rozwiń zwiń

Gra szklanych paciorków: próba opisu życia magistra ludi Józefa Knechta wraz z jego spuścizną pisarską

Okładka książki Gra szklanych paciorków: próba opisu życia magistra ludi Józefa Knechta wraz z jego spuścizną pisarską
Hermann Hesse Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy literatura piękna
672 str. 11 godz. 12 min.
Kategoria:
literatura piękna
Tytuł oryginału:
Das Glasperlenspiel
Wydawnictwo:
Państwowy Instytut Wydawniczy
Data wydania:
1999-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1999-01-01
Liczba stron:
672
Czas czytania
11 godz. 12 min.
Język:
polski
ISBN:
8306027736
Tłumacz:
Maria Kurecka
Tagi:
hesse powieść niemiecka Józef Knecht
Średnia ocen

                7,6 7,6 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,6 / 10
378 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
650
319

Na półkach: ,

"Gra szklanych paciorków" to powieść pełna supełków. Przez pierwszą połowę książki usilnie zadawałam sobie pytanie czym jest owa gra, "konia z rzędem temu, kto na podstawie tej książki zdoła wyjaśnić mi zasady owej gry". Czytelnik jest tylko w stanie poznać ogólne prawidło, które wyjaśnia, że gra to próba intelektualnego na styku matematyki, muzyki, historii dążenia do "wzajemnego połączenia, do ładu organicznego, w poszukiwaniu generalnego, wspólnego mianownika. Ta nieświadomość zasad bardzo mi przeszkadzała i odbierała przyjemność z lektury, więc można powiedzieć, że przez pewien czas brnęłam przez tę książkę. Chociaż przeszkadzało i drażniło mnie wszystko, bo nie lubię czegoś nie rozumieć, to tylko dlatego nie rzuciłam jej w kąt, że sposób narracji to jeden z tych, który lubię najbardziej oraz postać bohatera, który stworzony przez autora jako postać historyczną, a powieść jest czymś na wzór biografii, a więc w dużym stopniu pozbawiona emocji i pewnej ekspresji, to nie dało się nie lubić tego Józefa Knechta. Otóż poznajemy go najpierw jako chłopca, później w trakcie dorastania aż do dorosłości. Jako uzdolnione dziecko dostaje się on do elitarnej i hermetycznej szkoły, a później zakonu Kastalii gdzie "nie tylko
podlegał programowi ścisłego szkolenia, dokładnego planu dnia, troskliwej kontroli i obserwacji nauczycieli i nie tylko znosił wszelkie trudy życia ucznia elitarnego"
Im bardziej wchodziłam w życiorys Józefa dokładnie widziałam te wszystkie supełki (paciorki) na jego woli i charakterze i przyznam, że odtąd zaczęła się ostra jazda bez trzymanki. Józef przecina te jej wszystkie i przechodzi katharsis, i dochodzi do jedynie słusznego wniosku, że nauka, która służy tylko wąskiej grupie nie służy nikomu, że nauka musi być dla ludu, zaiste godny wniosek dla kogoś kto dostąpił zaszczytu stanowiska Magister ludi. Bo w tej książce nie chodzi o grę w szklane paciorki lecz o grę szklanych paciorków. Taka mała gra słów, a jak wiele zmienia.

"Gra szklanych paciorków" to powieść pełna supełków. Przez pierwszą połowę książki usilnie zadawałam sobie pytanie czym jest owa gra, "konia z rzędem temu, kto na podstawie tej książki zdoła wyjaśnić mi zasady owej gry". Czytelnik jest tylko w stanie poznać ogólne prawidło, które wyjaśnia, że gra to próba intelektualnego na styku matematyki, muzyki, historii dążenia do ...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    1 696
  • Przeczytane
    893
  • Posiadam
    288
  • Teraz czytam
    54
  • Ulubione
    52
  • Literatura niemiecka
    24
  • Chcę w prezencie
    15
  • Nobliści
    12
  • Klasyka
    9
  • Literatura piękna
    8

Cytaty

Więcej
Hermann Hesse Gra szklanych paciorków Zobacz więcej
Hermann Hesse Gra szklanych paciorków Zobacz więcej
Hermann Hesse Gra szklanych paciorków Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także