Pieśń Sauriali

Tłumaczenie: Michał Studniarek
Cykl: Trylogia Kamienia Poszukiwacza (FR) (tom 3) | Seria: Forgotten Realms
Wydawnictwo: ISA
Song of the Saurials

Gdy Harfiarze uznali Bezimiennego Barda za winnego śmierci swoich uczniów, skazali go na wygnanie i zapomnienie. Teraz ponownie rozważają ten wyrok, ale gdy pojawia się potwór Grypht, nowy proces Bezimiennego zamienia się w serię tajemniczych zniknięć i morderstw. Przyjaciele barda: najemniczka Alias, mag Akabar, paladyn Smoczywabik i złodziejka Ruskettle muszą udowodnić, że sprawcą tego...

Przyjaciele barda: najemniczka Alias, mag Akabar, paladyn Smoczywabik i złodziejka Ruskettle muszą udowodnić, że sprawcą tego chaosu jest starożytny, zły bóg Moander Dawca Ciemności.

Jeśli Alias i jej towarzyszom nie uda się odnaleźć Bezimiennego i przekonać go, by poświęcił część swojej cennej mocy, Moander zawładnie Krainami.

"Pieśń Sauriali" to wspaniałe zakończenie "Trylogii Kamienia Poszukiwacza", osadzonej w realiach świata Zapomnianych Krain.

źródło opisu: [Wydawnictwo ISA, 2003]

źródło okładki: Skan własny

To ostatnia częśc Kamienia Poszukiwacza. Mówiąc uczciwie... trochę mnie rozczarowuje.

Od wydarzeń z pierwszego tomu mija rok. Bezimienny Bard zostaje postawiony przed sądem Harfiarzy, mającym zdecydować, co się z nim stanie. Gdy jednak ma przemawiać sam Elminster, na jego miejscu zjawia się potwór rodem z koszmarów... a najmądrzejszy mag Krain po prostu znika.

Tak oto rozpoczyna się koniec przygód. Wyjaśniają się tajemnice - kim jest Bezimienny Bard, jakie zbrodne popełnił. Poznajemy lepiej Kamień Poszukiwacza, ale i powoli poznajemy lepiej Alias i Olive. Jak na zakońćzenie trylogi, książka jednak rozczarowuje. Autorzy gnają do przodu, nie bacząc na wiele, i później starają się to naprawić, próbując zrobić z barda geniusza. Również na siłe próbują wyjaśnić jego swoistą "bezstronność", co na dłuższą metę jest meczące. Za wiele było też Olive - i jak ją polubiłam we wcześniejszych częsciach, teraz stawała się po prostu dla mnie problemem i przeszkodą w czytaniu. Sama idea...

Swaróg | 2018-06-02
Dracos | 2017-07-22