Autoportret z kanalią

Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza VOLUMEN
83-87289-04-3
Pirania

Książka, wydana po raz pierwszy w 1994 roku, była debiutem powieściowym Jacka Karczmarskiego - poety, kompozytora i pisarza, który zasłynął w połowie lat siedemdziesiątych jako wykonawca własnych utworów. Stanowi swego rodzaju rozliczenie z mitem barda Solidarności.

moch | 2013-09-12
Na półkach: Przeczytane, Siły sensu, 2013

Ironiczny opis opozycji i emigracji lat 80-tych i jednoczesna próba obalenia własnego mitu. Książka odebrana jako okrutny paszkwil i zupełnie pominięta przez krytykę literacką. Ukazała się w czasie gdy postkomuniści doszli do władzy, więc na pewno nie był to dobry moment na odbrązawianie pomników i odsłanianie rzeczywistości ukrywanej pod wielką ideą. Dzisiaj przebija się powoli prawda o tej rzeczywistości, na niejednym pomniku ujawniły się olbrzymie rysy. Mirosław Chojecki miał odwagę przyznać, że "jako świadek i uczestnik życia emigracyjnego wcale nie uważam, że on tam napisał jakieś rzeczy nieprawdziwe", chociaż sam też został sportretowany przez Kaczmarskiego. Jako prozaik Kaczmarski nie osiągnął takich samych wyżyn, jak w poezji, ale naprawdę ocena tej powieści jako niezasługującej na uwagę jest bardzo krzywdząca. Ja uważam wręcz przeciwnie.

Jako powieść dzieło to jest przyjemne, czyta się niezwykle szybko, w wielu momentach powoduje uśmiech na twarzy spowodowany związkiem wydarzeń z życiem poety.
I wszystko byłoby na dobrej drodze, aby "Autoportret z kanalią" stał się taką właśnie dobrą powieścią okraszoną specyficznym humorem. Ale epilog, właściwie kilka ostatnich stron powodują u uważniejszego czytelnika i fana twórczości Jacka Kaczmarskiego szybką refleksję i rewizję poglądów. Ta książka to niezwykle gorzka, pozbawiona moralizatorstwa próba rozliczenia się ze swoją przeszłością, alkoholizmem, zmorami życia małżeńskiego, własnym ja.
To, co uderzyło we mnie najmocniej, to pewien bardzo trafny i bolesny cytat:
"Potrafiłem być miły i serdeczny dla ludzi, na których mi zależało, ale jak tylko czułem, że ich mam, że zdobyłem, natychmiast ich odtrącałem pod byle pretekstem. Jakbym ich nienawidził za to, że są dla mnie dobrzy, że mi pomagają. Bo ich przychylność i bezinteresowność tylko uświadamia mi, że jestem skurwiel,...

Anna Koniec | 2015-10-27

Oczekiwania duże. I zawiedzione. Kaczmarski pozostanie dla mnie przede wszystkim poetą, fantastycznym, mądrym erudutą.
W tej książce brakuje wszystkiego, co u Kaczmarskiego tak lubię. Zostaje gorycz, która poezji dodawała uroku, kontrastując z innymi smakami, ale tu, z powolnej melodii prozy - nie uatrakcyjnia niczego.

Światek emigracji. Stosunki i warunki. I w tym wszystkim on, poeta, kanalia. Może kogoś to ucieszy, ale mnie nie.

Dave | 2016-10-16

Ironiczna, cyniczna, erotyczna, napisana pięknym, plastycznym językiem powieść. Kaczmarski sam siebie odziera z legendy tym jak siebie przedstawia i tym o czym pisze ;) I dobrze, widać, że chciał tą książką w jakimś stopniu spuścić powietrze z balonika tejże legendy. Trudno rozróżnić co rzeczywiście jest tu fikcją, a co wspomnieniami autora i to również na plus, nadaje to książce zagadkowości. Sam Kaczmarski, wg mnie, obdziela dwie postacie powieści swoimi cechami i przeżyciami co stanowi bardzo ciekawy zabieg. Na olbrzymi plus również język powieści - literacki, bardzo plastyczny, zbliżony do plastyczności poezji Kaczmarskiego. Bardzo dobrze się czyta "Autoportret" choćby ze względu na styl, który moim zdaniem jest nienaganny. Suma sumarum - polecam, warto przeczytać i spróbować prozy jednego z najwybitniejszych, o ile nie najwybitniejszego, polskiego poety XX wieku :)

MaPaKi | 2012-01-23

Ciekawa książka, niejasna, różnorodna, ale i bardzo zabawna.

| 2016-01-02

Super napisane! A zakończenie... ech! Nie spoileruję, sami sprawdźcie ;)

herside | 2014-10-02

Przygnębiająca, odsłaniająca prawdziwe, często egoistyczne i podłe oblicze przeciętnego człowieka. Pozbawia złudzeń.

| 2012-11-17

Rozliczenie z mitem własnym i opozycji. W tle Polska i polskie problemy i perypetie. Świetna i ciekawa książka.

Dreptak | 2014-07-23
Na półkach: 2014, Przeczytane

o wiele bardziej wolę Kaczmarskiego jako poetę lub barda...

Dawid | 2016-08-18
Przeczytana: 18 sierpnia 2016