnością i tytułową wolnością; a co najważniejsze, Fromm tłumaczy wszystko na dokładnie opisanych przykładach, głównie opierając swoją wiedzę o wnikliwą obserwację reakcji społeczeństwa na początki kapitalizmu (koniec średniowiecza, początek renesansu).
Na mnie zrobiła ogromne wrażenie, była pierwszym krokiem w kierunku zainteresowania psychologią, socjologią i filozofią, jednocześnie ugruntowując moje przekonania, lub całkowicie stawiając je na głowie. Minus całości to niejednolity sposób pisania Fromma, częste odchodzenie od meritum problemu, który omawiał, co sprawiało, że ciężko było przebrnąć przez niektóre części książki (jednak wyszukiwanie "sm...

Justyna | 2012-08-07
Przeczytana: 11 czerwca 2008

Fromm pisze o tym, jak zmienia się człowiek, o jego priorytetach, nowych wyzwaniach, na które natrafia, a często, które go niestety przerastają. O tym, że człowiek staje się samotny na własne życzenie. "Ucieczka od wolności" pokazuje, jak człowiek uciekając i broniąc się przed wszelkimi ograniczeniami, próbując być wolnym, coraz bardziej staje się zaplątany, ograniczony, uwięziony. Książka ma charakter pesymistyczny, ale jej celem jest zmiana przyszłości, uświadomienie błędów, co jest pierwszym krokiem do zapoczątkowania zmian.

Nola | 2014-02-26
Przeczytana: 26 lutego 2014

Wolność jako problem psychologiczny? Jak najbardziej! Erich Fromm udowadnia, że w każdej, nawet najcięższej sytuacji wolność wygrywa. Spytają Państwo: Dlaczego? Odpowiedź jest bardzo prosta: dlatego, że aspekt wolności w życiu człowieka jest kluczowy (!).

Wojciech | 2014-01-14
Przeczytana: 14 stycznia 2014

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

„Rozwój nauki obalił prawdziwość teistycznie pojmowanej religii”. „Homo sapiens jest zarazem homo religiosus, z tej fundamentalnej antropologicznie przyczyny, iż u człowieka nastąpiło ogromne ograniczenie instynktownego behawioru”. Religie dzielimy na autorytarne i humanistyczne. Cechą wspólną rożnych religii autorytarnych jest pesymistyczna antropologia. Czlowiek w ich ujęciu jest mały, zły i niezdolny o własnych siłach do osiągnięcia dobra i prawdy. Musi on zatem podeprzeć się o kogoś /coś/ znacznie od niego silniejszego /np Bóg, bóstwa, przyroda, Wodz, prawa historii etc/.

wicher_Lab | 2013-09-15

Bardzo dobre rozrysowanie przestrzeni pod rozkminę na temat wolności. Autor dzieli wolność na tę w rozumieniu negatywnym "wolny od" i pozytywnym "wolny do". O ile kusi nas wolność w sensie negatywnym, o tyle nie radzimy sobie z wolnością w sensie pozytywnym. Zamiast cieszyć się osiągniętą przestrzenią pod zagospodarowanie wedle naszych upodobań, widzimy tylko pustkę i zatrważającą niepewność. Wówczas na nowo szukamy kogoś (np. autorytet) lub podczepiamy się pod coś (np. grupę społeczną), którym powierzamy nasz los, zrzucając tym samym odpowiedzialność z siebie. Błędne koło.

Kamil | 2013-12-23

Klasyczna, zwięzła analiza problemu wolności człowieka i jego lęku przed nią, przedstawiona na tle nazizmu. Jeżeli ktoś się głowi, jak społeczeństwo niemieckie mogło dopuścić do czegoś tak strasznego jak nazizm właśnie, Fromm daje jednoznaczną odpowiedź.

Mauvais | 2014-08-29

Interesująca treść, choć momentami z panem Frommem można by polemizować. Szczególnie, kiedy jakby dla wykazania plugawej natury kapitalizmu (której owszem, nie sposób zaprzeczyć ) idealizuje w wąskim zakresie średniowiecze, jakby dla wykazania negatywizmu pierwszego przestrajał w nazbyt jasne szaty to drugie.

Trudno jednak trafić w dziesiątkę pisząc na tak poważny temat. Książkę najlepiej czytać z otwartym zeszycikiem i robić sobie notatki. Nie zapomnieć o konfrontowania tego z własnymi przekonaniami. Ogrom wiedzy, czasem prostej, ale umykającej nam na co dzień. Oto czym przemówiła do mnie Ucieczka Od Wolności!

Osobiście przeczytałem niecałe dzieło. Wymaga intensywnej uwagi, a wiele z poruszanych tematów jest mi już znanych. Oczywiście osoba niezapoznana z tematyką, albo całkiem pochłonięta Matrixem może być treścią ciężko zajarana.

vmars | 2013-08-13
Przeczytana: 2012 rok

To nie jest zwykła książka o wolności.

Każdy kto kiedykolwiek postrzegał wolność jako przywilej a nie rzecz, która się nam ludziom należy powinien z ogromną przyjemności przeczytać tę pozycję.

Otwarty umysł - tyle wystarczy.

Assapan | 2011-03-11
Na półkach: Przeczytane, Mam :)

dowiedzieć się można bardzo wiele:
1) Masochizm, sadyzm
2) Luter, Kalwin
3) Co to wolność i co łączy ją z faszyzmem

Lekka nie jest, ale dla ambitnych w sam raz :).

Załóż konto za darmo!
Utwórz konto

Pobierz aplikację mobilną

Kalendarium literackie
  • Ena Lucia Portela
    42. rocznica
    urodzin
    Ćwiczyła na przyszłość, żeby jak najlepiej wykonywać zawód, który wybrała. - Aktorka? - zapytała Yadelis. - Tajna agentka? - zapytałam ja. Nie, nic z tych rzeczy. Aktorki i tajne agentki odtwarzają scenariusze napisane przez innych. Ona chciała tworzyć swoje własne scenariusze, snuć swoje własne kła... pokaż więcej
  • Eleanor Hodgeman Porter
    146. rocznica
    urodzin
    Widzisz, chciałam mieć lalkę i tatuś o nią poprosił, ale kiedy nadesłano zebrane dary, nie było w nich ani jednej lalki, tylko małe, drewniane inwalidzkie kule. I wtedy to się zaczęło.[...] Należy we wszystkim zawsze dojrzeć jakąś dobrą stronę i cieszyć się z niej, obojętnie jaką. I graliśmy w to od... pokaż więcej
  • Tomasz Lew Leśniak
    37. rocznica
  • Brandon Sanderson
    39. rocznica
    urodzin
    Życie ponad śmiercią. Siła ponad słabością. Podróż ponad celem.
  • Jean-Louis Fournier
    76. rocznica
    urodzin
    Nie ma nic trudniejszego, jak zrobić coś, co jest niepodobne do niczego.
  • Paolo Giordano
    32. rocznica
    urodzin
    Już się nauczył, że wyborów dokonuje się w kilka sekund, a ich skutków doświadcza się przez resztę życia.
  • Richard Hammond
    45. rocznica
  • Jean Genet
    104. rocznica
    urodzin
    Ciotki to wielkie immoralistki.
  • Emily Jane Brontë
    166. rocznica
  • Virginia Cleo Andrews
    28. rocznica
    śmierci
    Miłość nie zawsze przychodzi, kiedy się tego chce. Czasami się po prostu przydarza mimo naszej woli".
  • Frans Gunnar Bengtsson
    60. rocznica
    śmierci
    Dać mężczyźnie miecz, to jak dać kobiecie zwierciadło. Nie mają już wtedy oczu dla niczego innego.
  • Ned Vizzini
    1. rocznica
    śmierci
    - Jeśli teraz wyjdziecie, Gilliam pozwoli wam dołączyć do załogi, ahoj! Przeżyjecie wspaniałe morskie przygody!
    - Przygody? - krzyknął Brendan. - Przestrzeliłeś mi ucho, koleś!
    - Wybacz - powiedział Gilliam. - Jeśli to jakieś pocieszenie, w zeszłym roku straciłem pośladek!

Znajdź nas na Facebooku