Okładka książki Stary człowiek i morze

Stary człowiek i morze

morze, hemingway, Santiago
typ
papier
norcast
5,41 (12699 ocen i 608 opinii)

Opis książki

Od lat utwór ten pozostaje w kanonie lektur szkolnych. Opisuje zmagania rybaka ze swoją zdobyczą i wiele uczy współczesnego czytelnika na temat walki i znaczenia słów: wygrać i przegrać...

Gdzie kupić?

Polecamy

Opinie czytelników
Kamyczek | 2013-12-14
Przeczytana: 09 grudnia 2013

Nuuudna. Ja rozumiem, ona ma to swoje przesłanie, ale czytając to w 3 klasie gimnazjum nie widzę w najbliższym otoczeniu osoby która by je naprawdę zrozumiała, większość jedynie podnieca się, gdy Santiago mówi "Ty kurwo"...
Przebrnęłam i przeczytałam całość, natomiast na pewno bym tego nie zrobiła bez przymusu

Booka | 2012-04-10
Przeczytana: 2002 rok

Metaforyczna i z przesłaniem. Nie dla mnie.
Podróż Santiago była równocześnie moją drogą przez mękę. Torturowałam się tą książką w szkole bo musiałam (takie kamikadze z musu). Gdyby nie była lekturą, po przeczytaniu pierwszych stron odłożyłabym ją i nigdy nie chciałabym jej przeczytać. Niestety tą "fascynującą" historię starego człowieka, jego ryby oraz niejakiego rekina znać musi każdy. Chętnie bym wyrzuciła to dzieło z kanonu lektur - dla dobra młodego narodu.
Jedynym co mi się podobało w tej nowelce była okładka z falami morza - przejmująco nostalgiczna i może kilka wartych zapamiętania cytatów. Dosłownie kilka. Nic więcej mnie nie urzekło. Reszta była nudna jak flaki z olejem.

książek: 2094
MadameShepard | 2014-02-27

Cudowna, baśniowa opowieść o walce istoty ludzkiej z żywiołem i miłości do tego żywiołu. Mądra książka z pięknym przesłaniem "Człowiek można zniszczyć, ale nie pokonać".

Fantazja | 2012-12-11
Na półkach: Przeczytane, Inne

Nie rozumiem. Po prostu nie rozumiem, jak Hemingway mógł dostać za to Nobla i jak można być tak okrutnym, by z tej książki zrobić lekturę.

Kasia | 2013-08-21
Przeczytana: 18 listopada 2013

„Ale człowiek nie jest stworzony do klęski. Człowieka można zniszczyć, ale nie pokonać."

" Głupio jest nie mieć nadziei. Poza tym to pewnie grzech."

"Każdy dzień jest nowym dniem. Lepiej jest mieć szczęście. Ale ja wolę być dokładny. Bo wtedy, jak szczęście przychodzi, jesteś gotów."

Przepiękna książka, która opowiada o trudnościach z jakimi zmaga się człowiek. Santiago mimo wielu przeciwności losu, nie poddawał się i "szedł" do przodu.
Wiele osób uważa tą książkę za gniot i bezsensowny opis łowienia ryb. Jednak ta książka ma ukryte znaczenie, które można odkryć. Wystarczy tylko chcieć. Według mnie Hemingway zasłużył na literacką nagrodę Nobla bez dwóch zdań. Książka jest wyśmienita i nie rozumiem jak można nie wiedzieć o co chodzi. Jak mówi cytat wyżej, człowieka można zniszczyć ale nie pokonać. Jest to najprawdziwsza prawda. Ciało Santiago było zranione i wykończone, jednak główny bohater się nie poddawał. Jego umysł nadal był w pełni sprawny, dzięki czemu udało mu się przeżyć t...

Konwalia | 2011-07-22
Przeczytana: 2010 rok

Podziwiam styl pisarski Hemingway'a. Wtedy był to ewenement w prozie. Nawet teraz mało kto tak pisze. Genialnie stworzona postać Santiago. Szkoda, że tutaj tak niewiele osób potrafi docenić tego świetnego pisarza i poznać się na wartości jego dzieł.

Monika | 2010-11-29
Przeczytana: 29 listopada 2010

Cały czas pamiętam piękny film, który widziałam dawno temu.
Audiobook był zdecydowanie gorszy, chociaż nie pozbawiony uroku.

desaparecido | 2013-08-22
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2012
Przeczytana: 10 stycznia 2012

Dla mnie „Stary...” to jest mistrzostwo świata i tej opinii będę się trzymał jak rybak swojej zdobyczy.

Paulina | 2011-01-20

Niby jedna wielka metafora życia, bla, bla, bla.
Nie rozumiem fenomenu. Jedna z gorszych książek jakie czytałam. No, może nie będę obrażać laureata literackiej nagrody Nobla porównaniem do Paulo Coelho, ale jednak coś w tym jest.

wercia188 | 2011-03-12

Beznadzieja. Co z tego że pouczające itp. skoro jest tak nudne że nie da się tego czytać ?!

Załóż konto za darmo!
Utwórz konto