Bezdomny ptak

Wydawnictwo: Dwie Siostry
Homeless bird
Indie, powieść amerykańska
Marzi

Trzynastoletnia Koli, jak wiele dziewczynek w Indiach, zostaje wydana za mąż. Nikt nie spodziewa się, że chłopiec, na którego padł wybór jej rodziców, jest nieuleczalnie chory. I że wkrótce Koli włoży białe szaty wdowy, a jej życie całkowicie się odmieni... Powieść jest laureatką National Book Award, jednej z najbardziej prestiżowych nagród literackich w Stanach Zjednoczonych. "Wnikliwie,...

"Wnikliwie, pięknie napisana, kulturowo pouczająca opowieść o uczuciach".
(recenzja "Booklist")

źródło opisu: Wydawnictwo Dwie Siostry, 2008

źródło okładki: http://wydawnictwodwiesiostry.pl/

keys | 2014-01-10
Przeczytana: 10 stycznia 2014

Cudowna, czarująca książka przeznaczona dla młodzieży, co nie przekreśla faktu, iż mogą ją przeczytać wszyscy.
Powieść ta jest laureatką National Book Award i wcale mnie to nie dziwi.
Wnikliwa, pięknie napisana, pouczająca kulturowo o Indiach i panującym tam zwyczaju wydawania dziewczynek wcześnie za mąż.
13-letnia Koli zostaje oddana rodzinie męża, który jest nieuleczalnie chory i po kilku tygodniach umiera.
Od tej pory dziewczynka przywdziewa białe sari (na znak żałoby), a jej życie zmienia się o 180 stopni.

Szczerze polecam, książka nie tylko dla córek :) dla matek również.

Penelopa | 2010-10-04
Na półkach: Przeczytane, Dla dzieci
Przeczytana: 06 maja 2010

„Bezdomny ptak” Glorii Whelan, bo o tej książce mowa, to pozycja teoretycznie dla dzieci i młodzieży. Ale, jak to bywa z dobrą literaturą, jest ona wartościową propozycją również dla dorosłych.
Dziewczynka z okładki (swoją drogą pięknej okładki, za którą należy się pochwała wydawnictwu „Dwie Siostry”) okazała się być trzynastoletnią Koli, która jest narratorem tej niezwykłej powieści. Choć wiekowo dorównuje potencjalnym czytelniczkom książki, to jej życie jest zgoła różne od tego, do jakiego one przywykły. Przede wszystkim nie jest już traktowana jak dziecko (co jest naturalne w naszym kręgu kulturowym) i wychodzi za mąż, a dokładniej rzecz biorąc – jest za mąż wydawana. Rodzice wybierają chłopca, którego ma poślubić i od tej pory musi zamieszkać z jego rodziną, a ich więcej już nie zobaczy. Już samo to wydaje się być ponad siły trzynastoletniej dziewczynki. Jeżeli dorzucić do tego ciężką domową pracę, jaką ma ona wykonywać (noszenie wody z rzeki, palenie w piecu i mnóstwo innych...

Folkowa | 2015-05-11

Cudowna, poruszająca książka. Polecam każdemu. Szkoda,że jest mało popularna...

Joanna | 2013-08-14
Przeczytana: 13 sierpnia 2013

Bardzo wzruszająca książka, którą przeczytałam jednym tchem w zaledwie noc. Opowiada losy 13 letniej Koli, mieszkanki Indii, która zostaje wydana za mąż za ciężko chorego chłopca. Wkrótce dziewczynka zostaje wdową- zaczyna się jej walka z kulturą oraz prawem własnego państwa.
Co mnie przede wszystkim zachwyciło? Książka nie jest brutalna. Jest wzruszająca, wzbudza empatię, ale nie jest brutalna. Pozwala choć troszkę wyobrazić sobie tamtejsze obyczaje.
Daje nadzieje :)
Polecam

Lena | 2011-06-16

Książka oryginalna. Ciężko będzie znaleźć choćby podobną do tej. Była wciągająca i lekka w czytaniu. W skrócie opowiadała o ciężkim życiu indyjskich dziewcząt, ale i o tym , że tak naprawdę one nie znają innego życia i uczą się z nim radzić. Brakowało mi trochę mocniejszych opisów, ale nie mogę powiedzieć, żeby ich brak bardzo mi przeszkadzał. Pokrótce: warto przeczytać.

Lorien | 2012-03-26

Przede wszystkim zapada w pamięć.
Przeczytałam ją parę lat temu, a od jakiegoś czasu chodziła mi tak często po głowie, że po prostu musiałam odszukać jej tytuł. Dzisiaj mi się udało i wiem, że moim następnym celem będzie odszukanie jej w bibliotece.
Polecam.

Marionetka | 2017-03-29

Książka bardzo wzruszyła mnie, szczególnie końcówka. Przez cała powieść, trzęsłam sie ze strachu co dalej będzie z 13-letnią Koli, bohaterką tej książki. Szczególnie, że sama mam 14 lat, a nie wyobrażałabym sobie życia takiego jak ta młoda dziewczyna
Nie wyobrażałabym sobie poślubić chłopaka w wieku 13 lat
Nie wyobrażałabym sobie nie uczyć się pisania lub czytania
Nie wyobrażałabym sobie jak to jest owdowiec w wieku 13 lat, po paru tygodniach małżeństwa.
Ta książka nauczyła mnie wielu rzeczy: że nalezy docenić to co się ma, nie dlatego, że inni mają gorzej, tylko że może być gorzej.
Zawsze trzeba sie starać, bo może być lepiej. Naprawde. Nie mówię tu o wymyślaniu czarnych scenariuszy, mówię o zyciu chwilą i nie staraniu się żyć tym co się ma, ale starac się, że by było tego więcej.
Dziękuje, Gloria Whelan, za pokazanie mi jakie życie może być dobre, jeśli tylko tego chcemy...

polka3 | 2013-08-30
Przeczytana: 14 sierpnia 2013

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Koli - wydana zamąż za smiertelnie chorego Hariego i przez niego był wdową, wykorzystywaną przez jej sass i sassura, w dużym mieście gdzie zostawiła ją sass by wyjechać do brata po śmierci sassura aż do spotkania Radżiego, który zaprowadził ją do domu wdów gdzie dostała bezpieczeństwo, tymczasowy dach nad głową a także prace (haftowanie) za całkiem niezłą ilość rubli. Na koniec wyjechała z Radżim na jego wieś gdzie odkryła że jest "bezdomnym ptakiem"

złotówka | 2016-01-11

Ta książka za wiele nie wniosła do mojego życia. Była jednocześnie lekka i obłędnie ciężka, co nie zdarza się rzadko. Polecam tym, którzy lubią częste wątki kulturowe i egzotyczne klimaty.

Abee | 2013-10-11
Na półkach: Przeczytane, Nastolatki 13+
Przeczytana: 11 października 2013

Książka dziewczyńska. Dla wieku 13+. Ale tak naprawdę dla każdej kobiety. Wzruszająca. I poruszająca. O codzienności, o stracie, o bezradności, bezdomności, biedzie i nadziei, która w końcu zwycięża. Mądra. Polecam matkom i nastolatkom.