Ucieczka od wolności

Wydawnictwo: Czytelnik
7,47 (493 ocen i 28 opinii)
tłumaczenie
Olga i Andrzej Ziemilscy
Escape from freedom
Krzysiek

Książka jest częścią studium o strukturze charakteru współczesnego człowieka i o wzajemnej zależności czynników psychologicznych i socjologicznych. Fromm bada mechanizmy ucieczki od wolności, próbuje odpowiedzieć na pytania, dlaczego wolność nie jest dla człowieka wartością absolutną, dlaczego można go bez trudu podporządkować, zniewolić, dlaczego potrzebny jest mu wódz i poczucie identyfikacji z grupą. Nie jest to jednak książka o jakimś konkretnym, nazistowskim czy komunistycznym, zniewoleniu, ale o dobrowolnym poddawaniu się człowieka każdemu zniewoleniu, które daje poczucie bezpieczeństwa i oddala samotność.

źródło opisu: Wydawca

• Blisko ziemi, blisko nieba. Ksiądz Jan Twardowski we wspomnieniach
  • Mściciel
  • W krainie kolibrów
  • Pogromca lwów
  • Krótkie wywiady z paskudnymi ludźmi
  • Zakręceni

6,86 (7 ocen i opinii)
Pogromca lwów
Camilla Läckberg

7,74 (470 ocen i opinii)
Krótkie wywiady z paskudnymi ludźmi
David Foster Wallace

Próżna
Sylwia Zientek

7,38 (16 ocen i opinii)
Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Marta | 2014-07-11

Jak można uciec od wolności? I czemu w ogóle chcieć od niej uciekać? Przecież wydaje się to nielogiczne! Każdy człowiek na przestrzeni wieków chciał być wolny, walczył o wolność, dlaczego zatem mielibyśmy się jej dobrowolnie wyzbywać? A może wolność oznacza w pewnym sensie zbyt wielką liczbę wyborów, których nie jesteśmy w stanie dokonać? A może tylko nam się wydaje, że jesteśmy wolni i żyjemy iluzją dostępnych możliwości?

Erich Fromm to dwudziestowieczny niemiecki filozof, który napisał wiele książek, a „Ucieczka od wolności” była jego pierwszą, która zresztą przyniosła mu szeroką sławę na świecie. W tym dziele Fromm nakreśla, dlaczego człowiek jest gotowy do przystosowywania się do bardzo różnych warunków, które zostają mu narzucone. Są pewne rzeczy, które są w naszym życiu na tyle plastyczne, że możemy je naginać do konkretnej sytuacji, ale są też potrzeby, bez których nie jesteśmy w stanie egzystować zbyt długo, nawet gdybyśmy chcieli (głód, sen). Doskonale zdajemy sobie...

paramecium | 2014-02-25

"Wolność ma dla współczesnego człowieka dwojakie znaczenie: wprawdzie uwolnił się on od tradycyjnych autorytetów i stał się jednostką, ale jednocześnie poczuł się izolowany i bezsilny; stał się przy tym narzędziem służącym celom zewnętrznym, obcym jemu i innym jednostkom. Ten stan podkopuje jego ja, osłabia go i napawa lękiem, wtrąca w nową niewolę. Wolność pozytywna natomiast identyczna jest z pełnym wykorzystaniem możliwości i zdolności człowieka do życia aktywnego i spontanicznego. Wolność osiągnęła punkt krytyczny, punkt, w którym może się zmienić we własne przeciwieństwo."

Człowiek współczesny prawie całkowicie zdominował przyrodę, zrzucił kajdany władzy kościoła i stanowczo sprzeciwia się rządom absolutystycznym. Doświadczenia I wojny światowej miały skierować nas na drogę umocnienia demokracji, tymczasem, ludzie zaczęli odczuwać lęk i ciężar bagażu, jaki dopiero niedawno otrzymali - wolności, przez co skierowali się ku rządom autorytarnym.

Fromm dokonuje analizy tego...

Olga | 2013-12-10
Przeczytana: 16 stycznia 2013

Świetna książka, szczególnie dla tych, którzy wcześniej nie mieli styczności z psychologiczną analizą ludzkiej podświadomości. Momentami wbija w podłogę, uświadamiając jak proste mogą być odpowiedzi na pytania o to skąd bierze się potrzeba wiary, tłumacząc genezę wszelkich religii; skąd potrzeba stałego kontaktu z ludźmi i strach przed samotnością i tytułową wolnością; a co najważniejsze, Fromm tłumaczy wszystko na dokładnie opisanych przykładach, głównie opierając swoją wiedzę o wnikliwą obserwację reakcji społeczeństwa na początki kapitalizmu (koniec średniowiecza, początek renesansu).
Na mnie zrobiła ogromne wrażenie, była pierwszym krokiem w kierunku zainteresowania psychologią, socjologią i filozofią, jednocześnie ugruntowując moje przekonania, lub całkowicie stawiając je na głowie. Minus całości to niejednolity sposób pisania Fromma, częste odchodzenie od meritum problemu, który omawiał, co sprawiało, że ciężko było przebrnąć przez niektóre części książki (jednak wyszukiwanie...

Wojciech | 2014-01-14
Przeczytana: 14 stycznia 2014

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

„Rozwój nauki obalił prawdziwość teistycznie pojmowanej religii”. „Homo sapiens jest zarazem homo religiosus, z tej fundamentalnej antropologicznie przyczyny, iż u człowieka nastąpiło ogromne ograniczenie instynktownego behawioru”. Religie dzielimy na autorytarne i humanistyczne. Cechą wspólną rożnych religii autorytarnych jest pesymistyczna antropologia. Czlowiek w ich ujęciu jest mały, zły i niezdolny o własnych siłach do osiągnięcia dobra i prawdy. Musi on zatem podeprzeć się o kogoś /coś/ znacznie od niego silniejszego /np Bóg, bóstwa, przyroda, Wodz, prawa historii etc/.

Justyna | 2012-08-07
Przeczytana: 11 czerwca 2008

Fromm pisze o tym, jak zmienia się człowiek, o jego priorytetach, nowych wyzwaniach, na które natrafia, a często, które go niestety przerastają. O tym, że człowiek staje się samotny na własne życzenie. "Ucieczka od wolności" pokazuje, jak człowiek uciekając i broniąc się przed wszelkimi ograniczeniami, próbując być wolnym, coraz bardziej staje się zaplątany, ograniczony, uwięziony. Książka ma charakter pesymistyczny, ale jej celem jest zmiana przyszłości, uświadomienie błędów, co jest pierwszym krokiem do zapoczątkowania zmian.

Nola | 2014-02-26
Przeczytana: 26 lutego 2014

Wolność jako problem psychologiczny? Jak najbardziej! Erich Fromm udowadnia, że w każdej, nawet najcięższej sytuacji wolność wygrywa. Spytają Państwo: Dlaczego? Odpowiedź jest bardzo prosta: dlatego, że aspekt wolności w życiu człowieka jest kluczowy (!).

wicher_Lab | 2013-09-15

Bardzo dobre rozrysowanie przestrzeni pod rozkminę na temat wolności. Autor dzieli wolność na tę w rozumieniu negatywnym "wolny od" i pozytywnym "wolny do". O ile kusi nas wolność w sensie negatywnym, o tyle nie radzimy sobie z wolnością w sensie pozytywnym. Zamiast cieszyć się osiągniętą przestrzenią pod zagospodarowanie wedle naszych upodobań, widzimy tylko pustkę i zatrważającą niepewność. Wówczas na nowo szukamy kogoś (np. autorytet) lub podczepiamy się pod coś (np. grupę społeczną), którym powierzamy nasz los, zrzucając tym samym odpowiedzialność z siebie. Błędne koło.

Przemyślenia autora - 9/10 (większość opisanych przez niego mechanizmów społecznych wiecznie żywa...), niestety, jego styl - 0/10. Czytanie tej książki ze względu na odkrywcze spostrzeżenia i erudycję Ericha Fromma mogło być czystą przyjemnością, w praktyce okazało się mozolnym brnięciem przez kolejne strony. Wartym podjętego wysiłku, ale mozolnym brnięciem. Niektórzy ludzie naprawdę powinni zatrudnić do współpracy ghostwriterów... Inaczej powstają dzieła, o których każdy słyszał, większość chętnie cytuje, a prawie nikt nie przeczytał w całości.

Mauvais | 2014-08-29

Interesująca treść, choć momentami z panem Frommem można by polemizować. Szczególnie, kiedy jakby dla wykazania plugawej natury kapitalizmu (której owszem, nie sposób zaprzeczyć ) idealizuje w wąskim zakresie średniowiecze, jakby dla wykazania negatywizmu pierwszego przestrajał w nazbyt jasne szaty to drugie.

Trudno jednak trafić w dziesiątkę pisząc na tak poważny temat. Książkę najlepiej czytać z otwartym zeszycikiem i robić sobie notatki. Nie zapomnieć o konfrontowania tego z własnymi przekonaniami. Ogrom wiedzy, czasem prostej, ale umykającej nam na co dzień. Oto czym przemówiła do mnie Ucieczka Od Wolności!

Osobiście przeczytałem niecałe dzieło. Wymaga intensywnej uwagi, a wiele z poruszanych tematów jest mi już znanych. Oczywiście osoba niezapoznana z tematyką, albo całkiem pochłonięta Matrixem może być treścią ciężko zajarana.

Kamil | 2013-12-23

Klasyczna, zwięzła analiza problemu wolności człowieka i jego lęku przed nią, przedstawiona na tle nazizmu. Jeżeli ktoś się głowi, jak społeczeństwo niemieckie mogło dopuścić do czegoś tak strasznego jak nazizm właśnie, Fromm daje jednoznaczną odpowiedź.