Sinobrody

Tłumaczenie: Krzysztof Jachimczak
Wydawnictwo: Znak
Blaubart
83-08-03266-4

"Sinobrody" to zbiór jedenastu po raz pierwszy przełożonych na język polski opowiadań, szkiców i mikropowieści, pochodzących z całego niemal okresu twórczości Frischa - od "Dziennika 1946-1949" po ostatnią książkę prozatorską z 1982 roku. Opowiadania te łączy podobny rysunek bohaterów, obserwowanych w sytuacjach granicznych i momentach ostatecznych wyborów, oraz styl - rozpoznawalny od pierwszych zdań - migawkowy, lakoniczny, rzeczowy, wręcz protokolarny. Narrator nie komentuje i nie daje gotowych interpretacji. Pisarska strategia Frischa wynika z zaufania do czytelnika, do jego inteligencji, uwagi i wrażliwości. Ta mistrzowska, niepokojąca proza z pewnością stanie się dla młodszych czytelników intelektualnym, duchowym i emocjonalnym odkryciem. Starszym miłośnikom Frischa zachwalać jej nie trzeba, choć i oni przeżyją niejedną niespodziankę. Takiego Maxa Frischa jeszcze Państwo nie znaliście!

Trithemius | 2016-07-24
| 2014-09-01
Borsukolis | 2014-04-28
Przeczytana: grudzień 2011
Znalezione w Ninatece: Homo Faber

Był synem architekta i sam przez wiele lat również zajmował się architekturą. Przyjaźnił się z Bertoltem Brechtem. Przez kilka lat związany był z pisarką Ingeborg Bachmann. Zasłynął powieściami „Stiller”, „Powiedzmy, Gantenbein...” i „Homo Faber”. Dziś w audiocyklu o Maksie Frischu.