Stary człowiek i morze

Seria: Galeria
Wydawnictwo: Muza
5,46 (14270 ocen i 694 opinie)
tłumaczenie
Bronisław Zieliński
The Old Man and the Sea
8373199055
morze, hemingway, Santiago
norcast

Inne wydania

Od lat utwór ten pozostaje w kanonie lektur szkolnych. Opisuje zmagania rybaka ze swoją zdobyczą i wiele uczy współczesnego czytelnika na temat walki i znaczenia słów: wygrać i przegrać...

Sklep
Format
Cena

Mogą Ciebie również zainteresować

• Czarny świt
  • Krótkie wywiady z paskudnymi ludźmi
  • Z jednym wyjątkiem
  • Zwykły człowiek
  • Widok z nieba
  • 450 stron
  • Nie ma nieba
  • Inteligencja osobowościowa. Jak osobowość wpływa na nasze życie
  • Ekspozycja
  • Wyspa
  • Dom po drugiej stronie lustra
  • Inna dusza
Czarny świt
Rolf Börjlind , Cilla Börjlind

6,9 (10 ocen i opinii)
Krótkie wywiady z paskudnymi ludźmi
David Foster Wallace

8,14 (7 ocen i opinii)
Nie ma nieba
Jolanta Kosowska

8,57 (7 ocen i opinii)
Inteligencja osobowościowa. Jak osobowość wpływa na nasze życie
John D. Mayer

0 (0 ocen i opinii)
Ekspozycja
Remigiusz Mróz

8,4 (5 ocen i opinii)
Wyspa
Joanna Miszczuk

8,22 (9 ocen i opinii)
Dom po drugiej stronie lustra
Vanessa Tait

6,4 (10 ocen i opinii)
Inna dusza
Łukasz Orbitowski

8 (37 ocen i opinii)
Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Caroline | 2013-10-07
Przeczytana: 29 września 2013

Ernest Hemingway to twórca postaci sukcesu, przede wszystkim wytrwałych w dążeniu do celu i odważnych.

Santiago nie stanowi wyjątku. Jest już stary i schorowany, niedawno przeszedł raka skóry. Ma wyjątkowego pecha - od 84 dni nie złowił choćby jednej ryby. Nie ma rodziny - żona dawno odeszła do nieba. Ale posiada za to przyjaciela - młodego chłopca,którego nauczył sztuki rybołówstwa.

Mieszka bardzo biednie- w starej chacie, gdzie zamiast podłogi mamy klepisko. Śpi na gazetach, tak by sprężyny starego łóżka go nie uwierały. Żywi się głównie tym, co przyniosą mu sąsiedzi.

Mimo niepowodzeń tego dnia znów wypływa w morze z nadzieją udanego połowu. Doskwiera mu samotność - bardzo często powtarza "chciałbym mieć tu ze sobą chłopca". W końcu udaje mu się złapać wielką rybę - marlina. Odpływa jednak za daleko od Hawany. W drodze powrotnej rekiny próbuję pożreć jego zdobycz. Broni jej zacięcie,jednak musi ustąpić brutalnym rybom. Na szczęście udaje mu się bezpiecznie wrócić do domu....

Przez całą książkę zastanawiałam się ile czasu można łowić jedną rybę ?! I ile można o tym czytać ?! Widać autor nie miał pomysłu i postanowił zanudzić nas na śmierć.Dziwnym trafem dostał za tą książkę nagrodę Nobla (jak dobrze pamiętam).
Walki z rekinami,poświęcanie swojego zdrowia i życia dla marlina (tak się chyba ta ryba nazywała).Autor miał na celu wprowadzenie dramaturgii czy co ? Kompletnie nieudany zabieg.
Jest to najkrótsza lektura jaką czytałam,ale i też najgorsza.

Habla | 2014-01-28
Przeczytana: 2014 rok

Im więcej człowiek przeżył w życiu, tym bardziej zrozumie wielkość tej książki.
Gorzka opowieść o samotności i nieustannej walce. W tej krótkiej historii, dziejącej się zaledwie kilka dni, wielu ludzi może dostrzec całe swoje życie...
Książka absolutnie nie na umysły dzieciaków z gimnazjum.

Caaarolayna | 2011-01-24

Najnudniejsza książka jaką w życiu czytałam..

Tajemnica | 2013-12-07

"I owszem, wytrzymasz - wyszeptał - Wytrzymasz wszystko."
"Mój ból jest nie ważny. Mój ból mogę opanować. Ale jego ból może go doprowadzić do obłędu."
"A ból to głupstwo dla mężczyzny."
Tą książkę mogę podsumować tym zdaniem: Nie ważne ile trudu włożysz w zrobienie jakiejś rzeczy - efekt nie jest zapewniony. Rybak włożył wiele trudu w złapanie ryby, a i tak dopłynął z tylko niewiele znaczącymi elementami.
Książka nudna i mało ma w sobie "czegoś co rusza" - moim zdaniem.

MadameShepard | 2014-02-27

Cudowna, baśniowa opowieść o walce istoty ludzkiej z żywiołem i miłości do tego żywiołu. Mądra książka z pięknym przesłaniem "Człowiek można zniszczyć, ale nie pokonać".

Fantazja | 2012-12-11
Na półkach: Przeczytane, Inne

Nie rozumiem. Po prostu nie rozumiem, jak Hemingway mógł dostać za to Nobla i jak można być tak okrutnym, by z tej książki zrobić lekturę.

MariaMR | 2013-01-09
Na półkach: Przeczytane, Lektury
Przeczytana: 2008 rok

Jest to książka trudna, zwłaszcza, gdy czyta się ją jako lekturę w szkole. Do pewnych książek zwyczajnie trzeba dojrzeć. Może się ona wydawać nudna, lecz wcale taka nie jest. Fakt, zawiera bardzo dużo opisów i monologów, ale zawiera też wiele pokrzepiających myśli, wiele prawd życiowych. Pokazuje nam jak walczyć z własnymi słabościami, jak mierzyć się z trudnościami, jak dążyć do upragnionego celu, jak wywalczyć sobie szacunek otoczenia...
Klasyka godna polecenia.

Kamyczek | 2013-12-14
Przeczytana: 09 grudnia 2013

Nuuudna. Ja rozumiem, ona ma to swoje przesłanie, ale czytając to w 3 klasie gimnazjum nie widzę w najbliższym otoczeniu osoby która by je naprawdę zrozumiała, większość jedynie podnieca się, gdy Santiago mówi "Ty kurwo"...
Przebrnęłam i przeczytałam całość, natomiast na pewno bym tego nie zrobiła bez przymusu

Kasia | 2013-08-21
Przeczytana: 18 listopada 2013

„Ale człowiek nie jest stworzony do klęski. Człowieka można zniszczyć, ale nie pokonać."

" Głupio jest nie mieć nadziei. Poza tym to pewnie grzech."

"Każdy dzień jest nowym dniem. Lepiej jest mieć szczęście. Ale ja wolę być dokładny. Bo wtedy, jak szczęście przychodzi, jesteś gotów."

Przepiękna książka, która opowiada o trudnościach z jakimi zmaga się człowiek. Santiago mimo wielu przeciwności losu, nie poddawał się i "szedł" do przodu.
Wiele osób uważa tą książkę za gniot i bezsensowny opis łowienia ryb. Jednak ta książka ma ukryte znaczenie, które można odkryć. Wystarczy tylko chcieć. Według mnie Hemingway zasłużył na literacką nagrodę Nobla bez dwóch zdań. Książka jest wyśmienita i nie rozumiem jak można nie wiedzieć o co chodzi. Jak mówi cytat wyżej, człowieka można zniszczyć ale nie pokonać. Jest to najprawdziwsza prawda. Ciało Santiago było zranione i wykończone, jednak główny bohater się nie poddawał. Jego umysł nadal był w pełni sprawny, dzięki czemu udało mu się...