Demian

830602849X
literatura niemiecka
inaya

Inne wydania

Z pozoru jest to powieść o dojrzewaniu. Jej bohater, Sinclair, przechodzi przez rytuały inicjacyjne z pomocą przyjaciela, Maksa Demiana, który uczy go, jak zapanować nad własnym losem. Sinclair przeżywa rozterki zwyczajne dla młodości, lecz dzięki Demianowi poznaje ich rzeczywiste, duchowe - a nie tylko społeczno-obyczajowe - przyczyny. Jego wtajemniczenie w to, co w życiu najważniejsze,...

Z pozoru jest to powieść o dojrzewaniu.

Sinclair przeżywa rozterki zwyczajne dla młodości, lecz dzięki Demianowi poznaje ich rzeczywiste, duchowe - a nie tylko społeczno-obyczajowe - przyczyny. Jego wtajemniczenie w to, co w życiu najważniejsze, wiedzie do powstania "wyższego rodzaju wspólnoty", w której duchowa bliskość umożliwia przekroczenie granic własnego jestestwa i pełne zjednoczenie się z innymi.

Widać tu fascynację myślą psychoanalityczną C. G. Junga oraz bliską także naszym czasom potrzebę uporania się z niwelującym wpływem zewnętrznego świata na ludzką psychikę.

Ola | 2016-02-28
Przeczytana: 28 lutego 2016

Kolejna książka wysłuchana w formie audiobooka. Hesse to dla mnie mistrz. Geniusz. W rankingu moich ulubionych autorów wysunął się zdecydowanie na pierwsze miejsce. Znajomość ludzkiej psychiki, umiejętność ubrania myśli w słowa i opowiedzenia o przeżywaniu i odczuwaniu oraz trafność spostrzeżeń powaliły mnie na kolana. Słuchałam i nie mogłam uwierzyć, że skomplikowane procesy psychiczne można tak prosto i wprost przedstawić w powieści. Do tego trzeba mieć naprawdę wielki talent i Hesse ten talent otrzymał w darze. Jestem pod ogromnym wrażeniem, bo to książka trochę projekcyjna. Co drugie zdanie jest o Tobie, o mnie, o każdym. Arcydzieło. Hesse - Mistrz!

Cinnamon | 2011-06-30
Przeczytana: 30 czerwca 2011

Pierwszy raz zachwyt odbiera mi słowa. To moje pierwsze spotkanie z Hessem. "Demian" to książka-przewodnik dla tych, którzy dążą do rozwoju wewnętrznego i wzbogacenia duszy. Wiele idei zawartych w książce już wcześniej się gdzieś we mnie rodziło, jednak nigdy - aż do tej pory - nie zostało ujęte w słowa i konkretne myśli. Autor użył przepięknego języka, do opisania wartości, które chciał przekazać. Podobno zainspirowany był trochę Jungiem. Polecam tę lekturę (banalnie brzmi moja recenzja, ale w wypadku "Demiana" wszystko, co zostanie powiedziane, będzie banałem).

Lea | 2017-02-02
Przeczytana: 01 lutego 2017

Demian to charyzmatyczny indywidualista, który pewnego dnia zjawia się w życiu narratora tej powieści, by na zawsze zmienić jego postrzeganie świata.
Bardzo wartościowa i głęboka książka. Dałabym jej gwiazdkę więcej, ale momentami jest przekombinowana (tak trochę... wysilona?). Jednak na pewno jest to pozycja godna polecenia.

Fryzzzi | 2011-01-05
Przeczytana: grudzień 2010

Książka, która ubrała w słowa moje myśli, pokazała, że moje indywidualne prawdy, które kreują określają mnie i dzięki temu mają tą nesamowitą wartość. Powieść Hessego pozwoliła mi także spojrzeć bardziej ludzkim,a mniej konserwatywnym okiem na sprawy związane z Bogiem. Polecam każdemu, kto dorasta, lub wciąż chce sie rozwijać.

Mimetyczka | 2010-12-29
Przeczytana: 15 grudnia 2010

"Moja to była sprawa uporać się z samym sobą i znaleźć własną drogę, a wywiązałem się z tego źle, jak większość tych, których dobrze wychowano."

Powieść o poszukiwaniu swojej drogi, przecieraniu szlaków życia. Cofanie się do początków, do pierwszych, dziecinnych kroków.

Sinclair- narrator opowiadania stwarza opowieść o swoim dorastaniu, i chociaż mówi o sobie, pierwszeństwo oddaje Demianowi- tajemniczemu chłopcu, który staje się jego duchowym przewodnikiem i metaforycznie prowadzi bohatera do urzeczywistnienia jego losu.

Hesse przedstawił uduchowioną drogę wgłąb samego siebie.
Pełna jest wizji, znaków. Powieść zaskakująca swą symboliką i klimatem.
Wyczuwalna jest pewna oniryczność, autor kroczy bezwiednie między rzeczywistością podszytą sennym, tajemniczym tłem.
Brak tutaj wielkich zabiegów, nic nie jest tworzone na siłę, wizyjność tworzona jest sama z siebie, wydobywa się, czuć ją.
Znaczące są słowa, obrazy- mała odyseja do prawdy swojej duszy.
Wydaje się, że pełno tu snu na...

Kolejna rewelacyjna ksiazka autora z ktorej mozna tak wiele wyciagnac dla siebie. Jest to powiesc niezwykle madra i pouczajaca, przede wszystkim dla ludzi poszukujacych swojej drogi, sensu zycia oraz egzystecji. Prawda jest taka ze wielu ludzi zyje tak jak im to nakazano, nauczono ich, nie wielu tak naprawde przeciwstawia sie temu szukajac wlasnej drogi myslac ze zycie jest tylko tu na ziemi a dusza nie istnieje. Ja mysle ze kazdy z nas jest wyjatkowy i kazdy ma jakas misje do spelnienia, dlatego czytajac litereature Hermana Hesse mozemy wiele sie nauczyc, gdyz rowniez on byl poszukiwaczem ktory poprzez swoja literature otwiera nam oczy i poszerza horyzonty. Widze w nim wiele wspolnego ze mna gdyz i ja poszukuje wlasnej drogi i przewodnikow duchowych ktorzy mi w tym pomoga, dla mnie jednym z nich jest Herman Hesse i ksiazka "Demian"

Polecam rowniez ksiazke "Siddhartha" naprawde rewelacyjna.

Maciej DW | 2017-01-30

Herman Hesse potrafi zadziwić. Pierwszy raz "zrobił" mi to Wilkiem Stepowym... Drugi raz Demianem... chyba jeszcze mocniej. Dlaczego? Dlatego, że Demian to książka o mnie. (o tobie, który/a to czytasz, zapewne też...) Polecam tę książkę wszystkim tym, którzy chcieliby nieco uporządkować swoje życie... Demian wie, jak to zrobić... Przeczytajcie... Posłuchajcie... Warto!

Przeczytana: 09 marca 2015

Polecam rowniez ksiazke "Siddhartha" naprawde bardzo dobra.

wymazana | 2014-02-04
Przeczytana: 04 lutego 2014

Książka dla tych, którzy szukają w literaturze znaku, a może zapewnienia, że nie są sami z swoją wyjątkowością na tym świecie :)
Także dla tych, którzy doceniają rolę przyjaciół lub przewodników w swoim życiu, oraz po prostu ciekawi są powieści tzw. inicjacyjnej, czyli o dojrzewaniu.
A po trzecie, to książka egzystencjalna - czyli poznajemy bohatera bardzo subiektywnego i bardzo od wewnątrz.

martin | 2016-09-21
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 21 września 2016

Demian, czyli ja.

Odświeżyłem sobie Hessego po długiej przerwie. O dziwo, już tak nie zachwyca jak kiedyś. Warunki, w których czytałem jednak mogły na to wpłynąć. W korporacji pomiędzy telefonami to fatalny pomysł, ale co robić z tym wolnym czasem w pracy. Nie jest to miła lekturka wobec perspektywy pewnego psychiczno-przestrzennego uwięzienia. Ale, o wywrotowa myśl, w takich warunkach ma to tym większy sens.

Ksiązka o młodziku(patrz Dostojewski), który przeżywa wzloty i upadki ducha. Spotyka tajemniczego Demiana, który okazuje się być podobnym do mitycznego Demiurga, i pomaga Sinclarowi wybrnąć z różnych tarapatów. Mamy mnóstwo symboli, znaczeń i bon mottów. Nie jest to jedak łatwa książka. Dość rozbudowane wizje, porównania i pejzarze metafor są bez wątpienia walorem, choć wymagającym skupienia, by je w naszej wyobraźni odmalowac i przyswoić. Wydaje się, że nie jest to książka, którą można raz przeczytać i ze spokojem odłożyć na półkę. Domaga się bezwzględnie kolejnego...