Stary człowiek i morze

8373199055
morze, hemingway, Santiago
norcast

Inne wydania

Od lat utwór ten pozostaje w kanonie lektur szkolnych. Opisuje zmagania rybaka ze swoją zdobyczą i wiele uczy współczesnego czytelnika na temat walki i znaczenia słów: wygrać i przegrać...

Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Radek | 2016-09-04

Książka , o którą już wiele się mówiło ,a przeczytałem ją dopiero teraz. Nie ma co ukrywać , że jest to bardzo dobra książka , w której autor chce pokazać , że wszystko można osiągnąć , pokonując każdą przeszkodę i to nieważne ile ma się lat.

desaparecido | 2013-08-22
Przeczytana: 10 stycznia 2012

Dla mnie „Stary...” to jest mistrzostwo świata i tej opinii będę się trzymał jak rybak swojej zdobyczy.

Fantazja | 2012-12-11
Na półkach: Przeczytane, Inne

Nie rozumiem. Po prostu nie rozumiem, jak Hemingway mógł dostać za to Nobla i jak można być tak okrutnym, by z tej książki zrobić lekturę.

Caroline | 2013-10-07
Przeczytana: 29 września 2013

Ernest Hemingway to twórca postaci sukcesu, przede wszystkim wytrwałych w dążeniu do celu i odważnych.

Santiago nie stanowi wyjątku. Jest już stary i schorowany, niedawno przeszedł raka skóry. Ma wyjątkowego pecha - od 84 dni nie złowił choćby jednej ryby. Nie ma rodziny - żona dawno odeszła do nieba. Ale posiada za to przyjaciela - młodego chłopca,którego nauczył sztuki rybołówstwa.

Mieszka bardzo biednie- w starej chacie, gdzie zamiast podłogi mamy klepisko. Śpi na gazetach, tak by sprężyny starego łóżka go nie uwierały. Żywi się głównie tym, co przyniosą mu sąsiedzi.

Mimo niepowodzeń tego dnia znów wypływa w morze z nadzieją udanego połowu. Doskwiera mu samotność - bardzo często powtarza "chciałbym mieć tu ze sobą chłopca". W końcu udaje mu się złapać wielką rybę - marlina. Odpływa jednak za daleko od Hawany. W drodze powrotnej rekiny próbuję pożreć jego zdobycz. Broni jej zacięcie,jednak musi ustąpić brutalnym rybom. Na szczęście udaje mu się bezpiecznie wrócić do domu....

Asheraa | 2013-05-01
Przeczytana: 07 kwietnia 2013

"Stary człowiek i morze" to opowiadanie Ernesta Hemingwaya, za które autor otrzymał literacką nagrodę Nobla. Mowa w nim o rybaku Santiago, który postanawia wyruszyć w morze i upolować wielką rybę.

Główny bohater to ubogi, stary mężczyzna, gadający sam do siebie. Jego ciało i umysł zaczynają "szwankować", czuje się bezradny wobec zmian zachodzących w jego organizmie, uważa się za gorszego od młodszych, bezwartościowy. Gdy wypływa w morze, nie zdaje sobie sprawy z tego, że zwykły połów przerodzi się w dramatyczną walkę.

Cała akcja skupia się na walce z rybą - walce z własną słabością. Bowiem Santiago chciał sobie i innym udowodnić, że jest wartościowym człowiekiem, poczuć się silnym, młodym i sprawnym. Pytanie - czy mu się udało?

Mimo "pięknego" przesłania, które jednak mnie nie zachwyciło, stwierdzam, że owe opowiadanie Hamingwaya jest nudne jak flaki z olejem. Nie rozumiem po co czytać coś co ma ponad sto stron, by dowiedzieć się, że nigdy nie wolno się poddawać, człowiek...

MadameShepard | 2014-02-27

Cudowna, baśniowa opowieść o walce istoty ludzkiej z żywiołem i miłości do tego żywiołu. Mądra książka z pięknym przesłaniem "Człowiek można zniszczyć, ale nie pokonać".

Caaarolayna | 2011-01-24

Najnudniejsza książka jaką w życiu czytałam..

Rasia | 2014-05-24
Przeczytana: 24 maja 2014

Szczerze mówiąc jest mi niezmiernie przykro czytając opinie większości osób, które z tej książki zapamiętały jedynie zdanie z przekleństwem i nie dostrzegło w niej żadnego sensu. Być może ogólna niechęć do tego dzieła literackiego bierze się stąd, że jest to lektura. Mnie jednak to nie zniechęciło, albowiem jestem wielką fanką opowiadań - niezależnie od ich tematyki. Przyznam szczerze, że to jest dość specyficzne, jednakże nie miałam oporów zaznajamiając się z nim. Przesłanie utworu jest niezmiernie proste i łatwo je dostrzec. "Stary człowiek i morze" opowiada o przyjaźni, wytrwałości i niezwykle silnej wierze. Lekturę tak naprawdę można przeczytać w jeden wieczór. Nie ukrywam, że jestem jedną z nielicznych osób, której się ona podobała, a co więcej - uważam, że jest ona jedną z lepszych. Polecam przełamanie niechęci i spojrzenie na nią nieco z innej perspektywy, a na pewno się nie zawiedziecie.

Karolina | 2013-12-07

"I owszem, wytrzymasz - wyszeptał - Wytrzymasz wszystko."
"Mój ból jest nie ważny. Mój ból mogę opanować. Ale jego ból może go doprowadzić do obłędu."
"A ból to głupstwo dla mężczyzny."
Tą książkę mogę podsumować tym zdaniem: Nie ważne ile trudu włożysz w zrobienie jakiejś rzeczy - efekt nie jest zapewniony. Rybak włożył wiele trudu w złapanie ryby, a i tak dopłynął z tylko niewiele znaczącymi elementami.
Książka nudna i mało ma w sobie "czegoś co rusza" - moim zdaniem.

MariaMR | 2013-01-09
Na półkach: Przeczytane, Lektury
Przeczytana: 2008 rok

Jest to książka trudna, zwłaszcza, gdy czyta się ją jako lekturę w szkole. Do pewnych książek zwyczajnie trzeba dojrzeć. Może się ona wydawać nudna, lecz wcale taka nie jest. Fakt, zawiera bardzo dużo opisów i monologów, ale zawiera też wiele pokrzepiających myśli, wiele prawd życiowych. Pokazuje nam jak walczyć z własnymi słabościami, jak mierzyć się z trudnościami, jak dążyć do upragnionego celu, jak wywalczyć sobie szacunek otoczenia...
Klasyka godna polecenia.

Refleksyjny wrzesień – Literacki Horoskop LC

Przetasowania i zmiany, nowy sezon na Ziemi. W naszej części globu coraz bliżej do jesieni. Czas powrotu do szkoły i codziennych obowiązków. Nawet gdy już dawno zakończyliśmy edukację, wrzesień wciąż nastraja tak samo: czekamy na nowy wspaniały początek i czysty kajecik. Czy to Was czeka w najbliższych dniach? Sprawdziliśmy w gwiazdach i książkach.

Palcem po literackiej mapie

O Martinie Vargicu, siedemnastoletnim słowackim artyście, zrobiło się głośno, gdy w zeszłym roku odkryto jego Mapę Internetu 1.0 i dzielono się nią na potęgę w mediach społecznościowych. Teraz brytyjski Penguin wydaje zbiór stworzonych przez niego map. Wśród nich znajduje się również niezwykła mapa literatury.