Szlacheckie gniazdo

Tłumaczenie: Jerzy Jędrzejewicz
Wydawnictwo: Książka i Wiedza
Дворянское гнездо
klasyka

"Szlacheckie gniazdo" (1858) to liryczna historia miłości, zmuszonej do rezygnacji wobec obowiązku społecznego, to nostalgiczne pożegnanie z wiarą w twórcze możliwości bohatera, typowego reprezentanta liberalnej szlachty.

Honorata | 2012-09-25

Klasyka literatury kojarzy się przeciętnemu Kowalskiemu z nudą, nudą i jeszcze raz nudą. Do tego pisaną w sposób niezrozumiały dla tegoż Kowalskiego. „Szlacheckie gniazdo”, ku memu zadowoleniu, wyłamuje się z tej reguły. Iwan Turgieniew urodzony w 1818 roku, jest wybitnym przedstawicielem rosyjskiego realizmu krytycznego, stąd być może język powieści, sposób przestawiania postaci są cały czas aktualne i zrozumiałe dla współczesnego odbiorcy. Tematyka jaką porusza w „Szlacheckim gnieździe” jest również jak najbardziej aktualna i atrakcyjna : zdrada, miłość, obowiązek, różnica pokoleń.
Fiodor Ławrecki, powraca do Rosji, zhańbiony przez niewierną żonę, którą wolała oddawać się rozrywkom i przyjemnościom w ramionach innych niż prawowitego małżonka. Mężczyzna zaszywa się na wsi, odwiedzając niekiedy tylko rodzinę dalekiej krewnej. Córka pani domu Lizawieta, dziewczę religijne, ciche, dobre i pokorne zakochuje się w Ławreckim i to z wzajemności. Kiedy z Paryża dociera wiadomość o...

calculadora | 2016-06-06
Na półkach: 2016, Przeczytane

Jeden z najwybitniejszych rosyjskich realistów, niezrównany, liryczny, nostalgiczny artysta słowa.

Kanwą utworu jest historia nieszczęśliwej miłości, która rodzi się powoli, na przekór różnicy wieku, dojrzewa z każdym jednym spotkaniem, słowem, spojrzeniem, by ostatecznie przegrać walkę ze społeczną powinnością, sztywnymi zasadami epoki, brakiem wolności podejmowania własnych decyzji.
Pisarz w swoim dziele porusza problematykę tzw. "zbędnych ludzi" , tj. szlacheckich inteligentów, którzy tracą wiarę w swe twórcze możliwości, którzy ulegają młodości, energii, żywiołowości i stają się nikomu nieużytecznym ciężarem.

Przeciwstawia również dwie wizje przyszłości Rosji: patriotyczną, polegającą na pielęgnowaniu tradycyjnych zwyczajów, dbaniu o rozwój kraju, w duchu rosyjskich wartości oraz tę drugą z mechanizmem przejmowania kultury „obcej”: norm zachowań, sposobu myślenia, sztuki, polityki, a nawet języka.

Opowieść przedstawiona przez Turgieniewa jest zwięzła, ale urzeka swym...

Cirmus | 2016-08-29
Przeczytana: 24 sierpnia 2016

Ciekawa, instygująca, portretująca XIX wieczną rosyjską drobną szlachtę. Polecam!

Panda | 2016-11-30
Przeczytana: listopad 2016