Stary człowiek i morze

morze, hemingway, Santiago
typ
papier
norcast
5,43 (13296 ocen i 640 opinii)

Opis książki

Od lat utwór ten pozostaje w kanonie lektur szkolnych. Opisuje zmagania rybaka ze swoją zdobyczą i wiele uczy współczesnego czytelnika na temat walki i znaczenia słów: wygrać i przegrać...

Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena

Inne wydania

Polecamy

Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Opinie czytelników
Habla | 2014-01-28
Przeczytana: 2014 rok

Im więcej człowiek przeżył w życiu, tym bardziej zrozumie wielkość tej książki.
Gorzka opowieść o samotności i nieustannej walce. W tej krótkiej historii, dziejącej się zaledwie kilka dni, wielu ludzi może dostrzec całe swoje życie...
Książka absolutnie nie na umysły dzieciaków z gimnazjum.

Przez całą książkę zastanawiałam się ile czasu można łowić jedną rybę ?! I ile można o tym czytać ?! Widać autor nie miał pomysłu i postanowił zanudzić nas na śmierć.Dziwnym trafem dostał za tą książkę nagrodę Nobla (jak dobrze pamiętam).
Walki z rekinami,poświęcanie swojego zdrowia i życia dla marlina (tak się chyba ta ryba nazywała).Autor miał na celu wprowadzenie dramaturgii czy co ? Kompletnie nieudany zabieg.
Jest to najkrótsza lektura jaką czytałam,ale i też najgorsza.

desaparecido | 2013-08-22
Przeczytana: 10 stycznia 2012

Dla mnie „Stary...” to jest mistrzostwo świata i tej opinii będę się trzymał jak rybak swojej zdobyczy.

Kamyczek | 2013-12-14
Przeczytana: 09 grudnia 2013

Nuuudna. Ja rozumiem, ona ma to swoje przesłanie, ale czytając to w 3 klasie gimnazjum nie widzę w najbliższym otoczeniu osoby która by je naprawdę zrozumiała, większość jedynie podnieca się, gdy Santiago mówi "Ty kurwo"...
Przebrnęłam i przeczytałam całość, natomiast na pewno bym tego nie zrobiła bez przymusu

Fantazja | 2012-12-11
Na półkach: Przeczytane, Inne

Nie rozumiem. Po prostu nie rozumiem, jak Hemingway mógł dostać za to Nobla i jak można być tak okrutnym, by z tej książki zrobić lekturę.

MariaMR | 2013-01-09
Na półkach: Przeczytane, Lektury
Przeczytana: 2008 rok

Jest to książka trudna, zwłaszcza, gdy czyta się ją jako lekturę w szkole. Do pewnych książek zwyczajnie trzeba dojrzeć. Może się ona wydawać nudna, lecz wcale taka nie jest. Fakt, zawiera bardzo dużo opisów i monologów, ale zawiera też wiele pokrzepiających myśli, wiele prawd życiowych. Pokazuje nam jak walczyć z własnymi słabościami, jak mierzyć się z trudnościami, jak dążyć do upragnionego celu, jak wywalczyć sobie szacunek otoczenia...
Klasyka godna polecenia.

Booka | 2012-04-10
Przeczytana: 2002 rok

Metaforyczna i z przesłaniem. Nie dla mnie.
Podróż Santiago była równocześnie moją drogą przez mękę. Torturowałam się tą książką w szkole bo musiałam (takie kamikadze z musu). Gdyby nie była lekturą, po przeczytaniu pierwszych stron odłożyłabym ją i nigdy nie chciałabym jej przeczytać. Niestety tą "fascynującą" historię starego człowieka, jego ryby oraz niejakiego rekina znać musi każdy. Chętnie bym wyrzuciła to dzieło z kanonu lektur - dla dobra młodego narodu.
Jedynym co mi się podobało w tej nowelce była okładka z falami morza - przejmująco nostalgiczna i może kilka wartych zapamiętania cytatów. Dosłownie kilka. Nic więcej mnie nie urzekło. Reszta była nudna jak flaki z olejem.

MadameShepard | 2014-02-27

Cudowna, baśniowa opowieść o walce istoty ludzkiej z żywiołem i miłości do tego żywiołu. Mądra książka z pięknym przesłaniem "Człowiek można zniszczyć, ale nie pokonać".

Kasia | 2013-08-21
Przeczytana: 18 listopada 2013

„Ale człowiek nie jest stworzony do klęski. Człowieka można zniszczyć, ale nie pokonać."

" Głupio jest nie mieć nadziei. Poza tym to pewnie grzech."

"Każdy dzień jest nowym dniem. Lepiej jest mieć szczęście. Ale ja wolę być dokładny. Bo wtedy, jak szczęście przychodzi, jesteś gotów."

Przepiękna książka, która opowiada o trudnościach z jakimi zmaga się człowiek. Santiago mimo wielu przeciwności losu, nie poddawał się i "szedł" do przodu.
Wiele osób uważa tą książkę za gniot i bezsensowny opis łowienia ryb. Jednak ta książka ma ukryte znaczenie, które można odkryć. Wystarczy tylko chcieć. Według mnie Hemingway zasłużył na literacką nagrodę Nobla bez dwóch zdań. Książka jest wyśmienita i nie rozumiem jak można nie wiedzieć o co chodzi. Jak mówi cytat wyżej, człowieka można zniszczyć ale nie pokonać. Jest to najprawdziwsza prawda. Ciało Santiago było zranione i wykończone, jednak główny bohater się nie poddawał. Jego umysł nadal był w pełni sprawny, dzięki czemu udało mu się...

Monika | 2010-11-29
Przeczytana: 29 listopada 2010

Cały czas pamiętam piękny film, który widziałam dawno temu.
Audiobook był zdecydowanie gorszy, chociaż nie pozbawiony uroku.

Załóż konto za darmo!
Utwórz konto

Pobierz aplikację mobilną

Kalendarium literackie
  • Brent Weeks
    38. rocznica
    urodzin
    Maski się zmieniają, ale twarze pod maskami pozostają te same.
  • Bret Easton Ellis
    51. rocznica
    urodzin
    Czuję się jak kupa gówna, ale wyglądam wspaniale.
  • Kōbō Abe
    91. rocznica
    urodzin
    Przegrana zaczyna się w momencie, gdy pomyślałeś, że przegrywasz.
  • Robert Harris
    58. rocznica
    urodzin
    Wszystkie dobre książki są różne, natomiast wszystkie złe są dokładnie takie same.
  • Ai Yazawa

85. rocznica
  • Adolf Dygasiński
    176. rocznica
    urodzin
    Tego zimnego okrucieństwa nie dała przyroda żadnemu stworzeniu. Każde zwierzę popełniając morderstwo popada w szał wściekłości. Wyrafinowanym zimnym mordercą potrafi być tylko człowiek.
  • Elizabeth Moon
    37. rocznica
  • Arkady Fiedler
    30. rocznica
    śmierci
    Bo serce, polskie serce to dziwna rzecz : może włóczyć się po całym świecie, może upadać na rozdrożach, uzbrajać się w pancerz zapomnienia, może upajać się blaskiem obcego nieba - aż oto znienacka i chytrze zgotuje sobie samemu podstęp i wpadnie we własną sieć .
  • Agnieszka Osiecka
    18. rocznica
    śmierci
    Często kocha się "z przerwami". To znaczy czasem jest tak, że aż brzuch boli i oczy pieką, a czasem jest tak, "że można wytrzymać" i w ogóle myśli się mocno o czym innym.
  • Arystoteles
    2336. rocznica
    śmierci
    Miłość to jedna dusza w dwóch ciałach.
  • Georges Perec
    33. rocznica
    śmierci
    Wraz z upływem godzin, dni, tygodni, pór roku wyzbywasz się wszystkiego, od wszystkiego się odrywasz. Czasami, nawet w niejakim upojeniu, uprzytamniasz sobie, że jesteś wolny, że nic Ci nie ciąży, nic ci się nie podoba ani nic cię nie drażni. W tym życiu, które się nie zużywa i pozbawione jest innyc... pokaż więcej
  • Wojciech Witkowski
    2. rocznica
  • Paul Féval
    128. rocznica
    śmierci
    Ludzie zbyt domyślni giną przedwczesną śmiercią.
  • Tadeusz Kwiatkowski
    8. rocznica