Tunel

83-87342-72-6
wiersze, polska poezja
poezja
Pirania

Mamy przed sobą zbiór alegorycznych nowel, obrazków rodzajowych, bajek, przypowieści. Są też ody i nokturny. Rozwinięta i dobitna narracja poetycka była zawsze mocna stroną twórczości Kaczmarskiego. Tak również dzieje się w Tunelu. Autor opowiada historie często autobiograficzne, z wielkim kunsztem wciągając czytelnika w ich przebieg - czy to realistyczny (jak w Oddziale chorych na raka a la...

Tak również dzieje się w Tunelu. Autor opowiada historie często autobiograficzne, z wielkim kunsztem wciągając czytelnika w ich przebieg - czy to realistyczny (jak w Oddziale chorych na raka a la Polonaise A.D. 2002), czy też alegoryczny (jak w najlepszym wierszu tomu Starość Tezeusza). W tej poezji spraw ostatecznych nie ma ekstazy śmierci, jest żarliwa ekstaza życia. W tunelu bez światła panuje brudny opar; to, co najpiękniejsze dzieje się tutaj. Kaczmarskiego tu i teraz jest zmysłowe, erotyczne, zanurzone w pamięci kultury. Jedyne, co pozostaje To o tej drodze Opowieść (Dance macabre) - snująca się przez wieki Opowieść sztuki jako jedyna transcendencja. Maria Janion

Tomasz Wojewoda | 2016-09-06
Na półkach: Poezja, Posiadam, Przeczytane
Przeczytana: 2004 rok

Przeczytane przez mnie dawno temu, chyba tuż po śmierci Kaczmarskiego, bo zdaje się, że autor nie doczekał publikacji "Tunelu". Ważna to książka, choć nierówna. Są w "Tunelu" wiersze wielkie - jak "Nokturn erotyczny", "Kobieta trzymająca wagę", "Dance Macabre", "Stary poeta drzemie, "Petroniusz bredzi" , czy chociażby tytułowy "Tunel". W kilku miejscach natomiast rażą ewidentne niedopracowania, częstochowskie rymy, czy zwyczajna złośliwość podmiotu lirycznego. Myślę jednak, że powinno się patrzeć na ten zbiór nieco inaczej, mając na uwadze fakt, że wiersze te pisane były kiedy Kaczmarski już pomału żegnał się ze światem. W tym kontekście usprawiedliwione się wydaje potraktowanie formy nieco po macoszemu, na korzyść prawdy - tak, aby jeszcze zdążyć.

Jola | 2010-08-24
Przeczytana: 23 sierpnia 2010

Zbiór ostatnich wierszy (nie piosenek!) Jacka Kaczmarskiego, pisane z perspektywy człowieka, który wie, że śmierć jest blisko. Pomimo zbliżającej się śmierci autor zachowuje ogromne poczucie humoru, godzi się z losem, z przemijaniem, z tym, co nieuchronne.
Dobry kawałek poezji.

milk3shaake | 2012-06-21

Doskonały zbiór twórczości Kaczmarskiego.

Anna | 2016-10-19
Przeczytana: 11 maja 2015