Nigdy, nigdy mnie nie złapiecie

Tłumaczenie: Jacek Wietecki
Seria: Salamandra
Wydawnictwo: Rebis
Niah, Niah Ya Can't Catch Me
Listy, Rodzina, Wojna, Strach
Arek

Niebagatelną rolę w życiu małego Alberta odegrało dwoje ludzi: dziadek, który na łożu śmierci opowiedział mu historię rodziny du Aime, oraz babka, która aż do śmierci była adresatką listów pisanych z uniwersytetu, a później z frontu. Gdy w roku 1944 amerykańscy rezerwiści zostali włączeni do Wielkiej Inwazji w Europie, dziewiętnastoletni Albert brał udział w bitwie w Ardenach, skąd ciężko ranny trafił do paryskiego szpitala. W dalszym ciągu jednak pisał listy do babki. Kiedy wydaje się, że najgorsze już się skończyło, opadają go wojenne koszmary...

źródło opisu: http://www.rebis.com.pl/

źródło okładki: http://www.rebis.com.pl/

ZARAZA | 2013-06-09
Przeczytana: 2013 rok

Ta krótka powieść, o młodzieńczych latach autora naprawdę przypadła mi do gustu. Cała historia niezmiernie mnie zaciekawiła, a gdzieś w trakcie czytania bardzo zżyłam się z bohaterem i odczuwałam tak samo jego smutki, rozterki, czy chwilę szczęścia. Polecam serdecznie :)

Patrycja Perzyna | 2013-07-06
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2013
Przeczytana: 06 lipca 2013

Nie pozorna, najcieńsza książeczka Whartona ale przepełniona silnymi emocjami. Wojennych/o wojnie książek nie lubię, ale czytałam już "W księżycową jasną noc" Whartona i wiedziałam że nie mam co obawiać się nudnej żołnierskiej lektury, i nie pomyliłam się.. łza się kreci przez większą część, po to by na końcu po policzkach spłynąć..

Monika | 2011-03-11
Przeczytana: 24 listopada 2012

"Nigdy, nigdy mnie nie złapiecie" - słowa ukochanej babci, powtarzane jak mantra pozwalają Albertowi przetrwać koszmar wojny.
Te kilka słów oraz listy od tejże wyjątkowej babci.

To zdecydowanie pacyfistyczna opowieść, snuta niespieszne - jak wszystkie powieści Wharton'a.

vanili -> dziękuję :)

Karolina | 2010-06-23

Książka ukazująca wojnę z perspektywy żołnierza. Jednak nie tego wyszkolonego, zawodowego, tylko tego 'przypadkowego'. Młody chłopak, który chce iść na studia trafia w samo serce wojny. Opisane są wydarzenia z jego perspektywy.

To opowieść człowieka, który doświadczył tego, czym jest wojna i nie próbuje robić z siebie bohatera. Mówi o swoim strachu, o tym, jak bardzo nie chce w tej wojnie uczestniczyć.

Rosemary | 2015-10-15
Na półkach: 2015, Przeczytane

Prosta i zarazem interesująca książka. Choć nic nowego nie wnosi, tak potrafi wciągnąć. Cieszę się, że trafiłam akurat na nią przy pierwszym spotkaniu z autorem.

natanna | 2012-04-22
Przeczytana: 22 kwietnia 2012

Wiliam Wharton w swojej książce "Nigdy, nigdy mnie nie złapiecie" opowiada o młodzieńczym okresie swojego życia.
Gdy miał 15 lat umierający dziadek opowiedział mu historię rodziny ; jej pochodzenia i nazwiska jakie w Ameryce nosi , z prośbą by to zapisał. W ten sposób powstaje jego pierwsza książka. Po śmierci dziadka Albert nazywany przez babcię Wiliamem / to jego drugie imię / zbliża się bardzo do niej.Babcia uczy go francuskiego a kiedy wyjeżdża na studia , a później do Europy by wziąć udział w lądowaniu aliantów w Normandii , cały czas utrzymuje z nim kontakt korespondencyjny co pomaga mu przetrwać najtrudniejsze momenty tego okresu życia.
Wiliam z natury przeciwny udziałowi w wojnie niestety bierze w niej udział jako niespełna dwudziestolatek. Brutalna rzeczywistość wojenna przeraża go,ogarnięty strachem cały czas myśli o przetrwaniu a nawet o dezercji. Pomocnym okazuje się być powtarzanie słów przesłanych mu przez babcię w liście ;"Nigdy, nigdy mnie nie złapiecie" a...

benia86 | 2013-03-11
Na półkach: Posiadam, Przeczytane, Ulubione
Przeczytana: marzec 2013

Wiliam Wharton to pisarz jedyny w swoim rodzaju- przynajmniej w moim wypadku- jedyny, który przemawia językiem moich myśli. Czytając jego książki czuję się tak, jakbym go znała. "Nigdy, nigdy mnie nie złapiecie" to książka o potrzebie bliskości o sile jaka wynika z posiadania kogoś z kim dzieli się serce, książka po której mocniej kocha się tych, którzy kochają nas. Bywa przerażająca, bywa smutna, na pewno jest...satysfakcjonująca- nie można rozczarować się tą książką. Polecam!!!

| 2014-02-17
Przeczytana: 2014 rok

Napisane (lub przetłumaczone - ale tu chyba nie tylko kwestia tłumaczenia) dość niedbale (lub nieporadnie - trudno zgadnąć), na pewno nie tak, jak wymagała tego świetna treść i zamysł. Przede wszystkim drżniły mnie pewne nieścisłości (wydaje mi się, że to nieścisłości, a nie moje przeoczenia, bo czytałam uważnie). Gdyby nie te niedociągnięcia, nie miałabym żadnych zastrzeżeń.

Laura | 2013-09-05
Przeczytana: 09 sierpnia 2013

Książkę przeczytałam krótko po obejrzeniu filmu "Full Metal Jacket" w reżyserii Stanleya Kubricka. Trudno nie zobaczyć w obu dziełach ukazania horroru jakim jest wojna. Po przeczytaniu Whartona inaczej patrzę na wspomnienia na temat wojen minionego wieku. Powieść godna polecanie!

Ps. Film także :)

goskrzys | 2014-11-10
Przeczytana: 09 listopada 2014

Dorobek literacki Whartona można podzielić na książki naprawdę dobre oraz na przeciętne czytadła. "Nigdy, nigdy mnie nie złapiecie" należy, niestety, do tej drugiej grupy...
To opowieść o wkraczaniu młodego mężczyzny w życie, a inicjacja ta ma miejsce w najgorszym możliwym czasie, czyli podczas wojny. Chłopak z prowincji traktuje wyjazd do szkoły wojskowej jako pewną przygodę, szansę na karierę; w ogóle nie bierze pod uwagę możliwości wyjazdu na front. Ale że jest rok 1944, a machina wojenna wymaga coraz to nowych nakładów sił, nie udaje mu się uchronić przed wciągnięciem w jej bezduszne tryby. Jest tu po drodze przelotna miłość, urwana przez wojenne realia, są traumatyczne przeżycia w zawierusze bitewnej, przerażenie aż do zatraty zmysłów, poczucie bezsensu. Jest wreszcie śmierć i cierpienie - zarówno ponoszone przez współtowarzyszy broni, jak i zadawane wrogowi (które, nawiasem mówiąc, zamiast satysfakcji przynosi rozgoryczenie, wyrzuty sumienia i żal). A wszystko to niemal na...