Teoria szpanu. Seks, ewolucja i zachowania klienta

Tłumaczenie: Bartłomiej Reszuta
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Spent. Sex, Evolution and Consumer Behaviour
978-83-7648-381-8
Pistacia

Czym właściwie jest kapitalizm konsumpcyjny? Konsumpcjonizm trudno opisać; jest jak ocean, a my – jak unoszący się w nim plankton. Zdrowy rozsądek podpowiada nam, że kupujemy rzeczy, aby cieszyć się z ich posiadania, badania dowodzą jednak, że przyjemność związana z nabyciem nowej rzeczy nie trwa długo. Dlaczego w takim razie biegniemy dalej w kołowrocie konsumpcji – pracując, kupując, nakręcając aspiracje?

Odpowiedź daje nam biologia. Środowiskiem naszych przodków były małe grupy społeczne, w których dobry wygląd i wysoki status pomagały nie tylko przetrwać, lecz także zdobyć partnera i wychować dzieci. Świadczy to o tym, jak bardzo nieadekwatne jest słowo „materializm” w odniesieniu do konsumpcji. Dziś stroimy się w dobra materialne i usługowe bardziej po to, by zrobić wrażenie na innych ludziach, niż po to, by cieszyć się kęsem świeżo upolowanej materii. Wiele produktów jest przede wszystkim sygnałami, a dopiero potem materialnymi przedmiotami. Nasze mózgi wykształciły się, by dążyć do podstawowego społecznego celu: wyglądać dobrze w oczach innych. Nabywanie robiących duże wrażenie produktów w gospodarce pieniężnej jest jednym z najnowszych sposobów realizacji tego celu.

[opis wydawcy]

żabot | 2015-01-12
Przeczytana: 12 stycznia 2015

Tak, skłamałem! Nie przeczytałem książki. Udało mi się przebrnąć przez jakieś 2/3 i wymiękłem zupełnie. Już chyba wolałbym czytać coś o fizyce kwantowej. Tak nudnej i nie poukładanej książki dawno nie miałem w ręku. Być może gdybym miał wykształcenie ekonomiczne i do tego psychologiczne, dałbym radę, ale na ten tytuł skusiłem się po doskonałym dziele tegoż autora „Umysł w zalotach”. Jako miłośnik książek krążących wokół tematów ewolucyjnych skusiłem się wyeksponowanym podtytułem „Seks, ewolucja i zachowania klienta”.
Z przykrością stwierdzam, że podtytuł jest perfidnie kłamliwy. Bo o zachowaniach konsumenckich jest dużo, ale temat ten połączony jest przede wszystkim z psychologią. Ewolucji, a zwłaszcza seksu to tu jest tyle, co kot napłakał. Praktycznie można by odłożyć książkę po 20-30 pierwszych stronach, gdzie autor bez skrępowania wyjaśnia, jak ewolucyjnie mogły powstać pewne nasze zachowania dotyczące zdobywania takich a nie innych, często pozornie zbytecznych rzeczy i jak to...

Paweł | 2015-02-26

Temat może i ciekawy ale książka ciężka do przebrnięcia, szczególnie dla kogoś kto nie jest znawcą tematu. Dużo trudnych słów a miejscami Autor tak mieszał że nie wiedziałem kompletnie o co mu chodzi..

Ulotne | 2016-04-16
Błażej Krajczewski | 2016-04-03