Wielkość urojona

Wydawnictwo: Czytelnik
Arek

"W jaki sposób można nauczyć mówić bakterie? Czy Lem przewidział schemat działania Wikipedii? Czy komputery są zdolne do wierzeń religijnych? Książka, która wykracza poza ramy swojego czasu oraz granice tradycyjnie pojmowanej literatury."

źródło opisu: woblink.com

źródło okładki: cyfrant.pl

Gapcio | 2014-09-28

Kolejny wehikuł do propagowania Lemowych pomysłów. Tym razem przybiera on postać zbioru wstępów do książek, których po takich wstępach pisać już nie ma potrzeby. Tematyka jest bardzo poważna; stwierdzenie, że zawarł tu autor dociekania nad sensem, czy precyzyjniej - celem życia, byłoby przesadnym uproszczeniem. Dostarcza Lem materiału do namysłu, śmiechu i rezygnacji, a czyni to na poziomie wymagającym nieustannego skupienia.
Moje największe uznanie zdobyła semantyczna gimnastyka z "Historii literatury bitycznej", przynajmniej dopóki nie dotarłem do wieńczącego tom "Golema XIV", gdzie Lem zabiera nas na spotkanie z semantyką wyższego, kosmicznego rzędu i rozprawia się z "wielkością urojoną", czyli antropocentryzmem. Celem autora nie jest bynajmniej ośmieszenie człowieka, tylko osadzenie go we właściwym, urealnionym kontekście, opartym na rozumie i wiedzy zamiast na chciejstwie o romantycznym rodowodzie.
Obcując z publicystyką Lema, nawet przystrojoną w tak modne szatki, pozostaję w...

strategos | 2012-11-20

Nie potrafię pisać olśnienia, które opadło na mnie, kiedy zagłębiałem się w opowiadanie o tych bakteriach. Przez moment sądziłem, że to może być prawda... To tylko kolejny dowód na talent Lema.

Martka | 2016-05-28
Przeczytana: 28 maja 2016

"Sztuka pisania wstępów od dawna domaga się indygenatu. Od dawna też oblegała mnie potrzeba zadośćuczynienia temu piśmiennictwu pod zaborem, które milczy o sobie od czterdziestu wieków - w niewoli dzieł, do jakich je przykuto. Kiedyż, jeśli nie w epoce ekumenizacji, to jest wszechracji, należy wreszcie obdarzyć niepodległością ten gatunek szlachetny, kiełznany w powiciu? Liczyłem wszakże na to, że ktoś inny wypełni tę powinność, nie tylko estetycznie zgodną z rozwojowym kierunkiem sztuki, ale moralnie wprost naglącą. Niestety przeliczyłem się. Próżno patrzę i czekam: nikt jakoś nie wyprowadza Wstępopisarstwa z domu niewoli, z kieratu pańszczyźnianych służb. A więc nie ma rady: muszę sam, jakkolwiek z poczucia obowiązku raczej, niż z odruchu serca, pospieszyć z pomocą Introdukcjonistyce - zostać jej wyzwolicielem i akuszerem."

Myślę, że Lem sam wyczerpał temat o wstępach w swoim wstępie. Ten wspaniały autor nawet gdyby pisał o instrukcji obsługi puchatego mopa, to i tak byłaby to...

piotrwdowka | 2010-06-26
Przeczytana: 2006 rok

Lem - jego wielkosc nie jest urojona.

szalencze-wasabi | 2014-06-17

Niemal genialna. Nie da się go nie doceniać.

kimnesobie | 2016-11-20
patimaka | 2016-09-13