Epidemia

Seria: Pocket
Wydawnictwo: Rebis
Outbreak
8371201532
kryminał, sensacja, thriller, horror, robin, cook
dona

Inne wydania

Gdy założyciel Kliniki Richtera w Los Angeles zapada na nieznaną chorobę, nikt jeszcze nie wie, że to początek epidemii. Już wkrótce jednak chorują lekarze i pacjenci, liczba ofiar rośnie lawinowo, a władze nie potrafią znaleźć przyczyny. Marissa Blumenthal, młoda lekarka z Centrum Kontroli Epidemiologicznej w Atlancie, próbuje rozwikłać zagadkę, z którą nie poradziły sobie autorytety medyczne, i powstrzymać epidemię, nim będzie za późno. Epidemia - klasyczne już dzieło Robina Cooka - zawiera wszystkie niemal elementy typowe dla thrillera medycznego: wartką akcję, ciekawych bohaterów, napięcie, trudny problem medyczny i... walkę na śmierć i życie.

Muszę przyznać, że Robin Cook tworzy thrillery medyczne bardzo w moim guście.
W tej książce mamy do czynienia ze śmiercionośnym wirusem i wywołanymi przez niego groźnymi epidemiami w klinikach. Do walki z nim staje główna bohaterka Marissa Blumenthal, młoda lekarka o marnej posturze, która zostanie zmuszona przez sytuację do przeistoczenia się w damską wersję Rambo i walkę na śmierć i życie z wirusem i nie tylko :)

Akcja początkowo może trochę powoli się rozkręca, ale za to końcówka jest bardzo dynamiczna. Oczywiście dużym plusem jak dla mnie są opisy chorób i diagnostyki, medycyna jest na szczęście w odpowiednich dawkach.
Na mały minusik składa się zbyt wątła postać głównej bohaterki (taka trochę ciapowata była ta Marissa) oraz to, że domyśliłam się zawczasu kto jest tym "złym" (chociaż może po prostu jestem taka przebiegła ;p).

Książkę oczywiście polecam.

Moje pierwsze spotkanie z Cookiem i niestety mało udane. Wątek medyczny ciekawy, reszta mocno kuleje. Bohaterowie bezbarwni, przewidywalni i monotonni. Kobietka to jakiś super bohater, który daje sobie radę z najgorszymi zbirami i wychodzi z tego bez zadraśnięcia. Wieje nudą przez większość czasu. Mimo,że ta historia nie przypadła mi do gustu, sięgnę po inne książki Robina.

Selekcjonerka | 2014-04-27
Na półkach: 2014, Przeczytane
Przeczytana: kwiecień 2014

Mój wielki powrót do thillerów medycznych. Niegdyś mój ulubiony gatunek (szczególnie epidemie i wirusy), lecz chyba potrzebowałam przerwy, aby do nich wrócić.
Zazwyczaj kiedy otwieram takie książki jestem świadoma, że czeka mnie dość ciężki początek. Nie wiem od czego to zależy, ale przez 1/4 książki jest mi ciężko. Ale później czas płynie szybko, mam wrażenie, że mój umysł ściga się sam ze sobą, jak główna bohaterka w swojej misji, że tak się wyrażę.
Bardzo podobają mi się bohaterki, jaką jest tutaj Marrisa, a poznałam już parę podobnych. Na pierwszy rzut oka krucha, lecz w sytuacji zagrażającej życiu znajduje w sobie odwagę, racjonalne myślenie i spryt. Nie panikuje, nie histeryzuje. Więcej takich postaci kobiecych poproszę.
Jest to pierwsza książka Cooka w moich rękach i nie zawiodłam się. Z pewnością sięgnę po następne dzieła.

Marysieńka | 2011-05-23
Przeczytana: 2007 rok

Chwilowo to jedyna powieść Robina Cooka, którą przeczytałam. Podoba mi się ten gatunek thrillera, czyli tzw. thriller medyczny. Swoją drogą takie maleństwa jak bakterie i jeszcze mniejsze od nich wirusy mogą być śmiertelnie groźne dla tak rozwiniętych organizmów jak nasz, ludzki...Naukowcy wciąż poznają nowe, wciąż nowe się pojawiają, coraz bardziej oporne na wszelkie metody leczenia. A jakby tego było mało tajne laboratoria hodują własne, co może kiedyś doprowadzić do zagłady przynajmniej części ludzkości...A co by się stało, gdyby ktoś specjalnie uwolnił śmiercionośny wirus? I o tym jest ta powieść. Na jej podstawie powstał równiez film z N. Sheridan i W. Devane. Polecam.

karpatkadobra | 2016-03-29
Przeczytana: 29 marca 2016

Bardzo cenię sobie literaturę medyczną z pióra Robina Cooka. Szczególnie przypadły mi do gustu te powieści, gdzie głównymi prowokatorami akcji są Laurie Montgomery i Jack Stapleton, którzy także stają się w końcu małżeństwem.

Robin Cook pisze inteligentnie, można rzec ,, z ikrą". Ma w sobie tą zadziorność, za którą czytelnik jest w stanie latać od księgarni do księgarni w poszukiwaniu jego co raz to nowych dzieł.

Robin Cook to nie tylko rzeczy związane z medycyną, to nie tylko mnóstwo niewiadomych medycznych pojęć i nazw różnych procedur, ale to także genialna fabuła i intryga oraz akcja godna mistrzów thrillera a momentami nawet horroru, gdzie stawia czytelnika pod ścianą w tym momencie gdy główny bohater jest atakowany ze wszystkich stron przez wroga i ściągany do ślepego zaułka.

Jeśli chodzi o książkę Robina Cooka ,,Epidemia" - to pierwsze co rzuca się w oczy to sama jej nazwa, która ma się kojarzyć czytelnikowi z czymś rozległym z czymś gdzie akcja ma się rozwijać powoli a...

Kasiag | 2014-01-07

Jedyne co mogę napisać o tej książce, to że napisana jest fatalnie. Płascy bohaterowie, wydumana fabuła. Zupełnie nie rozumiem fenomenu Cooka.

sigma122 | 2016-09-13
Przeczytana: wrzesień 2012

"Epidemia" jest całkiem przyjemnie napisaną książką, czyta się szybko, a fabuła i nagłe zwroty akcji sprawiają, że człowiek się wciąga. Książka trzyma w napięciu do samego końca, chociaż niektóre sceny są mocno naciągane, zwł. te w wykonaniu głównej bohaterki(walka Marissy z wielkim oprychem w łazience, jej ciągłe włażenie do najbardziej zabezpieczonego laboratorium). Muszę jednak przyznać, że Robin Cook pisze świetne thrillery medyczne, potrafi całą tą medyczną otoczkę przystępnie przedstawić czytelnikowi, "Epidemia" także mi się podobała, więc polecam wszystkim fanom thrillerów medycznych.

cavaliero | 2014-03-10
Przeczytana: 10 marca 2014

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Moja trzecia książka Cooka. Pierwsza część czytana z zainteresowaniem i nadziejami, no i niestety duże rozczarowanie w drugiej części książki. Aż dziw bierze, że taki poważany autor tworzy tak przewidywalną, naiwną i nieprawdopodobną historię. Celowe zarażanie wirusem Ebola przez napaść opryszków na zlecenie lekarzy(??? no proszę), główna filigranowa bohaterka niczym rambo daje sobie radę z zabójcami (którzy są przedstawieni jak nieporadne łamagi) i z szarego człowieczka przeistacza się w heroskę nie dbającą o własne życie, wątek pseudo miłosny z Dubchekiem masakrycznie teatralny (oh Mariso przepraszam że Ci nie wierzyłem... nie to ja przepraszam że Ci nie wyjaśniłam wszystkiego, zaproś mnie na kolację, jednak przyjmę twe końskie zaloty.... hm to nie dla mnie). Generalnie w prozie Cooka podoba mi się warstwa medyczna, natomiast sfera sensacyjna mocno kuleje rażąc schematami. Sprawdzę go jeszcze w jednej, dwóch książkach mając
nadzieję, że może być tylko lepiej

lenuszka | 2012-07-30
Na półkach: Przeczytane, Robin Cook

Po raz kolejny Robin Cook mnie nie zawiódł. Tradycyjnie, jak w innych jego dziełach język jest klarowny i łatwy do zrozumienia mimo, iż autor nie unika żargonu medycznego. Fabuła jest interesująca więc książkę czyta się jednym tchem.

Inez | 2013-11-20
Przeczytana: 20 listopada 2013

To klasyka thrillera medycznego. Zawiera niemal wszystkie elementy wlasciwe dla thrillera medycznego. Ksiazka trzyma w napieciu do samego konca, porusza trudny problem medyczny i walke na smierc i zycie. Ciekawi bohaterowie i wartka akcja. Zachecam do pczeczytania. Milej lektury.