Opowiadania wybrane

- Ratujmy kosmos
- Jak ocalał świat
- Bajka o królu Murdasie
- Wyprawa pierwsza A, czyli Elektrybałt Trurla
- Wyprawa szósta, czyli jak Trurl i Klapaucjusz demona drugiego rodzaju stworzyli, aby zbójcę Gębona pokonać
- Rozprawa
- Polowanie
- Niezwyciężony

[Wydawnictwo Literackie, 1973]

Na półkach: 2015, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 22 stycznia 2015

Lema można czytać bez końca. Wracać do Niego, szukać nowych wątków i znaczeń i nigdy się nie znudzić. Fantastyczna lektura, pełna wyobraźni, wiedzy, pomysłów, zmuszająca do zastanowienia, ale i niekiedy relaksująca wyjątkowym poczuciem humoru (bo czyż można się nie uśmiechać czytając o sporach Klapaucjusza z Trurlem na przykład?).

Za każdym razem czytając opowiadania Lema nie mogę wyjść z podziwu skąd Autor czerpał pomysły i czy Jego wyobraźnia w tworzeniu dziwnych słów, nazw, imion miała jakiekolwiek granice:)

Wspaniała książka - serdecznie ją polecam:)

iHS | 2015-12-08
Przeczytana: 15 listopada 2015

Jej, zapomniałem. Zapomniałem jaki ten Lem jest dobry. Czytałem ostatnio dużo Dukaja, byłem momentami zafascynowany, oszołomiony rozmachem. Po czym wziąłem te opowiadania do ręki, i zobaczyłem skad się wział Dukaj. Przy czym, z całym szacunkiem dla świetnych "Innych Pieśni", dla świetnych opowiadań "Króla Bólu", nie przypominam sobie, żeby Dukaj zrobił mi tak emocjonalnie, tak w sam środek jak zrobił mi jeden akapit "Przyjaciela". Kto czytał, ten wie, który. "Terminus" to najlepsze opowiadanie Lema jakie czytałem, kropka. Jeżeli jest coś lepszego, nie wiem czy zniosę. "Polowanie" śni mi się po nocach. Natomiast nie jestem zbytnim fanem "bajek robotów" które dorzucono do zbiorku - nie wiem czy to rozsądne, bo robi się z tego kogel mogel. No i nie zachwycił mnie "Niezwyciężony" - solidne twarde sci-fi, ale jak na mnie właśnie zbyt solidne i zbyt twarde. Gdybym recenzował samego "Terminusa", dałbym gwiazdek...

matryoshka | 2012-08-17
Przeczytana: 09 grudnia 2011

Jak zwykle napisał rewelacyjnie. :) Poprzez ukazywanie nam przyszłości Lem mówi nam jak nasze dzisiejsze decyzje zmienią jutrzejszy świat i pyta nas czy tego właśnie chcemy.
Dobra pozycja dla kogoś kto gdy nie czytał sci-fi.

Mandela | 2015-09-30

Przeczytane tak dawno, a książka pożyczona już do mnie nie wróciła, pozostało tylko wrażenie, dobre wrażenie...

Johel | 2016-04-08
Na półkach: Lit. piękna, Przeczytane