Przypowieść

Tłumaczenie: Ewa Życieńska
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Współczesna Proza Światowa, Mistrzowie Literatury". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Rebis
A Fable
83-7301-116-1
literatura amerykańska

Odwołując się do męczeństwa Chrystusa, pisarz zawarł w powieści - sugestywne, nakreślone z mocą - uniwersalne przesłanie pokoju, miłości i braterstwa. Kończy się pierwsza wojna światowa. Francuski pułk ma lada dzień zaatakować niemieckie okopy, lecz żołnierze odmawiają wykonania rozkazu. W ich szeregach działa tajemniczy kapral i jego dwunastu pomocników, nakłaniając zarówno Francuzów jak i Niemców do złożenia broni. Kiedy dowódca pułku aresztuje buntowników, dzieło kaprala podejmuje angielski goniec, doprowadzając do spotkania żołnierzy wrogich obozów... "Przypowieść", owoc dziesięcioletniej pracy Williama Faulknera, uznana jest za jedną z jego najważniejszych, "programowych" książek.

mm8371 | 2014-04-24
Przeczytana: 24 kwietnia 2014

Dzień w którym powstaną barykady
Ja po tej, ty po tamtej stronie
Dzień w którym rozlegną się strzały
I staniemy się bardziej czerwoni
I staniemy się bardziej czerwoni

Lecz my nie będziemy pokorni
Nie będziemy bezsilni i bierni
Weźmiemy co będzie pod ręką
I staniemy po stronie rebelii
I staniemy po stronie rebelii

Gdzie wtedy schowacie swe twarze?
Gdzie wtedy schowacie swe twarze?

Kolejne genialne dzieło F.Tym razem w dramat I wojny światowej wplątane są losy pewnego tajemniczego kaprala,którego historia życia jednoznacznie kojarzy się z innym rebeliantem urodzonym 2000 lat temu w Betlejem.Myślę,że autor chce przypomnieć,że chrześcijaństwo to przede wszystkim religia pokoju i miłości.Odwołań do Nowego Testamentu jest tu mnóstwo i nawet ja choć mierny ze mnie biblista bez trudu je wyławiałem.
F. szuka odpowiedzi na pytanie jakim cudem(właśnie!!) cywilizowani i wierzący w większości ludzie, mogą przez 4 lata wzajemnie wyrzynać się tracąc powoli ludzkie cechy i uczucia.I czy jest...

marcyk8 | 2012-12-08
Przeczytana: 08 grudnia 2012

Potrzebowałem pół miesiąca z okładem, aby przebrnąć przez pierwsze 200 stron tej powieści. Bo choć przepiękna, wysmakowana narracja Faulknera zafascynowała mnie dosłownie od pierwszego zdania, to "Przypowieść" jest pozycją diabelnie trudną. Naszpikowana skomplikowanymi metaforami, wielowątkowa, o bogatej symbolice... Traktowałem każdą kolejną stronę jako swego rodzaju intelektualne wyzwanie.

Jednak gdzieś w połowie powieści, kiedy fabuła (niezwykle pomysłowa!) zaczęła mnie na poważnie wciągać, zrozumiałem jedno: faulknerowskiej prozy nie trzeba (i nie da się) do końca rozgryźć... Ją trzeba poczuć. Oprzeć się nie na intelekcie, lecz na intuicji. Nie nawołuję rzecz jasna do bezrefleksyjnego przewertowania tej książki, "Przypowieść" jest na to zbyt głęboka. Ale moim zdaniem należy pozwolić opowieści "płynąć" i właśnie wtedy można czerpać z niej maksimum satysfakcji.

Jedna z najpiękniejszych powieści, jakie w życiu czytałem.

Tomek | 2015-01-31

Muszę się przyznać, że nie wiem, jak u licha wymyśliłem ocenę 9/10 dla tak przegadanego, rozwlekłego i infantylnego dziełka. Może dlatego, bo zaczynając jakąś tam poważniejszą przygodę z czytaniem, byłem przekonany o konieczności zachwytu nad każdą książką jednego z najlepszych amerykańskich prozaików XX wieku? Dzisiaj nie potrafię powiedzieć głośno, nie parskając przy tym śmiechem - "antywojenna powieść z odniesieniem do Ewangelii". Najlepsza tutaj, wtrącona jakby przypadkiem w ten bulgot, historyjka o kulawym koniu wyścigowym.

supermariobros | 2012-03-20

Ksiazka wymagajaca maksimum koncentracji, czesto zdarzalo mi sie czytac akapit po kilka razy, bo gdy jedna czesc mojego umyslu dochodzila do konca akapitu, inna caly czas tkwila w pierwszym zdaniu.

Nie potrafie dac jej oceny, gdyz jest bardzo prawdopodobne, ze w duzej mierze jej nie zrozumialem. Mnogosc watkow i symboli, skomplikowana narracja, zagmatwana chronologia, niemalze brak dialogow.
Jedna z tych ksiazek, ktore mozna otworzyc na dowolnej stronie i po prostu czytac bez wiekszego zwracania uwagi na ciag przyczynowo skutkowy . Fascynacja sposobem pisania autora jednak dziala bardzo krotko i juz po dluzszym czasie zaczyna nieco meczyc.

Wszedlem na te strone, bo myslalem, ze moze ktos napisze recenzje, ktora rzuci wiecej swiatla na te ksiazke i zmusi mnie do ponownego jej przeczytania ale niestety jestm pierwszy i nawet nie moge powiedziec, ze jest to recenzja.

Emilia Esss | 2014-11-24
Przeczytana: 24 listopada 2014

Utknęłam gdzieś w okolicy 3-setnej strony i nie miałam już dalej siły kontemplować każdego zdania w tej książce... Niewątpliwie jest to dzieło wybitne, a ja naprawdę lubię rozbudowane zdania, zawiłą fabułę, głęboki przekaz, że już dalej nie będę wymieniać. Ale tym razem powiedziałam sobie "dalej już nie mogę". Być może straciłam coś wyjątkowego, ale z drugiej strony - kto wie, czy w przyszłości nie zacznę od nowa i w pełni nie pochłonie mnie "Przypowieść" Faulknera...

Szanita | 2012-09-17
Na półkach: Przeczytane, 2012
Przeczytana: wrzesień 2012

Wielopłaszczyznowa fabuła, bogata symbolika...
Książka, której nie da się czytać bezmyślnie.

Autor - mistrz słowa.
Dzieli się przemyśleniami,
ale też zmusza czytelnika do szukania własnych odpowiedzi.

Wciągający wir przejmująco nakreślonych ludzkich losów.
Niełatwa, ale fascynująca książka.

Kamil_Wójcik | 2010-07-01

ciężkie czytanie