Stary człowiek i morze

8373199055
morze, hemingway, Santiago
norcast

Inne wydania

Od lat utwór ten pozostaje w kanonie lektur szkolnych. Opisuje zmagania rybaka ze swoją zdobyczą i wiele uczy współczesnego czytelnika na temat walki i znaczenia słów: wygrać i przegrać...

Sklep
Format
Cena

• Arystokratka w ukropie
  • Porąb i spal. Wszystko co mężczyzna powinien wiedzieć o drewnie
  • Zielone migdały, czyli po co światu Kurdowie
  • Lady M.
Arystokratka w ukropie
Evžen Boček

7,56 (25 ocen i opinii)
Porąb i spal. Wszystko co mężczyzna powinien wiedzieć o drewnie
Lars Mytting

8,13 (23 ocen i opinii)
Zielone migdały, czyli po co światu Kurdowie
Paweł Smoleński

Lady M.
Ałbena Grabowska

7,17 (18 ocen i opinii)
Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
desaparecido | 2013-08-22
Przeczytana: 10 stycznia 2012

Dla mnie „Stary...” to jest mistrzostwo świata i tej opinii będę się trzymał jak rybak swojej zdobyczy.

Asheraa | 2013-05-01
Przeczytana: 07 kwietnia 2013

"Stary człowiek i morze" to opowiadanie Ernesta Hemingwaya, za które autor otrzymał literacką nagrodę Nobla. Mowa w nim o rybaku Santiago, który postanawia wyruszyć w morze i upolować wielką rybę.

Główny bohater to ubogi, stary mężczyzna, gadający sam do siebie. Jego ciało i umysł zaczynają "szwankować", czuje się bezradny wobec zmian zachodzących w jego organizmie, uważa się za gorszego od młodszych, bezwartościowy. Gdy wypływa w morze, nie zdaje sobie sprawy z tego, że zwykły połów przerodzi się w dramatyczną walkę.

Cała akcja skupia się na walce z rybą - walce z własną słabością. Bowiem Santiago chciał sobie i innym udowodnić, że jest wartościowym człowiekiem, poczuć się silnym, młodym i sprawnym. Pytanie - czy mu się udało?

Mimo "pięknego" przesłania, które jednak mnie nie zachwyciło, stwierdzam, że owe opowiadanie Hamingwaya jest nudne jak flaki z olejem. Nie rozumiem po co czytać coś co ma ponad sto stron, by dowiedzieć się, że nigdy nie wolno się poddawać, człowiek...

MadameShepard | 2014-02-27

Cudowna, baśniowa opowieść o walce istoty ludzkiej z żywiołem i miłości do tego żywiołu. Mądra książka z pięknym przesłaniem "Człowiek można zniszczyć, ale nie pokonać".

Fantazja | 2012-12-11
Na półkach: Przeczytane, Inne

Nie rozumiem. Po prostu nie rozumiem, jak Hemingway mógł dostać za to Nobla i jak można być tak okrutnym, by z tej książki zrobić lekturę.

Katarzyna | 2015-11-12
Przeczytana: 12 listopada 2015

Do tego utworu było mi mocno pod górkę, w dodatku prowadziła droga zawiła i wyboista, bo nie lubię opowiadań, tematykę morską omijam szerokim łukiem, a i za Hemingwayem nie przepadam. Ale musiałabym być osoba mocno ograniczoną, gdybym nie doceniła tego opowiadania. Jest w nim to wszystko co lubię najbardziej. Przede wszystkim napisane jest bardzo prostym lecz wyrazistym językiem, jest utworem refleksyjnym, ale nie znajdziemy tu filozofii czy pseudofilozofii lecz rozważania pokornego starego człowieka nad tym co było, jest i być może będzie. Jest obrazem zażyłości z przyrodą i jakaś taką kilkudniową symbiozą ze złapanym merlinem, którego przecież będzie musiał zabić. W opisie na okładce książki można przeczytać coś takiego: "Opisuje zmagania rybaka ze swoją zdobyczą i wiele uczy współczesnego czytelnika na temat walki i znaczenia słów: wygrać i przegrać..." A ja sobie myślę, że ten kto to napisał nie przeczytał tej książki, a pewnie jedynie obejrzał film, w którym faktycznie ta...

Caaarolayna | 2011-01-24

Najnudniejsza książka jaką w życiu czytałam..

Tajemnica | 2013-12-07

"I owszem, wytrzymasz - wyszeptał - Wytrzymasz wszystko."
"Mój ból jest nie ważny. Mój ból mogę opanować. Ale jego ból może go doprowadzić do obłędu."
"A ból to głupstwo dla mężczyzny."
Tą książkę mogę podsumować tym zdaniem: Nie ważne ile trudu włożysz w zrobienie jakiejś rzeczy - efekt nie jest zapewniony. Rybak włożył wiele trudu w złapanie ryby, a i tak dopłynął z tylko niewiele znaczącymi elementami.
Książka nudna i mało ma w sobie "czegoś co rusza" - moim zdaniem.

MariaMR | 2013-01-09
Na półkach: Przeczytane, Lektury
Przeczytana: 2008 rok

Jest to książka trudna, zwłaszcza, gdy czyta się ją jako lekturę w szkole. Do pewnych książek zwyczajnie trzeba dojrzeć. Może się ona wydawać nudna, lecz wcale taka nie jest. Fakt, zawiera bardzo dużo opisów i monologów, ale zawiera też wiele pokrzepiających myśli, wiele prawd życiowych. Pokazuje nam jak walczyć z własnymi słabościami, jak mierzyć się z trudnościami, jak dążyć do upragnionego celu, jak wywalczyć sobie szacunek otoczenia...
Klasyka godna polecenia.

Kamyczek | 2013-12-14
Przeczytana: 09 grudnia 2013

Nuuudna. Ja rozumiem, ona ma to swoje przesłanie, ale czytając to w 3 klasie gimnazjum nie widzę w najbliższym otoczeniu osoby która by je naprawdę zrozumiała, większość jedynie podnieca się, gdy Santiago mówi "Ty kurwo"...
Przebrnęłam i przeczytałam całość, natomiast na pewno bym tego nie zrobiła bez przymusu

Kasia | 2013-08-21
Przeczytana: 18 listopada 2013

„Ale człowiek nie jest stworzony do klęski. Człowieka można zniszczyć, ale nie pokonać."

" Głupio jest nie mieć nadziei. Poza tym to pewnie grzech."

"Każdy dzień jest nowym dniem. Lepiej jest mieć szczęście. Ale ja wolę być dokładny. Bo wtedy, jak szczęście przychodzi, jesteś gotów."

Przepiękna książka, która opowiada o trudnościach z jakimi zmaga się człowiek. Santiago mimo wielu przeciwności losu, nie poddawał się i "szedł" do przodu.
Wiele osób uważa tą książkę za gniot i bezsensowny opis łowienia ryb. Jednak ta książka ma ukryte znaczenie, które można odkryć. Wystarczy tylko chcieć. Według mnie Hemingway zasłużył na literacką nagrodę Nobla bez dwóch zdań. Książka jest wyśmienita i nie rozumiem jak można nie wiedzieć o co chodzi. Jak mówi cytat wyżej, człowieka można zniszczyć ale nie pokonać. Jest to najprawdziwsza prawda. Ciało Santiago było zranione i wykończone, jednak główny bohater się nie poddawał. Jego umysł nadal był w pełni sprawny, dzięki czemu udało mu się...

Palcem po literackiej mapie

O Martinie Vargicu, siedemnastoletnim słowackim artyście, zrobiło się głośno, gdy w zeszłym roku odkryto jego Mapę Internetu 1.0 i dzielono się nią na potęgę w mediach społecznościowych. Teraz brytyjski Penguin wydaje zbiór stworzonych przez niego map. Wśród nich znajduje się również niezwykła mapa literatury.

Literacka Nagroda Nobla - obejrzyj ogłoszenie laureata

O godzinie 13:00 dowiemy się kto otrzyma tegoroczną Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury. Nazwisko laureata poda nowa sekretarz Akademii Szwedzkiej Sara Danius - pisarka i krytyk literacki. Zapraszamy do obejrzenia relacji na żywo w naszym serwisie.