Pemberley
83-7180-190-4
romans, duma i uprzedzenie

Dalsze losy bohaterek "Dumy i uprzedzenia".

louve | 2010-09-29
Przeczytana: 29 września 2010

Książka mało wciągająca. Charaktery postaci wykreowane przez J. Austen zostały w znacznej mierze pozmieniane, co bardzo mi nie przypadło do gustu. Zniknęła specyficzna maniera wypowiedzi pani Bennet, zniknęła wesoła lotność umysły Elizabeth. Całość, mimo swej wielowątkowości dłużyła mi się. Za dużo również zwyczajnych powtórzeń, jakby cytatów z książki Austen, nawiązywania bezpośrednio do wydarzeń tam zaistniałych w formie przypominającej czytelnikowi jak tez to tam było opisane. Wygląda to jakby swym własnym pisaniem E. Tennant nie umiała nadać tego specyficznego charakteru powieści, jakby sama była świadoma, że nie umie przekazać tego czytelnikowi odpowiednio, że pisze już zupełnie inaczej i nie nadaje postaciom i wydarzeniom tego klimatu, jaki wprowadziła Jane Austen. Zakończenie jest potwornie naiwne jak z taniego harlequina. Ta książka jest po prostu głupia.

Nati | 2011-07-26
Na półkach: 2011, Przeczytane
Przeczytana: 25 lipca 2011

Ocena "słaba" jest mało powiedziane. Nie wiem jak taką książkę można było wypuścić na rynek. Jest prostacka. Czytając ją dochodzimy do wydarzeń, w których akcje mogłyby się dopiero rozwinąć a tu nagle koniec książki. Zakończenie bardzo płytkie- ma się wrażenie jakby autorce nie chciało się dalej pisać i czym prędzej ją skończyła. Gdyby wyrzucić opisy przyrody, pomieszczeń itp. czytałoby się tą książkę jak streszczenie, a nie powieść. "Pemberley" i "Duma i uprzedzenie" mają jedną rzecz wspólną, a mianowicie imiona postaci występujących w książkach. Oprócz tego nie mają ze sobą nic wspólnego..!

SnowWhite555510 | 2015-04-27
Przeczytana: maj 2015

Zadziwia mnie to iż kobieta w takim wieku może tak pisać. Czytając książki Pani Emmy cały czas miałam wrażenie jakbym czytała wypociny głupiutkiej nastolatki. Autorka w tej książce w ogóle nie uchwyciła cech charakteru postaci, ani ducha tamtejszych lat. W najmniejszym stopniu nie przypomina to książek Jane Austen i uważam, że kontynuacje jej dzieł przez Panią Emmę i wydanie jej to obraza dla pierwowzorów.

dominka97 | 2012-01-22
Przeczytana: 22 stycznia 2012

Na okładce jest napisane "dalsze losy bohaterów "Dumy i uprzedzenia"...To jakiś żart?! W bohaterach z pierwowzorem zgadza się tylko jedna rzecz: ich imiona, reszta została bezlitośnie zmieniona. Okropne, jak można pisać COŚ TAKIEGO? "pride and prejudice" była genialna, a to...hmmm..."znośne, ale nie na tyle, by mnie zadowolić" ;p

MustacheCat | 2014-12-07

Dla fanki Dumy i Uprzedzenia ta ksiązka jest prawie jak zbawienie. Mimo, że okropnie się różni jakością od oryginału (Nawet jej nie próbowałam porównywać do utworu Jane Austen) to jednak bardzo miło mi się wracało do losów Elżbiety i Darcy'ego.

AleksandraMaria | 2010-07-19
Przeczytana: 19 lipca 2010

Wielowątkowa kontynuacja powieści "Duma i uprzedzenie" utrzymana w duchu Jane Austen, wyraźnie inspirowana jej twórczością nie tylko w warstwie fabularnej, ale również kompozycyjnej i stylistycznej. Bardzo dobrze się czyta.

Alicja | 2014-01-13
Przeczytana: 11 stycznia 2014

Duma i Uprzedzenie mnie zachwyciła, więc postanowiłam przeczytać ciąg dalszy (niestety innego autorstwa). Emma Tennant podjęła się bardzo trudnego zadania, kończąc tak wybitne dzieło. I mimo, że fajnie rozwinęła historię, to podczas czytania brakowało mi stylu Jane Austen.

Siadając do Pemberley miałam nadzieję, że książka będzie przede wszystkim o Lizzy i Panu Darcym. Ale niestety niby było o nich, ale jakoś tak na około i bez zagłębiania się w ich uczucia i relacje, tylko głównie o rodzinie, krewnych i powinowatych, o problemach i pieniądzach oraz władzy.

Owszem książkę się czyta szybko i lekko, ale jak dla mnie czegoś brakuje. Mimo tych braków i tak się wezmę za kolejną część czyli za "Niedobraną parę", teraz i tak muszę poznać zakończenie tej historii.

Sperare | 2012-12-24
Na półkach: Chcę przeczytać, 2012

Uhm, mam mieszane uczucia dotyczące tej książki, jednak negatywne zdecydowanie przeważają. Po przeczytaniu nasuwa się kilka pytań, jak np skąd pomysł żeby Lizzy ciągle płakała?? I naprawdę nie mogę zrozumieć, co zdrada ma do dumy, czy duma do zdrady. Relacje między Elizabeth a Darcym są przesłodzone i sztuczne. Uważam, że jest to mało wierna kontynuacja "Dumy i uprzedzenia". Austen wyraźnie zaznaczyła, że Darcy jest człowiekiem honoru, a w "Pemberley" zostawia swoją biedną żonę samą nie wyjaśniając, gdzie jedzie, po co i na jak długo, a to zagranie bardzo nie honorowe. Na odmianę Elizabeth wszystkim sie marwi, jest bardzo wrażliwa i uczuciowa (kolejne odstepstwo od powieści Austen).

Izabela Fiedorowicz | 2014-06-18
Przeczytana: 17 czerwca 2014

Książka nie jest zła, ale brakuje jej też polotu. Można bardzo łatwo się domyślić niektórych wątków, a inne potrafią cię zaskoczyć (co jest plusem wg mnie). Zmiany charakterów bohaterów - zależy od postaci. Panu Darcy'emu brakuje dawnej tajemniczości, Elżbiecie brakuje dawnej inteligencji. Pomysł można było wykorzystać lepiej.

inkaust | 2012-05-31
Na półkach: Przeczytane, Angielska
Przeczytana: 30 maja 2012

Spodziewałam się porządnego rozwinięcia akcji z "Dumy i uprzedzenia". Zawiodłam się. Książka sprawia wrażenie napisanej przez osobę, która dopiero wprawia się w pisanie. Nie czuć klimatu pierwowzoru. Bohaterowie różnią się znacznie od tych znanych z powieści Austen, choć ponoć są ci sami. Elżbieta jest mniej inteligentna, pan Darcy mdły, a pani Bennet po prostu, wyrażając się eufemistycznie, niespełna rozumu. Najbardziej razi mnie zakończenie. Książka liczy nieco ponad 200 stron, gdy doszłam bodaj do 205, a akcja dotarła do punktu kulminacyjnego, wiedziałam, że nic dobrego z tego nie wyniknie. Ni stąd, ni zowąd wzięte zakończenie zmieściło się właściwie na ostatniej stronie. Autorka zakończyła książkę tak naciąganym happy endem, że może równać się z amerykańskimi komediami romantycznymi nie najwyższych lotów. Na koniec dodam, że wydawca na okładce umieścił dwukrotnie błędnie zapisane nazwisko Austen - "Austin".

"Duma i uprzedzenie" ma 200 lat

28 stycznia 1813 r. w Wielkiej Brytanii po raz pierwszy ukazała się "Duma i uprzedzenie" Jane Austen. Po 200 latach od premiery w historii rodziny Bennetów wciąż zaczytują się miliony, a Pan Darcy do dziś sprawia, że niejedno kobiece serce zaczyna szybciej bić.