Ale źródło wciąż bije...

83-7233-019-0
solidarność
poezja
Pirania

Twórczość Jacka Kaczmarskiego jako autora "Obławy", "Murów" czy "Zbroi" jest doskonale znana wszystkim, którzy wkraczali w wiek dojrzały pod koniec lat siedemdziesiątych, a w następnej dekadzie związani byli, choćby tylko emocjonalnie, z "Solidarnością". Powstały wówczas wizerunek barda opozycji został później częściowo przekreślony ręką samego Kaczmarskiego i zastąpiony ironicznym...

Powstały wówczas wizerunek barda opozycji został później częściowo przekreślony ręką samego Kaczmarskiego i zastąpiony ironicznym "autoportretem z kanalią". Jednakże przy lekturze całości dorobku autora "Murów", a niniejszy śmiało może pretendować do miana jego "Wierszy zebranych", okazuje się, że nie ma jednego Kaczmarskiego.

Z jego wierszy i piosenek wyłania się pewna postawa wobec świata, pewien sposób patrzenia na kondycję ludzką, historię, tradycję literacką. Ale jest tam miejsce zarówno na patos, jak i na szyderstwo, na moralistykę i na śmiech błazna.

Nowe pokolenie czytelników i słuchaczy dawnego "barda Solidarności" znajdzie w zgromadzonych tu tekstach to, co zawsze znamionuje twórczość prawdziwego artysty - zrozumienie złożoności świata, świadomość tragizmu i nędzy ludzkiego żywota. Warto więc czytać Kaczmarskiego i spróbować dotrzeć do uniwersalnych treści jego wierszy.

Maczadro | 2015-07-04

Tyle słów chciałoby się napisać, że nie poznałem mistrza osobiście, a jedynie jako słuchacz jego rozważań o życiu, Polsce i całej reszcie. Już przeszło od 9 lat od kiedy pierwszy raz w samochodzie ojca usłyszałem pierwsze zwrotki Obławy miłością fana wiernego jak Hiob gwałcę przyciski replay na youtube czy katuje znajomych puszczaniem im ze zdobytych płyt zarówno te wesołe pijackie ballady jak i patriotyczno-sentymentalne piekiełko. Chciałoby się tylko rzec "Panie wróć Pan tu bo bez Pana nie ma nic".

Sławek | 2016-03-25
Ledarg1916 | 2015-12-05