Okładka książki Stary człowiek i morze

Stary człowiek i morze

morze, hemingway, Santiago
typ
papier
norcast
5,41 (12569 ocen i 607 opinii)

Opis książki

Od lat utwór ten pozostaje w kanonie lektur szkolnych. Opisuje zmagania rybaka ze swoją zdobyczą i wiele uczy współczesnego czytelnika na temat walki i znaczenia słów: wygrać i przegrać...

Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena

Inne wydania

Polecamy

Opinie czytelników

Przez całą książkę zastanawiałam się ile czasu można łowić jedną rybę ?! I ile można o tym czytać ?! Widać autor nie miał pomysłu i postanowił zanudzić nas na śmierć.Dziwnym trafem dostał za tą książkę nagrodę Nobla (jak dobrze pamiętam).
Walki z rekinami,poświęcanie swojego zdrowia i życia dla marlina (tak się chyba ta ryba nazywała).Autor miał na celu wprowadzenie dramaturgii czy co ? Kompletnie nieudany zabieg.
Jest to najkrótsza lektura jaką czytałam,ale i też najgorsza.

książek: 2069
MadameShepard | 2014-02-27

Cudowna, baśniowa opowieść o walce istoty ludzkiej z żywiołem i miłości do tego żywiołu. Mądra książka z pięknym przesłaniem "Człowiek można zniszczyć, ale nie pokonać".

MariaMR | 2013-01-09
Na półkach: Przeczytane, Lektury
Przeczytana: 2008 rok

Jest to książka trudna, zwłaszcza, gdy czyta się ją jako lekturę w szkole. Do pewnych książek zwyczajnie trzeba dojrzeć. Może się ona wydawać nudna, lecz wcale taka nie jest. Fakt, zawiera bardzo dużo opisów i monologów, ale zawiera też wiele pokrzepiających myśli, wiele prawd życiowych. Pokazuje nam jak walczyć z własnymi słabościami, jak mierzyć się z trudnościami, jak dążyć do upragnionego celu, jak wywalczyć sobie szacunek otoczenia...
Klasyka godna polecenia.

Fantazja | 2012-12-11
Na półkach: Przeczytane, Inne

Nie rozumiem. Po prostu nie rozumiem, jak Hemingway mógł dostać za to Nobla i jak można być tak okrutnym, by z tej książki zrobić lekturę.

Kasia | 2013-08-21
Przeczytana: 18 listopada 2013

„Ale człowiek nie jest stworzony do klęski. Człowieka można zniszczyć, ale nie pokonać."

" Głupio jest nie mieć nadziei. Poza tym to pewnie grzech."

"Każdy dzień jest nowym dniem. Lepiej jest mieć szczęście. Ale ja wolę być dokładny. Bo wtedy, jak szczęście przychodzi, jesteś gotów."

Przepiękna książka, która opowiada o trudnościach z jakimi zmaga się człowiek. Santiago mimo wielu przeciwności losu, nie poddawał się i "szedł" do przodu.
Wiele osób uważa tą książkę za gniot i bezsensowny opis łowienia ryb. Jednak ta książka ma ukryte znaczenie, które można odkryć. Wystarczy tylko chcieć. Według mnie Hemingway zasłużył na literacką nagrodę Nobla bez dwóch zdań. Książka jest wyśmienita i nie rozumiem jak można nie wiedzieć o co chodzi. Jak mówi cytat wyżej, człowieka można zniszczyć ale nie pokonać. Jest to najprawdziwsza prawda. Ciało Santiago było zranione i wykończone, jednak główny bohater się nie poddawał. Jego umysł nadal był w pełni sprawny, dzięki czemu udało mu się przeżyć t...

Konwalia | 2011-07-22
Przeczytana: 2010 rok

Podziwiam styl pisarski Hemingway'a. Wtedy był to ewenement w prozie. Nawet teraz mało kto tak pisze. Genialnie stworzona postać Santiago. Szkoda, że tutaj tak niewiele osób potrafi docenić tego świetnego pisarza i poznać się na wartości jego dzieł.

Monika | 2010-11-29
Przeczytana: 29 listopada 2010

Cały czas pamiętam piękny film, który widziałam dawno temu.
Audiobook był zdecydowanie gorszy, chociaż nie pozbawiony uroku.

Paulina | 2011-01-20

Niby jedna wielka metafora życia, bla, bla, bla.
Nie rozumiem fenomenu. Jedna z gorszych książek jakie czytałam. No, może nie będę obrażać laureata literackiej nagrody Nobla porównaniem do Paulo Coelho, ale jednak coś w tym jest.

desaparecido | 2013-08-22
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2012
Przeczytana: 10 stycznia 2012

Dla mnie „Stary...” to jest mistrzostwo świata i tej opinii będę się trzymał jak rybak swojej zdobyczy.

wercia188 | 2011-03-12

Beznadzieja. Co z tego że pouczające itp. skoro jest tak nudne że nie da się tego czytać ?!

Załóż konto za darmo!
Utwórz konto