Klub koryncki

Wydawnictwo: Czytelnik
The swimming pool library
norcast

Hollingurst w swoich kolejnych książkach przedstawia jakby kolejne etapy w życiu geja. W tej, "Klubie Korynckim", główny bohater (William Beckwirth) ma około 20 lat, pochodzi z bardzo bogatej rodziny, ma mnóstwo pieniędzy, urodę i świat u swoich stóp. Ma powodzenie i korzysta z niego. Z kilkoma chłopakami wiąże się na dłużej. Jednocześnie poznaje starego Lorda, też geja. Spisując jego notatki, pamiętniki, przeszłość Lorda, William poznaje swoją przyszłość.

Książka jest rewelacyjna i perfekcyjna (nie tylko literacko). Autor napisał ją w późnym wieku, niemalże na starość i korzysta w niej z doświadczenia zdobytego w ciągu wieloletniej pracy redaktora w prestiżowym miesięczniku literackim oraz profesury na uniwersytetach w Oxfordzie i Londynie. Opowieść jest ciekawa i wielopłaszczyznowa. Bardzo szybko dałem się jej porwać, a odkładając ją pomyślałem, że dawno przeczytanie żadnej książki nie sprawiło mi takiej przyjemności.

Algoforos | 2014-06-02
Na półkach: Przeczytane, LGBT
Przeczytana: 01 czerwca 2014

Gejowskie rozrywki angielskiej arystokracji od początku do lat 80. XX w.
Wygląda to mniej więcej tak: zawiązanie akcji - dolce far niente przerywane bzykaniem w najróżniejszych konfiguracjach - rozwiązanie akcji. Nie trzeba chyba dodawać, że bzykanie oddane jest ze szczegółowością filmu porno? Jeden z bohaterów zauważa: "Nie ma nic gorszego niż pokusić się o czyjeś ciało i dostać w zamian duszę". Może to i prawdziwe, ale we mnie budzi niesmak. Lubię sobie pofantazjować, że jestem czymś więcej niż mięsem.

ramzes | 2012-09-14

Dla mnie to bardzo ambitna ksiażka ale ma nie powtarzalny klimat i z rozmarzeniem się ją czyta. Bohater m.in. bardzo ciekawie moim zdaniem opisuje lata powojenne, kiedy chodził do szkoły i odkrywał uroki męskiego ciała z kolegami z internatu. Chwilami cięzki styl, no ale powiesć ambitna!

GrzesiekLepianka | 2011-10-20

swietne opisy. zywy, aczkolwiek dystyngowany, jezyk. w literaturze gejowskiej pozycja obowiazkowa.

Matushko | 2016-05-26
Przeczytana: 27 września 2015

Czytając ją, czułem się jak w Londynie lat 80. Oczywiście nie znam Londynu z tamtych lat, ale wyobrażenie o tym mieście tamtych czasów było bardzo wyraziste i prawie namacalne. Świetnie zarysowane postaci (również te drugoplanowe), tło i historia stworzyły dzieło, które na długo zostanie w mojej głowie.

Pretender | 2014-05-19
Przeczytana: 19 maja 2014

Dla mnie 10/10. Dawno nie czytałem tak intensywnej książki. Zostawia po sobie straszny niedosyt. Co było dalej? Gdzie Artur, gdzie Phil? co z James'em. Panie Hollinghurst nienawidzę Pana. :) I biorę się za następną Pana powieść.

VVisienna | 2012-03-25

+ "The Stranger's Child" nie ma jeszcze PL