Okładka książki Stary człowiek i morze

Stary człowiek i morze

morze, hemingway, Santiago
typ
papier
norcast
5,4 (12378 ocen i 603 opinie)

Opis książki

Od lat utwór ten pozostaje w kanonie lektur szkolnych. Opisuje zmagania rybaka ze swoją zdobyczą i wiele uczy współczesnego czytelnika na temat walki i znaczenia słów: wygrać i przegrać...

Gdzie kupić?

Opinie czytelników
MariaMR | 2013-01-09
Na półkach: Przeczytane, Lektury
Przeczytana: 2008 rok

Jest to książka trudna, zwłaszcza, gdy czyta się ją jako lekturę w szkole. Do pewnych książek zwyczajnie trzeba dojrzeć. Może się ona wydawać nudna, lecz wcale taka nie jest. Fakt, zawiera bardzo dużo opisów i monologów, ale zawiera też wiele pokrzepiających myśli, wiele prawd życiowych. Pokazuje nam jak walczyć z własnymi słabościami, jak mierzyć się z trudnościami, jak dążyć do upragnionego celu, jak wywalczyć sobie szacunek otoczenia...
Klasyka godna polecenia.

Kasia | 2013-08-21
Przeczytana: 18 listopada 2013

„Ale człowiek nie jest stworzony do klęski. Człowieka można zniszczyć, ale nie pokonać."

" Głupio jest nie mieć nadziei. Poza tym to pewnie grzech."

"Każdy dzień jest nowym dniem. Lepiej jest mieć szczęście. Ale ja wolę być dokładny. Bo wtedy, jak szczęście przychodzi, jesteś gotów."

Przepiękna książka, która opowiada o trudnościach z jakimi zmaga się człowiek. Santiago mimo wielu przeciwności losu, nie poddawał się i "szedł" do przodu.
Wiele osób uważa tą książkę za gniot i bezsensowny opis łowienia ryb. Jednak ta książka ma ukryte znaczenie, które można odkryć. Wystarczy tylko chcieć. Według mnie Hemingway zasłużył na literacką nagrodę Nobla bez dwóch zdań. Książka jest wyśmienita i nie rozumiem jak można nie wiedzieć o co chodzi. Jak mówi cytat wyżej, człowieka można zniszczyć ale nie pokonać. Jest to najprawdziwsza prawda. Ciało Santiago było zranione i wykończone, jednak główny bohater się nie poddawał. Jego umysł nadal był w pełni sprawny, dzięki czemu udało mu się przeżyć t...

Przez całą książkę zastanawiałam się ile czasu można łowić jedną rybę ?! I ile można o tym czytać ?! Widać autor nie miał pomysłu i postanowił zanudzić nas na śmierć.Dziwnym trafem dostał za tą książkę nagrodę Nobla (jak dobrze pamiętam).
Walki z rekinami,poświęcanie swojego zdrowia i życia dla marlina (tak się chyba ta ryba nazywała).Autor miał na celu wprowadzenie dramaturgii czy co ? Kompletnie nieudany zabieg.
Jest to najkrótsza lektura jaką czytałam,ale i też najgorsza.

Kamyczek | 2013-12-14
Przeczytana: 09 grudnia 2013

Nuuudna. Ja rozumiem, ona ma to swoje przesłanie, ale czytając to w 3 klasie gimnazjum nie widzę w najbliższym otoczeniu osoby która by je naprawdę zrozumiała, większość jedynie podnieca się, gdy Santiago mówi "Ty kurwo"...
Przebrnęłam i przeczytałam całość, natomiast na pewno bym tego nie zrobiła bez przymusu

Konwalia | 2011-07-22
Przeczytana: 2010 rok

Podziwiam styl pisarski Hemingway'a. Wtedy był to ewenement w prozie. Nawet teraz mało kto tak pisze. Genialnie stworzona postać Santiago. Szkoda, że tutaj tak niewiele osób potrafi docenić tego świetnego pisarza i poznać się na wartości jego dzieł.

Fantazja | 2012-12-11
Na półkach: Przeczytane, Inne

Nie rozumiem. Po prostu nie rozumiem, jak Hemingway mógł dostać za to Nobla i jak można być tak okrutnym, by z tej książki zrobić lekturę.

Monika | 2010-11-29
Przeczytana: 29 listopada 2010

Cały czas pamiętam piękny film, który widziałam dawno temu.
Audiobook był zdecydowanie gorszy, chociaż nie pozbawiony uroku.

Paulina | 2011-01-20

Niby jedna wielka metafora życia, bla, bla, bla.
Nie rozumiem fenomenu. Jedna z gorszych książek jakie czytałam. No, może nie będę obrażać laureata literackiej nagrody Nobla porównaniem do Paulo Coelho, ale jednak coś w tym jest.

desaparecido | 2013-08-22
Na półkach: 2012, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 10 stycznia 2012

Dla mnie „Stary...” to jest mistrzostwo świata i tej opinii będę się trzymał jak rybak swojej zdobyczy.

wercia188 | 2011-03-12

Beznadzieja. Co z tego że pouczające itp. skoro jest tak nudne że nie da się tego czytać ?!

Załóż konto za darmo!
Utwórz konto

Pobierz aplikację mobilną

Kalendarium literackie
  • Trudi Canavan
    45. rocznica
    urodzin
    Szczęśliwe zakończenie to luksus na jaki może pozwolić sobie fikcja.
  • Michael Crichton
    72. rocznica
    urodzin
    Każde odkrycie jest gwałtem na naturze.
  • Leszek Kołakowski
    87. rocznica
    urodzin
    Czas jako substrat ludzkiego doświadczenia nie daje się skonceptualizować (w sensie redukcji do terminów bardziej pierwotnych). Jeśli postrzegamy go jako niekończące się samounicestwienie, cały świat doświadczenia z braku substratu zapada się w nicość. Absolut może służyć ocaleniu świata, uratować g... pokaż więcej
  • Gianni Rodari
    94. rocznica
    urodzin
    Każde dziecko, które przychodzi na świat, wie, że cały świat jest jego i nie musi zań płacić ani grosza, musi tylko zakasać rękawki, wyciągnąć rączki i go sobie wziąć.[z bajki "O kupowaniu Sztokholmu"]
  • Aravind Adiga
    40. rocznica
    urodzin
    biedni marzą, by mieć pod dostatkiem jedzenia i wyglądać, jak bogaci, a .... bogaci? Żeby schudnąć i wyglądać, jak biedni
  • Randy Pausch
    54. rocznica
    urodzin
    Czas jest wszystkim, co masz ... i pewnego dnia może się okazać, że masz go mniej, niż sądzisz.
  • Laurie Halse Anderson
    53. rocznica
    urodzin
    Chcę biec, lecieć, bić skrzydłami tak mocno, aby nie słyszeć niczego poza łomotem własnego serca.
  • Marcin Meller
    46. rocznica
    urodzin
    Pani pokazała jelenia i zapytała nas, kto wie, jak nazywa się zwierzę. Ja wiedziałem, więc się ochoczo zgłosiłem i powiedziałem, że Lenin. Pani się stropiła i powiedziała, że chyba coś mi się pomieszało, bo to jeleń, a wielki Lenin, Włodzimierz Iljicz to człowiek, (...). Na co ja buńczucznie, że to... pokaż więcej
  • Théophile Gautier
    142. rocznica
    śmierci
    Zdaje mi się, jak gdyby moje ciało stało się przepuszczalne, moje ja uciekało z niego tak jak woda przez sito. Czuję, że się roztapiam we wszechbycie, z trudem odróżniam siebie od świata, w który się zapadam. Życie, którego - o ile tylko mogę - odgrywam zwykłą pantomimę, aby nie martwić krewnych i p... pokaż więcej

Znajdź nas na Facebooku