83-03-03218-6
kryminał, opowiadania, suspens
Sir_Ace

Zbiór opowiadań kryminalnych, które Waldemar Łysiak popełnił pod pseudonimem Valdemar Baldhead. Głównymi bohaterami opowiadań są policjanci, czas i strach, przy czym cechą wspólną każdego z osobna jest nietuzinkowe zakończenie przesycone tytułową perfidią.

Orzeł | 2013-11-16
Przeczytana: 16 listopada 2013

Zbiór krótkich form - opowiadań, autorstwa Waldemara Łysiaka, wydanych pod pseudonimem Valdemar Baldhead. Teoretycznie o tematyce kryminalnej, jednak, jak zaznacza sam autor, głównym bohaterem pozostaje tu cały czas tytułowa perfidia, napędzająca fabułę tych miniaturek literackich i prowadząca akcję ku zaskakującemu i skłaniającemu ku refleksji zakończeniu.
Jest tu wszystko, co dobre we wczesnej twórczości pisarza - duża wyobraźnia, lekkość pióra, błyskotliwe, ociekające sarkazmem i erudycją dialogi, płynna fabuła, plus spora doza bezpretensjonalnej i autentycznej refleksyjności, jaka zawsze towarzyszyła twórczości
Waldemara Łysiaka.
Polecam - nie tylko fanom jego twórczości.

AniaOl | 2015-03-06
Przeczytana: 06 marca 2015

Przeczytane po raz kolejny :) Niesamowite opowiadania napisane w sposób barwny, niesztampowy, "łysiakowski" :) Kilka w mojej ocenie zasługuje na wyróżnienie: Operacja "Waterloo" (jeden z ulubionych tematów W. Łysiaka), Eliksir młodości (nie ufaj kobietom, a najlepiej w ogóle nikomu :)), Bestseler, Pokerowy błąd...hmmm...właściwie wszystkie mi się podobają. Polecam - "stary", "dobry" Łysiak.

Grażyna | 2015-09-17

Antoni Leśniak | 2014-10-31
Przeczytana: 15 października 2014

Tych kilka opowiadań, jak zawsze potrafi zwalić z nóg. Łysiak jest mistrzem w tworzeniu niesamowitej atmosfery i budowaniu intrygi, która do końca trzyma w napięciu. A to nie lada sztuka, i dlatego wśród znawców tematu zawsze opowiadania cieszą się szczególnym uznaniem, bo ich wartość właśnie na tym polega, by w tej niewielkiej formie zawrzeć wszystko, co powinno się tam znaleźć. Zaciekawić, przykuć uwagę, stworzyć klimat, kreować sukcesywnie podniety i dozować emocje, ale tak, by czytelnik pozostał z otwartymi ustami i dopiero po chwili się zorientował, że już się skończyło, że już nie ma nic dalej, że to wszystko. I tak jak Hitchcock określany jest mistrzem suspensu, tak Łysiak również w pełni na to miano w tej dziedzinie zasługuje. Temat przewodni jest rzadko poruszanym samodzielnym wątkiem literackim. Owa tytułowa perfidia ma bowiem wiele swoich odmian, choć niewątpliwie do najważniejszych będą należały strach i lęk, spotkane razem, oraz nienawiść i zemsta, idące ze sobą w...

Jotkape | 2014-01-09

Opowiadanie o motylu najlepsze jakie w życiu czytałam! Choćby dla niego warto sięgnąć.

Czyta się lekko i po przeczytaniu prawie każdego z opowiadań ciśnie się tylko jedno słowo komentarza - "perfidia..."

Krzysztof_g | 2013-11-09

Całkiem dobrze skonstruowane opowieści kryminalne, choć nierówne. Łysiak jest generalnie pisarzem wartym czytania, więc bez ryzyka można sięgnąć.

Jarosław Czub | 2016-05-09
Przeczytana: 08 maja 2016

Tak jakoś zacząłem, bez specjalnego przekonania, bo nie przepadam za opowiadaniami. Chciałem się przymierzyć do Łysiaka, zanim wezmę się za coś poważniejszego.No a jak już zacząłem, to i skończyłem.Dobre te opowiadania, nierówne, ale dobre. Niektóre mogły by zostać rozwinięte w dłuższe formy.Każde ma swój specyficzny smak. "Śmierć motyla" i "Pokerowy błąd (opowiadanie przyjaciela)" najbardziej udane.Nie zawiodłem się.

Camillos | 2011-05-26
Przeczytana: 26 maja 2011

Doskonałe opowiadanka kryminalno-sensacyjne! Chyba jedna z najlepszych książek tego autora...

SirPablitto | 2012-02-04
Przeczytana: 20 września 2011

To moja pierwsza odsłuchana książka (na wakacjach w Bułgarii) - Łysiak nie rozczarowuje, bardzo fajne, zaskakujące zakończenia.

wrublik7 | 2016-08-13
Na półkach: Rok 2016, Przeczytane, E-booki
Przeczytana: 13 sierpnia 2016

z Łysiakowej prozy to wolę coś bardziej ze świata polityki, ale w tych krótkich opowiadankach też można było trafić nie jeden dobry kawałek. jednak stwierdzam że to nie moje klimaty, jeszcze polecę przez Łysiak Fiction, może inaczej na taką prozę spojrzę