Listy szeregowca Wheelera

Wydawnictwo: Czytelnik
The Letters Of Private Wheeler
83-07-01406-9
Nagore

Nie ma chyba drugiego takiego okresu historii (wyjąwszy może lata 1939-1945), który budziłby w Polsce tak głębokie i powszechne zainteresowanie, jak epoka napoleońska... Zainteresuje więc może polskiego czytelnika niniejsza książeczka, na którą złożyły się listy angielskiego szeregowca, Williama Wheelera. Służył on w armii księcia Wellingtona w czasie wojny na Półwyspie Pirenejskim, a w...

Zainteresuje więc może polskiego czytelnika niniejsza książeczka, na którą złożyły się listy angielskiego szeregowca, Williama Wheelera. Służył on w armii księcia Wellingtona w czasie wojny na Półwyspie Pirenejskim, a w okresie „stu dni” znalazł się w szeregach brytyjskiego korpusu ekspedycyjnego. Ukazuje opisywane wydarzenia niejako „od drugiej strony”: jak patrzyli na Napoleona zagrożeni przez niego mieszkańcy Wielkiej Brytanii... Wheeler pisał swe listy na bieżąco, korzystając z każdej wolnej chwili i nie wiedząc, jak potoczą się dalsze losy kampanii. Posiadają więc one urok bezpośredniej relacji, stanowiąc dzięki temu szczególny aneks do naszej wiedzy o epoce.
(Ze wstępu)

Wybrał, przełożył i wstępem opatrzył Michał Ronikier.

Paweł | 2013-05-10
Przeczytana: 10 maja 2013

Dosyć ciekawy zbiór listów brytyjskiego żołnierza z epoki napoleońskiej opisujący głównie zmagania z Cesarską Francją w Hiszpanii oraz pod Waterloo. Autor, mimo że z pochodzenia Anglik, wykazuje się obiektywizmem w stosunku do zarówno wojsk brytyjskich, jak i francuskich. Niejednokrotnie opowiada o zbrodniach popełnianych na półwyspie Iberyjskim przez obie strony, często też wychwala męstwo żołnierzy Napoleona (komplementując przy okazji swoich, gdyż, co podkreśla Wheeler, to wojska brytyjskie przyczyniły się do zwycięstwa w Hiszpanii).
Dla pasjonatów epoki- polecam, na pewno warto się przekonać jak wówczas wyglądało życie żołnierskie.

Varg | 2012-11-05
Przeczytana: 12 listopada 2012