Bezdomny ptak

Wydawnictwo: Dwie Siostry
Homeless bird
Indie, powieść amerykańska
Marzi

Trzynastoletnia Koli, jak wiele dziewczynek w Indiach, zostaje wydana za mąż. Nikt nie spodziewa się, że chłopiec, na którego padł wybór jej rodziców, jest nieuleczalnie chory. I że wkrótce Koli włoży białe szaty wdowy, a jej życie całkowicie się odmieni... Powieść jest laureatką National Book Award, jednej z najbardziej prestiżowych nagród literackich w Stanach Zjednoczonych. "Wnikliwie,...

"Wnikliwie, pięknie napisana, kulturowo pouczająca opowieść o uczuciach".
(recenzja "Booklist")

źródło opisu: Wydawnictwo Dwie Siostry, 2008

źródło okładki: http://wydawnictwodwiesiostry.pl/

keys | 2014-01-10
Przeczytana: 10 stycznia 2014

Cudowna, czarująca książka przeznaczona dla młodzieży, co nie przekreśla faktu, iż mogą ją przeczytać wszyscy.
Powieść ta jest laureatką National Book Award i wcale mnie to nie dziwi.
Wnikliwa, pięknie napisana, pouczająca kulturowo o Indiach i panującym tam zwyczaju wydawania dziewczynek wcześnie za mąż.
13-letnia Koli zostaje oddana rodzinie męża, który jest nieuleczalnie chory i po kilku tygodniach umiera.
Od tej pory dziewczynka przywdziewa białe sari (na znak żałoby), a jej życie zmienia się o 180 stopni.

Szczerze polecam, książka nie tylko dla córek :) dla matek również.

Penelopa | 2010-10-04
Na półkach: Przeczytane, Dla dzieci
Przeczytana: 06 maja 2010

„Bezdomny ptak” Glorii Whelan, bo o tej książce mowa, to pozycja teoretycznie dla dzieci i młodzieży. Ale, jak to bywa z dobrą literaturą, jest ona wartościową propozycją również dla dorosłych.
Dziewczynka z okładki (swoją drogą pięknej okładki, za którą należy się pochwała wydawnictwu „Dwie Siostry”) okazała się być trzynastoletnią Koli, która jest narratorem tej niezwykłej powieści. Choć wiekowo dorównuje potencjalnym czytelniczkom książki, to jej życie jest zgoła różne od tego, do jakiego one przywykły. Przede wszystkim nie jest już traktowana jak dziecko (co jest naturalne w naszym kręgu kulturowym) i wychodzi za mąż, a dokładniej rzecz biorąc – jest za mąż wydawana. Rodzice wybierają chłopca, którego ma poślubić i od tej pory musi zamieszkać z jego rodziną, a ich więcej już nie zobaczy. Już samo to wydaje się być ponad siły trzynastoletniej dziewczynki. Jeżeli dorzucić do tego ciężką domową pracę, jaką ma ona wykonywać (noszenie wody z rzeki, palenie w piecu i mnóstwo innych...

polka3 | 2013-08-30
Przeczytana: 14 sierpnia 2013

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Koli - wydana zamąż za smiertelnie chorego Hariego i przez niego był wdową, wykorzystywaną przez jej sass i sassura, w dużym mieście gdzie zostawiła ją sass by wyjechać do brata po śmierci sassura aż do spotkania Radżiego, który zaprowadził ją do domu wdów gdzie dostała bezpieczeństwo, tymczasowy dach nad głową a także prace (haftowanie) za całkiem niezłą ilość rubli. Na koniec wyjechała z Radżim na jego wieś gdzie odkryła że jest "bezdomnym ptakiem"

Lena | 2011-06-16

Książka oryginalna. Ciężko będzie znaleźć choćby podobną do tej. Była wciągająca i lekka w czytaniu. W skrócie opowiadała o ciężkim życiu indyjskich dziewcząt, ale i o tym , że tak naprawdę one nie znają innego życia i uczą się z nim radzić. Brakowało mi trochę mocniejszych opisów, ale nie mogę powiedzieć, żeby ich brak bardzo mi przeszkadzał. Pokrótce: warto przeczytać.

Folkowa | 2015-05-11

Cudowna, poruszająca książka. Polecam każdemu. Szkoda,że jest mało popularna...

Joanna | 2013-08-14
Przeczytana: 13 sierpnia 2013

Bardzo wzruszająca książka, którą przeczytałam jednym tchem w zaledwie noc. Opowiada losy 13 letniej Koli, mieszkanki Indii, która zostaje wydana za mąż za ciężko chorego chłopca. Wkrótce dziewczynka zostaje wdową- zaczyna się jej walka z kulturą oraz prawem własnego państwa.
Co mnie przede wszystkim zachwyciło? Książka nie jest brutalna. Jest wzruszająca, wzbudza empatię, ale nie jest brutalna. Pozwala choć troszkę wyobrazić sobie tamtejsze obyczaje.
Daje nadzieje :)
Polecam

Lorien | 2012-03-26

Przede wszystkim zapada w pamięć.
Przeczytałam ją parę lat temu, a od jakiegoś czasu chodziła mi tak często po głowie, że po prostu musiałam odszukać jej tytuł. Dzisiaj mi się udało i wiem, że moim następnym celem będzie odszukanie jej w bibliotece.
Polecam.

złotówka | 2016-01-11

Ta książka za wiele nie wniosła do mojego życia. Była jednocześnie lekka i obłędnie ciężka, co nie zdarza się rzadko. Polecam tym, którzy lubią częste wątki kulturowe i egzotyczne klimaty.

alegria Ola_Nowosadko | 2012-06-15
Przeczytana: listopad 2010

Niesamowita książka, trzymająca w napięciu od pierwszej do ostatniej strony. Przeczytana, a właściwie pochłonięta niemal jednym tchem, między wschodem a zachodem słońca. Przedstawia smutne niestety realia świata kultury indyjskiej. Dramatyczne, momentami zaskakująco okrutne doświadczenia trzynastoletniego dziecka, skazanego na opuszczenie rodzinnego domu opisane są w sposób bardzo realistyczny, skupiają się wokół zdawałoby się nieistotnych szczegółów. Jednak właśnie za sprawą opisu tych małych spraw, książka ta wydobywa całą prawdę gorszego świata. Poniżanie kobiet, brak tolerancji dla jakichkolwiek odstępstw od norm, towarzyszące przez całą książkę przekonanie, że najważniejsze jest to, co pomyślą o nas inni... Jedna z najlepszych książek, jakie miałam okazję przeczytać. Polecam wszystkim miłośnikom Dalekiego Wschodu i nie tylko. Bardzo dobra powieść i jednocześnie niesamowita lekcja życia, okazja do zastanowienia się nad istotną rolą przywiązania i rodzinnego ciepła w naszym życiu.

oleczka220 | 2010-09-01

Ksiazka pokazuje jak trudne jest zycie dla kobiet w niektorych krajach
oraz prawa ktorych wlasciwie kobiety nie maja.

Ksiazka chociaz nie jest jakims arcydzielem milo sie czyta, poniewaz otwiera nam zamkniete dzwi do kultury tak odmiennej od naszej i rzadzacej sie innymi prawami.