Bezdomny ptak

Wydawnictwo: Dwie Siostry
Homeless bird
Indie, powieść amerykańska
Marzi

Trzynastoletnia Koli, jak wiele dziewczynek w Indiach, zostaje wydana za mąż. Nikt nie spodziewa się, że chłopiec, na którego padł wybór jej rodziców, jest nieuleczalnie chory. I że wkrótce Koli włoży białe szaty wdowy, a jej życie całkowicie się odmieni... Powieść jest laureatką National Book Award, jednej z najbardziej prestiżowych nagród literackich w Stanach Zjednoczonych. "Wnikliwie,...

"Wnikliwie, pięknie napisana, kulturowo pouczająca opowieść o uczuciach".
(recenzja "Booklist")

źródło opisu: Wydawnictwo Dwie Siostry, 2008

źródło okładki: http://wydawnictwodwiesiostry.pl/

keys | 2014-01-10
Przeczytana: 10 stycznia 2014

Cudowna, czarująca książka przeznaczona dla młodzieży, co nie przekreśla faktu, iż mogą ją przeczytać wszyscy.
Powieść ta jest laureatką National Book Award i wcale mnie to nie dziwi.
Wnikliwa, pięknie napisana, pouczająca kulturowo o Indiach i panującym tam zwyczaju wydawania dziewczynek wcześnie za mąż.
13-letnia Koli zostaje oddana rodzinie męża, który jest nieuleczalnie chory i po kilku tygodniach umiera.
Od tej pory dziewczynka przywdziewa białe sari (na znak żałoby), a jej życie zmienia się o 180 stopni.

Szczerze polecam, książka nie tylko dla córek :) dla matek również.

Penelopa | 2010-10-04
Na półkach: Przeczytane, Dla dzieci
Przeczytana: 06 maja 2010

„Bezdomny ptak” Glorii Whelan, bo o tej książce mowa, to pozycja teoretycznie dla dzieci i młodzieży. Ale, jak to bywa z dobrą literaturą, jest ona wartościową propozycją również dla dorosłych.
Dziewczynka z okładki (swoją drogą pięknej okładki, za którą należy się pochwała wydawnictwu „Dwie Siostry”) okazała się być trzynastoletnią Koli, która jest narratorem tej niezwykłej powieści. Choć wiekowo dorównuje potencjalnym czytelniczkom książki, to jej życie jest zgoła różne od tego, do jakiego one przywykły. Przede wszystkim nie jest już traktowana jak dziecko (co jest naturalne w naszym kręgu kulturowym) i wychodzi za mąż, a dokładniej rzecz biorąc – jest za mąż wydawana. Rodzice wybierają chłopca, którego ma poślubić i od tej pory musi zamieszkać z jego rodziną, a ich więcej już nie zobaczy. Już samo to wydaje się być ponad siły trzynastoletniej dziewczynki. Jeżeli dorzucić do tego ciężką domową pracę, jaką ma ona wykonywać (noszenie wody z rzeki, palenie w piecu i mnóstwo innych...

kasicek87 | 2016-08-23
Przeczytana: 22 sierpnia 2016

Czytając tę książkę cały czas się zastanawiałam w jakich czasach rozgrywa się akcja powieści. XVIII w.? XIX w.? Jakież było moje zaskoczenie, kiedy nagle pojawiły się hasła o komputerach i uzmysłowiłam sobie, że wcale to nie są czasy tak odległe. Jak można tak traktować kobiety we współczesnym świecie, jak można tak szybko i brutalnie odebrać dzieciom dzieciństwo? Książka jest bardzo wzruszająca, opowiada historię kilkunastoletniej dziewczynki z małej wioski, która zostaje wydana za mąż. Niby historia i dalsze jej losy są mało skomplikowane fabularnie, ale kulturowo już tak. Dla mnie, Europejki, lektura była niesamowitym spotkaniem z tradycją hinduską i polecam ją zarówno osobom młodym jak i trochę starszym.

Folkowa | 2015-05-11

Cudowna, poruszająca książka. Polecam każdemu. Szkoda,że jest mało popularna...

Joanna | 2013-08-14
Przeczytana: 13 sierpnia 2013

Bardzo wzruszająca książka, którą przeczytałam jednym tchem w zaledwie noc. Opowiada losy 13 letniej Koli, mieszkanki Indii, która zostaje wydana za mąż za ciężko chorego chłopca. Wkrótce dziewczynka zostaje wdową- zaczyna się jej walka z kulturą oraz prawem własnego państwa.
Co mnie przede wszystkim zachwyciło? Książka nie jest brutalna. Jest wzruszająca, wzbudza empatię, ale nie jest brutalna. Pozwala choć troszkę wyobrazić sobie tamtejsze obyczaje.
Daje nadzieje :)
Polecam

Lena | 2011-06-16

Książka oryginalna. Ciężko będzie znaleźć choćby podobną do tej. Była wciągająca i lekka w czytaniu. W skrócie opowiadała o ciężkim życiu indyjskich dziewcząt, ale i o tym , że tak naprawdę one nie znają innego życia i uczą się z nim radzić. Brakowało mi trochę mocniejszych opisów, ale nie mogę powiedzieć, żeby ich brak bardzo mi przeszkadzał. Pokrótce: warto przeczytać.

Lorien | 2012-03-26

Przede wszystkim zapada w pamięć.
Przeczytałam ją parę lat temu, a od jakiegoś czasu chodziła mi tak często po głowie, że po prostu musiałam odszukać jej tytuł. Dzisiaj mi się udało i wiem, że moim następnym celem będzie odszukanie jej w bibliotece.
Polecam.

Marionetka | 2017-03-29

Książka bardzo wzruszyła mnie, szczególnie końcówka. Przez cała powieść, trzęsłam sie ze strachu co dalej będzie z 13-letnią Koli, bohaterką tej książki. Szczególnie, że sama mam 14 lat, a nie wyobrażałabym sobie życia takiego jak ta młoda dziewczyna
Nie wyobrażałabym sobie poślubić chłopaka w wieku 13 lat
Nie wyobrażałabym sobie nie uczyć się pisania lub czytania
Nie wyobrażałabym sobie jak to jest owdowiec w wieku 13 lat, po paru tygodniach małżeństwa.
Ta książka nauczyła mnie wielu rzeczy: że nalezy docenić to co się ma, nie dlatego, że inni mają gorzej, tylko że może być gorzej.
Zawsze trzeba sie starać, bo może być lepiej. Naprawde. Nie mówię tu o wymyślaniu czarnych scenariuszy, mówię o zyciu chwilą i nie staraniu się żyć tym co się ma, ale starac się, że by było tego więcej.
Dziękuje, Gloria Whelan, za pokazanie mi jakie życie może być dobre, jeśli tylko tego chcemy...

złotówka | 2016-01-11

Ta książka za wiele nie wniosła do mojego życia. Była jednocześnie lekka i obłędnie ciężka, co nie zdarza się rzadko. Polecam tym, którzy lubią częste wątki kulturowe i egzotyczne klimaty.

Mamobab | 2018-05-16

Koli, bohaterka powieści, ma jedynie trzynaście lat. Jak każda współczesna nastolatka powinna chodzić do szkoły, poznawać świat, czytać książki, słuchać muzyki, kolekcjonować plakaty, przeżywać pierwsze miłości, marzyć. Beztrosko. Niestety, Koli urodziła się w Indiach. Pech. Dziewczynkę poznajemy w chwili, gdy dowiaduje się, że już przyszedł ten czas, by wyszła za mąż.
Wyobraź sobie, że to ty, twoja córka, siostra macie trzynaście lat i zostajecie wbrew własnej woli wydane za człowieka, którego nawet nie widziałyście na oczy. Chce się wyć, uciekać, nieprawdaż? Koli nie krzyczy, nie sprzeciwia się, choć ogarnia ją przerażenie.
To nie koniec. Okazuje się, że wasze małżeństwo trwa tak krótko, że zostajecie nastoletnią wdową. Kobietą objętą w tej konkretnej kulturze społecznym tabu, przynoszącą rodzinie hańbę. Przypominam, trzynaście lat, wasze prawdziwe życie powinno się właśnie powoli zaczynać, kształtować, ale nie, tradycja, inni wykluczają was już teraz poza nawias społeczeństwa za...