Lubimyczytać.pl to:
ponad 665 tys. recenzji
ponad 220 tys. książek
własna biblioteczka
system rekomendacji
Okładka książki Stary człowiek i morze

Stary człowiek i morze

morze, hemingway, Santiago
typ
papier
norcast
5.35 (11136 ocen i 533 opinie)

Opis książki

Od lat utwór ten pozostaje w kanonie lektur szkolnych. Opisuje zmagania rybaka ze swoją zdobyczą i wiele uczy współczesnego czytelnika na temat walki i znaczenia słów: wygrać i przegrać...

Inne wydania

Polecamy

Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena
Opinie i aktywności czytelników
Luna | 2010-11-23
Przeczytana: 21 listopada 2010

Mówią, że Ernest Hemingway to świetny pisarz. Sądząc według życiorysu, spodziewałam się ekscytującej powieści. Mimo, że książka jest całkowitym przeciwieństwem moich oczekiwań, nie było tak źle.
"Chciałem, żeby to był prawdziwy stary człowiek, prawdziwy chłopiec, prawdziwa ryba i prawdziwy rekin." Cel autora został osiągnięty- postacie są realistyczne i sympatyczne, łatwo je sobie wyobrazić. Opisy są bardzo szczegółowe- prawie jak w poradniku.

MadameShepard | 2014-02-27

Cudowna, baśniowa opowieść o walce istoty ludzkiej z żywiołem i miłości do tego żywiołu. Mądra książka z pięknym przesłaniem "Człowiek można zniszczyć, ale nie pokonać".

Marre | 2013-11-28
Przeczytana: 16 sierpnia 2013

Nie przeczytałabym tego z pewnością, gdyby nie było lekturą. Jednak było. Najbardziej podobał mi się opis życia codziennego głównego bohatera, lecz czytając "środek" książki, łapałam się na przeskakiwaniu całych fragmentów. Mam wrażenie, że Hemingway miał problem z przyciągnięciem czytelnika, więc po prostu opisywał dobrze historię, zanudzając momentami człowieka na śmierć. Możliwe, że kto inny przedstawiłby tę, bądź co bądź ciekawą, historię w nieco bardziej przystępny sposób.

MariaMR | 2013-01-09
Na półkach: Przeczytane, Lektury
Przeczytana: 2008 rok

Jest to książka trudna, zwłaszcza, gdy czyta się ją jako lekturę w szkole. Do pewnych książek zwyczajnie trzeba dojrzeć. Może się ona wydawać nudna, lecz wcale taka nie jest. Fakt, zawiera bardzo dużo opisów i monologów, ale zawiera też wiele pokrzepiających myśli, wiele prawd życiowych. Pokazuje nam jak walczyć z własnymi słabościami, jak mierzyć się z trudnościami, jak dążyć do upragnionego celu, jak wywalczyć sobie szacunek otoczenia...
Klasyka godna polecenia.

Monika | 2010-11-29
Przeczytana: 29 listopada 2010

Cały czas pamiętam piękny film, który widziałam dawno temu.
Audiobook był zdecydowanie gorszy, chociaż nie pozbawiony uroku.

Elilaya | 2011-12-22

czytałam dawno temu i pamiętam że była nudna.

Nifelinord | 2010-12-09
Przeczytana: 2005 rok

Pomimo wszystkich negatywnych opinii na jej temat, jakie w życiu usłyszałam, cenię tę książkę i sympatyzuję z jej bohaterem.
Może dlatego, że jestem stara duchem.

Michał | 2011-03-30

Najbardziej osobiste opowiadanie Hemingwaya będące ukoronowanie jego życia i twórczości.
"Ciągnijcie ręce, trzymajcie mnie nogi, wytrwaj głowo, nigdy nie zawodziłaś!!!!"
To nie był krzyk Santiago, ale rozpaczliwy krzyk samego Hemingway do własnego ciała. W pewnym momencie ręce przestały ciągnąć, nogi trzymać a głowa zaczęła zawodzić.

Agueda | 2011-01-30
Przeczytana: 2010 rok

Zupełnie nie rozumiem, dlaczego ta książka jest w wykazie lektur i torturuje się uczniów zmuszając ich do jej czytania. Powieść jest nudna, trudno doszukać się tu wartkiej akcji. Co ja mówię, jakiejkolwiek akcji. Nie polecam.

Natalia | 2012-09-23
Przeczytana: 23 września 2012

Książka totalnie nie przypadła mi do gustu. Nuda, nuda i jeszcze raz nuda. Chyba jedna z moich najgorszych jak dotychczas lektur, ale znalazłam dwa cytaty, które naprawdę mi się spodobały. Mimo to nie polecam.

Załóż konto za darmo!
Utwórz konto