Stary człowiek i morze

8373199055
morze, hemingway, Santiago
norcast

Inne wydania

Od lat utwór ten pozostaje w kanonie lektur szkolnych. Opisuje zmagania rybaka ze swoją zdobyczą i wiele uczy współczesnego czytelnika na temat walki i znaczenia słów: wygrać i przegrać...

Meowth | 2017-01-09
Przeczytana: 09 stycznia 2017

Hemingwayowski drobiazg. Ledwo 106 stroniczek kieszonkowego formatu. Fabuła też tak ściśnięta, że da się ją opowiedzieć w jednym zdaniu. Ale ileż w tym siły i wymowy!

Z jednej strony człowiek - stary, już nie tak silny jak niegdyś. Bolą go plecy, a lewa ręka zdradza go w ważnych chwilach, gdy łapią ją kurcze, odbierające całkiem czucie i sprawność. Na domiar złego ma za mało wody i brakuje mu żywności. Ale nie poddaje się. Bo być człowiekiem, to znaczy walczyć.

Naprzeciw niego ryba. Ogromna, o dwie stopy dłuższa od jego łodzi. Dzielna, silna i waleczna. Blisko dwie doby walczy o życie, niestrudzenie ciągnąc przez ocean łódź człowieka.

Gdy Santiago wraca z łupem, wie, że popełnił błąd. Bo pokonał ból, pokonał pecha (84 dni bez połowu), pokonał marlina, ale wieloletnie doświadczenie napełnia go świadomością tego, co teraz musi nastąpić. Żałuje, że złowił tę rybę, bo szanuje ją za jej waleczność i kocha za ten trud, którego mu przysporzyła. Przegrywają obaj - ale tak przegrać to...

Liwia | 2010-12-14

No cóż... I ta książka dostała nagrodę Nobla? Znaczy to autor dostał nagrodę, ale za tą książkę? Niby krótka i w ogóle, ale tego naprawdę nie da się czytać! Długi czas męczyłam się nad tym opowiadaniem no i wreszcie je skończyłam. Nie wiem, czym się tu zachwycać, bo książka jest okropna i mam wrażenie, że jest o niczym. No dobra, niby coś się tam dzieje, ale... Tutaj prawie cały czas się coś dzieje i jest tak, że ten Santiago coś mówi, a potem myśli i to wszystko jest zapisane. Moim zdaniem to dziwnie wygląda i nie podoba mi się, iż tak to autor napisał. Gdyby to nie była moja lektura, pewnie nigdy bym po tą książkę nie sięgnęła, ale i dobrze, bo nie warto!

soniek | 2011-01-24

Nigdy nie zapomnę tej książki. Myślałam, że umrę z nudów. Najgorsza jaką kiedykolwiek czytałam. Dobrze, że jest krótka, bo dłuższej wersji bym nie zdzierżyła xD

Przez całą książkę zastanawiałam się ile czasu można łowić jedną rybę ?! I ile można o tym czytać ?! Widać autor nie miał pomysłu i postanowił zanudzić nas na śmierć.Dziwnym trafem dostał za tą książkę nagrodę Nobla (jak dobrze pamiętam).
Walki z rekinami,poświęcanie swojego zdrowia i życia dla marlina (tak się chyba ta ryba nazywała).Autor miał na celu wprowadzenie dramaturgii czy co ? Kompletnie nieudany zabieg.
Jest to najkrótsza lektura jaką czytałam,ale i też najgorsza.

Fantazja | 2012-12-11
Na półkach: Przeczytane, Inne

Nie rozumiem. Po prostu nie rozumiem, jak Hemingway mógł dostać za to Nobla i jak można być tak okrutnym, by z tej książki zrobić lekturę.

desaparecido | 2013-08-22
Przeczytana: 10 stycznia 2012

Dla mnie „Stary...” to jest mistrzostwo świata i tej opinii będę się trzymał jak rybak swojej zdobyczy.

MadameShepard | 2014-02-27

Cudowna, baśniowa opowieść o walce istoty ludzkiej z żywiołem i miłości do tego żywiołu. Mądra książka z pięknym przesłaniem "Człowiek można zniszczyć, ale nie pokonać".

Asheraa | 2013-05-01
Przeczytana: 07 kwietnia 2013

"Stary człowiek i morze" to opowiadanie Ernesta Hemingwaya, za które autor otrzymał literacką nagrodę Nobla. Mowa w nim o rybaku Santiago, który postanawia wyruszyć w morze i upolować wielką rybę.

Główny bohater to ubogi, stary mężczyzna, gadający sam do siebie. Jego ciało i umysł zaczynają "szwankować", czuje się bezradny wobec zmian zachodzących w jego organizmie, uważa się za gorszego od młodszych, bezwartościowy. Gdy wypływa w morze, nie zdaje sobie sprawy z tego, że zwykły połów przerodzi się w dramatyczną walkę.

Cała akcja skupia się na walce z rybą - walce z własną słabością. Bowiem Santiago chciał sobie i innym udowodnić, że jest wartościowym człowiekiem, poczuć się silnym, młodym i sprawnym. Pytanie - czy mu się udało?

Mimo "pięknego" przesłania, które jednak mnie nie zachwyciło, stwierdzam, że owe opowiadanie Hamingwaya jest nudne jak flaki z olejem. Nie rozumiem po co czytać coś co ma ponad sto stron, by dowiedzieć się, że nigdy nie wolno się poddawać, człowiek...

Caroline | 2013-10-07
Przeczytana: 29 września 2013

Ernest Hemingway to twórca postaci sukcesu, przede wszystkim wytrwałych w dążeniu do celu i odważnych.

Santiago nie stanowi wyjątku. Jest już stary i schorowany, niedawno przeszedł raka skóry. Ma wyjątkowego pecha - od 84 dni nie złowił choćby jednej ryby. Nie ma rodziny - żona dawno odeszła do nieba. Ale posiada za to przyjaciela - młodego chłopca,którego nauczył sztuki rybołówstwa.

Mieszka bardzo biednie- w starej chacie, gdzie zamiast podłogi mamy klepisko. Śpi na gazetach, tak by sprężyny starego łóżka go nie uwierały. Żywi się głównie tym, co przyniosą mu sąsiedzi.

Mimo niepowodzeń tego dnia znów wypływa w morze z nadzieją udanego połowu. Doskwiera mu samotność - bardzo często powtarza "chciałbym mieć tu ze sobą chłopca". W końcu udaje mu się złapać wielką rybę - marlina. Odpływa jednak za daleko od Hawany. W drodze powrotnej rekiny próbuję pożreć jego zdobycz. Broni jej zacięcie,jednak musi ustąpić brutalnym rybom. Na szczęście udaje mu się bezpiecznie wrócić do domu....

Rasia | 2014-05-24
Przeczytana: 24 maja 2014

Szczerze mówiąc jest mi niezmiernie przykro czytając opinie większości osób, które z tej książki zapamiętały jedynie zdanie z przekleństwem i nie dostrzegło w niej żadnego sensu. Być może ogólna niechęć do tego dzieła literackiego bierze się stąd, że jest to lektura. Mnie jednak to nie zniechęciło, albowiem jestem wielką fanką opowiadań - niezależnie od ich tematyki. Przyznam szczerze, że to jest dość specyficzne, jednakże nie miałam oporów zaznajamiając się z nim. Przesłanie utworu jest niezmiernie proste i łatwo je dostrzec. "Stary człowiek i morze" opowiada o przyjaźni, wytrwałości i niezwykle silnej wierze. Lekturę tak naprawdę można przeczytać w jeden wieczór. Nie ukrywam, że jestem jedną z nielicznych osób, której się ona podobała, a co więcej - uważam, że jest ona jedną z lepszych. Polecam przełamanie niechęci i spojrzenie na nią nieco z innej perspektywy, a na pewno się nie zawiedziecie.

Nowe stare lektury

Literacki Horoskop LC – Książkowy Strzelec

Listopad w pełni, a to może oznaczać tylko jedno: czas na Strzelca, znak, którego kolorem jest złoto, a najlepszym dniem – czwartek. Jakimi pisarzami są osoby urodzone pod tym znakiem, a jakimi czytelnikami? Książki prawdę powiedzą. Zachęcamy do czytania charakterystyki i naszych wróżb dla wszystkich znaków na ten tydzień.